tie Véïtee^ te zienmen herinnert zich de hieromtrent dóór den Minister gedane toezeggingen, Men verlangt dat veie kleine, in plaats van eenlge groote schepen van oorlog gebouwd worden, en dat men de vruchten moge zien van een op. zerelijk onderzoek over het loodswezen. Wat het Departement ran Oorlog aangaat, deswege waren de bezwaren algemeen en klemmend. In plaats van bezuiniging, gelijk men na dé reor. ganisatiën in hetzelve zou verwacht hebben, vindt men vérhooging van ad. ministratie en eén nog te thlrijk leger. Men weersprak niet, dat de staat eene welgeorganiseerde militaire magt moest hebben, doch deze magt moest staan in evenredigheid tot deszelfs finantiëel vermogen. Vele kosten, als wegens den te talrijken algemeenen staf, werden afgekeurd; men verlangde de afschaffing van drie batterijen artillerie, twee regimenten ruiterijver. scheiden hoofdofficieren enz. Bij bet onderzoek van de voordragt, houdende de middelen, tot dek. king der uitgaven, zijn mede vele aanmerkingen in het midden gebragt. Men kon zijne vrees niet verbergen, dat de raming der ontvangsten is opge. voerd tot zulk eene hoogte, dat men niet met volkomene zekerheid op het verkrijgen der uitgetrokken sommen zal kunnen rekenen, en eene mindere opbrengst daardoor aliezins mogelijk is. Velen achten het raadzamer bij tijds krachtige maatregelen te nemen, om 's lands financien te redden, dan door opeenstapeling van schulden derzelver ondergang te gemoet te gaan. Som mige leden opperden het denkbeeld van een hoofdgeld, anderen van eene belasting op de renten; welke laatste cok vele bestrijders vond. Mee betrekking tot dj onderdeden wordt het navolgende aangeteekend. Velen verlangen afschaffing der 2 opcenten op de grondlasten voor kwade posten. Men vermeent dat de 10 opcenten, welke voor kwade posten worden af. getrokken van het personeel en verdere belastingen, in ontvang behooren te worden verantwoord, en dat daarentegen de sommen", welke daarop verre, kend worden, in uitgaaf moéten worden gesteld. Benige leden dringen aan op eene geheele herziening van alle accijnswec. ren; en op het verleenen van minderen vrijdom voor de fabrijken voorden accijns op de brandstoffen. Sommige wenschen het regc van admodiatie, voor sommige accijnsen aan Limburg toegestaan, ook aan andere provinciën verleend te zien. Eenfgc leden verlangen, dat de behoeften van eerste noodzakelijkheid zoo veel mogelijk zullen worden ontlast, en de behoeften van weelde in evenre. chghcid verhoogdzij wenschen inlichtingen te bekomen nopens de werking van de-wet op de suiker, en zouden meenen, dat deze wee meer kon wor den beschonwd als eene belastingwet op de consumtie, dan ajs eene wet tot aanmoediging van het fabricaat en van den uitvoer naar buiten. De meeste leden vragen of men niet eindelijk eene nadere wetgeving voor de regten van registratie zal bekomen, en verklaren met belangstelling een nader wetsontwerp rer herziening van het geheele tarief op den in-, uit- en doorvoer te gemoet tc zien. Met betrekking tor de opbrengst der domeinen herhaalt menden wensch tot Het bekomen van de kantoorsgewijze Ingerigte staten, gedaan ter gelegen, beid van de behandeling van het hoofdsiuk over de finantien. Men voegt hierbij, dat het hare meening is, dat die staten ook zullen bevatten eene opgaaf van alle wegen en vaarten welke ten koste van het Rijk worden on. dirhoudenvan derzelver opbrengst en kosten van onderhond, mitsgadert van de opbrengst der kolenmijnen, waarvan de kosten niet onbelangrijk