N*. 39. A". 1842. LEYDSCHE VRIJDAG, COURANT. I APRIL. DUITS CHLAND. FRANKRIJK. KENNIS XG E V I N G, "Derde Zitting van den Militie Raad oyer het Kantbn LeydenN». 15. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ontvangen heboende van den Heer Militie Commissaris over de Kantons 15—21, Provincie Zuid Hollandeene ken nisgeving, dat de derde Zitting des Militie-Raadsvoor deze Stad, zal gehouden wor den op het Raadhuis te GOUDAop Maandag en Dingsdag den n_. en 12. April 1842^ des morgens ten 10 ure; ter beoordeeling der Plaatsvervangers en Nummer verwisselaars welke de dienstpligrige Jotelingeu dezer Stad zullen verlangen te geven; alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige lotelingenwier zaak tot deze Zitting is geadjonr» neerd; Brengen zulks bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, met informatie, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen), zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Staii, op Woensdag den 6. April aanstaande, 'smorgens ten 10 ure; alwaar zij tevens de noociige informatie», zoo omtrent het opmaken dezer certificatenals ten aanzien der vereischtenwelke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezitten, kunnen oekomen. Voorts iiieenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbendenoF tyel derzelver ouders, te móeten waarschuwen voor zoodanige personenwelke, onder den naam van Commissionairs, somwijlen dezelve misleiden, zoo door met hen krachtelóoze overeen komsten te sluiten, als door hun, welke Plaatsvervangers verlangen te geven, onder voorwending van alles voor hen te zullen bezorgen een aantal onnoodige kosten te doen maken, ja die zelfs veelaldoor beding van al de gelden daartoe benoodigd, dadelijk in eens, of in kort op elkander volgende termynèn te moeten ontvangen, hun voor het ver volg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door de lotelingen ten behoeve der Plaatsvervangers té geven, volgens art. 98 der Wet'van den 8. [anuarrj 1817, nimmer meer dan een vijfde aan denzei ven mag worden uitbetaald,, en de overige vier 'vijfden in de kas van hei korps moeten worden gestort; - en als dan zoodanige Com missionairs, na het volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het korps te voldoen, de belanghebbenden genoodzaakt wórden die gelden nog eenmaal te bétalen. Eindelijk worden dé belanghebbenden rtog herinnerd aan de bepaling van art. 33 der Wetvan dep 27. April 1820, houdende; dat hij wiens Plaatsvervanger gedurende 18 maanden gediend heeft (de dienst bij de reserve niet mede gerekend) van alle verdere verantwoordelijkheid voor dezelven bevrijd zal kunnenblijvenmits stortende eene som van 150, wanneer In de aanvulling Van den Plaatsvervanger, ingeval hij raogt komen te ontbreken, door vrijwillige werving zal wordeir voorzien Aldus gedaan en gearresteerd bij H. H. Burgemeester eh Wethouders der Stad •Leydën op den 31. Maart 1842. J. G. de MEY. Ter ordonnantie van dezelve, V. PüTTKAMMER. NEDERLANDEN. Leyden, 31 Maarr. Tor Lector 'in de Éógefsche Taal en Letterkunde bjj onze Hoogeschool ia beiOemd onze Stadgenoot de heer William Fleming. De Staats-courant van Woensdag bevat het volgende: Zjne Maj. de Kon'ing, in aanmemng nemende, dat de tegenwoordige verieeling der dienstdoende Schutterij te Amsterdam in acht bataillons, door de andervindibg gebleken ts niet aan het oogmeik der instelling ie voldoen, heeft, bii besluie van den 22'sien dezer, N°. 59, bepaald, dat voormelde di»n«!Hnende schutterij voortaanbehalve den stafmet meer zal bc»«..en dan vijf bataillons. BIJ oe twee eeisic u...- t-.wen ingelijfd zoodanige tèoén der schutterij, die tijdens hunne inlijving ongehuwd of wel gèhnwd of weduwnaars zonder kinderen zijnde; tót den eersten ban behuuren; terwijl de dtie overige bataillons bestemd zijn tot het ontvangen van zoodanige leden der schutterij'die, tijdens hunne inlijving gehuwd of weduwnaars met kinderen zijnde, cot de twee laatste bans oer scniitterij •behooren, Zijne Maj. heeft tot Gouverbeur der provincie Noord-Braband be. noemd oen heer Borret, lid van den Raad van State; de heer van Nispeit uit Gelderland is m plaats van hem tot lid van den Raad van State benoemd. Zijne Maj. heeft den Generaal-Majoor F. Knotzer uit zijne betrek* king van Provincialen Commandant van Vriesland eervol ontslagen, en hem benoemd tót Luitenant-Generaal en tot lid van het Hoog Militair Geregtshot. Zijne M-j. heeft bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam tot Ka piteins benoemd: J. D. Boon van der Wiel en F. N. Montauban van S-fjn. dreeht, thans iste Luitenants; tot iste Luitenants; 1Jay en Mr. F. H. Ergeh, thans 2de Luitenants; en tot 2de Luitenants: C, Suermonit en T. B Tempelman van der Hoeven, thans schutteis. Zijne Maj. heeft tot jongsten Predikant bij de Hervormde Gemeente te Coevorden benoemd den proponent A. G. van Mtock. Zijne Maj. heefc den heere J. F. van Vtyberghe van Westerse houwen en Mr. J, Schuurbeque Boeje tot den Nederiandschen Adelstand verbeven. