A°. 1842. LEYDSCHE K 35. COÜRAN T. WOENSDAG, 23 MAART. NEDERLANDEN. Leyden, 22 Maart. Uit *sGravenhage meldt men van den listen: Bij Koninglijk besluit van den ipden dezer, is de héér Mr. F. Avan Halllid der Provinciale Staten van Noord-Hollanden Ad/ocaac te An. sterdam, met den laacscen dezer maand benoemd tot Minister van Justine. Het beeft Zijne Maj. behaagd bij besluit van den itfden dezer te be noemen: 1°. tot verificateur der registratie van de tweede klasse in de pro vincie Zuid-Holland, Mr. J. C. van de Wateringthans ontvanger der registra tie te Vlissingen (Zeeland}; 20. cot ontvangers der registratie, te Leyden, den heer P. de Haanthans verificateur van de tweede klasse bij de registra. tie in de provincie Zuid-Holland; te Vlissingen, den heer fV. L. van Sons- beeck% thans ontvanger der registratie te IJsselraonde (Zuid-Holland); te (Jsseimonde, den heer J. LOtto de Suarzthans ontvanger der registratie te Lemmer (Vriesland); te Lemmer, den heer 5*. Cats, thans ontvanger der registratie te Coevorden (Drenthe); te Coevordenden beer IV. C. de Crane thans surnumerair der registratie in de provincie Zuid-Holland; 30. tot sur- numerairs bij de registratie, in de provincie Noord-Brabandden heer C. H. van Olfenin de previocie Vrieslind, den heer Hage Betkkerk Voorts heeft het Zijne Maj. behaagdbij hetzelfde besluitden surnumerair van de registratie in de provincie Vriesland, Jhr. J. A. Grave van Bylande in dezelfde hoedanigheid over te plaatsen naar de provincie Zuid-Holland. Zijne Maj. heeft bij besluit van den i8den dezer de staacs-commissie, ter onderzoeking van de algemeene rekening, aancoonende de hoegrootheid der koloniale remises in goederen in geld en het gebruik van die remises gemaakt in 1841 ontbonden. Zijne Maj. heeft oenoemd tot Heemraad van den Numanspolder J. Maasdamcot Ambachtsbewaarder van het ambacnt Noord-Waddinxveen A. Spiuyt, en tot Polderschout van den polder van Tienhoven, allen in Zuiri-Hoiiand H. v. d. Poely de vacaturen waren door overlijden ontstaan. -&1- Z;)r.e Maj, heeft den Koning der Franschen benoemd tot Grooc-kruis der Militaire Willemsordeen den Hertog van Orleans en den Prins de Join- ville tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw. Hec heeft Hare Maj. de Koningin behaagd, aan den verdienstelijken toonkunstenaar^ Baseenen pracbtigen, mee brillianten versierden speld te schenken, ten bewijze van Hoogscderzelver bijzondere tevredenheid wegens ae uitvoering en keuze van de stukken, door dien heer uitgevoerd op de soirde van Hare Maj.# van Vrijdag II., toen de heer de Bas zich in tegen woor dig beid van HH. MM. en verdere leden van bet Koninglijk gezin heefc doen hooren en den vl-eijehdsten lof heefc mogen inoogsten. Ure'Delft schrijft men van den 2iscen: Lergisteren heetc de Prins van Oranje onze stad met een bezoek vereerd. Exc- de" Mlniscer van Binnenlandsche Zaken, den heer Stadsraad Ltpkens en twee Adjudanten, ia Z. K. H. omstreeks ten één ure aan het raadnuis atgescapr, alwaar Hoogscdezelve zich eenigen tijd met Burgemeester en Wethouders heeft onderhouden, en vervolgens, van de- ze.ve bege.eid, zich te voet naar hec gebouw der gewezene militaire school, <"3ns Koninklijke Akadenue heeft begeven. Z. K. H. heefc de fraaije loka len met veel belangstelling bezigtigd, en is eerst omstreeks drie ure met zijn gevolg wederom naar Hage vertrokken. Ofschoon de konisc van Z. K. H. niet te voren was aangekondigdzag men de stad als voor eeu feestdag versierd, en het blijde nejuich der cal»ijk toegevloeide volksmenigte, toonde, beter dan woorden, den hoogen prijs waarop men dit eerste bezoek steide, dat door den Doorluchtigen Bescherm' heer aan de nieuwe Akademie gegeven werd. Wij hopen dat du bezoek zich meermalen zal herhalen, en dat onder de oogen van Z. K. H. de benoodigde werkzaamheden mee kracht zullen wor tien aangevangen en doorgezet, opdat wij alzoo spoedig in het genot komen van de voordeelen, welke de nieuwe ïnrlgu», „00 ruimschoocs aan S[ad ön Vaderland belooft! Op Woensdag, 13 April 1842, zal, op het Raadhuis der stad Amster dam, worden aanbesteed: i°. het maken van eene houten loods tot berging van locomotievenmet een gezonken spoor op het siacions-plein voor den Rhiintspoorweg te Amsterdam en de constructie van eene sceenenpoort over de baan van den spoorweg tot passage