gemelde dezer schepen ill het geheele iverf-depdc wegvoeren, vermits het Gouvernement de geheele suiting der Afrikaansche werving heeft bevolen, als een gevolg van tte verkregene ondervinding, dat het onmogelijk ómg behoudens de milde voorschriften onzer militaire wetgeving, eene voldoende krijgstucht bij de Neger-corpsen te onderhouden. Naar men verneemt worden bij onzen verdienstelijken'stadgenoot, den heer A. F. Bron, die vooral in het valt van emailleren erkende bekwaamheid bezit, de kruisen vervaardigd van de Luxemburgsche orde der Eiken-Kruin - Gisteren ochtend heeft alhier eene aller belangrijkste kunstverlossing plaats gehad. Catharina Kok, huisvrouw van Abraham van Noortwonende op de GevoMegrachtdroeg een kind, met twee hoofden, twee halzen en vier armen. De twee halzen waren van den schoonsten vorm, Tusschen deze gedeelten, die op eenen grooten afstand van elkander verwijderd waren waren twee bovenste ledematen geplaatst. De benedeti-deelen waren mis. votmd, de voeten beide van varus (horrelvoet) aangedaan. De lijderes, die viermalen vroeger verlost was, werd door de heeren verloskundigen van der Hegge Zijnen, Horstman en Sarluis bijgestaan. De aard van een dagblad laat niet toe, om hieromtrent in bijzonderheden te treden; doch het zal voldoende zijn te zeggen, dat deze heeren ztch op de zorgvuldigste en te gelijk zeer energieke wijs van hunne zware taak hebben gekweten, tn het belang der wetenschap is het te betreuren, dat redenen van godsdienstigen aard hebben belet dit allerbelangrijkst wanschepsel aan de ontleedkunde te onthouden. Intusschen hebben verscheiden heeren geneeskundigen te dezer stede het lijkje met de meeste belangstelling bezigtigd. De bevallene verkeerde eene poos in de zorgelijkste omstandigheden, en is nog niet geheel buiten gevaar, hoewel er veel hoop is op haar behoud. Daar zij in behoefte verkeert, verdient zij en haar gezin allezins de aandacht van menschenvrienden. De Delftsche Courant berigt, dat de heer Lipkens (die laatstelijk door Zijne Maj. benoemd is tot Directeur van de te Delft op te rigten Koninglijke Akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs, zoowel voor 's lands dienst als voor de nijverheid, en van kweekeiingen voor den handel,) ook belast is met het inleveren aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlaudsche Zaken, van ae ontwerpen betrekkelijk de inrigting en de te benoemen Hoog leeraren en onderwijzers bij die instelling. Volgens dat blad verzekert men ook, dat de afdeeling Waterstaat voor de Koninglijke Militaire Akademie te B'eda bij die zoo nuttige inrigting zal gevoegd worden. Het blad wijdt een atzon. tierlijk auiüel aan deze instelling, en deelt, onder anderen, mede, dat, ofschoon men niec in staat zij, voor als nog met juistheid op te geven, welke de omvang zal zijn van de werkzaamheden der op te rigten Akademie, zooveel althans zeker schijnt te zijn, dat een personeel, minstens van veer. tien of vijftien Professoren daaraan zal worden verbonden; dat er op eene gtoote schaal modelwerkplaatsen voor de onderscheidene ambachten zullen worden ingerigt, en dat ae lessen in de verschillende vakken van kunsten, nijverheid en handel, uit alle oorden des Rijks, eene menigte jonge lieden naar Delft zullen lokken, om,na afloop van den leercursusmet een gunstig diploma voorzien, als architecteningenieurs, waterbouwkundigen, hier te lande en in de koloniën te worden geplaatst, of als kundige industriëlen en handelaars in de maatschappij op te treden. D'e nieuwe inrigting, gaat het blad voort, schijnt alzoo te zijn geroepen, om te voorzien in eene behoefte, die sin t s lang gevoeld werd, doch waarop, zoo wij wel onderrigt zijn, meer bepaaldelijk de tegenwoordige Minisier van Binnenlandsche Zaken de aandacht van Zijne Maj. moet hebben gevestigd. Het is eene daadzaak, dat wij 10 ons land, wat de bouwkunde en industriële wetenschappen betreft, verre ten achteren liggen bij onze