A°. 1S42. N". 10. leydsche PÉM C 0 U II A N T. MAANDAG, -* 3 NEDERLANDEN. Let den, 23 Januarij. Dat men in Duitichland over het algemeen de beruchte suikerqnesile niet zoodanig beoordeelt, als sommige dagbladen uit dat land hunnen lezets kouden willen doen gelooven, is den tnededeeler van net volgende uittrek, sel uit eenen brief van den jóden dezer, van Heidelberg bij hem ontvan. gen, en in de laatste tijden uit mondelinge en schriftelijke verzekeringen meer malen gebleken. Dit proefje strekke daarvan ten bewijze. Ten opzigte van de noodlottige Beetwortel-geschiedenis, hebt gij Volkomen gelijk daar ik nu reeds de slechte suiker voor goede betalen moet, en zulks alleen om eenige fabrijkanten de beurs te spekken. Het is mi] en velen anderen verbruikers, die even als als ik, jaarlijks veel suiker noodig hebben, waarlijk mooi om het even aan wien wij ons geld geven; doch het is mij niet hetzelfde, of ik goede waar voor mijn geld krijg of ntec. Het Is, naar mijn in zien, de zoogenaamde vaderlandschliefde wat te verdrijven als men uit louter patriotismus slecht fabrikaat voor goed betaalt, eenig en alleen uit de nietige beweegredenen, dat het eerste binnen 'slands vervaar digd wordt. Wanneer onze boeren, die altijd bij zulke gewigtige han delingen; tegen wil en dank, op den voorgrond gesteld worden, geen bëet. wortelen meer houwen, dan bezaaijen zij hunne akkers met granen, of plan ten er tabak op, en zij behoeven zich alsdan bij den verkoop niet te houden aan een' enkelen beetwortel-suiker labrijkant, die dikwerf zonder de ge ringste mededinging den prijs der beetwortelen naar eigen goedvinden be paalt; en, wanneer het koren of de tabak in het land zelf geen genoegza- roen aftrek vindt, dan verzendt men deze voortbrengselen naar Frankrijk, Holland of Engeland waar wegens de in verhouding sterkere bevolking de grond tot voortbrenging van genoegzame voedingsmiddelen niet toereikende is; maar in die landen beetwortelen te willen verkoopen, dat is zeker nog geen veis andig meitsch in de gedachte gekomen. Te voren kocht ik de beste tropische rietsuiker voor 15 Krentzers net pond, en thans moet ik voor het zware, onreine surrogaat uit beetwortelen 18 Kreutzers per pond betalen; en aar alleeri uit Vaderlandsliefde! Uit 's Gravenhage meldt men van den gisten dezer! Zijne Maj. heelt benoemd bij de Commissie van landbouw in Zuid. Holland bij voortduring de heeren A. van Weel en J. C. van Andel. Zijne Maj. heeft eenige algemeene maatregelen genomen, tot instand houding en opbeuring eer kleine of kustvisscherij. Zijne Maj. heeft tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, den Predikant bij de Evangelische Gemeente te Sedanin Frankrijk den heer Pejran. Naar men verneemt, heeft Zjjne Maj., bij besluit van den 26Decem ber II., bepaald, dat 's Rijks stoeterij te Borculo met den isten dezer zou opgeheven en het personeel ier dispositie van het Departement van Oorlog gesield worden terwijl de paarden en veulens bij de regimenten cavalerie zullen ingedeeld en de gebouwen en landerijen op den 3isten Maart aanscatnde an de administratie der domeinen overgegeven zullen worden. Men vernemen men genoegen, dat het aan Zijne Maj. onzen gefierbie. digaen Koning heefc behaagd, aan het Nederlandsch Israëlitisch Rijks-Se- tninariën, gevestigd te Amsterdam, door geldelijke ondersteuning een bemoe digend blijk te geven, welke waarde door de Regering aan eene instelling wordt gehecht, die teregt als het middenpunt wordt beschouwd van gods dienstige en zedelijke beschaving onder onze medeburgers van de Israëlitische ge oofsbelijdeuis. Het is aangenaam ook daarin een eervol bewijs te vinden, dat de Regering door de ongunst der tijden zich niet laat bewegen, de ge. wigtigste overwegingen ten offer te brengen aan de zucht tot bezuiniging, welke dan alleen eene deugd in den staatsman kan zijn, wanneer zij geene inbreuk maakt op de intelleciuilemorele en materiële belangen en behoeften van den lande. Moge de genoemde instelling zien beijveren, aan haar doel ateeds meer en meer te beantwoorden, en zich daardoor bij voortdhur de blijken van belangstelling waardig betoonen, welke haar van vele zijden zijn te beurt gevallen. Morgen zal er, ter viering van den geboortedag van Hare Maj. de Koningin, eene luisterrijke solrée aan het hötel van Zyne Exc. den Baron von Maltltz, buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Zijne Maj. den Keizer van Rusland bij het Nederlandsche Hof, gehouden worden. Men verzekert, dat er heden aan het Hof de plegtige ceremonie heeft plaats gehad van het vragen der band van H. K. H. de Prinses Sophia van wege Z. K. H. den Erfgroothertog van Saxen-Weimar, zoon van den regerenden Groothertog Karei Frederik van Saxen-Weimar. Deze jeugdige Vorst, die de namen voert van Karei, Alexander, Augustus, Jan, is den 24 Junij 1818 geboren en is op dit oogenblik,Colonel in Pruissische dienst, van het regimenc kurassiers N°. 