T R K Y E. duitschland, groot-brit annie. .frankrijk, schikking toegestemd. Ik had geetie andere'middelen, om hen met listite verwijderen. Wij zuilen nu de forten herstellen; wij zullen hen andermaal santrallen, uitroeijen en ons grondgebied hernemen." Uit Konstantinopel schrijft men van 53 Septembers De vlocht van twee Ttirksche vrouwen mee een Europeseh vairtuig heeft hier opziens gebaard. De Porte heeft aan de Europesche Gezanten eene nota gezonden, waarin zij deze verzoekt, zulks voortaan re verhinderen. Het volgend voorval met eene vrouw heeft in Turkije nimmer plaats gehad, dewijl de vrouwen zich aldaar wel zorgvuldig svachten, in liet publiek te verschijnen. Men heeft namelijk in een garde resident eene jonge schoone vrouw ontdekt, die reeds sedert langer dan vier jaren ais gemeen soldaatIbij dat corps gediend heeft. Na de verzekering des Oversten, is het een der zindelijkstestilste en braafste soldaten van het regiment. Daar de ontdekking grooce opziéns maakte, zoo werd die vrouw voor den Seich-ul- Islam en later voor den Sultan gebragt, aan welke zij heeft verklaard, dat lij eene Anatoiische Turkin is, die met haren man in eenen zeer ongeluk, kigen echt geleefd heeft, waarom zij ontvlugt was. Om zich aan de navor. schingen en de vervolgingen van haren man te onttrekken, had zij mannen, ltleeding aangedaan, en in eene afgelegene plaatsalwaar men soldaten wierf, dienst genomen. Men moet in het oog houden, dat men in Turkije bij de werving, alle ledigloopers of nietsdoende jongelieden aangrijpt en aanneemt zonder hun te vragen van waar zij komen en wie zij zijn, en zonder dat zij door een geneesheer worden onderzocht of zij voor de dienst bekwaam zijn. De Sultan heeft aan deze vrouw rijke geschenken gegeven en haar veroor loofd te gaan werwaarta zij wil, zonder gedwongen te zijn, naar hareu hardvochtigen gemaal terug te keeren. SPANJE. De volgende telegraphische depêches zijn weder te Parijs medegedeeld: Bayonne, 11 October, 3 ure des namiddags, Geene nadere berigten uit Madrid. De gewone posten ontbreken nog altijd. Pampeluna en Bilbao waren den 9den nog in denzelfden toestand Urbistondo heeft een ligt gevecht zonder besliste uitkomst met iturbide ge- bid. Eenige dorpen van Alava, aan gene zijde van den Ebro, hebben zich voor de insurrectie verklaard. De Generaal Alcala is voortdurend te Tolosa. De Colonel Fernandes vereenigt krijgsvolk te Bergara ten voordeele van O'Donnell; men zegt dat er reeds 500 man bijeen zijn. In de omstreken van Valcarlos vormen zich benden. Bayonne, 12 October. Een manifest van den Regent verklaart, dat de vaan des opstands valsche- lijk in naam van Koningin Christina is ontrold, en geeft te kennen, dat de insurrectie spoedig en krachtdadiglijk zal worden bedwongen. Op den loden dezer heeft het geschut van de citadel te Pampeluna op de stad gevuurd. Men kent den uitslag niet; men verzekert, dat de forale deputatie van Guipuscoa zicb voor Christina zal verklaren. Saragossa heeft zich tegen de beweging verklaard. Het 2de regiment der garde, hetwelk partij had gekozen voor tien opstand, heeft zich onderworpen en is binnen de stad teruggekeerd. Bayonne, 12 October. Men schrijft uit Passagos, 'dat de deputatie van Guipuscoa zich naar Bergara bij Urbistondo heeft begeven. Men gelooft, dat zulks is om eenen massalen opstand ten voordeele van de Koningin-moeder te bewerken. Portugalette heeft zich voor haar verklaard en Logrono voor Espartero. Een provinciaal bualjon van Burgos, door den Generaal Alcala ontboden, is te Victoria bij den Generaal Piquero gebleven. Men