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, Baron Schimmelpen. ninck van der Oye, ia den 28scen naar zijne goederen in Gelderland vertrok, ken. Men verneemt, dat Zijne Exc. slechts korten tijd tfwezig blijven zal. Den 3osten is de benoemde Minister van Justitie van Hall, die met ■den isten April zijnen post moet sanvaarden, te 'sGravenhsge aangekomen. De heer Clavareau had van het door hem vervaardigde werk getitelo Lts impressions de C óme, hetwelk, ten voordeele van eenige ongelukkige g-ezinneU van schipbreuk geleden hebbende visscherl van Scheveningèn, wordt uitgegeven, een exemplaar aan Zijne Maj, den Koning van Pruissen aangeboden. Thana verneemt men, dat het Hoogstdenzelven goedgunstig behaagd heeft den tchrijver een* eigenhandigen btief te doen toekomen waarin Zijne Maj. denzelven voor het toegezonden werk bedankt en waarbij de Koning hem vier gonden Frederiks heeft doen toekomenom voor het •weldadige einde, waartoe het werk is uitgegeven, te worden besteed. De •heer Clavareau heeft zich beijverd de Commissie, die zich met de inza rnéling der liefdegaven belast heeft, te onderrigten, dat de bedoelde gelden kef harer beschikking zijn. Uit Amsterdam wordt van den 3osten gemeld, dat men aldaar een bezoek van het Hof tegen het midden van April te gemoet Zag; Nog meldt men tilt die plaats: Gisteren avond had alhier in de maatschappij Felix Mentis de gewoné mrijs-uitdeeling plaats aan de leerlingen van het Wis- en Natuurkundig On. tierwijf. Bij die gelegenheid hield de Lector Dr. C. J, Matthes eene sier- ïlhke redewaarin ZEd., als Hoogleeraar naar Deventer beroepen zijnde •«an HH. Directeuren en leden der bloeijende maatschappij en aan ZEds. kweekelingen een hartélijk vaarwel toewCnschte; Uit Groningen meldt men van den 28sten: Op Vrijdag den h5 Maart II. is aan het lokaal van het Gouvernement te Groningen aanbesteedt het bestraten van de aardebaan des groeten wegs der \<te klasse, tusschen de stad Groningen en de Provincie Friesland, hij de Ger. krsbrvg. Na eerst in Stier perceelen, en aaarna in zijn geheel te zijn opge- hangen, Ih massa aangenomen, voor eene som van f 221,000.00, door L, J, oe Borst Ferdiorn, van Vlissingen. Uit Amemuiden wordt het vplgende ongeluk medegedeeld: Woensdag II., des morgens ten half vier ure, werd schipper K. Siereveli varende van deze gemeerte en liggende mee deszelfs hoogaars voor dé haver, van Ellewuuisdijk door den harden wind van zijne dreg afgeslagen, met het ongelukkig gevolgdat, niettegenstaande de schipper en zijne beidé schoonzonen, met name E. de Nooijer en G'. Brónkedaartegen alle pogin gen aanwendden, hei hun niet is mogen gelukken hun scheepje van de aldaar liggende Suikerplaat af te houden; na slechts tweemalen door de onstuimige zee er tegen geslagen te zijn, js hetzelve gezonken. De drie menichen zijn op levensgevaar gered door schipper van der Schuijt en des. zelfs twee knechts, die juist voorbij voer en hen ook dadelijk op eenè menschlievende wijze van hec noodige heefc voorzien en te Ellewoutsdijk aan wal gezet, terwijl eersrgemeldenbij het verlies hunner hoogaars, té gelijk pan al hunne goederen en kleederen zijn beroofd geworden. Uit 's Herrogenbosch meldt men het volgende van 26 Maart Op Donderdag den 7den April aanstaande zal voor het Provinciaal Gé. regtshof van Noord-Braband de zaak behandeld worden tegen Clasina va» Loon, weduwe van Norbert van Halder', oud 65 jaren, geboren te Hedik. huizen, en laatst wonende te Nieuwkuyk, beschuldigd van raoedwilligen doodslag, gepleegd op hare kleindochter Elisabeth van Halder, een en twintig maanden oud. Uit de acte van beschuldiging blijkt onder meer snderen, dat het kindje op den löden Julij des afgeloopen jaars, voorover met het hoofd onder water in eenen nabij gelegen sloot liggende, korten tijd na het plegen dier daad, door de buren levenloos is gevonden; dat dé beschuldigde nu en dan vlagen van krankzinnigheid scheen te hebben, doch het regtens niet bewezen is, dat zij aan die ziekte, tijdens het bedrijven dier daad, laboreerde; dat zij zich, toen het kind uit het water werd ge- haald, bij