An. 1841. LEYDSCHB W A-f NTW8. COIfRANT, WOENSDAG, 8 SEPTEMBER. Burormeester en Wethouders der Stad Leydkn, Mengen bij deze ter ken- bis van elk en een iegelijk wien zulks zoude mogen aangaan dat bij een op heden bij Hun Ed. Achtb. outvangene circulaire van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provin tie Zuid-Holland, van den 25Sten Augustus jl.inededeeling is gedaan eener missive van Zijne Exc. den Miuisrer van Binneniandsche Zaken van den 27 Julij bevorens N®. 150 (9de Afd.), zijnde van den navolgenden inhoud: Bij de menigte der certificaten van oorsprong welke bij het Departement van Binnen iandsche Zaken, ter inschrijving en visering, worden aangeboden, is men vaak onzeker: 1®. Ol'de by die certificaten vermelde fabrijken en fabrijkanten werkelijk, zoo ais zij Zich qualificeren bestaan 2®. Of die fabrijken zoo ingerigt en van dien omvang zijndat zij kunnen beschouwd worden, als berekend voor de quantiteiten en qualiteiten der in de certificaten vermelde goederen 3°. 01' de goederen wel geheel en al door de fabrijkanten en in de fabrijken in het cer tificaat vermeld vervaardigd, dan wel te beschouwen zijn, als aldaar slecnrs eene geringe of laatste bewerking te hebben ondergaan. Ik verlang deze onzekerheid, zoo veel de zaken zulks eenigzins toelaten, uit den weg geruimd te zien, ten einde de bestaande verordeningen te kunnen handhaven, en zulks in het belang der effectieve en behoorlijk ingerigte fabrijken zelve; immers indien de aan geboden wordende certificaten worden geviseerd, zonder dat men zich over de aangeduide pupten bekommertdan moet de maatregel ten nadeele der eigen nijverheid uitloopen en het doel der verordeningen wordt gemist, welk doel niet anders zijn kan, dan oin be houdens enkele noodzakelijke uitzonderingen slechts die voortbrengselen aan te moedi gen, welke geheel en al in de inlandsche fabrijken vervaardigd of bewerkt zijn. Er doet zich hier en daar vermoedelijk meermalen het geval opdat ook de stedelijke en plaatselijke Besturen in de aangeduide onzekerheid verkeeren en zichbij het doen opmaken der certificaten van oorsprong enkel verlaten op- of berusten bij de aangiften of verklaringen, welke hun door de zich noemende fabrijkanten of werkbazen worden gedaan. Dit is intusschen niet zoo als het behoort; maar die besturen dienen in tegendeel, alvo- *ens het certificaat te attesteren én tè doen beëedigen, in ieder geval,de stellige overtui ging te bezittendat de afgelegde verklaring in alle op2igten met de waarheid overeen komt, tn dat de declarant, door de wijze, waarop zyne fabrijk of werkwinkel ingerigt Is, zich volkomen in staat bevindt tot de geheele vervaardiging van hetgeenals zoodanig door hem wordt opgegeven. Naar het my voorkomt, kunnen dè bedoelde besturen grootelijks ter verzekering van 4e belangeh der Nationale Nijverheid en tér handhaving van de daartoe strekkende veror deningen medewerken, mitsgaders zich hunne taak in aeze voor het vervolg gemakkelijker maken, indien zij, ieder voor zoo veel zijne gemeente betreft, eene alphabetische lijst doen zamenstcllen van de fa blij kanten of werkbazen welke aldaar gevonden wordenen bekend staan als goederenter verzending naar Neêrlands Indie te vervaardigen. Wanneer bp die lijst dé goedeten met name voorkomen, Welke aan de besturen, mt gedaan onder zoek, gebleken zyn, werkelijk geheel en al door de genoemde fabrijkanten of werkbazen in derzelver ter plaatsen gevestigde etablissementen te worden'vervaardigd, en die