naburen, en dat die verachtering niet aan gebrek aan genie of vlijt, maar alleen aan het gebrek aan eene goede classicale opleiding moet wotden geweten. De classicale opleiding zal alsnu in de nieuwe inrigting gegeten worden, en Delft zal de eer en het voordeel gei-iïten die inrigting te harent gevestigd te zien. Uit eene statistieke opgave, voorkomende in de Courant der stad Delft, blijkt, dat de bevolking der stad Delft, den isten Januarij 1841, 16,280 zielen bedroeg, het garnizoen daaronder niet begrepen; in dat jaar zijn meer geboren dan overleden, 130; en hehuen zien in de gemeente gevestigd 296; terwijl met er woon naar elders zijn vertrokken, 413; zoodat liet getal inwoners 1°. Januarij 1842 bedraagt 16.402 zielen: den n... 1.-.. getal inwoners 1° Januarij 1842 bedraagt 16,493 zielendenVsIènTnÜ' arij 1830 was dit getal 14.393, weshalve de bevolking in de laatste tia.lf jaren, met 1900 zielen is vermeerderd. De Staats-Courant van Zaturdag deelc de volgende berigten mede- Volgens de heden ontvangene rivier-berigtenwas de Boven-Rün'te Keulen, den nden dezer, steeds vallende. Het water stond aan de cell schaal aldaar dien ochtend op 6 voet 10 duimzijnde alzoo in het laatatê etmaal 8 duim gevallen, 'sNamiddags ten 3 ure, stond het water od a voet 7j duim. F De Waal te Nijmegen was den inden, voor der rivierbreedte met tis bedekt. De waterhoogte was aldaar toeo 2,50 el, hetgeen een val van 10 duim in het laatste etmaal aanduidde. In den Neder-Rijn had zich het ijs, den I3den, beneden Arnhem gezet Aan de peilschaal aldaar, stond de rivier dien ochtend op 3,12 el- en was derhalve in 24 uren 0,94 el gewassen. Vsn het Katerveer meldt men van den I3den, des morgens, dat sedert den vorigen dag in de gesteldheid van den IJssel aldaar geene verandering had plaats gehad. Het jjs zat dus vast en de overtogt wa3 voot rijtuigen gestremd. Ook bij Kampen was het ijs boven de brug vasr. Het Ketel- diep was tot aan zee open. De IJssel stond den I3den des morgens tan hst Katerveer op 1,80 el, zjjnde de rivier in het laatste etmaal 18 duim gevallen. Uit Grave schrijft men van den I3den dezer: Het jjs in de rivier heeft zich voor deze stad vastgezet; de overvaart geschiedt voor passagiers en goederen door eene daartoe gemaakte vaart. De Maas stond diee ochtend aan de peilschaal te Grave op 3,64 el, en was in het laatste etmaal 068 el gewassen. Uit Dordrecht meldt men van den i4.den het volgende: Het op de rivier voor deze stad opengebleven vak is allengs digtgevro rendoch de overtogt naar Zwijndrecht geschiedt nog altijd met vaartuigen door eene sleuf. Aan het Papendrechtsche en aan het Meerdervoortsche Veer daarentegen passeert men de rivier over het jjs met geladen schiet- schouwen, zonder het minste gevaar van doorzakken. Benedenwaarts in de Dordscbe kil voor 's Gravendeel wordt het jjs te voet gepasseerd. Voor Hardinxveld zit bet ijs aan de noordzijde voor twee derde van de breedte der rivier vast. Aan de zuidzjjde bleef het dezen morgen nog drijvende, gelijk ook in de Killen. De waterstand was 3,60 el onder dijkpeil. Op Woensdag, den 16 Februarij aanstaanden, zullen door de Com missie van neheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmer Meer te Oegstgeest worden aanbesteed de navolgende werken, in verband staande met de droogmaking van het Haarlemmer Meer, als: i". het maken van een gedeel e der Ringvaart en deh Dijk langs den Zuid-Oostelijken oever van het droog ra mallen Meer, aanvangende even ten Noord-Oosten van de Oude Wetering, en gaande in de strekking iot aan het Zuid-Wesielijk Boord van de doorvaarts-opening, genaamd Kloppenburg, onder Leymuiden; 2*. het maken, als voren, van de Ringvaart en Ringsdijk, van af den Schenkel- polder tot de Kerk wetering ce Aalsmeer; 30. het maken van eene Wip-Wa. termolen, tot bemaling van b-i door de Ringvaart, tot droogmaking van het Haarlemmer Meer afgesneden gedeelte v*n den Lissebroeker polder; 4°. het doen van