A\ 1841. LBYDSCV1E C O U R A NÏT. VRIJDAG, KENNISGEVING. Burgemeester en Wbthouders der Stad Leyden, geven bij deze kennis aan de Ingezeteiert dezer Stad, dat, krachtens de bepalingenvastgesteld bij ZijnerMajesteits besluit, van den 24. December 1829, N°. 123, omtrent de vervulling der buitengewone Vacatures in de stedelijke Kies-Kollegiënin 'de vergadering van den Ed. Achto. "Raad, op heden gehouden, bii stem-opneming gebleken is, dat door de Stemgeregtigde Ingeze tenen, ter vervulling der twee tusschentijis gekomen zijnde buitengewone vacaturesbij meerderheid van stemmen, zijn verkozen de Heeren: Ihr. WILLEM ABRAHAM GEVERS en GERARDUS HUBERTUS YSSELSTEYN. Waarvan de eerstgenoemde die functie tot aan den 30. September 1848, en de laatsrre- roelde tot aan den 30 September 1842, zullen waarnemen. Aldus gedaan en gearresteerd, by H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 22. September 1841. J. G. DE MBY. Ter ordonnantie van dezelve, V. PUTTKAMMKR. NEDERLANDEN. Leyden, 23 September. Uit 's Gr«»enhage melde men van den smsten dezer: Heden morgen heefc de bezetting dezer Hofstad, (grenndiersjegers en lanciersin de Maliebaan alhier, groote uiütaire manoeuvres voor fijne Maj. den Koning verrigt. Het commando over de troepen werd door den Provin cialen Commandant den Generaal-Majoor Erers gevoerd. KEen bewonderde de jniste uitvoering der krijgsverrigiingen en de goede hclüdin; der troepen. Een groot aantal wandelaren bevond zich rondom het vsld en verlustigde zich In het fraai gezigt, aat hetzelve aanbood. Zijne Maj. heeft benoemd tot Commandant eer dienstdoende schutterij te Gouda, in plaats van den heer./. 'mam, .'.an wieti op zijn verzoek een eervol ontslag is verleend, den heer Mr. J. PtBlanken, lid der Staten van Zuid Holland. Men verzekert, dat het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mr. J. L. A. Luybenuit Noord-Brabtnd afgevaardigd, door Zijne Maj. met het Ridderkruia der orde van deu Nederlcndcchen Leeuw is begiftigd geworden. De Majoor Duyker, In garnizoen te Maastricht, is door Zijne Maj. benoemd tot Colonel-Commandant der bondgenootschappelijke troepen van het Groothertogdom Luxemburg en van het Hertogdom Limburg, waarvan het contingent uit drie bataillons moet bestaan. Zijne Maj. heeft de oprigting van eene Christelijke afgescheidene ge. meeme toegestaan te Ruinervold en Koekange in Drenthe. Men verzekert, dat Zijne Maj. de Koning aanstaanden Zaturdag avond, het luisterijk concert, dat de heer Rubini en mad. Persiani, in den Koning lijken Franschen schouwburg dezer Residentie zullen geven, met Hoogst, deszeil's tegenwoordigheid zal vereeren. Het zal de laatste maal zjjn, dat de twee beroemde virtuosen zich in deze Residentie zullen doen hooren alvorens zij dit land zullen verlaten; onzemuzijkale wereld zal zich dien avond vereenigen, om den grootsten zanger er eene der beroemdste zangeressen van onzen tijd te bewonderen. Van den 23 September. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten. Generaal van heden, is aan de Kamer hulde gedaan van het register op de Nederlandschc Staats-Courant, jaargang 18+0. Plaatsing in de boekerij. De Kamer is overgegaan tot het opmaken van eene lijst van drie Candida, ten, om te vqorzlen in de opengevallene betrekking van lid der Algemeene Rekenkamer. Na vele stemmingen en herstemmingen, zijn gekozen: tot eenten CandidaatJhr. O. IV. Hora Siccama, Commies bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, en zulks met eene meerderheid van 36 tegen 14 stem. men. Deze laatste stemmen waren nitgebragt op den heer van Meun tot tweeden Candidaat, de heer P. M. van MeunHoofd-Ambtenaar Dij het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabandte *s Bosch en zulks met 27 van de 50 stemmen, 23 stemmen worden nitgebragt op den heer Mr. P. P. Quar, les ran Ufordontvanger der directe belastingen te 'Gravenhage; en tot derden Candidaat, de heer Mr. H. van Stralen, Commies bij het Minis, larie van Binnenlandsche Zaken, en zulks met 26 van de 50 stemmen24 Worden wederom uitgebragt op den heer Mr. P. P. Quarks van Vferi, Daarnz is overgegaan tot de verkiezing van een drietal candidaten, tot aanvulling der opengevallene betrekking van lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. Na verschillende stemmingen en herstemmingen werden be. noemd: Tot eersten Candidaat: