f A". 1841; :L E Y P S C II E COÜRAN T. T U R K Y E. VRIJDAG, is NOVEMBER. NjEDERLANDE N. Ley den, ii November. Vit 'sGravenhage meldt men van den loden dezer: ■Zjjne Majesteit de Koning heeft den Geheimraad Stift, belast met de di rectie der Luxemburgsche kanselarij, uit die betrekking eervol ontslagen, en in diens plaats benoemd Hoogstdeszelfs Kamerheer von Blochausenmet den titel van Staatskanselier van het Groothertogdom Luxemburg. Men verneemt, dat tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd is, de Luitenant-Colonel G. J. Buchner, van het lode regiment infanterie; en dat deze Luitenant-Colonel, in zijnen tegenwoordigen rang en anciënniteit overgeplaatst is bjj het regiment jagers, ten einde het bevel te voeren over het eerste bataljon van dat corps. Gisteren avond heeft een luisterrijk bal plaats gehad bij HH. KK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje. fan den IIden November. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van heden, is ingekomen het ontwerp van wet, betrekke lijk het hoofdstuk der staatsbegrooting voor de jaren 1842 en 1843, nopens het Depatement van Buitenlandsche Zaken. Dit ontwerp is, ter overwe ging, aan de afdeelingen verzonden. Men verneemt, dat Zijne Maj. Koning Willem FrederikGraaf van Nassauaan ae Commissie tot inzameling van liefdegiften voor de nage latene betrekkingen der in het gezigt van Scheveningen verongelukte vis schuiteene som van Vrie Honderd Guldens heeft doen toekomen. Men verneemt wijders, dat Zijne Majesteit de oude Koning de ondersteuning, die Hoogstdezelve jaarlijks, gedurende den winter, aan de armen dezer Residentie verleende, hun ook voor dit jaar heeft toegekend. Van de 24 pinken, die sedert den 25 September van Scheveningen ter steurharing-visscherij naar den Engelschen wal waren vertrokken, zijn er reeds 14 teruggekeerd, behoorende de pink, die de grootste lading in had, aan den reeder T. de Jager, Gzn., welke schuit 95,000 stnks haringen heeft aangebragt. De visscherij, welke zich in het eerst ongunstig liet aanzien, schijnt zich te verbeteren. Ook te Katwijk is dezer dagen veel haring aangebragt. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat er op Madestein, onder Loosduinen, thans twee appelboomen in bloei staan. Uit *s Hertogenbosch meldt men van den 8 November: Een der dagbladen dezer stad, hetwelk onlangs een uitgebreid berlgt heeft medegedeeld van het aannemen van den geestelijken sluijer door eene jonge dochter In het klooster der Recollettinnen van Oirschot, meldt heden, dat, op verzoek van den Apostolischen Prefect van de missie van Curasao, door toedoen van den Bisschop van Curium, vijf Franciscaner-nonnen uit het ge- sticht van Rozendaal, over Rotterdam en Amsterdam, zijn vertrokken, om te Helder scheep te gaan en zich, onder het geleide van den Roomsch-Ka. tholijken Priester van Rosmalen, naar "Curasao te begeven, ten einde den genoemden Apostolischen Prefect In zijnen geestelijken arbeid behulpzaam te zijn. De berlgten uit Konstantinopel van den 20 October bevatten nog vele bijzonderheden van de aardbeving, welke aldaar in den nacht van den fiden gevoeld is en welke in twee vrij hevige schokken omtrent een uur 11a elkander, in tegenovergestelde rigting, bestaan heeft. De geheele bevolking was op den been gekomen en verbeidde in angstige bezorgdheid de uitkomst van dat vrcesselljk natuurverschijnsel, hetwelk echter niet hevig is geweest en daarom niet vele rampen heeft veroorzaakt, hoewel er toch, wegens het omvallen van muren, eenige menschen bij zijn omgekomen. Deze aard schokken schijnen zeer bepaald geweest en nog alleen aan dejDardanellen te zijn gevoeld geworden; te Smyrna onder anderen en te Adrianopel had men niets van dezelve bespenrd. Konstantinopel is onderhevig aan veelvuldige aardbevingen, maar meestal 2<jn dezelve niet zeer verwoestend. Die, welke den 14 September 1509, tijdens Sultan Bajaxet II plaats greepwas evenwel rampvol voor die hoofd stad; duizend en zeventig huizen, honderd en negen moskeen, en een groot gedeelte van de muren van het serail en van de wallen werden daardoor