PORTUGAL. Lisssaon den 19 November. Hare Maj. de Koningin heeft de Corte» in persoon gesloten en daarbij eene aanspraak gehouden, welke weinig te be- duiden had; de paragraapb in die troonrede, betrekkeiyk de financiën, luidt aldus: Ik kan slechts betreurendat openbare behoeften en heilige verbindtenit. die'op de natie drukken, het heffen van eenige nieuwe belastingen noodza. kelijli hebben gemaakt; Ik houde mij echter overtuigd, dat mijne onderdanen niet in gebreke zullen blijven om zich alle opofferingen te getroosten, wan. neer de nationale eer en ciediet daarin betrokken zijn." g Onder de potten op de algemeene begrooting van uitgaven, ten bedrage van ruim 10,332 conto's, vindt men dit jaar behoorlijk opgenomen de vor- deringen der officieren, welke In het bevrijdingsleger gediend hebben, de achterstallige termijnen voor het Britscjie commissariaat in 1827 en voor de burgerlijke schuldvorderingen. De inkomsten der Commissie van openbaar crediet zijn begroot op 2,225 conto's, terwijl de uitgaven voor betaling der rente van de binnenlandsche en vreemde schuld, alsmede van de kosten van administratie 2215 conto's beloopen, zijnde de inkomsten alzoo nog iets hooger dan de uitgaven. De inkomsten der tolkantoren te Lissabon en Oporto, In debentures en klinkende naunt, hebben in October bedragen 97,617 2 sh. 6., zijnde 27,946 2 »h. 2 p. meer dan in de vorige maand. - De vriendschapsbetrekkingen tusschen Porcugal en Spanje stonden niet op al te besten voet; daaruit vooral voortkomende, omdat de Portugesche Regering geweigerd had twee Spaansche uitgewekenen uit te leveren. Er zou ook een geheim genootschap bestaan, welks leden het plan zouden hebben, om Portugal en Spanje onder een en hetzelfde gezag en staatsrege- ling te brengen en dus de Koningin Donna Maria van de regering te verwy. deren. De Engeltche Regering had reeds maatregelen genomen om te be. letten, dat de openbare rust in Portugal gestoord wierd. SPANJE. Den as November Is Espartert plegtlg te Madrid ingehaald; hij Is door den oudsten Alcade met de volgende aanspraak begroet: „Indien deze grondwettige Ayuntamiento niet geaarzeld heeft, om in hagchelijke oogenblikken, toen de rust bedreigd scheen, toen de staatsinstel. lingen, waaronder wij leven, en het Regentschap, hetwelk door de Cortes uit kracht van hunne magt is ingesteld, in gevaar geacht konden worden, zich voor Uwe Hoogheid te vertoonen en U hunne personen en al de hulp. middelen, die noodig konden zijn, aan te bieden; indien de Raad toen aan Uwe Hoogheid zijue ondersteuning toezeide, is het billijk, dat hij thans, na uwe onverwinneljjke hand den regenboog des vredes, der vrijheid en der onafhankelijkheid schitterender dan ooit boven ons vaderland doet opgaan, toesnelle, om u met de spoedige en gelukkige ontknooping der laatste ge. beurtenissen geluk te wenschen en u te zeggen, hoezeer, even als altijd, gevoelens van opregte genegenheid en van onwankelbaar vertrouwen omtrent Uwe Hoogheid al de leden bezielen. Ja, doorluchtige heer, deze Ayunta. miento, welks denkwijze wereldkundig isheelt vertrouwen in de burger, deugd en de Spaanschgezindheid van Uwe Hoogheid. Indien gij, aan het hoofd dezer sterke en grootmoedige natie, voortgaat die te leiden, als gij tot nu toe gedaan hebt, indien gy voortdurend u door verlichte,deugdzame, hun vaderland beminnende raadslieden omringt, zult gij dat vaderland tot den hoogen trap van luister, waarop het aanspraak heeft, kunnen verheffen. Dan zullen wij aliyd met den hoogmoed van edele Spanjaarden kunnen zeggen: „Deze soldaat, de dappere Esparter», heeft ons den vrede en het geluk geschonken." Daarop Is Espartero naar bet paleis der Ronlnglnin