Mr. N. Verloren, Procureur-crimineel in het Her- tpgdom Limburg, en zulks me: 30 van de 50 stemmen; 20 stemmen waren gevallen op den heer Mr. IV. C. B. fV'ntgemadvocaat bjj den Hoogen Raad. Tot tweeden Candidaat: Mr. fV. D. Cramer, Burgemeester der stad Am- sterdam, en wel met 29 van de 50 stemmen; de overige 21 waren gevallen op den heer Michiels van Verduynen, Regter te Maastricht; en Tot derden Kandidaat: Mr. Gockinga, Regter in de Arrondissements Regt. bank te Winschoten, en wel met 25 van de 49 stemmen; 22 stemmen zijn op den heer PVintgem uitgebragt. De opgemaakte lijst van drie Candidaten zal door eene Commissie aan den Koning worden aangeboden. De vergadering Is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men verneemt, dat er dit jaar 53 schuiten, voor de versche haring, vlsscheiij te Scheveningen bestemd zijn. Ijic Delft meldt men het volgende: Dezer dagen zal, zegt men, in werking komen de fabrjk door de beeren L. de Graaf en Ctmp.,. te Voorburg opgerigt, ten einde, door het aanwenden of toepassen van stoom, be- -e-. of smeer, en verder alle zelf. atandigheden ligter dan het water, tot eener. ctiat ven volkomene zuiverheid te brengen. Deze fabrij'c, hier te lande eenig ie hare soort, heeft, door bet welgelukken der bereids genotcene proeven, gegronde hoop gegeven, dat in de zoo lang gevoelde behoefte, om alle stank en walm van het kaars. lichc te weren, zal zijn voorzien; terwijl de verdere hoedanigheden van de aldaar gefabriceerd wordende kaarsen, aan dezelve verreweg de voorkeur doen geven, boven de thans in gebruik zijnde; wij twijfelen dan ook niet aan de beste uitkomsten dezer beiengrijke onderneming. (De plaats, waar zij is gevestigdlevert aan den Vaderlandlievenden Nederlander stof tot gewigtige herinneringen. Zij is datselfde Hofwijk, waarop de vermaarde staatsman en dichter Constanlyn Huygensna eene zeldzame langdurige Staats dienst van 62 jaren,in de kalme rust van een wel besteed leven, zijne laatste levensjaren heelt gesleten.) 24 SEPTEMBER. Uit Amsterdam meldt men: Wij vernemen dat de heer Christiaan Verveerfabrijkant van stoomwerk. tuigen alhier, aan zijne vrienden en correspondenten circulaires heeft verzon, den, waarin hij berigt, dat In zijne fabriek stoomwerktuigen worden ver. vaardigd, dié, in vergelijk der thans in gebruik zijnde, slechts één derde vaQ de brandstof benoodtgd hebben. Het is eene onbetwistbare waarheid dat dit de weg is, om het stoomwerktuig tot veelsoortiger werkzaamheden te zien aanwenden, dan tot dus verre mogelijk was, althans in die landen, waar de brandstoffen tot hooge prijzen van elders worden aangevoerd, gelijk het onze. Otschoon het meel in eene stoommolen gemalen in kwaliteic verre de voorkeur verdient, boven dat uit wind- en watermolens voorko mende, gezwegen van alle andere voordeelen, die gene, Doven deze, in hooge mate doen aanprijzen is hec aantal stoom-meelmolens in die land nog zeer gering, omdat de groote uitgave voor brandstof de rekening zeer doet weifelen. Is het nu waar dat de heer Verveer deze hoofd-uitgaaf zoo aanmerkelijk weet te verminderen, dan is het geloofbaar, dat vele wind. korenmolens niet alleen, maar veie andersoortige windmolens spoedig voor stoommoletis zullen plaats maken, en dat in het algemeen eene menigte werkzaamheden met vrucht door stoommachines zullen kunnen worden ge dreven, waarvan men zich thans om de twijfelachtige rekening meent te moeten onthouden, Uit Haarlem wordt van den ipdgn het volgende berigt: De inzenders van Stukken en Antwoorden, door de Nederlandsche Maat' schappij ter bevordering van Nijverheidvoorwaardelijk bekroond, aan de uitnoodiging hebbende voldaan, zijn deze, bij opgave hunner namen, en de opening hunner biljetten, bevonden te znn: Van het Zijden Ordelint, on. der de zinspreuk: eene onvermoeide vlijt enz., bekroond met de zilveren medaille, de heeren J. A. Travaglino en Zonen, te Haarlem. Ven het verilag wegens genomene proeven met de kruissing van Schaper rassen, ter verbetering van de wol, hebbende tot spreuk: Knowledge is power, bek:oond met vijftig guldens, de heer J. G. J. van den Bosch, te Wilhel. minadorp btj Goes. Van de verhandeling over de zwarte of kwade koppen in het vlas, met opgave van de middelen om zulks voor te komen, geteekend met de spreuks Ziet toe en wacht u voor de gierigheid, geremunereerd met de zilveren me daille, de heer J. Burgerhoudt, te