A". 1S41. L E Y D C II E VRIJ DAG, o Mi- 0 6 AUGUSTUS, sNese**!©^ Burgemeester en Wethouders df.r Stad Leyden brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Stad, dat op heden tot Tegenschatters voor ae Personcele Be- 1astitisen zijn benoemd en ain gesteld de-Personen van h WILLEM LEONARD ULJEE en JAN WILLEM SCHAAP, ten einde door dezelve het werk der Herzieningen voor de drie eerste grondslagen dienst 1841 en 42, ingevolge art. 29 a der wet op het Personeel, met een der Rijks Schat ters te verrigten. Leyden den 2 Augustes 1841. j. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, v. PüTTKAMMEH, Burgemfester en wethöuder5 der Stad Leyden, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbendendat b\j Hun Ed. Achtb. van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het eerste gedeelte van het Primitieve Kohier der Patenten dienst 1841 en 42welke op den 3osten July jl. is executoir verklaarden dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leyden den 5. Augustus 1841. J. G. DE ME?, Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer. NEDERLANDEN. LbYden, s Augustus. Heden is «lhler op de gebruikelijke wijze de verjaardag gevierd van H. It. H. prinses iVithelmina Frederika Alexandrina Anna Louisadochter vanZ. K.H. Prins Frederik der Nederlanden. Heden is alhier de Vergadering van Afgevaardigden der Walsche Ge meente geopend met eene plegtigen kerkelijke redevoering, uitgesprokendoor den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer van Hamel, Predikant te Haarlem. Uit *s Gravenhage meldt men van den 4 Augustus: Men verneemt, dat de heeren Muller en Olivier, door Zijne Maj. benoemd zijn tot Adjunct-Commiesen bij bet Departement van justitie. Naar men verneemt, heeft Zijne Maj. dezer dagen onderscheidene be- tioemingen van Ambtenaren bij het Ministerie van justitie gedaan en dat depsrtement georganiseerd. Onder anderen is tot Commies bij hetzelve be noemd de heer J, van den Honert T/szn., vroeger Procureur bij de Regtbank te Amsterdam, en thans Procureur by den Hoogen Raad der Nederlanden en bij het Provinciaal Geregcshof van Holland, en zulks in de plaats van wijlen den heer J, E. van Cujlenburgh. Zijne Maj. heeft aan de Christelijk afgescheiden gemeente te Lochem en Geesteren verg-ind te Lochem eene kerk te stichten. Men Verneeut, dat Zijne Maj. ook den voormaligen schrijver van het Dagblad: den Tolk der Frijheid, den heer Meetèr, op het daartoe door den- iclven gedane verzoek, gratie verleend heeft van de hem opgelegde gevan. genis-Sttaf van vier jaren. Men verzekert dat binnen kort, In de Kloosterkerk alhier, de doop. plegtlgheid van de jonggeboren Prinsea, Dochter van HH. KK. HH. Prins en Prihses Frederik der Nederlanden, zal plaats hebben. Mea voegt er by, dat dit reeds aanstaanden Woensdag den 11 dezer geschieden za!. De Directeur-Generaal van Oer log heeft, naar aanleiding ven Zijne Maj. besluit van 15 Juiij jl., ter kebnis van de belanghebbenden gebragt, dat, volgens een bij gemeld besluit, door den Koning gearresteerd reglement voor de Koninglyke Militaire Akademie, hetwelk met i°. September aanstaande in werking tal komen, te beginnen met het aanstaande jat; 1S42, alleenltjk zoons van ingezetenen des Rijks, die op den eersten dag vt.n het studiejaar wtarin zij op de Aktdemie komen v zijnde den isteu September, den onder- dom hebben bereikt van 15 en niet onder zijn dan 18 jaren, bij dat etablis sement zullen kunnen worden