schipper C. Pronk Czn. Het herige verdient echter nog nadere bevestiging. Door die ramp zonden acht menschen liet leven verloren hebben. De Ncdcrlandscho Protestantsche Maatschappij, onder den titel van: Maatschappy tot bevordering van welstand, voornamelijk onder landliedenheeft op den 9 Junij Jl. hare algemeene bestuursvergadering gehouden te Dordrecht, welke, behalve door de leden der permanente Commissie, door 23 bestuur ders is bijgewoond. De maatschappij bedacht bij die gelegenheid het af. sterven van haren stichter, Jacob van Heusden, Ridder der orde van den Ned. Leenw, Ond-1'restdent van het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Braband, en tastend Predikant van [Iilvarenbcekoverleden den 24 Febru ary j|., 74 jaar ond. Deze achtenswaardige grijsaard, getroffen door de ge dachte, dat zijne kleine gemeente van naauwelijks 50 hoofden, na zijn dood vermoedelijk zonder herder gelaten en vernietigd zou worden, gelijk die inet zoo vele kleine Protestantsche gemeenten in Noord-Braband, sedert het laatst der vorige eeuw, had plaats gehad, en dat hetzelfde lot nog zoo vele andere gemeenten dreigde, vormde, nu 20 jaar geleden, het plan tot de oprigting eener maatschappijwelk, zonder godsdiensthaat of verwijde ring van andersdenkenden aan te kweeken, zich het lot van achteruitgaande en wegstervende gemeenten zou aantrekken, en tevens een werk van Christe- lijke liefdadigheid zou volbrengen aan minvermogende Protesrantsche huis gezinnen. Met onbeduidende hulpmiddelen aangevangen, Is deze maatschappij thans in toenemenden bloei. Maar om haar doel geheel te bereiken, zal zij nog aanmerkelijk ruimere bijdragen behoeven, waartoe zij de deelneming van alle Protestanten Inroept. Eerst dan ook zal de wensch van velen kHn- tien verwezenlijkt worden, dat de maatschappij nog op andere wijzen, dan tot dus verre geschiedde, de belangen van liet Protescantismus bevordere: welke wensch een onderwerp van eenige beraadslaging op de laatst gehou den algemeene vergadering heeft uitgemaakt. Gelijk de maatschappij reeds vroeger bij uiterste wilsbeschikkingen gunstig is bedacht gewordenzooont. ving zij onlangs een legaat van 1000 van wijlen mevrouw de douarière de Hochepied, geb. Gcrlacius. Het Provinciaal Geregtshof van Vriesland heeft E. T. de IVith, ont vanger der accijnsen te Dantumadeel schuldig verklaard aan raischheid in het door hem gehouden register van veraccijnsing over 1840 en dies veroor deeld tot geeseling, met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, brandmerk en 5 jaren tuchthuisstraf. Den i/den dezer heeft te 's Hertogenboschin de zaal van het Casino, de jaarlijksche uitdeeling plaats gehad der prijzen aan de ieetlingen der Ko. ninglijke school voor de nuttige en beeldende kunsten. De voorzitter van het bestuur, de heer Mr. A. G. Verheijen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaa! en Burgemeester dier stad, opende de plegilgheid met eene redevoering: over den tvensch, als het behoeftigste en te gelijk als het voor treffelijkste schepsel in dit ondcrmaansche. Te Tilburg is den 24sten dezer de huizing en laken-fabrijk, benevens de winkel van manifacturen en kruideniers waren, het meerendee! der meu belen twee paarden enz. van den heer A. Tanhuys eene prooi der vlammen geworden. Alle verbrande voorwerpen, de paarden uitgezonderd, waren, voor brandschade verzekerd, Den 23sten zijn HH. Excc. de Ministers van Financien en Binnenland, aehe Zaken te Maastricht aangekomen.) Hun vertoef was op weinige dagen bepaald. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft in hare zitting van den 25sten aangenomen de wetten omtrent den vrijen invoer van vreemde garsc, het verbod tot uitvoer van aardappelende vermeerdering van het pensioen van de weduwe Vessels van 2000 op 3500 ft., en de ratificatie van de tus- schen de Regering en de stad Brussel geslotene overeenkomst. AMERIKA. De volgende officiële opgaven nopens den stand der bevolking van de Vereenigdc Staten werden aan het Congres In deszelfs laatste zitting over gelegd: Vrije blanke bevolking: 14,189,108 zielen, waarvan 7,259,265 van het mannelijk, en 6,939,842 van het vronwelijk geslacht. Vrije kleurlingen: 386,245waarvan 186,477 van het mannelijk, 199,768 van het vrouwelijk geslacht. Slaven: 2,487,213, waarvan 1,246,408 van het mannelijk, 1,240,805 van het vronwelijk geslacht, zoodat de gezamemlyke bevolking 17,062,566 zielen bedraagt, of, met bijvoegsel der 6,100 soldaten op de Amerikaansche vloot t 17,068,666 zielen. Naar het beroep verdeelt zich dit getal als volgt: 15,207 personen leven van de bergwerken; 3,717,756 van den landbouw; 107,775 van den handel; 731,545 van fabrijken of handwerken; 56,025 van scheepvaart op zee;33,067 van de binnenlandsche vaart; 65,236 wijden zich aan geleerde beroepsbe- trekkingen; 20,797 trekken pensioenen wegens krijgsdienst. Het getal der universiteiten en collegien bedraagt 173, dat der studerenden 16,233. Akademien en grammatische scholen telt men 2,343 met '64,159 kweekelin. gen; primaire en gemeente-scholen 47,209 met 1,845,244 kweekelingen. Op staatskosten worden 468,264 schooilieren onderwezen. Van alle meer dan ao jaren oude blanke inwoners der Vereenigde Staten kunnen er 549,693 niet lezen noch schrijven. Op de geheele blanke bevolking telt men 14,508 krankzinnigen en idioten, op de kleurlingen 3,926. PORTUGAL. Lissabon den 15 November. Berigten van deze dagteekening melden, dat het budget van uitgaven door de beide Kamers was aangenomen; dezet- ven zouden den volgenden dag door de Koningin geprorogeerd worden. De buitengewone uitgaven van 500 conto's de reis zouden door de Bank gedekt worden. De Commissiebelast met de zorg voor de betaling der buitenland sche schuld, is gemagtigd om gelden te heffen op de toegestane middelen, ten einde in de eerstvolgende rentebetaling te voorzign. Die middelen bestaan in iopCt. van de coupons van binnenlandsche schuld, 10 pCt. van alle salarissen, 6 tot 10 pCt. van den verkoop van onroerende goederen en 3 opcenten op den aanvoer over zee, als ook twee jaarlijksche dotatiën van 100 en 340 conto's, respectivelijk door de tolkantoren van Oporto en van Lissabon te verstrekken. Het handelstractaat met Engeland stond op het punt van gesloten te worden De Portugesche Regering heeft gewei gerd, de Spaansche vlugtelingen Oribe en Pezuela uit te leveren. Narvaez was naar Malta vertrokken. Drie handelshuizen hadden te Lissabon opgenou den te betalen dezelve zijn de firma's Roughton en Comp.Surges en Bastos. SPANJE. De Regent Espartero heeft den 10 November re Saragossa twee besluiten genomen; bij liec eerste wordt de blokkade van al de kuiten van Cantabrie opgeheven, bij het andere zal de tentoonstelling van de voortbrengselen der nationale nijverheid te Madrid den ipden geopend worden; men meende, dat op dien dag de Regent te Madrid zou terugwezen. Brieven uit Perpignan overladen de gevlugte leden der Junta van Waak zaamheid te Barcelona met bittere verwijtingen. In eendier brieven leest men: „Van Halen had aan ieder dezer heeren,toc loon hunner genomene moeite, een paar geweerkogels beloofd; zij hebben het niet raadzaam geacht, het gevolg dier bedreiging af te wachten. Zijdie aan het hoofd van 15,000 lieden zonder hemd, het schuim der bevolking van Barcelona, stonden, hebben aan 5,000 man linietroepen geenen tegenstand durven bieden. Zij die Frankrijk hadden gehoond, komen de gastvrijheid van dat land afbedelen." Incusschen schijnt het, dat men deze revolutionnairen ten onregte heeft beschuldigd, van zich .met dc opbrengst der gedwongene geldheifing, die *3 hadden uitgeschreven, te hebben verrijkt. In een der brieven uit Per pignan leest men namelijk: Zoodra de aankomst der vlugtelingen bekend was, hebben eenige Spanjaarden, die