zijn. Zoo de paarden-posterij iets ten voordeele van 's Rijks kas oplevert, zou men het bedrag daarvan gaarne afzonderlijk aangewezen zien. Ten aanzien van de jagt en loterij, gedraagt men zich aan de bedenkin. gen, deswege, ter gelegenheid van het onderzoek van het hoofdstuk voor Bmnenlaudsche Zaken en voor Financien, geopperd. De opcenten geven veel aanleiding tot bezwaar. Verscheiden lenen verlangen bepaaldelijk de afschaffing van de in het vo. rige jaar tot stand gebragte verhooging der opcenten op de grondlasten. Vele leden zijn van gevoelen, dat de vroeger ten behoeve van het Syndi caat geheven opcenten moeten gebezigd worden tot schulddelging of dat zij, dit niet mogelijk zijnde niet langer als zoodanig bij de wet moeten worden vermeld, daar, het Syndicaat afgeschaft zijnde, de daarvoor vastgestelde wet ook hare werking behoort te verliezen ten aanzien der baten ten behoeve dier inrigting aangewezen. Men vraagt, of het nier mogelijk zal zijn om voor het vervolg eene een» vondiger wijze van afsluiting te bezigen, door de geheele opbrengst der ontvangsten en het geheele bedrag der uitgaven tegen elkander af te sluiten, waardoor men d3n in eens den geheelen staat der dienst zou kennen. Het schijnt aan moeijelijkneden onderhevig te wezen om nu reeds de Sta* ten toe staving van het overschot der Oost-Indische Bezittingen over te leggen. Men durft daarom die overlegging niet Depaaldelijk vragen; maar men verlangt dan toch, al is het ook niet volledig en des noods bij toelich tende memorie, eenige zekerheid voor de juistheid der raming te erlangen. Men liet het voorts in het midden of de nadere contracten met de Handet- Maaischappij aangegaan, wettig en gepast waren geweest. Ten slotte vraagt men, welke is de bestemming van het een vijfde ge deelte der leges, die door de hypotheek-bewaarders worden ontvangen, en hetwelk door hen weder moet worden uitgekeerd? Men vindt dit niet verantwoord. De leges moeten niet hooger worden gebragc dan tot belooning of schade loosstelling der ambtenaren noodig is. Al wat bovendien wordt gevorderd, is eene belasting op de ingezetenen, die niet mag worden geheven dan ten gevolge eener wet. Sommige leden verlangen óf de afschaffing óf de verantwoording van alle leges ten behoeve van het Rijk. Men verlangt de verzekering re ontvangen, dat op dezelfde som voor 1843 kan gerekend worden, ais waarop voor 1842 het bedrag der middelen boven de raming gebragt is, en zou ook wenschen dat voor ieder jaar eene afzon, derlijke raming van alle inkomsten worde medegedeeld. Een lid mist de som van 190,000 wegens de opbrengst der domeinen van Prins Fredeiik, en verlangt dat dezelve onder de middelen zal worden opge nomen, alsmede het berag der renten van het kapitaal, hetwelk Luxemburg wegens deszelfs aandeel in de schuld moet dragen. Eindelijk wordt door eenige leden gevraagd, hoe men kan in overeenstem ming brengen het uittrekken van zoodanig slot op 1843, met art. 9, laatste alinea van de wet tot vervroegden overgang enz., als zijnde volgens die leden daarbij over dat overschot beschikt. Fan den 16 September. In de zitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal van heden is beraadslaagd over her ontwerp van wet tot ver vroegden overgang van de uitgestelde in werkelijke schuld. De heeren Hooft, van HesnertLuzacvan Hoorn van Burgh en Vervey- Mejan hebben de voordragt bestreden. Zij vonden dezelve onregtvaardig, als wordende daardoor aan eens geslotene contracten te kort gedaan; on grondwettig, naardien