verwacht de terugkomst van den Generaal Alcala te St. Sebastian. Bayonne, 13 October. Den 11 dezer is Pampeluna andermaal opgeëischt geworden. Ten gevolge der weigering van den Kapitein-Generaal heeft de kanonnade voortgeduurd; waardoor grooce schade is veroorzaakt. De regent heeft Ribero vervangen door den uit Arragon gekomen Generaal Ayrbe. Toulon, 12 Otftober, Eene reactie heeft te Barcelona plaats gehad. De Ayuncamiento en de Provinciale deputatie hebben zich van het gezag meester gemaakt. De Kapitein van den Meleagre heefc den Cerf, die te Porc-Vendres is, bij zich geroepen, om de menigvuldige ongelukkigen op te nemen, die onder Fran- sche vlag vlugten. Perpignan, 12 October. Den pden, eischce de garde nationale te Barcelona, onder de wapenen zijnde, gevangennemingen en de vernietiging der citadel. Dezelve drukte haar wantrouwen tegen de troepen uit. Onderscheiden arrestatiën hebben reeds plaacs gehad. Perjpignan, 13 October. De Constitutionel van Barcelona van den iiden melde het vertrek van van Halen naar Arragon, en zijne vervanging, ad interimdoor den Gene. raai Zabala. De Junta van waakzaamheid, zamengesteld uic patriotten, is geïnstalleerd. Ayrbe heeefc het ade regiment der garde naar Saragossa overgebragt. Bayonne, 13 October. De officiers van het 2de regiment hebben geen genoegen genomen in de onderwerping van hun regiment, dan op voorwaarde van naar Frankrijk over te gaan. Men zegt, dat de Generaal Borso, die hunnen opstand be- werkc heeft, opgehangen ii. Er is gisteren hier geen renbode noch diligence van Madrid aangekomen. Espartero heefc den 6denen dus voor hec uitbarsten van het oproer te Madrid, de volgende proclamatie afgevaardigd: SpanjaardenI De bedenkelijke omstandigheden, die de vijanden van de tegenwoordige orde van zaken, welke door de natie bekrachtigd is, hebben doen geboren worden, vereischen sterke, krachtdadige maacregelen. De Regering heefc besloten om daartoe over te gaan. Door den vrijen en eigenmagtigen wil des volks aan het hoofd der natie geplaatst en grondwet, telijk onder de raadslieden der kroon opgenomenben ik in de verpligting om tot eiken prijs de staatsregeling, de Koningin Isabnllall en de verkon. digde regerings-beginselen te ondersteunen en te verdedigen. De mannen, die door hun gedrag de bedenkelijke gebeurtenissen van het vorige jaar heb. ben veroorzakt, nachten opstand te doen ontstaan door tegen de staatsrege. ling, de wetten en de openbare orde zaam te spinnen. In Navarre heeft de Generaal O'Donnell zich ais een misdadig oproerling opgeworpen en eenige verdwaalde lieden tot zich gelokt, met welke hij zich in de citadel van Pampeluna heeft opgesloten. De getrouwe troepen der bezetting en van de nationale militie omsingelen hem daar, en van alle zijden rukken aanzienlijke strijdkrachten aan om dezen afschuwelijken aanslag in de geboorte te ver. scikken. De Generaal Piquero heeft te Victoria den kreet des oproers doen hooren door het uitroepen der fueros van de Baskische provinciën en door Zich in openbare vijandschap tegen de we: en de belangen des vaderlands te stellen. Indezelfde provinciën spant een handvof'verbascerde Spanjaarden zamen en tart de magt der natie en der wetten uit, om het vaderland in eenen afgrond van rampen te storten. Men ontrolt in naam der Koningin- moeder eene leugenachtige banier om de hartstogten der ontevredenen en der vijanden van hervormingen aan het gisten te brengen en schandelijke one werpen te doen gelukken. „In eenen zoo bedenkelijken toestand heeft de Regering alie maatregelen genomen, die zij gepast oordeelde, cm