door de willekeurige maatregelen der Junta gedwongen waren geworden eene wijkplaats In Frankrijk te zoeken, zich bij den Prefect van het departement vervoegd. Zij klaagden van door de Junta te zijn uitgeplunderden smeekten den Prefect van op de goederen der leden, die ze hadden uitgemaakt, beslag te doen leggen, daar zij voor nemens waren, hun een regtsgeding aan te doen. Het gerucht liep namelijk, dat deze lieden aanzienlijke geldsommen hadden medegebragt. De Prefect en de Procureur des Konings hebben, ten gevolge van dit aanzoek, eenen Vrederegter en eenen Commissaris van Policie gelast, om zich naar liet Httel de VEurope, in welke herberg de vlngteiingen eene wijkplaats hadden gezocht, te begevenhunne goederen te onderzoeken en alles te verzegelen, Het was toen acht ure des avonds. De leden der Junta zaten aan tafel, en toonden zich uitermate verbitterd, toen de genoemde regterlijke beambte, door vier gendarmes vergezeld, hun het doel van hun bezoek, en de aan. klagt, dat zij aanzienlijke sommen, uit de gedwongene geldheifing voort- vloeijendehadden ontvreemd, deden kennen. Inzonderheid toonden zij zicit geraakt, dat men hun uitgewekenen noemde. Zij beriepen zich op hunne passen, die werkelijk in orde waren en zoowel het visa der Franschen ets Engelsche Coniu'sals van den burgerlijken gezagvoerder, droegen. In weêrwil hunner vertoogen en vooral der hevige tegenstribbelingen van den ichrijver van den Popular, werd het valies vau den heer Llinasden Voor. zitter van de gewezene Junta en reeds een bejaard mangeopend. Men vond daarin eenige kleedingstukkenmaar niet het minste voorwerp van waarde. Deze heeren hebben vervolgens hunne portefeuilles en beurzen moeten toonen, en in plaats der schatten, die men in hun bezit waande heeft men slechts 22,000 fr. in goud bij hen gevonden. De penningmeester 1 der Junta, een zeer vermogend man, had alleen 15,000 fr. bij zichsommigei andere waren slechts in het bezit van weinig geldstukken en dat niectegen.' staande zij toe de rijkste famiiien van Katalonie behooren. Er is een proces, verbaal opgemaakt. De heer de Llinas beeft gewild, dat zijn protest daaraan gehecht wierd. Nadat echter de Prefect van den uitslag van dit onderzoek onderrigt was, heeft hij de Spanjaarden, die de aanklagte hadden gedaan overreed, om de leden der Junta niet verder te vervolgen. De zegels zijn van hunne pakgoederen afgenomen. Binnen drie dagen zullen zjj Perpignan moeten verlaten en dan naar Londen afreizen." DUITSCHLAND. Volgens bijzondere berigten uit Berlijn, 'zou er thans, zoo als dit In Engeland plaats vindt, ook in Duitschland, eene zekere hervorming wor. den voorbereid bij de aldaar wonende belijders der Israëlitische godsdienst. De Joodsche gemeenten zouden, volgens die hervorming, zich scheiden in Gereformeerden en Talmudisten; de eersten zouden het beginsel aannemen, dat verschillende voorschriften van den Talmud, hedendaags als minder ge schikt en niet meer van verbindend gezag te achten zijn. Het Weener handelshuis van den Baron Ernstein heeft, te zamen met onderscheiden Londensche kapitalisten, bet plan gevormd om de goudafvoe. rende stroomen nnauwkeurig te onderzoeken en eene goudwassc'nerij op eene groote schaal aan te leggen. Et zijn tot dat einde aanzienlijke sommen gelds bijeengebragt, ;en men heeft reeds de noodige stappen gedaan, om te ver krijgen, dat deze goudwasscherij worde vrijgegeven. Het tegenwoordige jaar, hetwelk zich door schijnbare ongeregeldheid van koude en warmte, droogte en vochtigheid zoo zeer gekenmerkt heeft, en zoo vruchtbaar aan stormen, onweders, aardbevingen en andere natuur, verschijnselen geweest is, onderscheidt zich bij den overgang van herfst tot winter nog door gedurig wederkomende onweders. Ook de verhevelin. gen, welke zich in de gedaante van vuurbollen vercoonen, zijn niet zeld. zaam. Uit Frankrijk, Zwitserland, Duitschland