de grondwet de bezittingen van alle burgers waar* borgt, en bij de voordragt thans de houders van uitgestelde schuld van hun eigendom beroofd worden; onstaatkundig, naardien de geldschieter van don staat huiverig zou worden denzelven in den nood te hulp te komen. De beer Tromp zou zijne stem naar den loop der disenssien regelen. De heeren Beelaerts, van Goltstein, de Jonge, van Nes en Kniphorst heb ben het ontwerp verdedigd. Zij vermeenden dat de contracten door den Siaac geslotenniet gelijk konden gesteld worden met burgerlijke contracten; dat het belang van den Staat den maatregel gebiedend vorderde, enz De heer Bcetaers juichte het voorstel der Regering ten hoogste 10e, en zeiue dat bijaldien Zijne Exc. de Minister van Fnanciën al geen tijd of gele genheid rnogt hebben, om andere maatregelen tot herstel van 'slauds finan. ciën voor te stellen, her regenwon-dige ontwerp voeldoende zon zijn om hem eene eereznil op te rigten, gelijk het een schoon blad in de geschie. deni> van Koning HHlletn II zal zijn. Na de verdediging des Ministers wordt de voordragt met 42 tegen to stem. men aangenomen. Tegen hebben gestemdde heeren Hooft .van Hentert ,lVarinVermey-Mejan, van Hoorn van BurghLuzacvan HeeckerenRepeiaer Tromp en Bruce. De zitting gaat uiteen tot morgen ochtend ten toj, om te beraadslagen bopens het ontwerp tor inkriop en aflossing van schuld over 1841. Sedert de laatst gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden gelige de navolgende door Zijne Maj. verleende octrooijen: Een octrooi in dato 24 Maart 1840, voor den tijd van vijfjaren verleerd tin E. Geck te Haarlem, Jhr. van Keil te Amsterdam en B. G. van Keil te Haarlem, op de uitvinding van een werktuig tot het droogmaken van meeren, polders enz., hetwelk niet door wind, stoom- of paardenkrachc wordt gedreven. Een octrooi in dato 18 April 1841, voor den tijd van tien jaren verleend aan C. Glad te 's Gravenhageop de invoering van een nieuw werktuig tot het breijen van mutsen; enz. Een octrooi in dato 18 Julij 1841, voor den tijd van tien jaren verleend aan F. Delhos, woonachtig te Bordeaux, domicilium verkozen hebbende bij Mr. G. N. de Kempenaar, Advocaat te *s Gravenhage, op de invoering van twee werktuigen genaamd hydrophore simple en hydrophore regulateurbei. den geschikt om het bleeken en zuiveren der suikerbrooden te vereenvoudi. gen en gemakkelijk ce maken; en de zoogenaamde net of uitdekking geheet te vervangen. Een octrooi in dato 19 Julij 1841, voor den tijd van tien jaren verleend aan P. van Schendel te 's Gravenhage, op de uitvinding van verbeteringen ia de voortstuwing van stoomvaartnigen. Een octrooi in dato 20 Julij 1841, voor den tijd tien jaren verleend aan G. F. Laveissièrewoonachtig te Parijs, domicilium verkozen hebbende bij G. C. Uhlenbeck te Amsterdamop de invoering van een toestel om spelden en draadnagels te vervaardigen. Een octrooi in dato 22 Julij 1841voor den tijd van vijf jaren verleend aan A. Campbell te Rotterdam, op de invoering van eene zamenstelling, genaamd savon végétaltot het reinigen en bleken van alle soorten van vervaardigde stoffen. Een octrooi in dato 28 Julij 1841, voor den tijd van vijfjaren verleend aan de Gebroeders Rossay re Utrecht, op de uitvinding eener nieuwe wijze om stroohoeden te vervaardigen. De bulteniandsche berigten zijn wij, wegens plaatsgebrek, genoodzaakt te zatnen te trekken. Den 23 Augustus was te Konstantinopel een hevige brand ontstaan, waardoor tussciien de 3 en 400 huizen in de asch