A". 1841. L E Y D S C H MAANDAG, COURANT. is OCTOBER. y NEDERLANDEN. m emv>x':x p. g< T A;".': Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden. Gezien het besluit van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Hollandvan den j iscen October 1840 Provinciaalblad N°. 104). Herinneren bg deze de Ingezetenen dezer Stad aan de hun bij art. 42, in verband ract art. 27 der wet van den 29 Maart 1833 Staatsblad Na. 4), opgelegde verpligtins tot lie t doen van Suppletoire aangiftenzoo betreffende het in gebruik komenbetrekken of ineubelering van Panden, welke op den I5den Mei dezes jaars bui'en gebruik waren, als wegens de vermeerderinguitbreiding verwisseling of aanschaffing van Haardsteden Deuren en Vensters, Dienst- en Wcrkboden of Paarden; wanneer zij in de termen van het boven aangehaalde artikel vallencn zulksten einde de toepassing te voorkomen der strafbepalingenin dc artt. 35 en 39 der boven aangehaalde wet vefvat. Leydenden gden October 1841.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. de MET. Ter ordonnantie van dezelve v. puttkammeh. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kennisse van de Patentpligrige Ingezetenen dezer Stad, dat tot de afgifte der gezegelde Pateut- bladcn voor het dienstjaar 1841 en 42 zal gevaceerd worden op elke Maandag, Dimisdag Donderdag en Vrydag dezer maand October, ter Secretarie dezer Stad, des namiddags van 5 tot 7 uren. Leyden den 9. October 1841. J. G. DE MEYi Ter ordonnantie van dezelve, v. Puttkammer, Leyden, 24 October. Tn de voorleden week is alhier gepasseerd van het Loo komende, 7,, E. de Minister van Staat Baron van Doorngisteren passeerde onze stad de Baron Rengers, uit 's Ilage, zich naar het Loo begevende, van waar hij den vorlgen dag zich niet depeChes naar 's Gravenhage begeven bad. Heden is onze stad doorgekomen, mede naar het Loo gaande Z. Exc. de Minister Jicc/tUf sen, welke Dingsdag of Woensdag retourneert. Deze hooge personen heb. ben met allen spoed de reis voortgezet, ns bij den Koninglijken Psarden- Posimeestef IV, L, Burgers van paarden te hebben verwisseld. Uit 'sGravenhage meldt men vin den 23<ceu degert Zijne Msj. heeft benoemd tot Predikanc van de derde klasse voor de Protes. tantsche gemeente in Neerlands-lndie, den hees F, H, van Hengel, Proponent. De Staats-Cvurant van den 22«ten bevat de wet van 11 October, be- (rekkelijk, de zaken der Maatschappij van Weldadigheids De Staatscourant van den 23sten bevat een beslnit van den loden, houdende bepaling van het tijdstipwaarop de Nederlandsehe regeswetgeving in Limburg zal worden ingevoerd, en een ander van dezelfde dagteekenlng, houdende bepalingen van het ifcdstip, waarop de wet van den aösten Mei 1,1. omtrent de regterljjke organisatie in Zuid- en Noord-Holland, zal aan. vangen te werken. Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting met gesloten deoren gebonden, waarin de Commissie die belast geworden ls iet het opstellen vin een ontwerp van adrestn antwoord der Troonrede ;.tnr verslag gedaan en een ontwerp van adres voorgesteld beeft, hetwelk onmiddellijk in de afdeelingen is onderzocbc. Na den afloop van de beraad, dagingen der afdeelingen, is ook decentrale sectie derKamer met de Commis sie tot het opstellen van het ontwerp van adres, vergaderd geweest en zal waarschijnlijk dat ontwerp, ten gevolge der in de afdeelingen gemaakte aan. merkingeneenige veranderingen ondergaan. Men ziet de algemeene be. raadslagingen over het ontwerp van adres, tegen overmorgen te gemoet. Voorts is ook de Commissie tot wijziging van het regiement van orde der Kamer, heden morgen vergaderd geweest. De Baron van Goltstcin, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal keeft voor zijne betrekking van Substituut-Fiscaal bij het Hoog Militair Geregtshot bedankt. Zjjne Exc. de Minister van Blnnenlandsche Zaken, in ervaring geko men zijnde, dat in onderscheidene oorden van het Rijk, door in het vak der schei- en srtsenij-mengknnde volstrekt onbedreven en ook in andere opzig. ten onbevoegde peraonen, inwendige geneesmiddelen tegen de longziekte en andere ziekten onder het vee, verkocht en toegediend worden; en in over weging genomen hebbende, dar sommige dezer geneesmiddelen als ondoel matig te beschouwen zijn, terwijl wederom andere voor een gedeelte be staan uit vergiftige zelfstandigheden, wier aanwending door eene onkundige hand hoogst nadeelige gevolgen op den toestand van liet vee moet of althans kan uitoefenen; en wiHende, zoo veel mogelijk, tegengaan de veelvuldige schadelijke of bedriegelijke practijken, die onbevoegde en ligtvaardige lieden Zich in de behandeling van ziek vee voortdurend veroorloven, beeft alle eigenaars vsn vee en verdere belanghebbenden op een en ander opmerkzaam gemaakt, met waarschuwing, om bon vertrouwen niet anders te schenken, dan aan bevoegde en erkende vee-artseny-knndigen, en onder herinnering dar, naar aanleiding van de artikelen 8, 9 en 10 der wet van 30 Mei 1840 {Staatsblad N°. 