A". 1841. T U R K Y E. L E Y D S C H E VRIJDAG, rwSBc. aVTt* 8[ QTE^ OjG'N 7 COÜRA NIT. i OCTOBER. bur crm hester en wethouders der stad leyden. Gehad hebbende het verzoek van hendrik smit, wonende binnen deze Stad, strek kende ter bekomin» van de vereischte vergunning, om eene Smederij te mogen opngten, in een huis, staande en gelegen in de Sint-jorissteeg.Vijk 3 N,°. 661; Gezien Zijner Majeseits besluit van den"31 Januarij 1s24, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het liooren der Eigenaars en Bewoners der Huizen, naast bovengenoemd Perceel gelegen', ten^opzigte der information de commodo et incommododoor de Commissie van Fabricage zal worden geva ceerd op het Raad', mis dezer Stad, op Dingsdag den $den October aanstaandedis middags ten twaalf urezullende de belanghebbenden verpligc zijn, hunne bezwaren tegen opge meld verzoek op dien tijd by genoemde Commissie in te brengen, terwijl bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden, tegen dc inwilliging van hetzelve zich niet te heb ben verzet. Lcydeny den 3ostcn September 1841. Burgemeester en fFethouders voornoemd JG. DE ME Y. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammee. NEDERLANDEN. Ley den, 30 September. Heden morgen passeerden onze stad HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje, Alexander en Hendrikkomende van Soestdijk, en zijnna alhier van paarden verwisseld te henben, naar's Gravenhage vertrokken. Eergisteren is reeds een aanvang gemaakt met het leggen van de brug voor den spoorweg over de Haarlemmervaart, een klein kwartier buiten onze stad. Naar men verneemt, zon die btng nog vóór den winter moeten voltooid zijn. Zoo ais uit de dagbladen blijkt, zal den i5den October de aanbesteding van eene andere brug in de nabijheid van het Warmonderhek over de Leede, een klein uur van onze stad plaats hebbeo. Uit 's Gravenhage meldt men van den 29sten September: De Staats-Courant van heden bevat een Kuninglsjk besluit van den (5 September, waarbij buiten werking gesteld wordt het besluit van 25 Julij 1834, waarbij de invoer van Nederlandsche ceriteu en halve centen verbo den werd. De Raad van State en de Raad van Ministers zijn heden vergaderd ge weest. Men verzekert, dat daarin geraadpleegd is over een nieuw voorste! houdende instructie voorde Algeroeene Rekenkamer. Morgen zal de Tweede Kamer eene zitting houden, waarin, naar men verneemt, die gewijzigde voordrag! aan de Kamer zal worden aangebodenzullende dezelve onverwijld en nog wei in de loopende zifting der Staten-Generaal, een onderwerp van de overwegingen der Kamers uitmaken. Men verwacht voorts, dat er in de zitting van de Tweede Kamer van morgen, door de centrale afdeeling eenige verslagen over aanhangige wets-ontwerpen zullen worden gedaan en dat, de beraadslagingen over dezelve, op het einde dezer of in den loop der vol- gende week zouden worden gehouden. Waaischijnlijk zal dat verslag ook loopen over de ontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor de twee volgende jaren. Van derzelver intrekking en vervanging wordt thans niet meer gesproken, maar wel van het brengen van nog eenige wijzigingen in die ontwerpen door de Regering. Door den Hoogen Raad zijn verworpen de voorzieningen in cassatie, ingesield door P. Uijen en A. IVohheimer of PVolsteinwelke beide door het Hof van Gelderland, de eerste wegens aanrandingen en beroovingen op den openbaren wegna reeds vroeger tweemaal wegens misdaad te zijn veroor deeld geweest, en de laatste wegens moedwillige brandstichting, tot de straffe des doods zijn veroordeeldzoodat aan deze veroordeelden thans niets tnders overblijft dan de Koninglijke genade in te roepen. De Staats-Courant van Woensdag bevat de wet van 27 September II. betrekkelijk den vervroegden overgang van de uitgestelde in werkelijke' rentegevende schuld, en die, houdende bepalingen omtrent de aflossing en intrekking van schuld over 1841, van dezelfde dagteekening. In hetzelfde nommer van de Staats-Courant leest men; De Minister van Financiën brengt bij deze ter kennisse van het publiek, dat, krachtens de wet waarbij is bepaald de aflossing op den eersten October 1841 van een kapitaal van vijfmaal honderd duizena gulden Sch'nldbekente. nissen rentende vier en een half pCt.daargesteld volgens de wet van den 37iten December 1822 Staatsblad n". 