eenige opt uimitrgen en verdiepingen in het Noorder- en züider Spaaine. benevens her vodrrzetten van den Jaagweg aan het Noorder-Spasrne van af de Hekslooc lot aan de Langebrng te Spaarudani. Te Nijmegen heeft een zeker dsglooner zjjne vrouw, den uden dezer, met een messteek in de buik zoodanig verwond, dat zjj kort daarna aan de gevolgen gestorven is. Huisselijke twist schjjnt dasrtoe aanleiding ce hebben gegeven. De man is naar het Pruissische voortvlugcig. De be- doelrfé arbeider heet, volgens nadere opgaaf in de Nijmeegsche Courant, Engkten. De misdadiger is reeds gevathij was vroeger in dienst bij de 8ste afdeeling infanterie, van welke hij in 183s is gedeserteerdwegens welk misdrjjf hjj den 9 Februarij 1841, door den krijgsrsad vsn Vriesland veroordeeld Werd tot tienjarige kruiwagen-straf, welke hij echter niet onder ging', krachtens het algemeene Koninglijke pardon, aan deserteurs gege ven. AMeen bloedverlies schijnt den spoedigen dood der vrouw veroor. Zsakt te hebben, daar haar man, op de gepleegde daad verschrikt, een* geestelpe ging halen, om haar in bare laatste oogenblikken bjj te staan, in plaats van een geneesheer; toen deze nu op bevel vsn den geestelijke gehaald werdwas het reeds te laat. De Kamfer Courant vermeldtonder dagteekening van den iaden dezer, dar de Zuiderzee toen reeds zoo ver was coegevrozen, dac de gemeenschap mee Schokland over het ijs plaats had, Te Groningen is den ia januarij het sojirig bestaan vin het Depar tement Tot Nut van I Aigemeen aldaar gevierd geworden. De Tolk der Vrijheid heeft thans deszelfs naam veranderd In: De- Volksvriend, Algemeen Groninger Nieuwsblad, Reeds is di: eerste nommer in hec licht verschenen. De redactie verklaart daarin, dat zij den stellige!» wil heeft, om hec goede en de gebreke» in de maatschappij op eene be» scheidene wijze te zullen voorstaan. Te Vlisaingen zijn In 1841 blnnengeloopen 1,417 schepen; ce Veere 23 schepen en uitgeklaard 19, Onder Prinsenhage i» den 9t)en dezer overleden J, D. E, Bode, ill leven gepensioneerd Luitenant-Generaal der artillerie. Ridder der Militairs Willems orde, 3de kiasse, Commandeur van de Dannebrogs-orde en Ridder van het Legioen van Eer. in den ouderdom van bijna 90 jaren. Gisteren over acht dagen is er een hevige brand uitgebarsten ce Oud. Vroetthoven of nieuw Wilre, in Limburg. Twee huizen met den geheelen inhoel zijn verteerd; hec gebrek aan water had alle hulp onmogelijk gemaakt. De Kaders der Verlossing, (eene soort van Monniken) welke zich in missie in die gemeente bevondenhebben zich bponder onderscheiden bjj deze gelegenheid, en onder anderen heeft Vader Bernard de vlammen getrotseerd om door een venster eene vrouw en baar kind ce redden. DÜITSCHLAND. In de Pruissische Staatscourant van den nden dezer, vindt men het volgcod officieel artikel, ten aanzien der beëindiging van de kerkelijke ge. schillen met hec Aartsbisdom Keulen: Zijne Maj. de Koning, bezield met den wensch, dac de kerkelijke aange legenheden van het Aartsbisdom Keulen, welke de gemoederen der bewonera van hetzelve eenen tijd lang in eenen staac van bezorgdheid en onrust hebben gehouden, door hec herstel vin een geregeld opperberderljjk beheer weder geordend zouden worden, had reeds voor geruituen tijd, tot bereiking van dat doelonderhandelingen met den Pausselpen Stoel doen aanknoopen. Door wederkeerig vertrouwen bevorderd, hebben deze onderhandelingen bet gewenschce doel nier gemist. Zijne Heiligheid de Paus nader onderrigt zijndedac de Aartsbisschop Clemens August, Vrijheer Droste nu Vitseherung, met eene ziekelijke lig. chaamsgestalaheid te kampen had, en dac uic dien hoofde het beheer van hec Aartsbisdom voor hem niet weinig moeijelijk en bezwarend zou wezen, heett het, na bet gevoelen van den Aartsbisschop vernomen en zijne toe. stemming erlangd te hebben, voor een doeltreffenden maarregel gehouden, dac aan denzelve, onder toestemming vsn Zijne Maj. den Koning, een Coadjutor