voor voetgangers; 20. bet maken van twee rolwagens op de stations-pleinen en voor genoemden weg te Amsterdam en te Utrecht, benevens het vervaardigen van eene weegbrug en een ge. zor.ken spoor op het stations-plein te Utrecht. Uit Utrecht meldt men van 18 Maart: Gj-steren heeft de Hoogieeraar J. C, Swij'ghuisen Groenewoud de rectorale waaaroigheid overgedragéo aan den Hoogleeraar G'. J. Loncq, na het houden vgn eene redevoering de Coram (over den Koran.) Tot Secretaris des Akade- mischen Senaats is benoemd de Hoogleeraar C. A, Bergima. Deze Akademische feestdag is des avonds door H. H. Studenten met eene serenade besloten. Woensdag den 16 Maart I. I. is binnÊn onze stad een godsdienstig feest gevierd, dat de feeitgenooten zeiven onvergetelijk zal blijven. Het li(es- Oude Mannen en Vrouwenhui*door de weldadigheid van den heer J. P. Donelen aan de Evangelisch Luthersche gemeente geschonken, werd ui haat kerkgebouw plegtiglijk ingewijd met lofzangen en gebeden. Een koor liefhebbers, onder het bestuur van den heer Nieuvenhuizen, Organist aan de Domkerk, en die bij gelegenheid het orgel, ondersteund door bazui. ren, pp eene voortreffelijke wijze wijze bespeelde, wisselde het gezang der gemeente af, en verhoogde daardoor het godsdienstig gevoel der aanwezigen. De Predikant Domeia Nieuwen/tuis hield de inwijdingsrede. De herinnering van den oorsprong van het weestonds en het gesticht zelf gaf hem aanleiding oin op te wekken tot dankbaarheid aan God en alle menschelijke weldoeners, en de dure verpligting voor te stelten, die chans jegens het weeshuis op de gemeente rust. Ook ontboezemde hij zijne bijzondere vreugde over de ver- eenieing eener Diaconieschool met het gesticht, en vermelde dankbaar de zeldzame verdiersteB van zijnen ambtgenoot, den Predikant J, Decker Zirn merman, in het inzamelen der gelden tot het weesfonds. De plegtigheid, vereerd met de tegenwoordigheid van den Staatsraad Gouverneur der provincie en Burgemeester en Wethouders der stad, en bijgewoond door eene talrijke menigte van onderscheiden rang, liep zeer ordelijk en naar aller genoegen af. Even buiten Zwolle heeft op de boeren-hofstede Meulenbelteen he,ige brand gewoed, waardoor het huis, 15 [stuks vee, de inboedel, h-vi en granen in de vlammen zijn omgekomen. Men vindt in de Brcdasche Courant het verslag der Maatschappij aldaar tot leeniging en opbeuring oer behoeftigen door het verschaffen van werk, over het afgeloopen wintersaizoen. Daaruit blijkt, dat die Maatschappij de genomen proef door gewensclue vruchten beloond heefc gezien en het uit voetlijke der zaak boven ale bedenking is. - Zij heeft aan 280 personen, meest alle hoofden van huisgezinnen, wetk verschaft; mogt zich in de vlijt en voorbeeldige goede trouw der ondersteunden verheugen, en vond beloo. ning voor haren arbeid in derzelver dankbaarheid. ZWEDEN. Onder de bevolking van sommige gewesten in het vereenigd Koningrijk vooral in de provincie Jönköping openbaarde zich sedert eenigen tijd een zon - derling verschijnsel, namenlijk eene soort van godsdienstige zinsverbijstering onder kinderen en jongelieden van 1016 jaar, welke voorgaven door eene bovennatuurlijke kracht bezield te zijn en somtijds in eenen voor hunne jaren ongehoorden geestdrift geraakten en in het openbaar predikten en voorspel- lingen deden. Zij hadden een ongemeenen toeloop en in sommige kerspelen heeft men teeds vergaderingen van duizend of twaalfhonderd menschen ge. zien, die zantengevloeid waren, om deze kinderen te zien en hunne voor. spellingen, die meest verschrikkelijke ongelukken betreffen, aan te hooren. In het eerst had men aan deze zaak minder gewigt gehecht, maar hec kwaad is allengs zoo toegenomen, dat de Regering begrepen heeft, maat. regelen daartegen te moeten nemen. Aan de geestelijkheid en de genees, heeren in de districten, waar deze tooneelen plaats hebben, zijn bevelen gezonden om, in overleg met de plaatselijke besturen, middelen te beramen, ten einde deze jeugdige geestdrijvers tot bedaren te brengen en te genezen, waarin men op sommige plaatsen door eene gepaste geneeskundige behan deling reeds geslaagd is. Tevens is een Advocaat-Fiscaal derwaarts gezon. den, om krachtige maatregelen te nemen, ten einde alle openbare zamen. komsten van dien aard als de bovengemelde tegen te gaan, hetgeen de plaat, selijke