LÏTKSCBB A". 18-31. WOENSDAG, N*. ISS, COUR 4 N T, 59 DECEMBER feuRGEMEESTPR en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter ken »isse ""Van de belanghebbendendat bij Hun Ed. Achcb. van den Heer Controleur der Directe belastingenis ontvangen liet Kohier der Patenten over het Eerste en Tweede Kwartaal, ïdienst 1841 en 1842, welke op den 14de!! dezer maand is Executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leyden. den 27Sten December 1841. J. G. de M e Y. Ter ordonnantie van dezelve, V. p U TT kam MER, N N. EDERLANDE Leyden, 28 December. Uit s' Gravenhage meldt men van den 27Sten dezer: Bij besluit van Zijne Maj., dd, 17 Julij 1841, n°. 431, is tot Opper< houtvester benoemd fjP. .7. P. Baron Sloet van Teutenburg y en daarbij tevens, te rekenen van den ïsten Jannarij aanstaande af, de Opperhoutvesterijwat de ministeriële verantwoordelijkheid en mitsdien wat het opperbestuur aan belangt, gesteld onder het Departement van Binnenlandsche Zaken, Zijne Maj, heeft onlangs aan den Luitenanc-Generaal HR. Trip ondec dankbetuiging voor de vele getrouwe en belangrijke dienscen, door hem in verschillende hooge en gewigcige militaire betrekkingen aan den Koning en aan het. Rijk bewezen, pensioen verleend, alsmede aan den Co lonel H. Oortwijsvan het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, onder toekenning tevens van den rang van Generaal-Majoor. Zijne Maj. heeft den Vice-Consul te Falmouth, RBroadbenoemd tot Ridder der Orde van den Nederiandschen Leeuw. Men verneemt, dat het Zijne Maj. den Koning heefc behaagd, in de schsal-collectedie op gisteren, ten behoeve der Armen-Inrigcing, gehou den is, eene som van f 500 bij te dragen. Nog verneemt men, dat Zijne Maj., kennis bekomen hebbende, dat een groot aantal ambachcs- en andere werklieden, reeds binten verdiensten was aanstonds bevolen heettdac zij, die mee talrijke gezinnen belast zijn voor zijne eigene rekening, bij de nieuw gebouwd wordende kavallerie-kazernen in het werk moesten worden gesteld; terwijl na Nieuwejaar buitendien nog aan eenige honderden gelegenheid zal wórden gegeven, om in de duinen achter Zijner Majs. buitenverblijf Zorgvlietalwaar men zege, dac een exercitie-veld zal worden aangelegd te kunnen arbeiden, Zijne Maj. de Koning heefc eene som van twee duizend vijf honderd gulden geschonken, om aan de zak- en turfdragers dezer Residentie eeii feest te geven, hetwelk, naar men verneemt, op Oude Jaars-avond zal plaats hebben, en waartoe een geschikt locaal gezochc wordt. Men wil: dat de genoemde zak-en turfdrager6 bij die gelegenheid, gemaskerd, eenen optogt door de scad zullen doen. Nopens dit feest, verneemt men nader, dat er stellig op aanstaanden Vrijdag (Oude Jaars-avond) des avonds na de godsdienst-oefening door de gezamen lijke zak- en turforagers eene luisterijke maskerade met muzijk en fakkel licht, in plegtigen optogt door-de geheele scad, zal plaats hebben, en na het eindigen daarvan een vrolijke maaltijd, inde zaa! van den kastelein Goud aullen onder de gezamenlijke manschappen, tot onderstand der huisgezin nen, verdeeld worden. Zijne Maj. heeft vergunning verleend tot het daarstellen eener Chris- telijke afgescheidene gemeente te Hindeloopen De Prins van Oranje neeft ƒ500 aan den harpspeler Labarre gegeven. De beide Batta's, Nederlanders van geboorte, hebben elk 250 ontvangen en A* Battavioloncellist, daarenboven eene zeer kostbare gouden snuif, doos, versierd, met diamanten en een gekroonde W. Z. K. H. Prins Hendrikdie in de vorige week een uitstapje naar Vlissingen gemaakt heefc, is in deze Residentie teruggekeerd. Men verneemt dat de zeildag voor Zr. Ms. brik de ZwaluwKapitein- Luitenant ter zee Wt Enslieis bepaald geworden op den 2oscen dezer,die voor de brikken de ArendLuitenant ter zee van de eerste klasse Hooft en de WindhondLuitenant ter zee van de eerste klasse Fruchtop den 95sten dezer, en die van Zr. Ms. corvee CastorKapitein-Luitenant ter zee F. AS'èhngenop den 8sten Januarij aanstaande; zijnde de drie eerstge noemde schepen bestemd naar Oost- en de Castor naar West Indië. