den heeie P. Moulins, hem op zijnen naamdag, een zilveren thee-servies een geschenke gegeven, waarop het volgend devies is gegraveerdGaged, samitii de es orchestre du Thidtre Royal Fratifais a leur chef. P. Moulins. In het Weekblad van het Regtleest men: „Naar men verneemt zil op 12 Junuarij aanstaande de orde der Advokaten bij den Hoogen Raad zich vereenigen aan eenen vriendschappelijlten maaltijd, welke zal gegeven wor. den in het hótel van den heere Reymant genaamd de Oude Doelen. De ge- heeie orde zal daaraan deel nemen, met uitzending slechts van eenige wei nigen die door toevallige omstandigheden daarin worden verhinderd." ie Amsterdam zjjn in 1841 uit zee binnengekomen 2051 schepen, van On ierscheiden plaatsen. Uit die stad meldt men van den 31 December: Heden namiddag ten half a ure, is van de werfide Raave, van den-sfiheeps. bouwmeester G. H- Baaij, in de Groote Wittenburgerstraat alhier, met goed gevolg te water gelaten, het voor rekening van de heeren J en Th. van Mar selis gebouwde barkschip Catharina, groot 30O lasten, gevoerd zullende worden door Kapitein H. K. Hillers, en bestemd voor de vaart op Suriname. Eergisteren is aan de Tweede Kamer der Arrondtssements-Regtbank alhier behandeld de vordering van den tooneelspeler Dumery en vrouw, tegen de directie van den Franschen schouwburg, tot vernietiging van hun gage;de heer Mr. Fortuynrdie voor de eersten het woord voerde, beweerde onder anderen hoofdzakelijk, dat de eischers in alle opzigten de op hen rus. tende verpligting hadden volbragt, hetwelk door den heer Mr. de Map/tas, voor de directie pleitende, met betrekking tot den eersten eischer, werd tegengesproken de ernstige behandeling der regtsquaestien waartoe dit en gagement aanleiding gaf, werd tusschenbeidebij de pleiters steeds afgeïvii. aeiddoor een verhaal van vrij plquante voorvallenwelke in de laatste tijden 1 li dit tooneel hebben plaats gehad. De Commissie, belast met het bestuur over het amortisatiefonds der stedelijke schuld te Amsterdam, heeft onder dagteekening van den 29 De- ceinber bekend gemaakt, dat de inschrijvingen in de alstoen geopende negotiate van 1,000,000, dat beloop reeds overtroffen hebbendegeene verdere inschrijvingen zullen aangenomen worden. In de maand December zijn op den Haarlemschen spoorweg vervoerd 11,535 reizigers en is ontvangen f 5,491.90 hetgeen met de ontvangst van het geheele jaar maakt f 136,698.61 en het getal der vervoerde personen br.hat op 292,556. Uit UtreCnt meldt men van 29 December: Den 26sten dezer overleed -binnen onze muren, een oud kweekeling onzer lloogeschoolde hooggeleerde heer Pieter Otto Conrad Forsselman de Heer, D'Cior in de Wis--en Natuurkunde en in de Letteren, Hoogleeraar aan het Athenaeum te Deventer, Ridder van de Militaire Willems-orde 4de klasse, corresponderend lid van het Koninglijke Nedertandsche Instituut en lid van vele binnen- en buitenlandsche genootschappen, in den jeugdigen leeftijd r-.n 32 jaren. Hij was een man van meer dan gewone begaafdheden. Hij toch rereenigde in zich eene veelomvattende kennis van het thans zoo uit. gebreidde veld der wis- en natuurkundige wetenschappen, gepaard met eene mannelijke welsprekenheid en sierlijke voordragt, welke hem in staat stelde zijne veelzijdige kennis anderen en vooral zijnen leerlingen regt duidelijk en hehageüjk mede te deelen, waarbij nog eene groote vaardigheid in het doen van proeven k.vam, om hem tot een uitstekend beoefenaar der natuurkunde se' maken. Het Athenaeum van Deventer verliest in hem een van zijne grootste sie. raden, de studenten aldaar een hunner meest geliefde leermeesters. Niet tevreden met eene (naaswgezette vervulling aan de al te menigvuldige be. zigheden die hem ambsthalve waren opgedragen, bragt