A*. .1841. L E Y D S C H E COURANT. :p WOENSDAG, 13 OCTOBER. NEDERLANDEN. Leyden, ia October. Na een lijden van roim vier welten bezweek heden, in bijna 82 jarigen ouderdom, 'de Wel-Ed. zeer Geleerde Heer J. Logger, Chirurgijn Doctor Bidder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, consulerend Chirurgiae van Zijne Maj. den Koning, Lid der Provinciale Commissie van Geneeskundig Toe- voorxigt en van verscheidene geleerde Genootschappenbij welke hij meermalen bet uitgeloofde eermetaal mogt verwerven. Hierdoorzoowel als door zijne overige, meeat in Tijdschriften vervatte letterarbeid, tnaar vooral door zijne langdurige practiache loopbaan, door ve|e met goed gevolg verrigte kunst bewerkingen gekenmerkt, had hjj zich, door ons geheele Vaderland, als eenen man doen kennen, die, bij de over het algemeen minder wetenschap, pelijke (rigting der Heelkunde van die dagen, gunstig boven velen zijner cijdgenQOten uitblonkterwijl zijne nagedachtenis nog lang onder zijne medeburgers in dankbaar aandenken blijven zal. Als slot van de beraadslagingen van de Tweede Kamer der Staten-Gene. mal van Zaturdag avond, bleef ons alleen nog te melden overigdat de ■wet op de middelen ter bestrijding der uitgaven met 33 tegen 16 aangeno men, en de .vergadering .toen .gescheiden is. Tegen hebben gestemd de beeren: van Rechteren, van helderen Rengers, Star 1Busfnttn, Qorneli, van Panhujs, DijckmeesterBuma, Modderman, van Dam van IsseltGockinga, de Man, Hinlópenvan Nagel, van Heioma, Bruce en van de Mortel. Uit 's Gravenhage meldt-men, van den nden dezer: ,~vZi)ne. M'j. heelt de heeren J. C, Baud en J, J. Rochussen, Ministers jan Mtf.iqe en-KoloniënPgn Fiqancjën tot Ridders-Grootkruissenden Mi. niater van B'inenlapdsche.Zaken, Baron Schimmelpenninck van der Oije tot Commandeur der 0,rde,van,den Ngderlandschen Leeuw en den Directeur- Generaal van Oorlog, den Generaal-Majoor List tot- Commandeur der Mili taire Willems Orde benoemd. Ropr Zijne Ma), is eene Commissie benoemd tot het opstellen van nieuwe militaire weiboeken, onder voorzitting van jhr. Mr. M. IV. de Jonge van Campens-Nieuwlandlid van den Raad van State. Tot leden derzelve zijn benoemd de heeren: Mr. J. Op den Hoof, raadsheer in den Hoogen Raad; Mr. J. H'.H. Conraay, president van het Hoog Militair Geregtshof; Mr. P. Ras, advocaat-fiscaal bij liet Hoog Militair Geregtshof; F. N. Everts, Generaal-Majoor, Commandant van-de eerste brigade der eerste divisie In fanterie, buitengewoon adjudant van Zijne Maj.; C. Nepvcu, Generaal-Ma. joor, chef van den generalen staf, buitengewoon adjudant van Zijne Maj.; F. G. Courier dit Duhikartschout-bij-nacht; Mr. G.J.\Bruce, officier van Justitie bij de Arrondusemens-Regibank te Zwolle lid van de Tweede Kamer der Siaten-GeneraalJhr. Mr, .7. F. H. Ncdermeyer Ridder van Ro- Senthal,.guditeur-Milicair in het Provinciaal Commandement van Gelderland, gekozen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en D. W. Paling, kapitein ter zee; terwijl als Secretaris bij deze Commissie fungeren zal Mr. C. A.,G. van Maanen, Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad. De Eerste Kamer dtr Staten-Generaal heeft in de laatstelijk door haar gehouden Ziftingen, aangenomen: t°, het ontwerp van wet betrekkelijk de magt der Hooge en andere Heemraadschappen, enz.; en 20. dat betrekkelijk de zaken derc.Maaischappij van Weldadigheid. Zij houdt zich thans in Hire gfdeelingen bezig met bet onderzoek der laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen, en aanzien der staatsbegroocing voor de jaren 1842 .en 1843. Men verneemt, dat de lanciers en jagers, die thans alhier in garni zoen zijn, den s8sten dezer vertrekken zullen, en door de lanciers, die thans In Utrecht en de jagers, die te Breda in garnizoen zijn, zullen wor. den vervangen. Uit Rotterdam meldt men van den nden dezer: Heden is alhier gearriveerd en aan het Grand Hotel des Pays-Bas |afgestapt Zijne Doorl. de Erf hertog van Saksen IVeimer, reizende onder-den naam van Graaf van Ettersburgvergezeld van den. Graaf von Beushden kapitein von Steuben en verder gevolg. Na in genoemd hótel gedineerd te hebben, heeft Hoogtdezelve zijne reis naar 's Hage voortgezet en is aldaar dien dag aangekomen. Het Engelsch Brikschip Isabella, kapitein Joblius van Newcastle met „steenkolen, is den 4den dezer op de Wesiplaac bij den Briel vastgeraakt; de manschap was in die stad aangekomen en een aantal