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heefc ter kennisse van de daarbij belanghebbenden gebragt, dac het hospitaal der marine te Willemsoord, waarvan de oprigting bevolen is bij Koninglijk besluit van den 10 Julij 1841, met den 1 Januarij 1842 zal worden geopend; dat, vol- gens art. 5 van gemeld besluit, ook de schepelingen van particuliere sche pen, op aanvrage van de Kapiteins, in gemeld hospitaal ter verpleging kun nen worden opgenomen, tegen eene betaling van f voor eenen schepeling en 1.50 daags voor eenen onderofficier, terwijl de stuurlieden, mits beta lende f 2, eti de Kapiceins f 3, ter verpleging zullen kunnen worden opge nomen en behandeld op den voet van officieren, alles voor zoo verre de localiteic zulks toelaat. Zijne Exc. de Minister'van Financien heefc ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat, voor zooverre het invallende winter-saizoen zulks zal toelaten, ook gedurende de maanden Januarij en Februarij aanstaande de sleepreizen cusschen Rotterdam en Lobith, door de aldaar dienstdoende stoomslepen, zullen worden ondernomen, en wel tweemaal in de week (des Woensdags en Zaturdags van elke week), Men verneemt dat de betrekking van Referendaris bij het Departement van Buitenfandsche Zaken niet verder zal vervuld worden, en dac een aantal ambtenaren bij dat departement verhooging van tractement bekomen hebben. De Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben ter kennis gebragc van de belanghebbende fabrikanten en handelaars in maten en gewigten, dat de nieuw vervaardigde en reeds geijkte maten en gewigten, welke in hunne winkels en magazijnen onverkocht en blijkbaar ongebruikc tnogten voorhanden zijn, voortaan kosteloos op nieuw kunnen worden na gezien, en, naauwkeurig bevonden zijnde, den jaarlijkschen herijk zullen mogen ondergaan door den Arrondissements-ijker, die ze voor het eerst geijkt heefc, of, bij ontstentenis van dien ambtenaar, door zijnen opvolger; met bepaling nogtaüs, dac die maten en gewigten gedurende de eerste dagen der maand Januarij van elk jaar, en wel uiterlijk vóór den I5den dier maand, ter herijk zullen moeten worden aangeboden. De groote jagc, zoowel de publieke als die op gereserveerde en afge paalde gronden in Zuid-Holland, zal met den 31 December aanstaande, en de jagt op ganzen, eenden en watersnippen met den laatsten Februarij 1342 gesloten worden. Tn de Amtterdmmche Courant wordt het volgende uit Leyden onder diï' cekèning van 25 December, geschreven: Aan den verdienstelijken Candidaat in de Letteren Matthijs de Friesvan Haarlem, die nog zoo kort geleden eene gouden medaille te Groningen behaalde, is bij de Literarische Faculteit onzer Hoogeschool ook ch-ns dé gouden eereprijs toegekend wegens zijn antwoord op de Prijsvraag: Hoof- tii Comoedia Warenar rnet de Pot dicta ita explicc:urut obturiora illu:~ irenturet instituta cum Plauti Aulrtlaria et Molierii fabulaquae Ar art romer, ha betcoinpatationede poeticis dotibus judicium feranturdac is: „Men verlangt dat hec kluchtspel, Warenar met de Petvan Hooftop „zulk eene wijze worde uitgelegd, dat het duistere worde opgehelderd „en, na eene vergelijking, opzettelijk ingesteld met de Aulularia van Plamus en de Avare van Molierede poëtische verdiensten worden be. oordeeld." Men schrijfc uit Utrecht van den 25sten: Een gevoelig verlies heefc den 23sten dezer het wetenschappelijk publiek getroffen door het overlijden van aen beroemden Genees- en Heelkundigen heer van OnsenoortDocter in de Genees- en Heelkunde, gepensioneerd iste Officier van gezondheid aan 's Rijks Hospicaal. Behalve als lid van verschillende zoo binnen- als buuenlandscii gevestigde geleerde genoot schappen, was hij beroemd door zijne geneeskundige schriften en door zijné bijdragen in onderscheiden rijdschriften. Veelvuldige lijders door hem van onlijdelijke en langdurige kwalen of gebreken gered, de leerlingen, welkë hij tot nuttige en bekwame mannen hielp vormen, geven hem regc op eene roemvolle en dankbare nagedachtenis. Het verlichten der gebouwen met gazlichchetwelk sedert velé jaren reeds in de Domkerk is geschied, wordt thans hier ter stede meer in ge. bruik.' In de nieuwe Roomsche Augustiner kerk, op de Oude Gracht,- bij de Waardpoort, worde sederc gisteren, en in het fraaije magazijn van den heer Hinkel sedert eergisteren gazlicht gebrand, hetwelk wel voldoec.