de misdrijven te voorkomen, welke zij naar alle gestrengheid der wetten zal straffen. Zij houdt zich voortdurend met die heilzame maatregelen bezig, zonder welke de Staten te gronde gaan. „ZÜ zullen mecjbeleid en geestkracht ten uitvoer worden gelegd en even krachtig tic regivaardig zijn: want zij worden door een heldhaftig leger en donr eene kloekmoedige nationale iSiiiitie, ja acor de feelshgèh é;i tién ',vÜ des volts, geruggesteund. De. wet omtrent de zamenspannitigen zal ten strengste worden toegepast op alleen, die door een misdadig egoisrous of door eigenbelang zoetende eerzucht zich vereenigen, zamenspannen en plannen "tot omverwerping snud in. De vónisscn zullen snel worden gewezen en het zwaard der wet zal ie schuldigen sraffeu. De uitvoerende magt zal onophoudelijk bezig zijn onl de misdaden te beiengelen en te voorkomen. „Spanjaarden! Leefc in het vertrouwen, dat de Regering voor uwe vei. ligheid en voor uwe vrijheid, voot den openbaren voorspoed en voor uwe dierbaarste belangen waakt. „Ik vertrouw op uwe vaderlandsliefde en steun op de regtschapenheid van alle lieden, die opregtelijk de thans in kracht zijnde beginselen eti het daarop gegronde staatkundig stelsel hebben omhelsd. „Met u vereenzelvigd, zult gij mij steeds geneigd vinden, om alles voor het vaderland op te offeren, aan hetwelk uw landgenoot, de regent des Koningrijks, voor altijd zijne rust en zijn leven heeft gewijd." Omtrent het den 7den te Madrid voorgevallen oproer verneemt rnen^ buiten de telegraphische depêche, uit bijzondere berigten, dat alleen eenige afgedankte officieren en soldaten van de garde bij en in het paleis van de Koningin aan hetzelve deelgenomen en spoedig het onderspit gedolven hebben tegen 140 hellebadiers, die in het paleis waren geplaatst. Aan het hoofd van hec oproer stonden de Generaals Diego Leon en Concha, die, hunne onderneming Ziende mislukken, met 40 ruiters de vlugt naar de provinciën genomen heb. ben. Er waren te Madrid onderscheidene gevangennemingen geschied, doch of er reeds doodvonnissen geveld of voltrokken waren, wist men nog mee met zekerheid. Er wordt eene proclamatie medegedeeld van de te Bilbao vereenigtië Afgevaardigden van Biscaye die van den 5den October is gedagteekenr en waarbij de bevolking wordt aangemaand, om tot handhaving harcr privi legiën en voor de Koningin Maria Christinadie, zoo ais in hec sink ge- zegd wordt, te Pampeluna als Koningin-Regentes is uitgeroepen, de wape» nen op cê vatten. Men zegt in deze proclamatie, dat gedurende de dagen van den 3den, 4den en 5 October overal in Spanje het vaandel der Komn. gin-Regentes opgestoken is moeten worden. Zijne Maj. Koning Willem FrederikGraaf van Nassau, heeft wederom de heerlijkheid Neuland, nabij Löwenberg, van den Graaf Nostiz geitocbr. Hare Maj, de Koningin van Griekenland is den 10 October te Frankfort aangekomen en heeft van daar hare reis naar Munchen voortgezet, Volgens de officiële staten van den buiteniandschen handel van Rtisiand in het jaar 1840, heeft de uitvoer toen bedragen eene waarde van 85,637,808 zilveren roebels; waaronder 82,731,386 zilveren roebels naar het buitanland) 992,217 naar Finland; 1,914,285 naar Polen. De invoer daarentegen heefc Deloopen eene waarde van 78,128,325 zilveren roebelswaaronder 76,736,111 zilveren roebels uit bet buitenland; 542,752 uit Finland; 859,462 tut Polen. Het bedrag der regten op den in- en uitvoei is geweest 27,355,056 zilveren roe.bels. De uitgaven voor de administratie van deze regten, daaronuer begrepen de kosten voor de bewaking der grenzen ter verzekering