oidgeworpen. De koepels van onderscheidene gebouwen stortten naar Dene, den, de kolommen wankelden en spleten, de waterleidingen werden ver. nield, de zee rees uit hare bedding en rolde hare verbolgen golven tot in de straten van de stad. Vijf en veertig dagen lang, bleven aanhoudende schokken de hoofdstad van het Rijk, en zelfs de provinciën in Azie en in Europa in schrik gedompeld houden. De Sultan, duchtende van door de muren van zijn palels overstelpt te zullen worden, bleef zich tien dagen lang in eene tent, die men in het midden der tuinen van het serail had opgeslagenonthouden. Meer dan dertig duizend arbeiders hadden twee maanden lang werk met het herstellen van de schade. Die onder Sultan Achmet 111 in 1418 was veel minder hevig, maar even wel werden de muren van de stad nabij de Zeventorens omgeworpen en de koepels van onderscheidene moskeen gescheurd. Bij het Ministerie van Oorlog bestond het plan om de bijna geheel open liggende hoofdstad met derzei ver groote menigte voorsteden aan de landzijde met eene linie van verdediging te omgeven. Dit voorstel had grooten bijval gevonden en men was zeer geneigd hetzelve ten uitvoer te leggen. Het stelsel van verdediging zou bestaan uit op behoorlijken afstand van elkander liggende versterkte kazernendie onderling met doorloopende schansen zouden verbonden worden. De uitvoering van dit plan geloofde men niet dat met groote moeijelijkheden zou gepaard gaandaar er twee zeer groote steenen kazernenwelke 15,000 man kunnen bevattenreeds bestaan en op een behoorlijken afstand van J h mijl van de muren van Konstantinopel in de rigting van het Z. W. en W. liggen, terwijl de nieuwe in St. Stephano te bouwen kazerne de zuidelijke grens van het grondgebied der hoofdstad zou kunnen dekken, en men alzoo deze linie dan nu nog slechts van het Noorden tot aan het Westen voort te zetten had. De nieuwe Éngelsche Gezant, de heer Bankhead, was den i4den te Konstantinopel aangekomen en den ïöden in een plegtig gehoor bij den Sul tan toegelaten. Te Varna was door een* hevigen brand een groot gedeelte der buitenstad en al de magazijnen van Europesche kooplieden in de asch gelegd. SPANJE. Een Fransch blad meldt het volgende uit Barcelona: Den 29 October des avonds is het gerucht te Barcelona in omloop ge. komen, dat de beide Commissarissen van het commltté van algemeen wel. zijn, die aan den Kapitein-Generaal van Halen te gemoet waren gezonden, om hem over te halen va* zijnen marsph te staken en aan dé bewoners van Barcelona het slechten der citadel te laten voltooijen, te Tatregaeene kleine stad, 8 uren ten oosten van Lerida, vermoord waren. Dadelijk daarop heeft de opgeworpene Overheid de inhechtenisneming van een aan. tal dezer gevangenen bevolen. Zij zijn sedert niet in vrijheid gesteld en het committé heeft zelfs verklaard, dat zij geenerlei vertoog tén hunnen behoeve zou [aannemenniettegenstaande den sosten door een renbode de tijding is aangebragtdat de twee Commissarissen door eene dier roo- verbenden, waarvan het thans in Spanje wemelt, waren opgeligt en dat deze roovers voor hen een losgeld van 100,000 fr. eischten. De ge vangenen zijn naar de citadel gebragt. Zij worden door de militie naauw bewaakt, die echter, naar men vreest, hen niet tegen de volkswoede zal Kunnen beschermen. Onder hen bevinden zich de eerwaardige San Martine, Bisschop van Barcelona, een tachtigjarig grijsaard, die zic.i vroeger rond. borstig voor de zaak der grondwettige vrijheid heeft verklaard; verscheidene Kanonnikende twee ondernemers van den schouwburg der stad en de be. stuurder der Katalaansche stoombootmaatschappij, die allen het ongeluk hebben van voor rijk gehouden te worden. Ook de schrijver van het blad Nacional, die altijd met ijver de constitutionele beginselen heeft verdedigd, is gevat, zeker om daardoor een tolk der openbare meening, die niet aat> de bovendrijvende partij behaagdetot zwijgen te brengen. Dit doel is dadelijk bereikt, daar reeds den 3osten hetzelfde blad ODder een anderen titel eu met aankondiging van voortaan in eenen demokratischen zin geschre ven te zullen