lijst geraadpleegd wordt in ieder gevaldat er aanzoek tot het bekomen van een certificaat van öorsprong wordt gedaan, terwyl dé besturen geehe certificaten afgegeven voor persoouen, die niet op de bedoelde lijst als eigenlijke fabrykanten van het artikel vermeld staan, of zich aanmelden om op deztlve ingeschreven te worden, dan schijnt men zich daardoor eenigermate te kunnen gewaarborgd achten tegen vele misleidingen waarvoor men anders, •ook bij de Hgtvaardigheidwaarmede sommigen de eeds aflegging aanbieden, bloot ligt. Ik heb ïmtsdien de eer, Hoog Ed. Gestrenge te verzoeken, om de stedelijke en plaatselijke Besturen in uwe provincie te willen aanschrijven om daar, waar zich de be doelde fabrijkanten of werkbazen bevinden, onverwijld over te gaan tot het in deze be oogde onderzoek en tot het Aanleggen der bovengemelde alphabetische lijsten en om van dc/.e lijsten aan U Hoog Ed. Gestrenge afschriften te doen toekomen, welke ik vervol gens van U zal te gemoet zienten einde dezelve by mijn Departement geraadpleegd en daarmede de ter visering a*>n te bieden certificaten van oorsprong vergeleken kunnen worden. In die gevallen, waarin zulks gepast of noodig ntogt schijnen, behooren de stedelyke en plaatselijke Bèsturcn zich door het doen bewerkstelligen van een persoonlijk onder zoek op de plaats zelve, van de waarheid der opgaven te overtuigen, terwijl door hen bovendien, in twijfelachtige gevallen, indien binnen hunne gemeenten Kamers van Koop handel en fabrijken gevestigd z(jn liet gevoelen van deze over de zaak kan worden gevraagd. in véfbAnd met dezen maatregel zullen dan ook voortaan de fabrijkanten of werkbazen, Öie voo* verzendingen naar indie Willen werken, zelve behooren te zorgen, dat zy in tijds op de bedoelde lyst, met vermelding van hetgeen zij vervaardigen, zijn ingeschre ven ten einde zy by verzuim hiervan .geene belemmeringen ontmoetenindien zijte eeniger tyd, het een of ander ter beoogde verzending mogten willen afleveren; en het is de taak der stedelyke en plaatselyke Besturen, om hen hierop van nu af opmerkzaam te blijven houden. Ook zal het gepast zijn, dat de veranderingen of aanvullingen, welke vin tijd tot tijd in die lijsten mogten komen, door U Hoog Ed. Gestrenge's tusschenkotnstgeregeld aan my worden medegedeeld. Zullende het mij aangenaam zijnde eerst opgemaakte en door de belanghebbende besturen gecertificeerde lysten van U Hoog Ed. Gestr. vóór denisden September aanstaande te mogen ontvangen. Ik vermeen te dezer gelegenheid de volgende bijzonderheden te mogen herinneren. Het Indische tarief wijst de gevallen aan, waarin men certificaten van oorsprong noo dig heeft. Voor zoover men hier te lande gedrukte boek-, muzijk- of plaatwerken naar Indie wil verzenden, behoort in het certificaat of in eene daaraan gehechte lyst bepaaldelijk te Worden melding gemaakt van de titels der bedoelde werken en tevens van de namen en woonplaatsen der drukkers en uitgevers. Ten aanzien van goud- en zilverwerken moet, het zij een afzonderlijk bewijs overge legd, of wel aan den voet van het certificaat zelf eene verklaring gesteld en onderteekend wordendat de voorwerpen bij het bureau van waarborg der gouden en zilveren werken als inlandsch fabrykaat zjjn aangegeven en gestempeld. Bij certificaten voor goud.