hij ook noghet zijne bij, tot de bevordering de: wetenschap zelve; getuigen hiervan zijne verscheidene verspreidde wis- en natuurkundige geschriften. Overspanning, door deze bovenmatige werkzaamheid voortgebragt, ontwikkelde eene ziekte bjj hem, tot welker genezing hij herwaarts was gekomen, doch ivaaraan Huiaas 1 een onverwachte maar zachte dood, veroorzaakt door eene inwen dige bloedstorting, plotseling een einde maakte. D ep betreurd door zijne bloedverwanten, van welke hij de hoop en het sieraad was, doot zijrie vorige leermeesters, door zijne ambtgenootenzijne leerlingen en zijne talrijke vrienden, verliest bet Vaderland ie hem een man, die hetzeive ook huiienlandsch tot niet minder wetenschappelijken luister, dan zijn te vroeg ontslapen leermeester Moll zou verstrekt hebben. Naar men vermeent, hebben eenige leden der voormalige vrijwillige jager, compagnie van 1830, waarvan Vorsselman de Heer sergeant-majoor was, en eenige vrienden zich vereenigd om hem de laatate eer te bewijzen. Te Herve (Luik, op de Limburgsche grenzen) heeft den 22 Decem ber een hevige brand gewoed, waardoor de woning van den bakker Dossin me: eene groote menigte graan is vernield geworden. Het beklagenswaardige is, dat bij dit ongeval vier personen het leven hebben verloren, die door hec instortende huis verpletterd of in de vlammen jammerlijk omgekomen zijn. Men schrjjft dit laatste toe aan te grooten en onvoorzigtigen ijverom eenige meubelen te redden. O O S T - N D I E. Batavia den 4 September. Tijdingen van Singapore, van den 2 Augustus laatstleden, deelen hec berigt mede, dat aidair op Zaturdag namiddag, den 31 Julij laatstleden was aangekomen de stoomboot Sesostris, Kapitein Ormsby, aan boord hebbende den Vice-Admiraal Sir IV. Parker, den Colonel Sir H. Pottinger en verder gevolg. Dit vaartuig verliet Bombay op den 17 Juijj, alwaar op den 7 dito de overlandpost was aangekomen, die tijdingen bragc van Londen van den 5 Junij II, Deze tijdingen zijn dus in den korten tijd van 57 dagen van Londen te Singapore aangekomen. De Vice-Admiraal Sir IV. Workerdie het bevel zal voeren over de Engelsclie vloot in China, heeft met deze gelegenheid, in dien korten tijd, de reis van Londen naar bingapore gedaan, eveneens als de Colonel Sir H. Pottinger, die bestemd is cm Kapitein Elliot te vervangen, en volmagt heeft, om alle zaken met het Hemelsch Keizerrijk te regelen. De Commissie ter verbetering van Indische zeekaarten, te Batavia, heeft rer kennis van alia zeevarenden gebragtdat bij haar berigt is ingekomen van den gezagvoerder A. Schaap, van bet Nederlandsch koopvaardijschip Gertrude, waarbij gemeld wordt, dat de aan hem aldaar verstrekte kaart van de eilanden bij Padanguitgegeven door de Commissie ter verbetering der Iroische zeekaarten1841, bij vergelijking en het in peiling brengen van verschillende punten, in alle deelen volkomen heeft voldaan, en de strekking van de eilanden en reven, volgens zijn gevoelen, daarop zeer goed geplaatsc moeten zijn. Zij betuigt aan hem haren openlijken dankvoor de gedane mededeeling'en belangstelling in de vermeerdering der kennis van de vaarwa. teren In die Archipel, en neemt tevens die gelegenheid waar, om de gezag, voerders van schepen op nieuw te verzoeken, haar wel mededeelingen te Wiiien doen van alle zoodanige waarnemingen en ontdekkingen, die tot ver. betering der zeekaarten in dat gewest van eenig nut kunnen zijn, en die, voor de belaugen van het algemeen, erkentelijk zullen worden oncvangen. De Gouverneur-Generaal ad Interim heeft onderscheidene benoemingen gedaan,. GRIEKENLAND. Ancona 20 December. De laatste brieven uit Athene breDgen het berigt mede, dat volgens eene mededeeling van het Grieksche Gouvernement aan den Turkschen