van de regten, hebben beloopen bijna 7J ten honderd van de gezamenlijke opbrengst* Londen den 13 October. Hare Maj. de Koningin, die ongesteld geweesc is en voor wier ontijdige bevalling men vrees koesterde, is thans wederom hersteld, doch heeft haar verblijf op Windsor nog eenige dagen deswege verlengd. De Lord-Major van Londen beeft Zaturdcg avond de Ministers op het Raadhuis der hoofdstad op een luistervol gastmaal onthaald. De Admiraliteit zou, na een gehouden Kabinetsraad, aan onderscheiden oorlogschepen bevel gezonden hebben, om, ter ondersteuning van Espar tero, naar de kusc van Spanje te stevenen. De benoeming van Gezsucen naar de vreemde Horen is ^vastgesteld zoo als dezelve reeds medegedeeld is; die bij de kleine Mogendheden wor den niet vervangen. Gedurende de drie maanden, met den roden dezer geëindigd, hebben de openbare inkomsten 241,721 meer dan in dezeltde drie maanden ■••ji het vorig jaar, en over het geheele jaar 248,'148 meer opgeleverd. E -s vermeerderde opbrengst der inkomende regten op de suiker heeft daaraan tot groote voldoening der voorstanders, van het bestaand belastingstelsel, wel het meeste bijgedragen. Er werden nog onderscheiden paarden naar Frankrijk uitgevoerd; der. zeiver getal had in de laatste maand 600 bedragener zouden 2500 moeien geleverd worden. Er hebben zware stormen in de verloopen week in Schotland gewoed, waardoor groote schade, vooral aan schepen aangerigt is. Berigten van de Kaap de Goede Hoop luiden gunstig Parijs den 15 October. Het kamp van Compiegne is in de voor!e-'eii week opgebroken en verscheiden regimenten* zullen uic hetzelve naar dé hoofdstad worden gerigc, om aldaar andere troepen te vervangen. Zijné Maj. de Koning heefc eenige regimenten, welke vertrekken moesten, n oogenschouvv genomen op de plaats der Tuilèrien; hij was door de Prinsen vergezeld en is door croepen met veel gejuich begroet. De Moniteur weerspreekt formeel, dat er, ten dienste der nieuwe in surrectie in Spanje, troepen in Frankrijk zouden worden aangeworven. De gewezen Koningin-Regentes beviodc zich steeds te Parijs. Zijne Maj. de Koning der Belgen wordt binnen kort weder te Parijs verwacht. Bij Koning Leopold warenjdezer dagen twceCommissien toegelaten; eené vin kacoen-fabrijkanten, hem het tot stand brengen van eene tolvereeniging met Frankrijk verzoekende en eene van zetters en drukkers om hem te ver. zoeken, dat nimmer, bij hec daarste'.len van eene tolvereeniginghet rege van nadruk in Belgie van Fransche werken zou worden opgeheven. PROMOTIE aan de LE YDS CHE HOOGESCHOOL. Dèn 15 October, de Heer P. Halbertsma, van Bolsward (provincie Vriesland), 'ri, de Regten, na de verdediging zijner Dissertatie: de Magistratuum Probaiione apud Athenienses De Directie van het Nederlandsch BijbelgenootschapAfdeeling Leydenmaakt hare Stadgenooten bekend, dat de Jaarlijksche Algemeene Vergadering "dier Afdeeling "p aanstaanden Donderdag den aisten October, des avonds ten 6 ure> in de Waïsche Kerk, weder zal worden voorafgegaan door eene openbare Godsdienstoefening, tot welker -.ij- woning zij allen uitnoodigt, die in de goede zaak der Bijbelverspreiding belang stellen. Namens de Directie voornoemd/ A. DOYER Tz.Secretaris. 184ste Koninklijke Nedf.rlandsche Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 33ste en laatste Lijst. N®. 21921 een prijs van ƒ1000, en eene premie van 2.5.cocf N°. 3648 eene premie van 5000. De Prijs van de BOTER aan de Waag binnen Leyden. Zaturdagden 16. October 1841. Van 44 tot 48 k 49 galden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3