- en zilverdraad werkenmoet worden gevoegd een bewijs van de draadtrekkeryuit welke het tot die werken gebezigde draad afkomstig is. Zijnde de eenige van Gouvernementswege erkende goud- en zilverdraad trekkerijen en pletterijen tot dusver die der heerenGuillaume yan den Broeke Pz.te Amsterdam W. van Heyns bergen en Zoonte 's Gravenhage; A. de Blockte Amsterdam;/, yan der Laatte Breda en A. van Dongenmede te Breda. Lakens en andere wollen stoffen moeten voorzien zijn met een bewijs van Nederland- schen oorsprong, overeenkomstig de bepalingen van het Koninklyk besluit van 1 Junij 1820 Staatsblad n®. 14.) ZOO lang er geene spiegelglas-fabrfjken In dit Rijk bestaan worden de certificaten voor spiegels, welke in hetzelve verfoelied en in hier te lande gemaakte en opgesierde lysten gezet zijn, geviseerd. Deze bepaling is ook toepasselijk op de bronswerkenvoor zoo ver ten genoegen blijkt, dat dezelve hier te lande hetzij gegoten en opgewerkt, of alleen buiten 'slands gegoten, doch verder hier te lande gepolijst en opgewerkt zijn. Zyn er, buiten de zoo ovengenoemde fabryk-voortbrengselenandere, die niet geheel en al door den inlandschen fabrijkant zeiven zijn vervaardigdmaar waarvan sommige tmdefdeelengietsels of versiersels van andere fabrijkanten of werkbazen hier te lande «fkomstig zyn, dan behoort hij bij zyn certificaat over te leggen eene afzonderlijke en in gelijker voege beëdigde verklaring van den fabrijkant of werkmandoor wien de bedoelde onderdeden zijn gefabriceerd. Welke laatste verklaring intusschenmits af- zonderitfk gedaan, op het certificaat zelf kan worden gesteld. Zullende voortaan, bij bet ontbreken eener dusdanige afzonderlijke verklaring, het visa op het certificaat ge weigerd wordenindien het bekend isdat de onderdedengietsels of versierselsten deze bedoeld j in de inlandsche fabrijken vervaardigd worden. In de certificaten voor papier, moeten behalve de hoeveelheden in riemen en de soor ten, ook de watermerken opgegeven zyn, voor zoo ver zulks door de wijze van fabrij- catie, mogelijk is. Voor de oliën moet efene beëedigde verklaring van den olieslager worden overgelegd. In het algemeen is het niet voldoende, warfneer in de certificaten blootelijk vermeld "Wordt, hoeveel kisten, *>alen, pakken of vaten van deze of geene goederen verzonden worden; maar deze goederen behooren zooveel mogelijk tn de byzenderheden van soort, kleur, getal, ellemaat, gewigt, enz., omschreven te worden, met bepaalde opgaaf, boe ieder emballage gemerkt Is eh Wat zifch in dezelve bevindt; alslnede ten aanzien der Wijhendit welke soorten dezelve beStaan. Zijn de certificaten, die ter visering ingezonden worden, hieromtrent onvolledig, dan moeten zij aangehouden en aan de afzenders teruggezonden worden, waardoor aanvanke lijk vele bemoeijingen, benevens oponthoud in de verzending bestaan; terwijl het gèvai zich zoude kunnen voordoen, dat. bij vergelijking der op Java of Madura in te voeren goederen, met de bewyzen van oorsprong aldaar twijfel ontstond nopens de indeutiteic dier goederen, ten gevolge waarvan de inkomende regten, als van vreemde fa brij ka tert zouden kunnen worden ceueUu Voor flcsscbenkc'.deis ui kisten, enz., waarin zich de dranken of goederen bevin denkomen geene afzonderlijke certificaten te pas. Opzigtelijk de wijnen moet echter onder eede worden verklaard, dac de in het certificaat omschreven wijn, bestemd om van hier naar Nièrlands Jndic te worden uitgevoerd, alle door den declarant en onder deszelfs opzigt is bewerkt binnen de stad of plaats zijner inwoning, en afgetapt op tles- schen van NederlanJsch faluijkaat. De certific.