met het regt vsn opvolgiog zou worden gegeven, die uit kraebe van Apostolische voimagt, het Aartsoisdom zou moeien besturen. Dien overeenkomstig heeft Zyne Pauselijke Heiligheid, bij een onder den Vis. scheuring uitgevaardigd breve van den 24 Sepieraner des vorigen jansz uit kracht van zijne Apostolische magc-volkomenheidden Bisschop vin Spiers, den heer Johannes von Geisset, die uit hoofde van de bekwaam, heid, waarmede hij genoemd Bisdom tot dusverre beschermd en daardoor her algemeene vertrouwen verworven had, door Zjjne Maj.den Koning bijzonder daartoe was aangewezen, tot Coadjutor met het regt van opvolging en tot Apostolisch tdministrsteur van het Aartsbisdom Keulen, met alle vereischca gezag en bevoegdheid, benoemd. Ter uitvoering van dit breve, waaraan Zijne Maj. de Koning, ondervoc>r- behond, voor toekomstige gevallen,derregten van liet Asrtsnisdoms-Kapittel, hetwelk steeds eene getrouwe zorg voor het welzijn des Bisdoms betoond heeft, Hoogstdeszelfs goedkeuring heeft gehecht, is de heer Johannes vtn Gtissel, tot dusverre Bisschop van Spiets, na de vriendelijke toestemming van Zijne Maj. den Koning van Beijeren erlangd te henben, uitgenoodigd om aan het bof alhier te verschijnen, ten einde als Coadjutor, met het regt van opvolging en als Apostolisch administrateur van het Aartsbisdom Keulen, den eed vaD getrouwheid en onderdanigheid af te leggen. Ingevolge deze uiinoodiging is de t-relaat ook ten hove verschenen, en heeft op heden, in de hem opgedragen ambtsbetrekkingden huldigings-eed in handen vin Zijne Maj. den Koning afgelegd. Aan den Aartsbisschop Vrijheer van Drosteheeft Zijne Maj. de Koning reeds den isden Occooer des vorigen jaars het volgende schrjjven nitgevaardigdt Hoogwaardige Aartsbisschop! Gij zult reeds onderrigt zgndat de aangelegenheden der Keulscbe kerk, door de wijze hulp van het Roomsche hof, tot eene gelukkige schikking gebrsgt zijn, en het is mij niet onbekend gebleven, dat ook uwe bereid vaardigheid bijgedragen heeft- tot de gewenschte beslechting der treurige botsingen, die tot hiertoe bestatn hebben. Voor meer dsn een jaar gasfe gij mij uw woord, dat gij van uwe volkoraene vrijheid geen gebruik zoude makeu, om naar. Keulen terug te keeren. Getrouwelijk hebt gij dat gestand gedaan, en terwijl ik u bij deze mijne tevredenheid in de volste mate betuig, geef ik u het gegeven woord terug, in de veronderstelling, dtc, in geval gij wenschen moge eene reize naar Keulen te doengij dezelve niet zult ondernemen, alvorens de benoemde Coadjutor aldaar ïangekomen is, en hec beheer van het Aartsbisdom aanvaard heeft. Het vermoeden dat gij aan staaikundig-revolutionnaire woelingen zoudt hebben deelgenomen, heb ilc nimmer gedeeld, en ook mijne overheden hebben reeds vroeger aaaloHing gehad, om hetzelve te wederleggen. Maar daar ik weet, dat gjj en uwe- zoo waardige bloedverwanten den dringenden wensch koestertdat deze verklaring door mij zeiven moge worden uitgesproken, zoo maak ik mee genoegen van deze gelegenheid gebruik, ora de verzekering te geven, dac nergens de geringste gegronde reden beslaat voor de verdenking, dat gjj de waardigheid van uwen rang en uw ambt zoudt misbruikt hebben tot bevor dering van staaikundig-revolutionnaire woelingen of tot eene opzettelijke verbindtenis met personen, die zulke oogmerken koesterden. Met den har- telijken wensch, dat deze verzekering u tot eene verdiende geruststelling verstrekken, en dat het u door de Voorzienigheid vergund moge worden, u, in het genot van een rustigen ouderdom, nog lang over den herstelden kerkeljjken vrede te verheugen, bljjf ik met opregte hoogschtiag Uw Hoogw. toegenegen Paretz 15 Oct. 1841. Frederiï Wilhelm. De nieuw benoemde Coadjmor zal vooreerst, met 's Konings bewilli ging, naar Spiers terugkeerenom daar het noodige te beschikken voor da Kanooieke administratie van hec tot biertoe door bem bekleede Bisdom.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2