16), uit het fonds van den landbouwschadevergoeding voor vee alleen wordt gegeven op de rapporten der door het Gouvernement er kende vee-artsen (voor zoover deze binnen den omtrek van drie uren van de plaats, waar het ziekte-geval zich opdoet, met der woon gevestigd zijn), en dat die vee-artsen geene behoorlijke rapporten wegens de behnedeling van het zieke kunnen afgeven, indien zij niet zeiven dat vee, gedurende des. zelfs ziekte, in behandeling hebben gehad; dat micsdien de veehouders het aan zich zeiven te wijten hebben, indien zij, door liever hun zieke vee aan de behandeling van hoefsmeden of andere onbevoegde personen toe te be. trouwenom die reden naderhand van het genot der schadevergoeding moe. ten uitgesloten worden. De veranderingen in de montering en de uitrusting der landmagr van hooger hand bevolen, die zich tot nu toe tot de ca vallerie en artillerie bepaald hadden, schijnen zich ook eerlang tot de infanterie te zullen uitstrekken. Als een begin daarvan verneemt men, dat al de officieren der infanterie voortaan witte pluimen op de hoeden zullen dragen, volgens het model tot tin toe bij de officieren van het regiment grenadiers gebrnikelijkvoor laatstgenoemden is een ander model, met wit en rood uitgemonsterd, voor. geschreven. De baden te Scheveningen zijn op voorstel van de Commissie met de directie belast en van den Geneesheer der inrigting, Zaturdag gesloten. Uit Amsterdam schrijft men van den 2isten dezer: Het belangrijke werk van het verbreeden van het Rokinaan de zijde der Kalversmat; vordert mee ongemeenen spoed en het reeds voltooide gedeelte, vaD de Doelensluis tot aan het gewezen Valbruggetje, getuigt reeds vol doende van het allezins doelmatige dier onderneming en dat het Rokin eene der schoonste grachten van de geheele stad zal worden. Aan het in orde brengen van het ruim, hetwelk door het afbreken van de Oude Beurs ontiedigd is, wordt insgelijks met ijver gearbeid, om zoo mo- gelijk nog voor den winter gereed te komen. Dit ruim zal een nieuw plein daarstellen; hetzelve wordt omgeven door eenen lagen ringmuur, tot steun van het verheven liggend plein. Voor hetzelve komt, over het Rokin, eene tuime brugaan het metselen van welker vleugels en aanslult-mureu men feeds bezig is. Voorts bestaat er plan, ontworpen door de voornaamste Schildeis, Beeldhouwers, Architecten en Graveurs hier te lande, en waar toe reeds eene Commissie zich te Amsterdam en te 's Gravenhage heeft ge vestigd, om bezijden deze brog, op het plein, een kolossaal metalen Stand, beeld aan den grooten Rembrandt op te rigten. Behalve den overgang over cvengêmelde brug, en dien aan den overkant van het plein, over de oude Trappen van de Beurs, komen er ook nog twee overgangen over het plein, die met weinige ttappen verbonden worden aan de beide gewezen Beursste gen, die thans, ook zeer ruime straten aanbiedende, ieder, naar de zijde van het plein, voorzien zullen worden van ruime voor de voetgangers qssiemde trottoirs van asphalt. Zoo veel zich uit hetgene men reeds ziet laat beuor. deelen, belooft het werk een zeer gelukkig geheel te zullen opleveren. lmusschen wordt het grootere werk van het bouwen der nieuwe Koop- mans-Beurs, op het Damrak, met kracht voortgezet, en met genoegen kan men thans de verzekering geven, dat er, bij het heijen der palen, een zeer goede en vaste ondergrond tor het vestigen van dit gebonw gevonden wordt. Ook' op andere punten der stad ziet menaan werken van meerderen of minderen omvang, arbeiden. Ter vervanging van de gewezen Weteringspoort is men bezig met het daar stellen van een sierlijk steenen gebouw voor de ambtenaren der belastingen en den portier, welk gebonw zich aan een ijzeren hek zal aansluiten. Do nienwé brug over de Baangracht, en die over de buiteo-vesc, zijn reeds voltooid. In Verband met dit werk zai de nieuwe aanleg van wandelingen langs de scnansen, die dit jast van de Utrechtiche- tot aan de Weteringapoort ge. brsgt Iszoo wij hopenin het volgend jaar weder van daar tot aan de Letdschepoort