eene opene calèche iqet 6 paarden bespannen, gereden, en heeft de Koningin aan de hand op bet balkon geleid, welke echter met niet een enkelen juichtoon is ontvan. gen. Eipartero was algemeen en uitbundig toegejuicht geworden, en alle buizen waren versierddes avonds was er illuminatie enz. De berigtgever meent uit dat alles te moeten opmaken, dat Espariero weldra tot Koning zgl worden uitgeroepen. DUITSCHLAND. HH. MM. de Koning en Koningin van Pruissen zijn van hunne reit naar tyiflem"PreJeriiT Breit van Nassau is met zijne vrouwde Gravin 'de tTOul. trcmontaldaar uit Nederland teruggekomen. In het westen van Polen verzamelen zich sedert eenigen tijd weèr meer Russische troepen, betgeen echter niet aan staatkundige redenen,maar tin de gewone najaars-verplaatsingen moet worden toegeschreven. Tusschen Kalisch en Czenstochan waren 20,000 man verzameld. Door onderscheidene vlotten en schepenwelke wegens den hoogen stand van den Rhijn aan het drijven geraakt waren, zijn de Rh(jnbruggen Keulen, Mulheim en Dusseldorp sterk beschadigd. Van den Mein schrijft men van 30 November: Ouder de nalatenschap van eenen onlangs In het Koningrijk Wurtemberg overleden algemeen geacht geleerde zijn hoogstgewigtige papieren gevon den welke nopens zekere verschijnselen en gebeurtenissen van den laatsten lijd de verrassendste ophelderingen geven. Vooral blijkt daaruit bet bestaan eéner wjjdoltgestrekte geheime uitramontaanscbe maatschappij, welke hoofd, zzkeltjk over het zuiden van Duitschiand verspreid is en aldaar haren mees. ten en sterksten aanhang telt. De strekking dezer maatschappij is om de belangen der Roomsch-Katholyke kerk, in eenen ultramontaanschen geest op elke wijze te bevorderen, bovenal het onderwijs in handen der geeste lijkheid, Inzonderheid in die der Jesulten te brengen, de Duitsche taal uit het rituaal te bannen en door de Latljnsche wederom te vervangenen als. dan de scherpe afscheiding tusschen Katholicismus en Protestantlsmus te bandhaven e* geenerlei toenadering te gedoogen. Tot deze maatschappij behopren vele |hoogstaande mannen, zoowel geestelijken als wereldlijken. Z$ beschikt'over zeer aanzienlijke geldmiddelen, en daardoor is zjj in staat onderscheiden dagbladen met niet geringe opofferiogen in hare dienst te bonden. De papieren, waaruit deze en andere daadzaken blijken, zijn naar mfn verneemt, in goede handen gekomen en zullen ter zijner tijd gebruikt wprden, om ook het grootere publiek toe te lichten en te onderrigten, no. pens veie punten, die thans nog niet algemeen bekend zijn. '-*• Uit Eschweiler meldt men van den 30 November: In het tot deze gemeente behoorende dorp Rhöbe heeft een noodlottig voorval plaats gehad. Zondag ochtend, omstreeks 8 ure, vond men eenen jongen bakker met zfne vrouw, die naauwelyks dertien maanden waren ge. tróuwd, met hun kind van drie maanden en de dienstmaagd, in het slaap, vertrek door kolendmpa gestikt. Om den wille van het kind had men houts. kolen in de kagchel te glimmen gelegd, daarbij vergeten de schuif te ope. ren, of, het gevaar niet kennende, dezelve later gesloten. De dienstmaagd, waarschijnlijk naderhand bij het kind gekomen zijnde en ten gevolge van lang verblyt bij hetzelve in slaap gevallen, lag midden op den vloer des vertreks, de andere bewoners van het huis vond men te bed in de houding van gerust slapende menschen. Sporen van kramp kon men niet ontdekken, alleenlijk waren de handen en voeten krampachtig opgetrokken. Alle pogin. gen, om hen tot het leven terug re roepen, waren vruchteloos, de leden waren reoeds stijf en volgens de verklaring der snel geroepen geneesheeren was de dood reeds omstreeks middernacht gevolgd. Voorwaar