59), de loting tot aanwijzing der nommers van de af te lossen Schuldbekentenissen zal geschieden bij reeksen vsn tien duizend guldenen worden bewerkstelligd op Donderdag den 3osten dezer, des middags ten 12 ure, in het gebouw vin het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam in de Spinhuissteeg, en zulks in het openbaar, ren overstaan van de Agenten van het Ministerie van Financiën te Amaterdam. De nommers der uitgelotene Schuldbekentenissen zullen dadelijk worden bekend gemaakt, en zal, door den Agent van het Ministerie van Financiën, den heer J. Fraser te Amsterdam, tot de aflossing worden gevaceerd van af den eersten October aanstaande, van welken dag if, geene verdere renten op de ter aflossing uitgelotene Schuldbekentenissen zullen worden nic- betaald. Onlangs zijn de Gouverneurs der provinciën door het Departement van Binnenltndsche Zaken verzocht, om maatregelen te doen nemen tegen het ter markt brengen en het toelaten aan de molens van granen, welke met ziekelijke korenzadeo. bekend onder den naam van Hanesporen of het Moe derkoren, zijn besmet, en waarvan het gebruik ais schadelijk voor de ge zondheid van menschen en dieren beschouwd wordt. Wij vernemen thans, dat, in verband hiermede, door den Gosvernenr van Gelderland in die provincie de bepalingen zijn vernieuwd, welke aldaar in 1817, toen er eene gelijksoortige ziekte onder de rogge werd waargeno. men, zijn gemaakt, en die op het volgende nederkomen: De Stedelijke en Plaatselijke Burgemeesters moeten hunne onderhootigen met het bestaan dezer graanziekte en de daarvan te duchten schroomelijke gevolgen voor menichen en vee, bekend maken. Zij moeten voorts de land lieden op alle mogelijke wijzen aansporen, om de uitgewassene hanesporen van de gezonde korrels af te scheiden; kunnende dit het best geschieden, wanneer de landman de besmette aren, alvorens dezelve te dorschen, tegen eene schninsche en vaststaande plank sterk slaac of geeselt, als waardoor de hanesporen afbreken of liever uitgeslagen worden en gemakkelijk van de gave korrels, die te gelijk zullen uitvallen, kunnen worden gezift; terwijl daarna de aren van sporen gezuiverd, als gewoonlijk, zonder nadeel kunnen gadorscht worden. Voorts zijn de Burgemeesters der steden in genoemde provincie aange schreven, om naauwkeurig te doen toezien, dat op de markten geene rog ge, welke meer dan gewoonlijk met hanespoor besmet is, gebragt, en dat, bij ontdekking, de verkoop van dezelve te keer gegaan worden; zijnde ge. lijktijdig aan de molenaars verbonden, om de meer dan gewoonlijk met ha. r.esporen besmette rogge voor iemand, wie hij ook zijn moge, te malen, en zulks op eene geëvenredigde boete voor den molenaar. Wij vermeenen de algemeene aandacht op deze beschikking te mogen ves. tigen, te meer daar dezelve in 1817 het gevolg is geweest van eene ken. nisgeving der provinciale Commissie van geneeskundig onderzoek en toe- vootzigt in Gelderland, waarbij de bedoelde ziekte onder het graan werd aangewezen onder den naam van secale cornutumclavus, s'.lgle iTErgote en hanesporen, onder bijvoeging, dat het gebruik van dusdanig ziek graan wel. eer benalve hier te lande, ook in sommige provinciën van Frankrijk, voorts in Zwitserland, alsmede in Duitschland, bij zeer vele menschen de schroo. melijkste gevolgen bad te weeg gebragt, terwijl, volgens dit getuigenis, een twaalfde gedeelte van dit ziekelijke onder het goede graap reeds voor de gezondheid schadelijke gevolgen moest na zich slepen. Door het Haagsch Genootschap tot verdediging van de Christelijke Gods dienstis de Hoogduitsche verhandeling van C. H. AKalkar, Doctor der Theologie en Philosophie, Opperleeraar aan de Cathedrale school te Odense in Fühnen, in Denemarken, met goud bekroond geworden. De vraag, welke beancwoord is, verlangde eene verhandeling over den aard der Godsregering in den Israëlitischen Staat. Van den posten September. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-GeneraL. van heden, is ingekomen eene Koninglijke boodschap, ten geleide van een nieuw opstel van het ontwerp van wet, houdende tostruc- tie voor oe Algeroeene Rekenkamer. Hetzelve wordt, ter overweging, aan de afdeelingen verzonden. Uit het nieuw ontwerp blijkt, dat de voornaamste verandering in hetzelve bestaat, dat de Secretaris van de Algemeene Rekenkamer door den Koning zal worden benoemd, uit een drietal Candidatendoor de Rekenkamer voor testellen-, en dat ook de Secretaris, bij de beraadslagingen over eenige zaak, hem zeiven of zijne naastbestaandenin of binnen den vierden graad van bloedverwantschap of zwagerschap, betreffende, niet zal mogen tegen, woord g zijn. Overigens is de redactie van het voorstel hier en daar eenig- zins gewijzigd. Wo.-d: gelezen een Koninglijk besluit, waarbij geregeld wordt de wijze, waarop de koloniale remises zullen worden bepaald. Uit dat besluit blijkt onder anderen, dat er door Zijne Exc. den Minister voor de Marine en Koloniën jaarlijks aan den Koning een verslag zal wor. den aangeboden van de hoegrootheid der remises, die, blijkens de begroo. ting en verdere rekeningen van de Oost-Indiën, door de Overzeesche geld. middelen zullen worden opgeleverd, ten einde daarna over het gebruik te kunnen beschikken; dat deze arbeid jaarlijks door eene Commissie van acht leden, door den Koning te benoemen, zal worden onderzochtdat deze Commissie zal zijn zamengesteld uit twee leden van elke der beide Kamer» van de Staten-Generaal, uit twee leden van den Raad van State, en uit twee leden van de Algemeene Rekenkamer; terwijl een hoofd-ambtenaar van hec Departement van Marine en Koloniën, bij die Commissie, als Secretaris zal fungeren; uat bet verslag des Miuisters en het rapport der Commissie jaar. lijks aan de Staten-Generaal zal worden medegedeeld, enz. Dit besluit worde voor kennisgeving aangenomen en zal worden gedrukt. De vergadering wordt tot nadere bijeenroeping gescheiden. Na de zitting zijn de leden in hunne afdeelingen bijeengeroepen. De Delftsche Courant behelst eene notificatie van heeren Burgemeester en Wethouders dier stad, kennis gevende, dat zij van Zijne Exc. den heer Staatsraad-Gouverneur van Zuid-Holland ontvangen hebben een besluit van den 23 September, betrekkelijk eene besmettelijke ziekte onder het rundvee, welke zich in de gemeente Maasland heeft geopenbaard, en die van eenen geheel anderen aard en natuur is, dan de thans heerschende longziekte. Dien ten gevolge heeft het Stedelijk Bestuur van Delft, tot nader, den uitvoer van door de bovengenoemde ziekte aangetast vee of geslacht uit de gemeente Maasland verboden. Uit Amsterdam meldt men van den 29scen September: Wij vernemen dat de Hoogleeraren in de regten aan ons Athenaeom, gedu rende bet academie jaar 1841 1842, te beginnen jnet 7 October aanstaande, lessen in hetNederduitsch ook voor niet-studenten zullen geven, en wel Mr. C. A. den Tex, over de beginselen der Staatshuishoudkunde en Mr. J.van Halt, over het hedendaagsche burgerlijk regt en over het handelsregt, inzonderheid volgens het Nederlands Wetboek van Koophandel. Het is te hopen, daC zij, die bestemd zijn tot een commercieel vak, door het bijwonen van deze lessen, vooral van die over staatshuishoudkunde en handelsregt, zich eene meer wetenschappelijke vorming zullen trachten te verschaffen. Niet minder is die aan te bevelen aan zoodanige jongelingen, welke eens Procureurs, Notarissen, Deurwaarders, enz. wenschen te worden. Deze echter zullen zich ook vooral op het burgerlijk regt moeten toeleggen. Uit Groningen meldt men, dat het getal nieuw aangekomen Studenten aan de Hoogeschool ter dier nede 77 bedraagt, hetgeen nog nimmer zoo hoog geweest is. De Snltan had eene algemeene amnestie aan de Candioten, welke aitl den laatsten opstand deel hadden genomen, verleend. Tahir-Picbi had tevens bevel ontvangen naar Konstantinopel terug te keeren en zijnen weg over Samos te nemen. De rust op Creta bevestigde zich meer en meer, de handel begon weder aan te wakkeren. Er werden nog onderscheidenen uitgewekenen Candioten op Fransche sche pen naar Griekenland terug gebragt. De gevangenen werden losgelaten ett ook deze werden allengs naar Griekenland overgebragt. Over Frankrijk heeft men bet berigt uit Beyruth ontvangen, dat de Engelsche troepen de vesting St. Jein d'Acre geheel hadden ontruimd. DUITSCHLAND. Den 2o3ten dezer zijn HH. MM. de Keizer en Keizer van Oostenrijk van eene omreis in een gedeelte hunner Staten op het lustslot SchÖnbrunn weder, gekeerd. H. K. H. de Prinses van Oranje is den 24sten dezer te Stuttgardt aan» gekomen.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1