vaartuigen afgezon. den om den inventaris te bergen. Men schrijft van den Helder van den 8sten October: Met het.begin dezer magnd ia de alhier van Gouvernementswege geves- tigde stoomsleepdienst overgegaan aan eene particuliere te Amsterdam gevel, rigde reederij, onder directie van den heer Paul van Flissingen, en is daartoe eene tweede nieuwe stoomboot, bij het thans aanwezige stoomvaartuig de Noord-Holland, alhier aangekomen. Aangenaam was het voor velen, dit te vernemen, omdat aan eene tweede boot reeds lang behoefte was, en dikwijls de koopvaaidijschepen de gunstige gelegenheid zagen voorbijgaan, dewijl zij dikwijls tot den anderen dag moesten wachten, eer dac de boot met de hen yoorzijnde schepen gereed.was. Jammer evenwel is het, dat de reederij de sleeploopen zoo enorm hoog heeft gesteld, dat voor sommige schepen het dubbele en tweedubbele der vroegere prijzen is, en hetgeen ook voor deze nieuwe onderneming een slecht vooruitzigt belooft. Heden morgen arriveerde alhier Zijne Maj. oorlogscorvet de Amphltrite gekommandeerd wordende Idoor den Colonel-Kapitein ter zee Tengbcrgen komende van Suriname. De thans in de haven van het Nieuwe Diep liggende oorlogsvloot kan men zeggen de grootste te zijn, die sedert langen tijd in eene onzer zeehavens is vereenigd geweest; deze schepen zijn, behalve het rhana buiten dienst gestelde fregat de Rupel, de navolgende: Het fregat de Sambre, Commandant de Kapitein ter zee van Straaten her fregat de Maas, Commandant de Kapitein ter zee van Marenhet fregat de Palembang, Commandant Kapitein-Lnitenant Freudenberg; de corvet dejuno Commandant Kapiteio-Lultenant Klein; de corvet de Amphitrite, Comman dant Kapitein ter zee Tengbergen; de brik de Zwaluw, Commandant Luite nant Ensile.; het transportschip Dordrecht, Cotnmandtnt Kapiten-Luitenant van der Hart; het oorlogstoomschip Etna, Commandant Kapitein-Luitenant van Franck; en iwee. kanontieerbpaten. Het Journal de Luxembourg berigt, dat Zijne Maj. de Groot-Hertog de heeren Lafontaint, den Baron de Blochausen en Th. Pescatore, als Com- ntisiiai.isgap bsppenjd. l»Cgftuop,CCH, hppdgji-tragtaat «et Belgie te sluiten. Ook bevat dat blad twee KoningHjke Grooc-Hercogeijjke besluiten, ten aanzien van de oprigting eener Kamer van Koophandel in het Groot-Hertogdota Uit Gend wordt van den 8sten gemelddat het Gouvernement orde had gegeven, om al de Belgische sterkten aan de Fransche grenzen van het oorlogsmacerieel te ontdoen en dien ten gevolge de kanonnen, wapenen en imunitle naar Antwerpen en andere binnenplaatsen zouden vervoerd worden. CHINA. In het kort komen de over Engeland uit China ontvangen tijdingen, ten aanzien van de laatste zegepraal der üngelschen over de Chinezen uier op neer: Nadat Kapitein Elliott zich oveituigl had, dat de Chinezen voornemen waren den wapenstilstand niet te eerbiedigen, had hij den 15 Mei bevolen dac de expeditie de fivier van Canton niet verlaten, maar die den :8Jen verder opzeilen zou. Den 2osten begon de vijand een algemeeoen aanval op de meest vooraan liggende schepen, en trachtte die door middel van branders te vernielen. Het fort Shaming werd nu uit drie Engelsche schepen be. schocen en tot de overgave gedwongen, terwijl de stoomboot Nemesis inmid. dels, met hare twee en dertig ponders, niet minder dan veertig jonken in den grond boorde. Dit schip leverde toen een vreemd schouwspel op, daar het met al de vlaggen der vernielde jonken was behangen, en het scheeps. volk zich met de geroofde kleedingstukken der Chinezen had getooid. Daarna werd eene landing beraamd en den iësten des morgens met zoo gewenschc gevolg ten uitvoer gebragc, dac de ooscelijke en westelijke forten, die de stad dekken, spoedig in handen dar Engelschen vielen, welke echter aan een gedurig en lievig vuur uit een versterk: kamp der Chinezen waren bloot, gesteld, tot dat ook dit kamp werd veroverd. Nu was alles in gereedheid om de stad zelve door storm meester te worden, toen het bevel van Kapi. tgm Elliott aankwam, om alle vijandelijkheden te staken, naardien de inwo- ners van Cantpn een rantsoen van zes millioen dollars, tot behoud van hunne stad, hadden aangeboden, waarin hij, op nog eenige voorwaardenwaar onder schadevergoeding voor door de Chinezen geplunderde faccorijen be hoorde, toegestaan had. Den a8sten werd aan de Tartaarsche troepen de onbelemmerde uittogc vergund, en verlieten zij, ten getale van ruim zeven tienduizend