1 en Chef van een der Keizerlijke Russi iche huzaren-regimenten. Des namiddags is er groot diner ten Hove gehouden. Zjjne Exc. de Minister van Financiën heefc ter kennis van de be langhebbenden gebragt, dat de rentebetaling op de schatkistbiljetten, vol gens de wet van 18 April 1834 daargeateld, na de verschijndagen in 1842, zal worden gedaan op den voet, zoo all dit over de vorige jaren heeft plaats gehad, gelijk ook de opzegging, voor zoo veel de aflossing daarvan verlangd wordt, op den vorigen voet, gedurende dit jaar zal kunnen geschieden, en deze aflossing dien overeenkomstig zal worden bewerk stelligd. 1^- Maandag aanstaande zal Zijne Exc. de Baron de Beis-le-Comtebui iengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Zijne Maj. den Koning der Franschen bij onze Regering, almede eene luisterrijke soirée geventer gele. genheid van den geboortendag van H. K. H. de Hertogin van Orleans. Aanstaanden Woensdag, den nösten dezer, zal de beroemde toonkun stenaar Fieux-Temps, in de zaal van deo Koninglijken schouwburg, zijn tweede concert in deze Residentie geven. Mevr. Koning Buys en mej. Schloss hebben het vocale gedeelte van het concert op zich genomen. De heer van Hoorn van Burgh heeft In zijne redevoering in de Staten- Gènéraa'l, bij de bersadslagingen over het ontwerp van wet tot vaststelling Van de middelen, ten bewijze dsc door hec bestainde belastingstelsel de turf tioor de steenkolen niet wordt verdrongen, het volgende medegedeeld, het welk wij ter overneming niet onbelangrijk achten. „Van 1814 tot 1822 „weiden onder de Oude wet iu Vriesland, Overijssel, Groningen en Drenthe „jaarlijks verveend 10,652,141 tonneo. In 1834 was dit reeds tot 12,866,954 geklommen V in het volgende jaar bedroeg het 14 miliioen; in 1836 bijna „15 miliioen; in 1837 15}, in 1838 ruim 17Iin 1839 ruim 18 en in 1840 „19J miliioen. In Drenthe, waar voorheen, dat is vóór 1825, jaarlijks on. .«É2r 44 JANUARIJ. geveer 3} miiiioeti tonnen werd verveend, bedraagt dit getal thans ruim „9 miliioen, en in O'erijssei terzelfder tjjd slechts 600,000 en thans 3 mil- lioen tonnen tori." Naar men verneemt zullen er bij de aanstaande hervatting van de werkzaamheden der Kamers, van Regeringswege, onder anderen, aan de zelve worden aangeboden: 1°. een ontwerp van wet, tot herziening van de bestaande verordeningen nopens het stemregt; 20. eene voordragt van wet; ten aanzien der e.nflicien; 30. eene concept-wet, tot wijziging 'der be. staa.nde wetgeving nopens het notariaaten 40. eene voordragt tot wette- lijIte regeling van het batig saldo der Oost-Indische geldmiddelen. Ook zal worden aangeboden een ontwerp van wet, ten aanzien der Burgerlijke pen sioenen enz waarvan in de zitting van 18401841, eene voordrag', waa gedaan, die echier destijds niet is afgewerkt, en welk voorstel thans ge. cvijzigd en herzien, aan de Kamers zal worden voorgedragen. In 1341 zijn in de onderscheiden havens van Nederland ingeklaard 6264 Zeeschepen, re zamen 915,806 tonnen metende, van welke 892,848 tonnen lading en uitgeklaard 6298, van welke 2656 met 338,237 tonnen ballast. Delft den 20 Januarlj. Uit het verslag over 1841, den isden dezer, bij den Eoel Achib. Raad dezer stad, betreffende de stads-armen-inrigting inge komen, is gebleken, dat in genoemd jaar aan een gemiddeld getal van 215 hoofden van gezinnen, of op zich zelve staande personen, derwaarts door de Commissie van directie gezonden betaald is; aan arbeidsloon eene somma van 23,017.48}van welke som is verdiend: door de werklieden aan de tapijt- en haardoek-fabrijk 10,503.61 ;door de breisters van wolle 809.95; en door degenen, die goederen voor het leger in Indië hebben geconfec. tioneerd f 11,706.92}den laatsten December 1841 bedroeg het getal der werkende personen 603wordende bezig gehouden voor de tapijt- en haar doek-fabrijk 110; voor het breijen van wolle 120; 60373 voor de confectie van goederenwaarmede de inrigting door de Departementen van Marine en Koloniën bij voortduring is