overheden tgt dusverre te vergeefs beproefd hadden. Sommigen wilden dit verschijnsel in verband brengen met de verspreiding der beginselen, welke in Stockholm gepredikt worden door eenen Engel, schen methodist, Scott genaamd, die zich aldaar sedert verscheiden jaren ophoudt, vele aanhangers, ook onder de hoogere standen, telt, zelfs de middelen heeft weten te vinden om een eigen bedehuis voor zijne volgelin gen te stichtenen thans door de Luthetsche geestelijkheid voor het consis torie van Stockholm aangeklaagd is, als beginselen verspreidende, die in hec algemeen schadelijk en scrijdig zijn mee de in Zweden als godsdiensc van Staat erkende Luthersche godsdienst. Te Stockholm baarde deze zaak veel opziens. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men, dat de Nederlandsche Gezant, Graaf de Per- por.cnerdie aldaar zijn Gezamscbapsposc 26 jaren bekleed had, terugge» roepen is, omdat hij, door zijn lang verblijf in Duitschland geen Nederlander sneer is, en zijn beide zonen in Duitsche dienst zijn overgegaan. Hij zal ook niet naar Nederland terugkeeren maar in Berlijn blijven wonen. Uit Frankfort meldt men van den I7den: Z. D. de Hertog van Naaau heefc, vóór H. D. vertrek naar Berlijn, den Koninglijk-Nederlandschen Gezant bij de Bondsvergadering, den heer ron Schelf, ten gehoore toegelaten, om zijne geloofsbrieven te overhandi. een als Nederlandse!) ge.olmagtigd Minister bij het Hertogelijk hof. De heer von Scherf had vervolgens de eer, aan H. K. H. de Hertogin-We duwe voorgesteld te worden, en werd daarna aan de Groot-Hertogelijke tafel genoodigd, In de Kamer der Wurtembergsche Afgevaardigden is den i6den een voorstel van dep,,iVJênW\ruW\id!r'/cotni.,...scun.gie grieven te' beoorrieelenmet 80 tegen 6 stemmen aangenomen. Die Com. missie zal voor de helft door de Regering, voor de andere helft door de Roomsch-Kaiholijke Geestelijkheid benoemd worden. De genoemde Bisschop van Rottenburg natnenlijk die zelf zitting in de Kamer heeft, heeft een voorstel ter tafel gebragtstrekkende om door hem dusgenoemde grieven der Roomsch Kathol ij 1c e kerk, zoowel ten aanzien der gemengde huwelijken, als andere kerkelijke aangelegenheden, uit den weg te ruimen. De Minister, die de benoeming der Commissie heeft voorgedragen, heeft zijne verwond.» ring te kennen gegeven over het voorstel van den Bisschop, daar de Katho. lijke kerk in vrede leeft, geen harer regten verkort zijn en er nog nimmer eenige klagt dienaangaande was opgegaan, zelfs niet van den Bis schop, die zijnen zetel reeds -25 jaren bekleed had en lid der vergadering was. Hij beriep zich op het getuigenis van alle onbevooroordeelden, dat de Regering de grootste onzijdigheid tusschen de bevolking van beide gezind, heden in ach: nam, en meende, dat de Bisschop tot het doen van dat voor. stel opgezet was door eenige jeugdige woelzieke geestelijken. Vervolgens is in dezelfde Kamer een ander voorstel van den Biaschop om de beslaande verordeningen op het inzegenen van gemengde huwelijken te veranderen, ten einde aan de geestelijken hun gewetensvrijheid te laten, met 76 tegen 9 stemmen verworpen. Het regerings-disirict Keulen bevatte op het einde des vorigen jaar» 4+2,903 inwoners (behalve de militairenwaarvan 73,145 in de stad Keulen. Volgens de godsdienstige gezindheid was die bevolking verdeeld In: 377*957 Katholijken, 59,937 Evangelischen4,985 Israëliten, 25 Mennonieten. In genoemd jaar zijn 102 gemengde huwelijkeD gesloten, te weten: 74 van Evangelische mannen met Kaïholijke vrouwen, en 28 van Katholijke manDen met Evangelische vrouwen. Op het einde van het jaar 1816 beliep de bevolking van het regerings-district slechts 324,632 zielen. Op I Januarij 1842 telde de stad Aken 43,265 inwoners. Uit Dusseidorp schrijft men van den :9ien: Gisteren motgen heelt in de omstreken dezer stad een jammerlijk onge. Ink plaats gehad. Nabij Hitdorf namelijk bekwam de ketel der afkomende stoomboot der Rijn- en IJssel Maatschappij, Drusus, een lek, waardoor de heete stoom n.-et kracht naar buiten drong en de zich in de nabijheid bevindende machinisien op de schrikkelijkste wijs verbrand werden. Twee derzelve bleven op üe plaats dood, terwijl een derde zich in zoo jammer. Ijjken toes and bevond, dat bjj niet meer te vervoeren was. De een uur

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1