schuldde eerste en hechte grondslagen «ede zo'len ieggen; waarop het nieuwe Snanclcle gebouw kan chonder den zegen des Aüerhoogstenook ia! worden opgetrokken. 't Gravenhage17 Augustus 1841. Rochussbn. De graanprijzen waren voorleden week in België algemeen dalende. AMERIKA. Berigten nit New-York van den 1 Augustus melden, dat de Kamer van Vertegenwoordiging een wetsontwerp had aangenomen, om eene vloot, groo- cendeels uit stoomschepen, in te rigten tot verdediging der kosten. Ook was een ontwerp tot eene leening van 12,000,000 dollars aangenomen. In een dagblad van de Vereenigde Staten leest men: Twee of drie jaren geleden werd de Bisschop van Détroit, in Michigan, aan de grenzen van Canada, door den Paus naar Rome geroepen. De Bis- achop, Dr. Rees, gehoorzaamde aan die oproeping. De Paus vorderde, dat de Prelaat atstand deed van zijn Bisdom, doch deze weigerde zulks hard. nekkig, waarop hij in de gevangenis der Inquisitie werd opgesloten. Deze omstandigheden werden den 18 Julij aan het Congres voorgedragen, en men gelooft thans, dat de President Tyler van den Pans rekenschap zal vragen wegens het gevangen zetten van eenen Noord-Amerlkaanschen burger, ter zake eener kerkelijke handeling, die op het grondgebied der Vereenigde Staten plaats heeft gehad. Deze zaak baart nog grooter opzien dan die van Mat-Leoi. In 1840 telde men In de Vereenigde Staten ruim 17,000,000 zielen;van deze woonden onder anderen in New-York bijna 1,500,000, in Pensylvanie 1,700,000, in Ohio 1,500,000 en in Virginie 1,200,000. T R K Y E. Het volgend berigt wordt door den Oostenrljkschen Beobachter medegedeeld Volgens de laatste, met buitengewone gelegenheid uit Konstantinopel alhier ontvangen berigten van 1 Augustus, had de Porte de officiële kennisgeving ontvangen van het dempen der onlusten op Catidia. Door eenen tusschen Mustapha-Ptchi en den Groot-Admiraal Tahir-Pacha gecombineerden aanval, ten gevolge waarvan de eerste met een gedeelte zijner strijdkrachten tegen Sphakia oprukte, terwijl laatstgenoemde met het Turkscne smaldeel die plaats van den zeekant bedreigde, zagen de Sphakioten zich genoodzaakt om zich zonder slag of stoot te onderwerpen. Dit berigt wordt door brie. ven uit Ancona van 3 Angnstus bevestigd, alwaar het door de Engelsche oorlogs-stoomboot Cyclops aangebragt was. Dit berigt wordt Dader bevestigd door eene tijding van het eiland Corfu van 2 Augustus. PORTUGAL. Lissabon 9 Augustus. De Kamer van Afgevaardigden heeft het kapltail. aatie-pian met 65 tegen 16 stemmen verworpen, zoodat dit jaar de zaken waarschijnlijk haren gewonen gang zullen gaan. Echter werd na den uitslag der stemming door een* der leden wederom een soortgelijk ontwerp voorge. steld, hetgeen dadelijk naar de Commissie ter onderzoeking gezonden is. Volgens eene uitgegevenc brochure zou het jaarlijks te kort 2000 Con- tos de Reis bedragen, hetgeen noch door de voorgestelde bezuinigingen, noch door de beraamde belastingen zou knnnen gedekt worden. De Maarschalk Saldanha was tot Gezanc aan het Oostenrpsche Hof benoemd. ITALIË. In ons vorig nommer deelden wij een berigt mede uit Rome van den 2 Augustus ten aanzien van het concordaat met Nederlmdaan hetwelk men zeide, dat allerlei beletselen in den weg werden gelegdin een berigt echter van den 7den meldt men het volgende Msg. Capaccini wordt in de volgende maand uit 's Gravenhage terug ver. wacht. Naar men verneemt, zijn de onderhandelingen over de kerkelijke zaken van Holland zoo verre gevorderd, dat aan het sluiten daarvan niets meer in den weg staat. Men beweert, dat de Nederlandsche Regering in al de verlangen harer Katholijke onderdanen bewilligd heeft, en een vroeger gerucht, volgens hetwelk in deOverzeesche Koloniën, even als in het Moe derland, Bisschoppen in plaats van Apostolische Vicarissen beroemd zouden «rpriUn. buvc.tigc zich volkomen. Van Msg. Capaceinfs reis naar Keulen hoort men, dat z|j eerst na zijne terugkomst zal plaats hebben. ZWITSERLAND. Den 12 Augustus heeft de Commissie van den Landdag, iaatstelp belast mee het onderzoek, hoe verder met het kanton Aargau te handelen, den Landdag opmerkzaam gemaakt, dat, otschoon reeds op deszelfs buitenge wone vergadering in het voorjaar was bepaald geworden, dat alle verkoop van in beslag genomen geestelpe goederen |in Aargau zou worden geschorst, desalniettemin met dien verkoop werd voortgegaan. De Commissie verzocht daarom, dat aan de Aargausche Regering terstond zou gelast worden met dien verkoop op te houden. Dit voorstel is echter niet doorgegaan, maar na langdurige beraadslagingen verworpen. Uit die verwerping zag men een voor- deeling besluit van den Landdag ten aanzien der Aargausche aangelegenheden te gemoec. DUITSCHLAND. Zijne Majesteit de Koning van Prnissen heeft aan de Provinciale Staten van Pommeren te kennen doen geven, dat de handeistractaten met Nederland, Hamburg en Bremen, welke met dit jaar ophouden, niet zonder gewigtige wpigingen zuilen vernieuwd worden. De Pruissische Regering heeft in derzelver antwoord aan den Posi. schen Landdag, welke zijn verlangen had te kennen gegeven, dat aan het Groot-Hertogdom Posen eene Poolsche nationaliteit zon geschonken worden, hetzelve geheel en al afgeslagen, daar dat Groot-Hertogdom, volgens het Weener-tractaat, in de Pruissische monarchie is ingelijfd. Ouder anderen leest men in dat antwoord het volgende: Aan de Poolsche nationaliteit is door de Weener-tractaten en door de pro clamatie (van den overledenen Koning) van 15 Mei 1814, bescherming be loofd. De roemrijke gehechtheid van dat edele volk aan zijne landtaal, zijne redenzijne geschiedkundige herinneringen ook in de Polen te eerbiedigen en te beschermen, was het doel der voltrekkers van het Weener-tractaat, en ook onder onze Regering behoort dezelve gewaardeerd en beschermd te worden. Onze uitdrukkelijke toezeggingen, gelijk de maatregelen, welke daarop gevolgd zijn, getoigen daarvan. Maar, gelp Iedere gift verbonden Is aan de voorwaarde, dat zij niet misbruikt zal worden, zoo knnnen ook wij onze belofte en onze inzigten niet afscheiden van die voorwaarde. In de onafscheidbare vereeniging met onze monarchiemoet het nationaal gevoel der Poolsche onderdanen onzer provincie Posen de rigting zien van zijne verdere ontwikkeling en tevens de perken, binnen welke het zich moet openbaren. Het verschil van afkomst, het onderscheid van den naam van Pool en Duitscher, wordt opgelost In het vereenigingipunt der eene mo narchie in den naam van den Staat, waartoe zij gemeenschappelijk en voor altijd behooren, te weten, dien van Pruissen. Van onze getrouwe Stenden, 'in alle Poolsche onderdanen onzer provincie Posen, verwachten wij, dat zij deze onze landsvaderlijke vermaning zullen behartigen. Wij verwachten tn verlingea van hen, dat zij nooit den band zullen vergeten, die hen als Pruissische broeders van onze het zij Duitsch, of Lithausch, of Waalsch 'Piekende onderdanen, als Pruissische landgenooten van een en hetzeilde "letland, als Pruissische lands-kinderen onder eene kroon verbindt. Slechts lm, wanneer deze gezindheid in de harten onzer Poolsche onderdanen wot. "I schiet en heerscht, zal de vaderlijke zorg, met welke wij besloten heb. ban otii Öroftï-rléffagjöBi Port;;gelijk 51 i»ze vorigs frovifiêièii SKief monarchie, te behandelen, vruchten kannen dragen. Uit Weenert meldt men van den tiden dezer, dat de oogst overal wïar dezelve binnengehaald is, uitmuntend is uitgevallen. De berigten uit andere streken van de Oostenrpsche monarchie luidden ten aanzien van den oogsc ook zeer gunstig. Den 4den dezer is de Grootvorst Konstantijn, die over zee éené reis naar Nederland gemaakt