heeft men daarvan velerlei berigten gehad. Nu weder melden de Noord-Duitsche dagbladen onder dagteekening uit Langensaiza van den i6den dezer, daarvan het volgende opmerkelijke voorbeeld: Gisteren avond ten 6 ure hadden wij hier het voorzeker opmerkelijke schouwspel, dat een groote vuurbol, middenhoven de stad, in eene ma tige hoogte van een berscte, en wel met een oatzettenden slag. Het we der was den geheelen dag door stormachtig geweest, verenderde zich ver volgens in digt nedervallende waterachtige sneeuw, waarbij de zuidweste. wind aanhoudend sterk bleef waaijen. Op het hierboven vermelde tijdstip verschrikte een blikserascraai van buitengewonen schictergloedop welken oogenblikkelijk een slag als een kanonschot volgde, de inwoners der stad. Een daarop volgend geratel duurde slechts kort. In het eerst hield men de verschijning voor gewonen donder en meende dat dezelve ergens ingeslagen zou hebben (ofschoon licht en slag iets eigenaardigs hadden)spoedig nogtans vernam men, wac het verschijnsel inderdaad geweest was. Lie den, die in de nabijheid geweest waren, verhaalden het gebeurde, tamelijk overeenstemmend, in dier voege, dat zij plotseling een ontzettend grooten, rooden vuurklomp gezien, en op hetzelfde oogenblik den oorverdoovenden slag gehoord hadden. Te voren beweerden zij eene soort van beklemdheid gevoeld te hebben; meer echter konden zij niets met juistheid opgeven, omdat de te groote nabijheid der verheveiing hen voor bec oogenblik van bezadenheid beroofd had. Anderen hadden zich toevalliger wijs aan (het vensier bevonden en gezien hoe de vuurklomp plotseling boven de slot- plaars verschenen en daar in duizend vonken vanëén gesprongen was. Aan velen kwam het voor, alsof de vuurstralen meer bijzonder in een huis ge drongen waren, en van alle kanten snelde men toe om te blussen, doch vond volstrekt niets, noch eenige van het hemelvuur overgeblevene stof. SiDe Regeringsraad van het kanton Genève heeft eindelijk toegegeven aan de herhaaldelijk door aanzienlijke inwoners gedane voorstellen, om de grondwet te herzien; deze grondwet, in 1814 gemaakt en sedert onafge broken voortgeduurd hebbende, bevatte eenige bepalingen, welke met den liberalen geest die thans in dat kanton heersebt, minder overeen kwamen. GROOT-BRIT ANNIE. Lonpen den 24 November. Bij besluit van Hare Maj. de Koningin is eene Commissie gevormd, om naar de beste middelen uit te zien ter be. vordering der fraaije kunsten in het Koningrijkhaar Gemaal staat aan het hoofd dier Commissie. Bij gelegenheid van den eersten verjaardag van Prinses Victoria, op den 2isten dezer, heeft Hare Maj. vele gelukwenschingen ontvangen. De ziekte van de Koningin-weduwe verergert weder en men schijnt zich mee geenen goeden uitslag derzelve te mogen vleijen. Men klaagt in de bijzondere berigten veel over de toenemende werke. loosheid en de daardoor oncstane armoede. Het getal der bedeeld moetende worden was met een derde vermeerderd en de fondsen begonnen uitgeput te worden. Blijkens de nu publiek gemaakte uitvoerige tabellen, die den uitslag der laatste volkstelling inhouden, bedraagt de gezamenlijke bevolking vas Engeland en Wallis 15,911,725 zielen, namenlijk 7,773,411 personen van het mannelijk en 8,138,314 van het vrouwelijk geslacht, en die van Schot, land 2,628,957 zielen ',246,427 mannelijke en. 1,282,530vrouwelijke personen ;S terwijl de eilanden in de Engelsche zeeën 57,598 personen van het mannelijk en 66,481 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 124,079 zie len, bevatten. Alzoo bedroeg het totaal der bevolking van Groot-Britannie, volgens de in 1841 geëindigde telling, 18,664,761 zielen, hetwelk gedurende de laatste tien jaren eene aanwinst van 2,298,750 zielen oplevert. Het gehee getal huizen, de nog in aanbouw zijnde daaronder begrepen, is 3,692,699.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2