de omstanders heeft vervoegd, en zonder een woord te spreken of eenige aandoening te verjzden, haar overleden kleinkind, van heté welk zij vroeger veel scheen te houden, heeft beschouwd, en op de vra. gen, hoe zich dat ongeluk had toegedragen, geen antwoord gaf; dat zij in haar eerste verhoor voor den Burgemeester heeft verklaard, het kind in hec water geworpen en daarin te hebben laten liggen, voorgevende niet te weten waarom zij die daad had gepleegddan alleen dat zij voor het kind den kost niet konde verdienen; dat zij, voor den Regter-Commissaris verschij. nende, insgelijks net plegen dier daad heeft bekend, welke bekentenis z(j echter bij een nader verhoor heeft ingetrokken, zeggende die daad nooit te hebben beleden, maar dat het kind dien dag van haar was weggeloopen- De verdediging dezer zaak is aan den Advokaat Mr. J. Cerris, ambtshalve, opgedragen. Den 3osten dezer waren de Effecten aan de Beurs te Amsterdam ajs volgt: de 2}pCt. Werk. Sch, 51-}', 5PCt. loii; Kansb. 26,',; Hand.- Maatsch. 1565 Ard. Coup, 23^. Peter,»...-rusland. Maj. de Keizer oe volgende bepalingen gemaakt, ;en aanzien van de Joden in Rusland, die tot het Christendom overgaan: Wanneer Joden de Chris, lelijke godsdienst aannemen, dan moet de Heilige Doop ook aan hunne kin deren beneden de zeven jaren toegediend worden; zoo echter slechts de vader of de moeder tot het Christendom overgaat, |moeten in het eerste geval de zonen,jin het laatst de dochters gedoopt worden. 20. Joden,die het Christelijk geloof aangenomen en den geestelijken stand omhelsd hebben, worden op de belastingregisier, op welke zij aangeteekend stonden, geschrapt. Aan hen zal als bijdrage voor hunne eerste vestiging voor ieder persoon zonder onder scheid des gtslachts eene ondersteuning van 15 tot 30 zilver roebels, aan de kinderen oe helft daarvan, verleend worden. 30, De gedoopte Joden hebben het fegi oin tot den handelstand over te gaan, zoodra zij van het bezit van het daarvoor gevorderde kapitaal doen blijken,en de gildenbelasting betalen; zü kunnen zich ook in gemeenten, die landbouw uitoefenen, of in handwerkers-gilden laien opnemen. 40. De vestiging der gedoopte Joden op kroonlanderijen heeft plaats volgens de voorschriften, welke voor de over- brenging der Joden naar het gouvernement Cherson bestaan. 5®. Aan dè gedoopte joden wordtbij hunne vestiging op kroon- of andere landerijen eenige jaren vrijdom van belasting toegestaan, zoo als zulks asn alle Joden, die tot den stand der landlieden overgaan, toegestaan wordt. Uit een bekend gemaakt verslag omtrent Polen blijkt, dat de bevoi. king aioaar in 1839 bedroeg 4,28,546 zielenonder welke 469,930 Joden de stad Warschau oevattë 36,531 inwoners. Men wil te Berlijn wetendat er eene Duitsche handelmaatschappij zoti wotden opgerigt, van welke Hamburg of Stettin de zetel zou zijn, en teii welken einde een kapitaal van circa 40,000,000 thlr. zou worden bijeengebragt. Uït de Rhijnstreken wordt gemeld, dat de graanprijzen bijna overal gedaald waren, ofschoon naar Frankrijk veel uitvoer plaats had, omdat in dat land de vrije invoer was toegestaan, totdat de prijzen wederom het minimum, bij de wet bepaald, zullen bereikt hebben. De landman had in die streken, hoewei het onguostig weer was, veel hoop op eenen goeden uitslag van het gezaaide graan, De Regering van Beijeren heeft bevolen.dat de troepen der Infanterie in plaats van vier weken jaarlijks in den wspenhandel geoefend te worden; gelijk tot dusver heeft plaats gehad,drie maanden in het jaar zullen geoefend worden, niet gerekend de gewone herfst-oefeningen, welke gewoonlijk eene maand duren; In het Keur-Hessisehe stadje Bockenhelra Is een gezelschap van onder. scheidene personen gearresteerd, hetwelk zich aan het vervaardigen van val. sche Prnissiiche schatkist-biljetten schuldig maakte. De Leipziger Allg. Zeitung spreekt weder van desertie onder de Nederlandsche iroepen uit Riauw naar Sirtgapore. Voornamelijk zou die deserteren door Duitschers geschieden, uitgelokt door de omstandigheid, dac sommige hunner vroeger derwaarts gevlogte en met de Engeischen naar China getrokkene kameraden in dat Rijk hun fortuin'gemaakt hadden. Volgens denzelfden brief waren er in het Noorden van Borneo groote en nog betere steenkolenmijnen Ontdekt, dan meu reeds in het Zuiden van dat eiland, gelijk ook op Sumatragevonden. PariJs den 29 Maart. De Kamer van Afgevaardigden heeft zich Itl hare afdeelingen bezig gehouden met het wetsontwerp, om de wet omtrent dé

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1