had, op Petershof in weistand teruggekomen. De Engelsche Colonel C. Smyth, van wien wij dezer dagen hefebert melding gemaaktheeft uit Boppard aan den Rhijn eene circulaire in on derscbeldene talen verspreid, tot opschrift hebbende: het verheffen van Ra- laestina tot eenen onafhankeiijken Christen-staatvan den volgenden inhoud s Men heeft, in een wijsgeeiig ea godsdienstig opzigt, als stelregel aan» genomen, dat zoodanige gewesten en landen, waarin voortreffelijke raenscheii geboren worden, geleefd hebben en gestorven z(jn, verdienen. zoo al niet tot voorwerpen van vrome bedevaarten gemaakt, immers toch in bpondera vereering gehouden te worden. De koelste glimlach eens twijfelaars kan dit aangeboren heilige gevoel van het menschelijke hart niet verstikken, noch ook de drooge berekeningen van staatkundigen deze innerlijke stem onzer natuur overheerscheD. Aangespoord door dit diepe en met de rede overeenstemmende gevoel, verstouten w(j, Christenen, ons, In de tegenwoordige gnnstige krislsonze gedachtenzonder laatdunkendheidmaar vrij en open te kennen te gevert over bet raadzame: Dat de Christenen van alle belijdenis en naamlö geheel de Chris tenheid, openbaar of In het bijzonder, zich vereenigen tot het doel, om, door tusschenkomt hunner Sonverelnen of Regeringen, re verkrij gen, „dat de Verhevene Porte gelieve toe te staan, dat Pa'aestlna, of het gedeelte van Syrië, hetgeen gewoonlijk het Heilige Land genoemd wordt, onder bescherming der Christen-Vorsten van Europa en val! Azia, tot een onafhankelijk Christengebied worde opgerlgt, met eigen regering en onderwerping aan zoodanigen Vorst, als de Chrisien-natiën zullen verkiezen, en met volle en eenstemmige bewilliging in Zijne Ko. uinglijke waardigheid bekrachtigen." Als hebbende dit land, reeds van de oudste tijden af, in de gemoederen van geheel de'Christenheld de vroomste gevoelens en wenschen opgewekt, en de harten der ware geloovigen vermogend tot zich getrokken. Bij het doen van dit verzoek betuigen wij, dat alle denkbeeld vaii staats, belang, van bijzondere bekeeringszucht, of van eenige andere hatelijke drijf, veer verre van ons verwijderd Is. Ons doei is alleen algemeene Christelijke vroomheid. Met Godsdienstigcn ijver haken wij er naar, dat het Land, hetwelk de schouwplaats der handelingen en wonderwerken van onzen hoog- vereerden Heiland het tooneel van deszelfs voorbeeldeloos lijden en dood geweest Isen hetgeen de gedenkteekenen dier verbazende gebeurtenissen bevac, welke negentien eeuwen lang de wereld met bewondering vervuld hebben, door diegenen bezeten worde, die in dezelve gelooven en de lect van het Goddelijke slagtoffer belijden. Deze toch zijn alleen in staat, dia gedenkteekenen in scand te houden, en dezelve jop eene wijze, derzelver geheimzinnige grootheid waardig, te vereeren. Wij zullen niet ondernemen met de beperkte middelen eener circulaire de volheid der denkbeelden mede te deelen, welke zich onwillekeurig aan ons opdringen. Ongetwijfeld zullen zij in de harten van diegenen oprijzen, die in de heilige zending des Zaligmakers gelooven, en in welker handen deze mededeeliug mogt geraken, die dan ook ligteiijk de snelste en nitvoer. baarste middelen zullen vinden, om dit heilige werk ten uitvoer te brengen. W(j oordeelen het genoegzaam, onze gevoelens openhartigmaar met demoe. dlgheid te kennen te geven, opdat dezelve door geheel de Christen-wereld herhaald worden. W|j vertrouwen ook nog, dat het tegenwoordig oogenbllk gunstig genoeg is tot het verkrijgen van ons oogmerk (immers biedt zich eene gelegenheid aan, welke zich misschien in eeuwen t|jds niet weder zal opdoen,) een oogenblikwaarop diplomatieke onderhandelingen gevoerd worden, om over het gebied van het wankelende Rijlt der Turken te beschikken, en het Oosten, op eene vaste en duurzame wijs in