üen van oorsprong óf bewerking moeten gelijktijdig met het goed, Nvaartoè zij behooren, afgezonden wórden en daarmede in Nêerlands-lndie aangekomen De certificaten mogen niet door de fabriekanten zelve, zonder tusscheiikomst der ste* delijke of plaatselijke besturen worden afgegeven, maar de fabrikanten ervoegen zich bij deze besturen en leggen dótir eene beëedigde verklaring af, waarvan door die be sturen het certificaat volgens het bestaand model, waarvan ten overvloede een afschrift hiernevens gaatworde opgemaakt. DitJ certificaat moet, alvorens met het goed naar lndië te vertrekken, door my worden geviseerd; naderhand tvotdt in geen geval het visa meer verleend. De certificaten van oorsprong of bewerking worden door de stedelijke of plaatselijke besturen kosteloos opgemaakt en op zegel geschreven. Buiten hetzelve zijn zij aan geene registratie of andere kosten hoegenaamd ondeiworpen. De inzending daarvnnn ter visering behoeft niet door tusschenkomst van derden te geschieden; zijnde'het voldoende, dat zulks met een omslag of strook papier, bevattende den naam van het schip en van den Kapitein, waarmede de verzending plaats heeft, beuevens den naam en woonplaats van den inzenderregtstreeks geschiede onder het navolgende adres Aan het Departement van Binneniandsche Zaken negende af dee ling.) zonder bijvoeging van den naam des Ministers. intusschen mag nogmaals worden herinnerddat de belanghebbenden het ter visering indienen der certificaten zoo min tuogelijk behooren uit te stellenen daarmede in geeti geval moeten wachted tot de schepenwaarmede de goederen verzonden wordenzeilree liggenp als moetende de certificaten geregeld, en naar mate men ze bij het Departement van Binneniandsche Zaken ontvangt, achteréénvolgende in een daartoe bestemd register ingeschreven worden; zoodat, bij het indienen van een zeker aantal dier stukkendè laatstingekomene niet zoo spoedig, immers niet met omgaanden post, kunnen terug ge zonden worden. Door de voormalige administratie voor de Nationale Nijverheid is, bij eene missive van den 30 November 1839, N°. 18, aan de destijds, bij de zaak belanghebbende liee- ren Provinciale Gouverneurs kennis gegeven, dat bij Koninglijk besluit van den 28 dier maand, N®. 106, met wijziging in zoover van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1832, N° 2Ó, was bepaald, dat, te rekenen van den eersten February 1840 af, voor taan geene certificaten van Nederlandschen oorsprong voor katoenen lijnwaden zouden wórden geviseerd, dan alleen voor de zoodanige, als binnen 'slands zouden geweven zijn en alle verdere bewerkingen zouden hebben ondergaan. Waaruit volgde, dat. te tékenen van hetzelfde tijdstip, geene certificaten van Nederlandschen oorsprong meer zouden worden geviseerd voor geverwde of gedrukte katoenenindien dezelve niet ge- verwd of gedrukt waren op lijnwaden, die binnen 'slands zouden zijn geweven en aldaar alle verdere bewerkingen zouden hebben ondergaanzijnde de bedoelde heeren Gouver neurs gelijktijdig verzocht, om de in hunne provinciën gevestigde katoenweverijen be kend te maken met deze beschikking, welke voor die trafijken een spoorslag behoorde te zijnom zich met yver toe te leggen op het wevenook van die kwaliteiten van lijnwaden, welke voor de drukkerijen en weverijen bij voorkeur gewild waren, en tot daartoe meestal van buiten *s lands getrokken werden. Bij cirulaire van 28 Maart 1840, N®. 15, werd door dezelfde administratie aan dè Voornaamste katoendrukkers hier re lande, voor Neórlands-Indië werkende, welke be reids met den inhoud van opgemeld Koninglijk besluit van 28 November 1839, N°. 