worden voortgezet terwijl aan den anderen kant de kazer. neerlag aan de Utrechcschcpoortdoor het bijbouwen van sullen voor de csvallerléeene nieuwe uitbreiding zal erlangen. Eindelijk nog ziet men op de Bloemgracht eene nienwe Stads School inrigtenin welke 600 a 700 kinderen opgenomen zullen kunnen worden. Het volgend nommer van de- Amsterdamxhe Courant bevat een verslag van de Cominlssle zaamgesteld uit de heeren IV. S, SvartG, Vrolik en J. G. S, van Breda, benoemd tot het onderzoek van het toestel van dpn beet de Leutre ie Cueymard, om zee- en ander water te zuivereq, gezond en drinkbaar te maken; dit verslag luidt als volgt: De proefnemingen hebben plaats gehad op den 2ósten JulijIn het loge ment de Doelen te Amsterdam, en bij dezelve zijn tegenwoordig geweest. b-h.We fte "1— J.i ecisic masse, oe neer ete Leutre de Guej. neard, de beet Hollo, beambte bij het Ministerie van Marine, welke den beer de Leutre de Guejmard vergezelde, de heer Advocaat B. Donker Cur« tius en twee ondergeschikte personen. De proefnemingen zijn den volgen den dag voortgezet In tegenwoordigheid van twee Gecommitteerden der klasse van het Ned. Iuititnuc. De toestel, met welks bezigtiging Gecommitteerden zich voor den aan. vang der proefnemingen bezig hielden, bestaac uit twee afzonderlijke dec. len, het eerste ter overhaling, het tweede ter doorzijging bestemd. Het eerste bestaat uit eenen destilleerketel, verbonden met een koelvat, en geplaatst onmiddellijk boven het vuur van eene scheepskeuken. Deze scheepskeuken, een paralellopipedum van ongeveer drie vierde kubiek Ne- derlancmche el, zijnde 1.26 Neder), el lang, 0,83 Neder!, el breed, en 0,7 Neder!, el hoog, zou, volgens opgave, naar het mode! van eene Holland, sche scheepskeuken gemaakt zijn. Het vmir, dat zich onmiddellijk onder den ocstüleerkeiel beviDdt, moet ook strekken ter verwarming van twee kleinere kookketels of braadpannen, welke namelijk door gemaakte ope. nmgen gedeeltelijk inzakken in hec horizontale rookkanaal ran het gencetn. de vunr, welk rookkanaal een deel uitmaakt van dezelfde scheepskeuken, Dezellde bevat echter nog een bakoven, die met afzonderlijk vuur moec gestookt worden, en drie kleine opene ijzeren oventjes voor bijzondere oogmerkenmede met afzonderlijk vuur te stoken. De koperen inwendig vertinde destilleerketel, zou naar opgave, 50 Ne. dertandscbe kannen bevatten, wanneer dezelve tot op zekere bepaalde hoogte gevuto is; dezelve was voorzien van een hoogen helm en door middel van een ver bovenwaarts omgeoogen pijp niet het koelvat verbonden. Deze hooge helm en pijp zijn noodzakelijk, om voor te komen, dat het zeewater, hetzij door de beweging van het koken, hetzij van het vaartuig, in den torsiel kome, bestemd om den damp te verdigten. Voorts was erdoor middel van eene zijdelingsche buis of kraan gelegenheid, om hec zaamge. drongen zeewater af te tappen, eD zoo ook om het reeds in het koelvac verwarmde water in den ketel te doen toevloeijen. Dit koelvat is eenigzins klein, bevattende ongeveer'0,2 kubiek Nederl. el, (ongeveer 1,00 Nedetl. el lang, 0,3 breed, 0,7 hoog) weshalve hec daarin bevatte water ras te warm wordt bij rie overhaling, en dus door ander moet vervangen worden, hetgeen, naar opgave, met eene perspomp en afvloeijingsbuis zou worden bewerkstelligd bij het gebruik op schepen. De filtreer-toestel is een bouten vat van zeer middelmatige afmetingen. Minder dan een halve Nederl. el hoog (0,473), van boven ongeveer 4pal. men (0,46 Nederl. el), van onderen ongeveer 4 palmen (0,403) wijd bui- tenwerks; uit vrij dik hout (s, 5 i 3 Nederl. duimen dik) stevig te zamen. gesteld, biedt het vooreerst een deksel ter waarneming aan, dat in het mid. den eene opening heeft; dit weggenomen zijnde, vindt men, 14 Nederl. duimen onder den bovenrand, eene ronde plank in het vat ingeklemd, mee zeer vele gaatjes doorboord; deze losgemaakc zijnde, openbaart zich eene laag opeen gepakte sponsen, daaronder eene laag houtskolen in grof poeder en kieine stukjes, daaronder zonden zich, daar opgave, lagen bevinden van nog andere stoffen. De toestel bevat, behalve eene kraan ter aftapping, nog een tiental loo. gen buisjes van ongeveer een Nederlandsehe dnirn wijdte en eene inwendige „pening van 5 h 6 millimeters. De buisjes, bij vijftallen op twee .verschil lende hoogten aanwezig, zouden in de lagen keitjes doordringenwaarvan gen gelegenheid had zich te overtuigen. De buisjes zijn hevelsgew^ze

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1