worden, in het licht is verschenen. In vele aanzienlijke steden van Katalonle, als te Tarragona, Manresa, Lerida en Girona worden, even als te Barcelona, Junta's opgerigt. Het is nog onzeker hoe in die steden het besluit van Espartero tot ontbinding dier Junta's zal worden opgenomen. RUSLAND. Zijne Maj, de Keizer heeft aan den geestelijke van het fort Tenginsk, op de grenzen van Circassie, Augustijn, een gouden kruis geschonken, om aan het lint der Sr. George-orde door hem'gedragen te worden. Dit eerbe wijs moet dien geestelijke als eene belooning dienen, omdat hij bij den aan val vau genoemd fort door de Circassiers van den 9den tot den 18 April 1.1. zich den geheelen tjjd door, met het crucifix in de hand op de wallen ver toond en de soldaten toe dappere verdediging aangespoord had. Hoewel van den Russischen oorlog met de Circassiers dit jaar bijna niets wordt me. degedeeld, zoo blijkt echter uit bovenstaande mededeeling, dat dezelve altijd nog mot hevigheid gevoerd wordt. Nog heeft Zijne Maj. bepaald, dac geen in Rusland gezeten geweer makers schietgeweer zulleo mogen maken, hetgeen zonder buskruid kan gelost worden. ITALIË. Rome den 28 October. Monsr. CappacinCs zending naar den Haag, ten aanzien van de toekomstige kerkelijke betrekking met Holland, is gelukkig ten einde gebragt. Ofschoon ik voor als nog niet in staat ben, de bijzon dere punten van de geslotene conventie mede te deelen, zoo Is toch zoo veel met zekerheid te zeggen, dat de onderhandelingen grootendeels door den Koning zeiven met den Prelaat gevoerd, en tot volledige tevredenheid der beide partijen zijn uitgevallen. Ook met Rusland zijn de onderhandelingen wegens de Katholijke geeste lijkheid in dat Rijk tot een punt gebragt, hetwelke eene gelukkige over. eenkomst naauwelijks meer laten betwijfelen. ZWITSERLAND. Na deszelfs bijeenkomst op den 25 October heeft de Zwitsersche Land dag den 2 November wederom besloten voor eenen onbepaalden tijd uit een te gaan. Deze handelwijs moet daaraan worden toegeschrevendat, daar er niets aan de orde van den dag was, dan de regeling der Aargansche kloos. teraangelegenhedenmen wegens de onvoldoende meerderheid tot geen be sluit hoegenaamd is kunnen komen. Nadat de Gezanten uit Walliserland aangekomen en van de noodige instructiên voorzien waren, vond eerst het voorstel, om Aargau te noodzaken alle kloosters te doen herstellen, geeneti genoegzamen bijval; een ander voorstel, om de Zaken in Aargau te laten, zooals dezelve waren, kon mede geene genoegzame medewerking vinden. De Landdag heeft nu begrepen, dat het beter was, die klooster-quaestie nog eenigen tijd te laten rusten en daarna, nadat de gemoederen meer be- daard waren, over die zaak een eindbesluit te nemen. F R A N K R IJ K. Parijs den 9 November. Men verwacht over twee dagen de Koninglljke famielje op de Tuillerien terug. De Graaf de Montholonwelke in de zaak van Lodewijk Napoleon betrokken is geweest en met hem op het kasteel van Ham gevangen werd gehoudenheeft verlof verkregen, om, wegens zijnen ziekelijken toestand, vooreerst in een gezondheidsgesticht nabij de hoofdstad te worden overgebragt. Zoo men verzekert, zou de bank van Engeland op nieuw aan de Fran, sche eene aanvraag gedaan hebben van een voorschot van 15,000,000 fr. voor den tijd van 15 maanden. De gewezene Koningin-Regentes van Spanje is vrij ernstig ongesteld. - De Spaansche Gezant Olozaga heeftom de betaling aan te vangen van hec achterstallige aan de officieren en soldaten van het Fransche hulp. legioende som van 150,000 fr. van zijn Gouvernement ontvangen, -- Er worden thans eene menigte zieken uit Algerie naar Toulon overge. bragt, waaruit men besluit, dat het Fransche leger de nadeelige gevolgen begint te ondervinden van de doorgestane vermoeijenissen en den invloed van de soms bijna ondragelijke bitte. Men heeft te Toulon het berigt ontvangen, dat, in tegenspraak mee hetgeen daarvan verzekerd is geworden, Éngelsche troepen nog steeds de vestingen Beyruth en St. Jean d'Acre op de Syrische kust blijven bezetten-

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1