man, de stad, terwijl vijf millioen dollars aan de Engelsche Autoriteiten uitnetaald werd. Nu werd de Engelsche vlag van de vier for ten weder gestreken en keerde de expeditie naar Tsing-hae terug. De verlie zen, door de Engelsqhen geleden zijn aanmerkelijk. Behalve den Luite nant Fox, die gesneuveld is, den Majoor Beeckeren den Luitenant Fleming welke door afmatting zijn bezweken, waren nog vijftien officieren gewond, en onder hec scheeps- en krijgsvolk celde men dertien dooden en zeven en negentig gekwetsten. SPANJE. Omtrent den vermelden opstand in Spanjebevat het Journal de Débats hec volgende: De insurreetionele beweging, die te Pampeluna uitgebarsten is, schjjnc vrij •ïtnif.g. Het zou ons lUOcijelijk zijn, er op dit oogenbltk den aard eir de strekking van te beoordeelen; evenwel schijnt zij niet van zulk eenen aard, dat zij eenen nieuwen burgerkrijg in Spanje zou doen ontstaan. Het is eene bekende zaak, dat, na het protest van Maria Christina tegen de voogdijschap, in Spanje en bij het leger eene groote gisting ontstaan is. De dimissie van den Generaal Palafox, Hertog van Saragossa, uit zijne be. trekking als bevelhebber der garde, de openbare manifescaciën van den Ge neraal Diego Leon en van een groot aantal officieren ten behoeve der Konin gin, deden eene groote reactie vooruitzien bij het leger, hetwelk hoogsc afkeerig scheen van de rol, welke de heethoofden het te Barcelona hebben doen spelen. Generaal Leopold O'Donnell, die zich van de citadel van Pampeluna heefc meester gemaakt, is dezelfde, die nu laatstelijk de armee van het centrum te Valencia gecommandeerd heeft. Hij is van lersche afkomst; zijn vader heeft in den oorlog der onafhankelijkneid een legercorps gecommandeerd. Drie zijner broeders hadden de partij van Don Carlos omhelsd. Een is gevangen genomen en door het volk te Barcelona om hals gehragt; de ander is gedu rende den velritogt aan zijne wonden overleden, hij was opperbevelhebber van Don Carlos ruiterij; de derde is, na de overeenkomst van Bergara, in de constitmionneie armee getreden. Leopold O'Donnell heeft eerst in de Koninglijke garde gediend. Gedurende den jongsten ootlog werd hi) vooral in Biskaije en Guipuscoi gebruikt, waar hij zich eenen vrij goeden naam als militair verworven heeft. Ver leden jaar, toen hij de beweging te Barcelona en Espartero's gedrag je. gens de Koningin vernam, leverde hij terstond zijne dimissie in; maar de Koningin, die toen al haar vertrouwen op hem vestigde, nam dezelve niet aan en begaf zich kort daarna naar Valencia, om zich onder zijne bescher. ming te stellen. Generaal O'Donnell bleef te Valencia, worstelde er mee kracht tegen het oproer, hetwelk zich in die stad poogde te organiseren, en behield het commando' des legers tot op de aftreding der Koningin. Sederc beeft hij eenigen tijd in Frankrijk doorgebragt, en toen hij in Spanje terug, keerde, heeft hij verlangd, te Bilbao in afzondering te mogen leven. Espar- tero, die voor O'Donnet! en deszelfs invloed bij het leger nog altijd bevreesd was, wees hem Pampelnna als verblijfplaats aan. Zoo het schijnt, had de Regent sedert eenigen tijd ongerustheid omtrent het garnizoen van Pampe luna opgevat, en uit vrees voor een opstand onder hetzelve, had hij troepen uit Kastilie derwaarts doen zenden. Die troepen zijn het juist, die zich hec eerst bij Generaal O'Donnell gevoegd hebben. De aan het Gouvernement: getrouw geblevene nationale garde van Pampeluna bestaat slechts uit ongeveer vier honderd man, tjie allen tot de partij der heethoofden behooren. Metl weet, dat die instelling nimmer in Navarra en in de Baskische provinciën heefc kunnen wortel vatten, welke haar als strijdig met hunne fueros be- beschouwen. Generaal O'Donnell is een man van 35 k 36 jaren; bij is rijzig van gestalte en heeft een krijgshaftig en gestreng voorkomen. Zijne karakter is koel, niet zeer gemeenzaam, maar zeer vast van besluit, De drie volgende telegraphische depeches zijn door den Parijsschen Moniteur bekend gemaakt: Bayonnë, 7 October. Gedurende den dag van den 5den dezer heeft O'Donnell, na een bataljon tot versterking te hebben ontvangen, de stad opgeëischc zich over te geven, Ribero heefc zulks geweigerd, waarop de citadel haar vuur heeft geopend. Nog in den nacht boorde men het gebulder des geschuts. De Brigadier Concha, te Tafalla, heeft zich voor Espartero verklaard, j

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1