een nieuw treffend voorbeeld 'ter waarschuwing. Hoewel voor eenigen tijd reeds was gemeld geworden, dat de vóór eenige maanden gezonken Napelsche stoomboot Pollux was opgehaald en te Livorno blnnengebragt, zoo schrijft men echter thans uit deze plaats van den 20sten: De laatste poging om het gezonken stoomschip Pellnx te llgten, Is nier gelukt en de onderneming nu opgegeven. De aangewende onkosten zullen wel niet minder dan 200,000 fr. beloopen; dezelve komen gezamenlijk ten laste van de stoomboot-maatschappijdaar de eigenaars van de op het schip gezonken geiden en voorwerpen niet in eenig verdrag willen toestemmen. Verder meldt men nog uit Livorno, dat er zeer veel vreemdelingen naar het zuiden trokken en de stoombooten naar Civita Vechia altijd zeer vol waren. GROOT-BRITANNIE. Londen den isten December. Maandag II. is Hare Maj. de Koningin bet eerst na bare bevalling met haar Gemaal uitgereden. De doopplegtlgheid van den jongen Prins zal niet, zooats gemeld was geworden, op het kasteel van Windsor, maar te Londen plaats hebben en waarschijnlijk eerst in February, bijna gelyktydig met de opening van bet Parlement. «v De beterschap van de Koningin-weduwe neemt dagelijks toe. Waarschyniyk zal het plegtig leggen van den eersten steen aan de* nieuwe beurs te Londen in de eerste helft van January geschieden en wel door Prins AIbert, tot wiens eere vervolgens door den Lord-Major een prachtige maaltyd op het raadhuis zal worden aangerigt. g'. Uit oude oorkonden blijkt, dat de eerste steen aan het nieuwe gedeltee der vorige beurs den 23 October 1667 door KareiII gelegd is; dat dit Vorst te dezer gelegenheid van stadswege op vleeschhamgedroogde tongen, ansjovis en kaviaar onthaald werd, en 20 aan het werkvolk ver. eerde; terwyl nog oudere bescheiden ieeren, dat Koningin Elizabeth, in Januarij 1570, het eerst den sedert behouden bijnaam van Konlnglyke aan het oudste beursgebouw te Londen heeft geschonken. In de Akademie van natuurkundige wetenschappeo te Philadelphia it den 14 November door den heer Quitiby een berigt gelezen, dat In Chili de juweelen en andere kostbaarheden zouden ontdekt zijn, die de Indianen in der tijd bij de verovering des lands voor de Spanjaarden verborgen had den. De waarde dier kostbaarheden werd op 180 millioen dollars berekend. De Prins de Joinville bevond zich den 20 October te Buffalo. F R A N K R IJ K. Parijs den 3 December. Den isten heeft de nieuwe Gezant der Porte, Mustapha-Rcsehid-Paehaeen openbaar gehoor by den Koning gehad en hem zijne geloofsbrieven overhandigd; Zijne Exc. is daarna aan de Koningin en de Koningiyke famielje voorgesteld. De Hertog van Orleans neemtsedert eenigen tijdbijna dageiyk deel aan de beraadslagingen in het kabinet des Konings en werkt aldaar uren achtereen. Hyzou aan alle staatkundige handelingen der Regering deel nemen. De nieuwe Gezant aai het Spaansche Hof, Salrandj, beeft den nden Parys verlaten, om zich naar zyne bestemming te begeven. De te Parys wonende Polen hebben den 30 November den verjaardag der laatste Poolsche omwenteling openlyk gevierd. Er worden van tyd tot tijd nog gevangennemingen in de zaak van Que. nisset bewerkstelligd; dezer dagen heeft een kleederaaakersgezel, wien Que. nisset aangeduid had, liever dan in handen van het geregt te komen, zich uit het venster eener zeer hooge verdieping geworpen en aldus het leven verloren. Twee schepen met troepen zijn uit Toulon naar Algerie vertrokken. Er wordt uit het departement der Neder-Pyreneën gemeld, dat, in den nacht van den 19 November er by zwaren stormop onderscheidene punten langt de kust, ligte schokken van aardbeving gevoeld zyn. Het volgende wordt in een der bladen