het belang der MuzelmannenIsraëliten en Christenente regelen. De noodwendigheid eener snelle, maar verstandige beraadslaging aller Christenen, over eene onderneming van zulk een hoog gewigt, kwam ons zoo dringend voor, dat er aan de formaliteit eener openlijke zamenkoinsc niec te denken was;ook willen wij (ofschoon ijverig bereid om de Goddelijke zaak van ganscher harte en met sterke hand te bevorderen) geenzina be schouwd worden, ons de verdienste te willen aanmatigen, dit vrome ont werp het eerst in overweging gebragt te hebben, noch den schijn aan te nemen, iets voor te schrijven, omdat wij onze onderteekening onder dezen brief geplaatst hebben. Van den anderen kant zullen wij niet nalaten, deze onze gevoelens ook In het bijzonder aan die Christenen mede te deelen, welke wij genegen mogten oordeelen met ons mede te werken; terwijl wij de uitvoering van ons ontwerp aan den gemeenschappelijken zin van het Christelijk Europa, met deszelfs eenvoudige, ware en eerwaardige verhe venheid overlaten, en hopen daardoor eene gelijktijdige uitkomst te weeg te brengen, welke, zoo zjj gunstig uitvalt, in bijeenkomsten en door middel van adressen of verzoekschriften aan de onderscheiden Christen, hoven van Europa, ontwikkeld zou knnnen worden, ten einde dit vöor de gezamenlijke Cnristenheid zoo belangrijke werk gelukken moge. Wij zijn niet In het geval van de tegenwerpingen te kunnen vooruit zien, welke uit den aard van ons oogmerk voortvloeijen, of van deft kant der Ver. hevene Porte zullen geopperd worden. De Christen-Souvereinen echter kun. nen niet wel weigeren, de vraag te doen, daar zij gelijktijdig aangespoord moeten worden door den wensch aller Christenen (tl ware het dat deZelve ook niet openlijk wierd nitgedrnkt) en tevens door de ware belangen der Verhevene Porte, welke toch nimmer uit het bezit van dat gedeelte van Syrië voordeel heeft kunnen trekken; terwijl daarentegen de nieuwe Staat een geducht bolwerk tegen de eerzuchtige ontwerpen van den jEgyptischen Onderkoning zou vormen, en zon bijdragen, om in de hoofdstad van het Tntksche Rijk eene onafgebrokene rust te onderhonden. Doch indien, van den anderen kant, de Porte zich mogt beklagen, dat zij, door den afstand van grondgebied, hare inkomsten zouden zien verminderen, zoo zouden de Christenen van Enropa, door tnsschenkomst der vertegenwoordigers van hun geloof in Palaestina, voorzeker met de grootste bereidwilligheid en op de edelmoedigste wijze in znlk een gemis voorzien. Een verzoek, door het algemeene belang Ingegeven, zat geen' enkel per» aoon de Christenen, met betrekking toe zijne beginselen of gevoelens, kun nen compromitteren; noch zal een zoodanig verzoek, door allen gezamenlijk: gedaan, een andere uitwerking kunnen hebben, dan personen van hoogeit diplomatisehen scand, welke hetzelve aan de Verhevene Porte zullen doet toekomen, tot eer te verstrekken, ja den Sultan zeiven te vereeren, wanneec hij goedgunstiglijk besluiten mogt, Zich der Christen-natiën door het ver- leenen van den verlangden afstand welgevallig te toonen. Eindelijk doet zich in ons voorstel geen grond van ijverzucht tusschen de Christenen en derzel. zer Regeringen op, aangezien wij ons veroorloven zouden voor te slaan, dac eenig in Syrië geboren Vorst gekozen mogt worden, om het bestuur van den nieuwen Staat op zich te nemen, en zulks wel op eene zoo onafhankelijke wijze, dat h(j onder den invloed van geene der Christen-Regeringen van Europa geplaatst zou zijn. Moge derhalve de Christelijke wereld in dit zoo gunstige oogenblik ziclf ijverig betoonen, opdat alle ware Christenen het landhetwelk niet het tij- densblocd van den Verlosser der nsenschhetd besproeid geworden is, eenmaal onder het milde gebied der navolgers van het kruis mogen zien.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3