Baarland in Zuid-Beveland, en Van de verhandeling, met inzending van monsters Hout, aantoonende de wijze, op welke men net ontstaan van het vuur, 'Drij-rotin het Eiken hout, dat tot aanbouw van schepen en andere werken gebezigd wordt, kan afwenden, hebbende het motto: Die de wetenschap waardeert enz., geremu nereerd met de tweede gouden medaille, de heer IV. Jeuken, te Utrecht, Uit Zandvoort meldt men van den i8den dezer: Heden had het plaatselijk bestuur dezer gemeente het genoegen, om van wege de Pruissische Regering, aan de hier wonende stuurlieden Jan Zwem mer en Engel Kooperte mogen uitreiken ieder eene zilveren medaille mee het lint; aan den matroos Cornells Kraijenoord eene som van f60, en aan de matrozen D. Keesman, L. Keesman, T. KraijenoordH. Molenaar, Jacob MolenaarC. Paap, T. K. Molenaar, T. A. Molenaar en fViliem Paap, ieder eene som van f 30, en zulks ter belooning wegens aangebragte hulp ter redding van een gedeelte der equipage van het op den 2<5steii October des vorigen jaars alhier gestrande en verbrijzelde brikschip Emanuel. Deze belooning is door de belanghebbenden met dankzegging ontvangen. Men melJc uit Utrecht van den i9den: Tot bewijs van de buitengewone kracht en vruchtbaarheid der ingevoerd wordende uitvindingen, om, zonder de gronden te bemesten, daarin granen en andere producten te kunnen verbouwen, ziet men te Eist, bij Ameron. gen, provincie Utrecht, het volgende, als: boekwijt, welke den 2 Augus tus jl-, in den grond gebragt is, in vollen bloei, en waaraan reeds korrels bevonden worden; haver, welke stoelen of bossen gevormd heeft, tot hec getal van vijftien halmen van eene korrel; rogge, tarwe en garst toe dertig en veertig in getal; boekweit, welke op den achttienden Jung van dit jaar uitgezaaid is, en waarvan niettegenstaande het veel gevallen regenwater, storm en hagel, zoo veel zaad is, waarover deskundigen zich verwon deren; alsmede boekwijt en garst, die meer dan vijftig uren in de krop van eene doodgemaakte duif geweest is, en waarvan de aren der garst zoo zwaar zijn als in de beste en bemeste kleigronden gewonnen worden; kapucijner erwten, welke eerst in het laatst van Junij in den grond zijn ge. legd en tot eene hoogte van 2 el 5 palm tot 3 el 5 palm ned. maat ge klommen, en waaraan vele bloesems en peulen zijn, ook tabak, en wel van zulke kwaliteit, waarover deskundige taöaksplanters zich verwonderen. Dezer dagen is te Utrecht in den ouderdom van 63 jaren overleden de hoog edel gestr. heer Jan Post, gepensioneerd Generaal Majoor der ruiterij. Ridder der Militaire Wtllems-orde3de klasse, van deu Nederlaudschen Leeuw en van het Legioen van Eer. Van de komst van Zijne Maj. in Drenthe en Overijssel schrjjft men uic die provinciëndat men niets verder verneemt. Men meldt uit Zwolle van den 2osten dezer, dat Z. M.KoningPVilltm Frederik, Graaf van Nassau, in de negotiatie tot het daarstellen van een kanaal van Zwolle over Almelo naar Denekamp en Hengelo, deel had geno men voor f 15,000; overigens vonden de inschrijvingen in genoemde negotia» tie veel deelneming; de opnemingen werden met ijver voortgezet. Z. K. H. Prins Hendrik is den ipden wederom nit Vlissingen naar *s Gravenhage vertrokken. Uit Breda meldt men van den 21 September: Gisteren nacht omstreeks 2 ure ontstond eensklaps een geweldige brand, op de hoeve van zekeren Oomen, op Overa, onder de gemeente Prinsen, bage, ongeveer twee uren gaans van deze stad, welke in korten tijd zoo zeer de overhand nam, dat het huisgezin ter naauwernood denzelven one. kwam, en dat ondanks de spoedige, doch weinig mogelijke hulp, niet alleen de geheele boerenwoning, met de volgeiadene schuur en stalling en hec daarin zich bevindende vee, en wel 7 kalveren, 4 varkens en een hond, eene prooi der vlammen werd; maar ook de daar tegen-over gelegene stede, van de kinderen van Dijk, bestaande uit de boerenwoning, schuur, stalling en kooi, door de vlammen verteerd werden. Men wil dac de brand toe ce schrijven is aan het hooi, dat te nat is ingewonnen. Tot overmaat van ramp was niets tegen brandschade verzekerd en men berekent de schade op noge. noeg veertien duizend goldens. De bewoners van beide hoeven zien zich dus in een oogenbiik van al hunne bezittingen beroofd! Dezen namiddag was men het smeulen van dien brand nog niet meester.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1