begunstigd. Volgens de heden ontvangene rivier-berigten stond de Rijn den ipdeit Januarlj aan de peilschaal te Keulen op 7 voet 6 duim, en was dus sedert het laatste etmaal 2 oude duimen gewassen. In den toestand der Nederlandsche riviertakken is; zoo ver de heden one. vangene berigten loopen, weinig varandering gekomen. Over het algemeen vertraagde de voor dit saizoen buitengewoon geringe aandrang van water de opruiming van het ijs. Op den Nederlandschen Boven-Rijn, bij het Lobith, en op de Waal te Huihuizen en te Nijmegen, vertoonde zich den I9den en aosten eenig drqfijs, doch in zeer geringe hoeveelheid. Den i8den was ook op den Duitschen Boven-Rijnvoorbij Duiseldorp, eenig ijs komen afdrijven, hetgeen hoogst vermoedelijk van St. Goar kwam. De waterstand in de Waal te Huihuizen was 2,83 elzijnde hec water aldaar in de laatste 24 uren 9 Nederlandsche duimen gewassen. In het Pannerdensche kanaal was het ijl in den morgen van den oosten tot de Galgendaal opgeruimd. Aan de scherpe kamp, aan de Loowaard en aan het Looveer zat het ijs nog vast, doch was reeds in beweging geweest. De waterstand aan de peilschaal te Paneerden was 2,98 el en dus 0,14 el hooger dan den vorigen dag. In den Neder-Rijn te Arnhem zat het ijs op den middag van den 20Sten nog vast. De waterstand was daar 2,50 el, en er had dus een aanwas van water in het laatste etmaal van 20 Nederlandsche duimen plaats gehad. De IJssel te Westervoort zat den 2osten nog vast. Te Doesburg, Zilt phen en Deventer had men open water. Te Veessen is het ijs sedert den i8den losgeiaakt en dooi gedreven. Aan het Katerveer zat het nog vast en zoo ook benedenwaarts tot nabij Kampen. Het Regte en het Ganzediep waren nog bij vakken gesloten. Aan het Katerveer stond de rivier den oosten op *,61 el en was in de laatste 14 uren 2 duim gewassen. In de Maas te Giave, Ravestem, Dieden en Megen zat, volgen! de laatste berigten, het ijs nog vast. De overtogt geschiedde te Grave over het ijs met de ijsschouw. Diir teekende de rivier aan de peilschaal 4,08 el, en was dus in 24 uren 0,02 el gevallen. Te Goiinchem heelt zich, zoowel den ipden als den nosten geen drijfijs in de tVJerwe vertoord. De rivier was daar den 20sten met laagwater 2 en met hoogwater 4 N-derl. duimen lager geweest dan den vorigen dag. Dé Lek int Krimpen was den 20 januari] geheel drijvende. Er kwam echter op de rivier veel ijs af. Te Groot-Ammers en te Streefkerk was zjj er geheel mede bedekt. ij in de teregtzitting van het Provinciaal Geregtshof van Noord-Hol. land van 19 Januari] stoad te regt Schoo, oud 50 jaren, gewoond hebbende te Bevern ijk .beschuldigd van vrijwilligen manslag gepleegd op zijn I4jarig zoontje. De beschuldigde, die overigens als een goed vader bekendstond; en zijne kinderen geenszins mishandelde, is ten gevolge van een ongeluk kig oogerblik van drift, In deze criminele beschuldiging gewikkeld. Hij zat op den 29Steh September II. des morgens vroeg aan de ontbijttafel, waar zich ook zijn bovengemeld zoontje bevond. De vader zeide aan deze «fait hij naar de iaatkerk zoude gaan. De zoon weigerdede vader nam gen mes op, dat op de tafel lag, doch bq het lemmet, om alzoo met hec heft den weerspannigen knaap op den arm te slaan. Het lemmet, waaraan nog eenige boter zat, ontschoot door de driftige beweging van den arm aan de vingers van den vader, vloog uic zjjne band, kantelde om en trof den zoon, juist doordien deze eene beweging wilde maken, om hec mes te ontwijken, in de zijde, waar het de ingewanden, welke door hec genoten voedsel uitgezet waren, rrof. Ce wonde had hec ongelukkig gevolg, dac de knaap reeds den volgenden dag overleed. De Advokaat Mr. de Klerck verdedigde den beschuldigde, en betoogde dac er in deze hoogstens een manslag of verwonding door onvoorzigtigbeid waa gepleegd. Hec Hof heefc deze verdediging aangenomenen den beschul digde veroordeeld coc eene correctionele gevangenis van zes maanden; en tot eene boete van 25. ,g. Uit Groningen meldt men van 20 Januarij, dat de diligence Concordia van Utrecht op Groningen, den i8den in een heideveld door vijf roovera aangevallen is, welke echter door hec manmoedig gedrag van den conducteur en passagiers op de vlugt zijn gedreven. AMERIKA. In een Dnirsch blad leest men het volgende: Terwijl in Europa een verdrag werd gesloten, waarbij de vijf groote Mogendheden (van welke echter drie slechts een zeer ondergeschikt belang

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1