Gezanthet eerste geneigd was de aanstelling van een' onpartijdig scheidsman, ten aanzien der.grensvraag, voor te.siaan, ten einde de sonjmen te bepalen, welke voor de Turksche eigenaars van Grieksche ieqdstrekeri bestemd zonden zijn, hetgeen de Turksche Gezant, zonder daarover van'Kpnsiantinopel de noodige instructien af te wachten, als on. genoegzaam verklaarde. In Candia bemerkt men sedert eenigen tijd weder verschijnselen van toe. nemende ontevredenheid met de Tutksche heerschappij, en is men voor de uii^asting van inwendige onlusten bezorgd. Op de nota der Vertegenwoordigers der groote Mogendheden was nog geen antwoord gevolgd. De Bank belooft eene ongewone uitbreiding, de inschrjjvingeu wor. den dagelijks meer in aantal. RUSLAND. VanPetersburg wordt van den 17de!] December gemeld, dat aldaar eed nieuw toltarief is uitgevaardigd, volgens hetwelk de hoofd-attikelen varf invoer met eenigzins hoogeren tol bezwaard zijn en vele tot nn toé verbo- dene manufacturen, tegen hooge inkomende regten, loegelaten worden, waarbij- onder meer anderen wordt bepaald, dot de belasting van 2 pC(, quarantaine en I2{- pCt. verhooging Dij invoer-goederen, behalve bij apothekerswaren vervalt; bij uicvoer-goederen insgelijks het 1 pCt. quarantaine opgeheverf wordt, uitgezonderd bij hennep, vlas, talk, tarwe, rogge, pocasch, wasg borstels en lijnzaad, welke onveranderd blijven. Hennipoiie, vischlijm, koper, huiden, dons, veerenpaardenhaar en ha. zenvellen zijn van het 1 pCt. quarantaine ontheven, Nog meldt men uit die stad van den 19 DecemDer: De tegenwoordige winter is de merkwaardigste, dien wij sinds langen tijd beleefd hebben. Terwijl wij in December van het vorige jaar reeds gestrenge koude en de sterkste vorst hadden, die den geheelen winter door aanhield lezen wij thans in liet dagblad Poszrednik omtrent de tegenwoordige Decern, ber-lente het volgende; In onze stads-tuinen ligt geen zweem van sneeuw; al de grasperken zijt* nog groen, en overal spruiten bloemen uit, zoodat ik op heden (13 Decem ber) half opene primulaveris en auricula, benevens eenige groene takje» vanmalva, kruizemunt, melisse, kamperfoelie, enz. geplukt en hetzelve met eene sloep, even als in Mei, over de nog geheel van ijs bevrijde Newa. aan eene dame op de Engelscbe kade toegezonden heb. DUITSCHLAND. Men meldt uit Weenen van den 24 December: De Augsburgsche of Protestantsche Christenen te Llnz, welker getal meer dan 800 bedraagt, hebben sedert 1835 te vergeefs aan de Oostenrijksch& Regering verzocht, zich een bidhuis of kerk te mogen bouwen. Zij waren genoodzaakt te kerk te gaan naar Thenning, 2J uren van Linz gelegen. Thans is hun verzoek eindelijk toegestaan, hetwelk aan de Protestantsche gemeente alhier veel genoegen heeft veroorzaakt. Er zal voor den Koning van Prulssen eene lijfwacht worden opgerigt, welke de wacht voor de Koninglijke apartementen houden zal. Volgens berigten uit Munchen van den 03 December ia Z. K. H. de Kroonprins van Beyeren verloofd aan Prinses Maria van Pruissendochter van den oom des thans regerenden Komngs. Uit Keulen schrijft men van den 27 December: Gisteren na den middag kwam de Nederlandsche stoomboot Agrippinad op'sleeptouw hebbende het aan de Nederlandsche stoomboot-maatschappij (te Rotterdam toebehoorende ijzeren Rhjjnschip Rhijn van Rotterdam hier aan. De stoombooc had 1250 centenaars en het Rhijnschip 4850 centenaar» geladen, en de reis werd, het korte oponthoud aan de grens-kantoren niet medegerekendin den korten tijd van acht en dertig uren van Rotterdam naar Keulen afgelegd. In het aanstaande voorjaar zal het transport van goederen op deze wijze worden voortgezet, en ook nu zullen, bij open water en genoegzame lading, nog itoombooten van Rotterdam naar boven gezonden worden. FRANKRIJK. Parijs 30 December. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden van den 28sten is de voorgaande Voorzitter Sauzet met 193 stemmen wederom tot Voorzitter benoemd. Lamartine, voor welke de oppositie-partij zeer geijverd hadbeeft slechts 64 en Odillon-Barrot 45 stemmen bekomen. Sommige dagbladen maken aanmerking, dat in de troonrede hoege. naamd geen gewag gemaakt wordt van de betrekking der Regering met Spanje en der Spaansche zaken in het algemeen. Zoo als reeds gewag ge maakt is, zou er oneenigoeid tusschen den onlangs te Madrid aangekomen Franschen Gezant en Espartero ontstaan zijn. De Constitutionnel bevat hier. over het volgende: Een vraagstuk van etiquette is tusschen den Vertegenwoordiger van ons Kaoinet en den Regent van Spanje opgerezen. De heer Salvandy wil zijne geloofsbrieven niet dan aan de Koningin Isabella in een bijzonder gehoor overhandigen. Espartero zegt van zijne zijde, dat hijRegent van Spanje zijnde, als zoodanig, tot het einde der minderjarigheid, inet de KoninMtjke magt bekleed is, en dat dus aan hem de brieven, die den heer Salvandy accredi. teren, moeten worden ovetnandigd. Onze Gezant wil wel alscnrifteu aan den Regent geven, wen hij hardnekkig slechts als den eersten Minister der Koningin blijft beschouwenmaar hij weigert stellig de oorspronkelijke. Zuik een twist zou belagchelijk zijn, indien het hier eeniglijk de etiquetie gold. Een gewigtiger belang ligt hier echter ten grondslag. Espartero wil stellig door Frankrijk als Regent erkend woiden. De houding, tot nu toe door ons Ministerie te zijnen aanzien aangenomen, maakt zijne kitteloorig. heid en zijne twijfelingen verklaarbaar, en geeft aan de geheele moeijelijk. heid een staalkundig karakter. De handelwijze van den heer Guizol ten aanzien van Spanje is van dien aard, dat onze Ambassadeur zich in een on« keren dubbeltinnigen toestand bevindt. Als antecedent beroept men zich' tegen Espartero op een gelijlsoortigen twist, die in 1715 tusschen den Re. geilt van Frankrijk, Bodiwsjk van Orleans en de Spaansche en Nederland, sche Ambassadeurs oprees. De twist werd ten laatsten ten voordeele der Ambassadeu's beslist, die hunne geloofsbrieven aan den minderjarigen' Koning Bodewijk XF in een plegtig gehoor overreikten. Maar nu schijnt het de Ministers van Bodewijk Philips van Orleans weinig te voegen, om eene vordering te bestrijden, die eenmaal door Bodewijk Philips van Orleans Regent van Frankrijk is gedaan. Daarenboven het staatkundig belang moet- zwaarder wegen dan ijdele vraagstukken van ceremonieel. Zal het Ministerie' dan in eene beweegreden van diplomatische pedanterie het middel vinden' om voortdurend [koelheid tusschen Frankrijk en Spanje te doen heerschen T Welken indruk zal in dat naburig land, aan hetwelk wij zoo veef leed»' hebben toegebragt, en omtrent hetwelk wij zoo veei te herstellen hebben,- eene nieuwe breuk maken, uit eene schijnbaar zoo nietige oorzaak voorc. gesproten, maar die in het wezen van de zaak zoo kwetsend is voor deit staatsman aan wien Spanje, gedurende de minderjarigheid der Koningin, de zorg voor zijn lot heeft toevertrouwd. Zoo men wil, zouden de beiden ter dood veroordeelden Brazier en Celumbier gewigtige ontdekkingen gedaan hebben, ten gevolge van welke onderscheiden gevangennemingen geschied waren. De Spaansche Regent Espartero heeft een besluit genomen, waarbij de krijgsraad te Madrid ontbonden is. Ook te Barcelona was den 20sten alles tot den vorigen toestand teruggekeerd. Espartero heeft tot Aartsbisschop van Burgos benoemd Don van Or- tigosa. Bisschop van Malagawelke echter, uit eerbied voor Rome, deze benoeming geweigerd heeft te aanvaarden.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2