zijn ge. legd. De Spaansche Regering heeft eep besluit uitgevaardigd, waarbij alle goederen van wereldlijke geestelijken, die van onderscheidene kerken en van geestelijke broederschappen, rot nacionale bezitting verklaard worden,— De Pruissische bejaarde Minister van Buitenlandsche Zaken von IVerther, heeft zijn ontslag gevraagd en verkregen en is door den Graaf Ma/tzan, toe hiertoe Pruissisch Gezant in Oostenrijk, vervangen. In onderscheidene deelen van Frankrijk was het onrustig; bij gelegenheid dat Z. K. H. de Her. tog van Aumaleaan het hoofd van het 17de regiment uit Algiers weder, keerde en in Parijs zijnen intogt deed, werd op hem en zijne twee broeders, de Hertogen van Orleans en van Nemours, die naast hem reden, bij de bar- rière du Tróne, een schot gelost, hetwelke niet de Prinsenmaar den Luitenanc. Colonel van het regiment aan het been en zijn paard in her oog kwetste, hetgeen dadelijk bezweek, ook een ander paard werd gewond. De lage moordenaardie zich Jean Nicolas Papart noemde, werd dadelijk gevaten door het volk geweldig mishandeldnaar de gevangenis gesleept; hij is 27 jaar oud en houtzager van beroep. Aan de kaai de Gèvre, waar honderde werk. lieden hunnen rusttijd komen slijten, zijn onlusten ontstaan, de gewapende magt tusschen beide moeten komen en onderscheiden gevangennemingen geschied. Te Clermont Ferrand heeft bet volk zich tegen de omschrijving verzet, barikades opgeworpen, brand gesticht, op de militairen en deze we. derkeering Op hec volk gevuurd waardoor onderscheiden doinlcn gcr*lleQ warende milicairen hadden echter ten laatste de bovenhand behouden. PRIJS-COURANT van EFFECTEN. Amsterdam, 15. September 1841. Nederlanden. Gebi. Pruissen. IVerkel. Schuld 2i'pC.5ifJi Dito 5 101 4 Uitg. 4 Kans-Biljetten 25*4 Amort.Syndic. 4}9t|4 3}75i* Hand.-Maats. 4JSS*4i5Ö O. I. Leening. s 97 $4 Aandl.H.Spoorw. 80 4 R ijn-Spoorw. 4J 4 Haarl. Meer 4 Frankrijk, Inschr. Grb. 3 pCt. 78 4 Rusland. Gb.ff.&C°.i798 5pCr. 4 I»!! S I°St4 Ins. en Certif. 64 18Ü54 - aSt «55Ê Geldl. te Lond. 4pCt. 4 Aandeelen van dico4 Spanje. Nieuwei«35 85* 5pCc.i8}J4i8ï Dito onbep. st.15J4 Dito onbep. Dito passive, Dito uitgest. Coupons Ard. - 4— '7r|4>7« Oostenrijk. Obl. Goll C°. 5 pCt. 4 Certificaten.aj4 Neg. Metaliek2j4 Idem5 106 4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten.5 pCt. 99 4 Dito in Napels. 5 4 Gebi. 18Ï Bevallen van eenen ZOON, CORNELIA MARIA LEEMANS, geboren de Virieu. Levden 13 September 1841. Algemeene en bijzondere Kennisgeving. Heden verloste van eene DOCHTER, M. M. ZEEWOLDT, geliefde Echtgenoote van Katwijk aan den Rijn, H. POLIJN BUCHNER, 14 September 1841. Med. et Art. Obst. Doctor. Eenige Kennisgeving. Onder Kaivijk Binnen, aan den Rijn aan den Straatweg, zijn te HUUK nieuw gebouwde WOONHUISJES, voor een klein Gezin, ieder met eene Beneden- en Bovenkamer en Kelder, en goed Putwater, geschikt om hec handwerk van Schoen- en Kleedermaker in te verrigten, waarvan aldaar werk te vinden is. Te bevragen bij G. van LEYDEN, op de Kalkbran derij onder Katwijk Binnen. H. W. HAZENBERG Junior, Boekhandelaar, op het Rapenburg, te Leyden, zal op Dingsdag en Woensdag aanstaande, den 21 en 22 Sep. tember, des namiddags ten 4 ure Verkoopeni TWEE KLEINE GOED GE. CONDITIONEERDE VERZAMELINGEN BOEKEN, IN ONDER. SCHEIDE TALEN EN WETENSCHAPPEN, waarvan de Catalogus b(| bovengenoemde en alom te bekomen is. Bij de Wed, ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leydeo,

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2