106, waren bekend gemaakt, nader opgemerkt, dat, voor zooveel de door hen geverwde of bedrukte lijnwaden tevens in hunne eigene trafijken geweven zijn, of in dezelve eeni. ge andere bewerkingen nebben ondergaan, hiervan door hen in het certificaat zelf uit drukkelijk melding zal moeien worden gemaakt; terwijl, wanneer het verwen 01 druk ken geschied is op lijnwaden die door anderen zijn geweven, tevens bij het certificaat Wegens het verwen of drukken moet worden overgelegd, eene afzonderlijke enf in gelijke voege beëedigde verklaring van den faorykant, door wien de in het certificaat vermeide lijnwaden zijn gewevenwelke laatste verklaringmits afzonderlijk gedaanop het certificaat zelf kan worden gesteld, waaraan zelfs, daar waar zulks gevoegelijk kan plaats hehben, de voorkeur behoort gegeven te worden, zoowel om den minderen om slag als ter meerdere verzekering van de identiteit der verklaringen. Het is mij niét ongepast voorgekomenbil deze gelegenheid ook de overige heeren provinciale oouverneurs bekend te maken met deze bepalingen, welke voor alsnog in derzelver geheel blijven, terwijl de fabrijkanten van katoenen iijnwaden, welke zij "ten dienste der Nederlandsche Handelmaatschappij leveren, voor zoo ver zij niet bereids door die Maatschappij zijn bekend gemaakt met de modellen, volgens welke de daartoe betrekkelijke certificaten van oorsprong moeten zijn ingerigt, daaromtrent bij die Maat schappij de vereisclite inlichtingen kunnen bekomen. De Minister van Binneniandsche Zaken GeteekendSCHIMMELPENNINCK van der 01JE, Voor kopij conform De Griffier da Provinciale Staten yan Zuid-Holland D. J. Tz. Ganswijk« De bijlage in deze bedoeld, luidt als volgt: Provincie* RüNI NGRIJR DER NEDERLANDEN, GemeenteCertificaat van oorsprong voor goederenter verzending v—bestemd naar Neêrlands-lndië. Burgemeester en Wethouders der stad Burgemeester en Assessoren der gemeente Ver klaren bij deze, dat op lieden den voor hen verschenen is NN koopman (fabrijkant)wonende binnen deze stad (gemeente')dewelke met solemneele eede (met ware woorden in plaats van eede) heeft verklaard, dat hij voornemens is, van hier te verzenden, om naar het eiland Java te worden uitgevoerd, de hieronder omschreven goederen, alle in deszelfs gevestigde fabrijk vervaardigd (alle binnen deze gemeente geteeld of gewonnen.) En worden dien ten gevolge alle fabrijkanten of werkbazen binnen deze Stad, welke mogten verlangengeplaatst te worden op de alphabetische lijst dergenen welke goede ren ter verzending naar Neêrlands lndië vervaardigenbij deze uitgenoodigdom van dit verlangen schrittelijk vóór of op den <jden September aanstaande ter Secretarie dezer Stad kennis te geven met vermelding der soort van goederendoor hun gefabriceerd of ge werkt wordendeten einde in het het vervolg bij het aanvragenafgeven of viseren van' certificaten van oorsprong geene moeijelijkheden te ondervinden. Leyden% den 3de»! September 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd j. G. de Me?. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer. N E N. EDERLAND Ley den 7 September. Uit 's Gravenhage meldt men van den 6den dezer: Zijne Maj. Lodew-jk PhilipsKoning der Franschen, heeft aan onzen geêer- biedigder Koning, een boitbaar geschenk toegezonden, bestaande in eene poredeinen tafel uit de Koninglijke fabrijk van Sèvres, versierd met schilder, weik van zeer groote waarde.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1