geadmitteerd, en dat slechts nog voor dat jaar het examen ter admisaie in die vakken zat bestaan, welke bQ art. 357 vad het nog in werking zijnde reglement van de Akademle zijn omschreven 4 doch dat, te beginnen met het jaar 1843, het examen ter admissie als kadee, overeenkomstig art. 10 van het alsnn nieuw gearresteerd reglement zal bestsin, In de hierna vermelde vakken: «.het icbrijven van eene goede, leesbare baad; b. de grammaticale gronden van de Nederduitsche, Hoogduitsche en Franscbe talen; moetende de adapirant Bit deze talen, met gemak la het Nederdultsch kannen vertalenc. de gronden der algetheene geschiedenis inzonderheid tot de 16de eeuw, en de aardrijkskunde, mitsgaders een alge. meen overzigt van de geschiedenis des Vaderlands; rf.de rekenkunde, daar onder begrepen de leer der evenredigheden en de gewone en tientallige bre i - ken, met toepassing derzelve op het nienwe stelsel «en maten et gewigten, wordende vooral vereischt, dat de adspirant naautvkeurig en vlug rekent; e. de vier regels der Algebra, met geheele en gebroken exponenten en de eerste beginselen der meetkunst, tot aan de inhoudvinding der vlakke figu ren. De adspiranten, die het best voldoen, zullen, indien er concurrentie bestaat, bij voorkeur worden geplaatst. Zy zullen daartoe gerangschikt worden naar orde en kundewelke zij meer of minder van het hierbij opge gevene bezitten. Bij gelijke bedrevenheid in dezelve, zai in de eersce plaats in aanmerking komen, de kennis der gronden van de Engelsche taal, en ver- der de meerdere kennis in de verschillende talen; de geschiedenis en de ■ardrijkskunde. Meerdere vorderingen in de wiskunde zuilen dan alleen in unmerking komen, wanneer die in do overige vakken gelijk staan. Te Delft wordt eene eerewachc opgerigttot commandant is benoemd ie heer J. A. Maas. Te Zevenhuizen is, ten gevoige der droogmaking van den Zuidpias de gewone jaariljkscho- paa-denmarkt, eertijds in September gehouden, op bekomèn tnagrlglnj vervroegd cp. gebragt ia de voorlaatste week van Jalij. Deze in het belaag van den landbouw cr.deinosr.ene verandering is met de» hosten uitslag bekroond. De afgeloopene markt was zee? gced besetwerd door eene groote menigte belanghebbenden berocht, en onderscheidde zich door een drukken bande!.. De door het gemeente-bestuur uitgeloofde premie 'u> een paar zilveren sparer,, voor den koopman die de meeste paarden ter sejkoop zou aanbrengen, werd behaald dcor G. van Dienjenkoopman wo- Wade onder het rietveldhij Woerdendoor welken veertien paarden op de ®vkt waren aangebragtwaarvan er dertien door be® warden verkocht. --Men meldt ait Amsterdam van den 4den desert Heden is de Zesde Algemeene Kerkelijke Vergadering der Herstelde Evan. Stlisch-Luthersche Kerk, alhier geopend geworden door Zijne Exe. den Baron H. van Zujhn vanNjevelt, Minister van Staat, belast met de generale iirectie voor de zaken der Prótescamsche kerken. Deze Vergadering wordt bestuurd door de beeren Predikanten: J. A. Hel per ScsbruggerPresident; T. C. C. Everts, Vice-President, en D. R.