- In het volgende jaar zullen ook de straten dezer scadgelijk wij vroeger vermeld heböen, met gaz worden verlicht* Op den 20Sten dezer heefc te Groningen, van wege hec bestuur der domeinen, de publieke veiling plaats gehad van dertien percelen aangewas. sen land in derf Dollard, en eeüige erfpachten, grondrenten, eigendommen van beklemde landerijen, enz., welke veiling heeft opgebragc de som van 194,950. Door den hevigen storm uit het zuidwesten, is hec binnenwater, nabij Steen wijk, den I5den dezer, buitengewoon hoog opgejaagd, waardoor eene groote menigte turf weggespoeld en vernield is. Niet dan met veel moeite zijn de arbeiders in de veenderij, wier woningen overstroomd werden, hec gevaar ontkomen* Gelukkig heefc geen mensch bij deze ramp hec leven verloren. Uit een zesjarig overzigt, door den Directeur der te Middelburg ge vestigde Nederlandsche Maatschappij van Feeverzekeringaan Commissarissen dier maatschappij gegeven, blijkt, dac in dat tijdvak zijn verzekerd gewor den 98,512 runderen, cegen gewone verliezenen 73,642 tegen besmercendë zieiiifiiU-Zflmrii .171,154; dat verloren, zijn., aan geww* ziekten 2012 en aan vergoeding is uitbetaald, voor verliezen aan gewone ziekten 116,272.09Jv en voor die aan de longziekte 147,174.24, te zamen f 203,446.221. Dit overzigt toont aan, dac, ongeacht net vooroordeel, hetwelk tegen dergelijke maatschappijen vroeger bij den veehouder bestond, bijzonder' ten gevolge der verkregene resultaten van soortgelijke vroeger bestaan heb bende maatschappijen, het er nogtans verre af is, dac hec nut van zulle eene instelling, mits op goede grondslagen gevestigd, niec nog s-.eeds doof vele veehoudeis hier te latidé zou worden ingezien en op p,ijs gesteld.- Over hec loopende jaar is ook weder voor een getal van 27,557 scuits deel genomen, en bedraagt de vergoeding over dat jaar, op den dag van dit ver slag (20 D cember), gezamenlijk 60*465.66. Omtrent het ongeluk aan de diligence van Amsterdam naar Zwolle overkomen, schrijft men uit Zwolle van Donderdag 11. het volgende: Heden voor den middag had alhier het volgende treurig ongeluk plaats De diligence, komende van Amsterdam, beladen inec twaalf passagiers en vele goederen, waaronder eene menigte zakken met gesc, stortte op dé Kamperpoort-brug, door hec doorbreken van de kiep, achter over in hec water. Door spoedige, met schuiten aangebragte, hulp had men het geluk j vele der passagierszoo ook andere personendie zich te gelijk op de brug bevonden en mede in hec water waren gevallen, te redden; doch de angst en verwarring waren echter zoo groot, dat eenige niet hebben kunnen gered' worden, en zulks te minder, omdac hec water büitenwoon hoog is en dé diligence spoedig geheel onder water geraakte. Onder de verongelukten bevond zich de wed. Stuut van Veendam, bene vens hare dochter Geert jen Stuutoud 20 jaren, en haar zoontje van 8 we ken, zijnde hare drie andere zonen, welke te zamen met de omgekomenen' naar Rotterdam waren geweest, om het lijk van hunnen vader, die vóór 14 dagen overleden was, ter aarde ce bestellen, en mede op de diligence waren, gelukkig de ramp ontkomen. Ook heefc men hec verlies nog ce betreuren van zekeren Hendrik Overdykvan Hasselt, en van hec kind vaa de wed. Wynands9 van de Kamperpoorc voorstad; zijnde de eerste verdron ken, en het laacsre hec hoofd, tusschen de wip geraakt zijnde, vermorseld. Piet Lassche van Vollenhoven, die hec langst onder in den wagen zich heefc bevonden en door den schrik geheel krankzinniug is geweest, verkeert nog in eenen gevaarlijken toestand. Bij al héc verschrikkelijke dezer ramp is hec een geluk geweest, dac die ongeval bij dag is voorgevallen en niec mee de diligence die hier 's avonds aankomt; anders zou men zeker grooter ongelukken en hec verlies vanf meerdere menschen levens te betreuren hebben.- OOST- en WEST-INDIE. Een bijzonder herige uit Sourabaija van den 6 Augustus bevat onder ande ren het volgende: Naar men uit Amboina verneemt is bij hec Nederlandsche provinciale bestuur aldaar voor eenige weken herige ontvangen, dac op verscheiden noordoostelijk: van Timor gelegen kleine eilanden hongersnood onder de inlanders heerschc, en dat reecis omtrent 300 menschen van honger waren gestorven, nadat zij: verscheiden maanden hun leven met zeevisch, boomvruchten of derzelver wortels hadden gerekt. liet bestuur van Amboina heefc oogeublikkelijk n»

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1