medegedeeld: Omstreeks Premery, in het departement van de Nièvre, had zich van tijd tot tijd een geweldig groote wolf vertoond, op welken reeds verschel* den malen, vruchteloos, zelfs op last der Overheid, jagt gemaakt was. Telkens wist hy te ontkomen; verscheen op het onverwachtst weder, roofde dan hier, dan daar, een stuk vee, en zelfs waren twee menschen zyne offers geworden. Geheel het land bevond zicb in angst en schrik. Dezer dagen nu waren twee knaapjes, het een 14. het endcr <5 jaren oud, bezig eene suuuc schapen te noeaen op een veld, aan den zoom van een bosch gelegen. Eensklaps ziet bet jongste dier kinderen den wolf uit het bosch te voorschyn komen, vlugt naar den oudsten, dien hij voor het gevaar waarschuwt en wiens bescherming hy inroept. De veertienjarige knaap toonde zich dit vertrouwen en den hem opgedragen last niet onwaardig. Hij plaatst zich voor den kleine en wacht moedig het schrikdier af. De wolf. Zoo bet schynt het rooven van eenlg schaap versmadende, loopt midden door de kudde op de twee kinderen aan, waarschijnlyk ten gevolge dier voorkeus, welke men zegt dat de verscheurende dieren voor menschen. vleesch toonen, wanneer zy het eenmaal geproefd hebben. Ook nu boude de dappere knaap stand, zwaait eenen knuppel, dien hij gelukkig in de hand had, regts en links, slaat daarmede herhaalde malen, zoo hard hy kan, op den grond en maakt kortom zulk eene vertooning van tegenweer, dat het roofdierminder stout dan hyeindelijk van de kinder: aflaat. Het werpt zich nu op de kudde, grijpt een schaap en vlugt er mede in het bosch iets hetwelk de hoeders onmogelyk beletten kunnen. B E L G I E. De Prins Je Chimaj is met zyne famielje van zynen Gezantschapspost bQ het Hof van 's Gravenhage Woensdag II. te Brussel wedergekeerdom den post van Gonverneur van Luxemburg te aanvaarden. In een der bladen leest men: Dingsdag I. i. zyn in de gevangenis der Petits-Carmes opgeslotenr°. Jean Baptiste Ghobert, gewezen Kapitein bij het 5de regiment van linie, als aan. geklaagd van zich aan schriftelijke en voorwaardelijke bedreigingen met den dood en aan een aanslag tegen den persoon des Koning te hebben schuldig gemaakt; deze persoon had slechts tien dagen te voren eene veertlendaag. sche gevangenisstraf wegens mishandeling doorgestaan; en 2°. Franpois van Pattelsberggeboren te Gent, gewezen onderofficier by het tweede regi ment kurassiers, als aangeklaagd van zamenspanning tegen de veiligheid van den Staat en aanslag tegen den persoon des Konings. Zy zyn buiten allen toegang gesteld. Een ander Brusselsch blad zegt hieromtrent: „Het gerucht loopt, dat de regtavervolgingen tegen deze twee personen haren oorsprong hebben in het ontdekken eener briefwisseling, waarin over een uit te voeren aanslag tegen den persoon des Konings werd gehandeld. Die brief zou bij vergis, sing in andere handen gekomen zyn en en wel van iemand, toevallig den- zelfden naam dragende als degene, aan wien hy gerigt was. Deze laatste zou gemeend hebbendadelijk den inhoud van den brief aan de regterlijse magt te moeten mededeelen. Een en ander zyn echter slechts geruchten. Te Eischen, een dorpje gelegen op een uur afstands van Arlon en op de uiterste grenzen van Luxemburg, heeft men 200 geweren en 1000 pond buskruid ontdekt; ook daar bevonden zich vertakkingen van het Brusselsch complot. De getuigen daarin zyn omstreeks ten getale van 400. PROMOTIE aan dk LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 4 December, de Heer H. G. A. Peters, van Boxmeer, in de Medicijnen, na het verdedigen zyncr Dissertatie, de Tuberculose)! lJulm)nalis Prophylaxi et cura Dia)' tetka

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2