Ücker- man, Secretaris. De Nijmeegsche Courant bevat een uitvoerig berigt van het ontbloot»™ van eenen steen, ter gedachtenis van wijlen den Baron Kraijenhoff op het lort buiten de Hezelpoortnaar deszelts naam genoemd, op deszelfs mid den staat: port Kraijenhoff, daarboven: het vereeuwigt zijnen naam, en daar beneden: bet is de rustplaats zijner asch. In de bovenhoeken staan de woor. den; Begonnen 1824, voltooid 1831, en in de benedenhoeken: geboren 1758, overleden 1840. Deze oDtblooting had met veel plegtlgheid plaats, aan het slot van welker vermelding wij lezen: De hooggeleerde heer H. IV. Tjdeman, Hoogleeraar te Leyden, bij toe. val in deze stad, en alzoo bij deze plegtigheid aanwezig, vattede daarna het woord op en wenschte den keer Majoor Kraijenhoff geluk met dë hulde aan de verdiensten van zijnen hooggetchten vauer, ook door Koning IVillem li, zoo bij onderscheiding, bewezen, nog kortelljk gedenkende aan den roem, dien Zijne Excellentie, zoo in de wetenschappen als in de krygs. kunst verwierf; waarna deze plegtlgheid ten einde liep. Nog maakt de Nijmeegsche Courant gewag van eene zerk op het graf van wijlen den Baron Kraijenhoff, 1. I. Julij gelegd, waarop de volgende intcrip. tie gebeiteld is: Supremo consensu, conditur hie in otae dextrac castrorum Noveomagensiué propugnaculo a filio extructo et a rege Gulielrao I familiac nomine donato Cornelius Rudulphus Tneodorus Baron Kraijenhoff, vir gravis, prudens, virtutis beroicaecandor is vera Batavimasculac eruditionisimmenss labo- ris, qui met it is suis ad summa munera summasque dignitates in re militari et in re publica elatus, gloriam consecutus est invidia majoremanimam Deo exuvias terrat reddidit die XXIF mensis Novembris anni MDCCCXLaetatis suae LXXXIL van hetwelk de vertaling deze Is: Met hooge toestemming ligt hier begraven aan den regter vleugel van hei Nijtsseegsch Legerkamp, binnen het fort, door zijnen Zoon gehoused, en door Koning Willem I met den familie-naam beschonken, Cornelis Rudolphus Theo. doms Baron Krayenholf; een man van standvastigheidbeleid en heldenmoed var. ware Bataafsche trouw, mannelijke ervarenheid en eindelooxen arbeid die door eigene verdiensten tot de hoogste Militaire en Staatswaardigheden op. geklommen, zich eenen roemrijken naam verworven heeft, boven alle wangunst verheven. Hij, gaf aan God zijne ziel terug en haar stoffelijk omkleedsel aan de aarde, den 24 van de maand November van het jaar 1840, het 83 zijn! ouder doms. Men meldt uit Groningen van t Augustns: Men verneemt, dat Hare Maj. de Koningin aan de Nieuwe Bewaarschool; welke Hoogstdezelve, tijdens haar verblijf alhier, met een langdurig bezoek heeft vereerd, eene som van too heeft geschonken. Ook verneemt men; dat het Hare Maj. behaagd heeft, welwillend aan te nemen een door den steendrukker J. H, van de IVeijeraan Hoogstdezelve aangeboden en door hem vervaardigd prachtig gesteendrukte muzyk-album. Hetzelve bestaat u(c eenige muzijkbladen met gouden randen en zwart gegarneerd, alsmede ineeti citel op porselein met goud en zilver door elkander gewerkt, besloten ineen blaauw satijnen omslag met goud gesteendrukte letteren en versierselen. Dié dit nlbum gezien hebben, noemen het een knnstlg werkstuk; dat den bekwi. men vervaardiger tot veel eer verstrekt. Ook heeft de heer van de fVeijer, aan H. K. H. Prinses Sophia een dergelijk muzijk-album aangeboden, met een wit satijnen omslag, gegarneerd met zilver, rood én geel goud, hetwelk insgelijks door H. K. H. met veel welgevallen is aangenomen. Den 31 Julij Is te St. Michelt-Gescel eene algemeene Vergadering gehouden van de deelgenooten der Noord-Brabandsche Maatschappij tot In. voering «ier zijdeteelt. Het verstag, omtrent dezelve uitgebragt, was zeer gunstig. Dezelve was met 107 leden vermeerderd, zoodat hèt kapitaal der Maatschappij op 58,900 gebtagt was. - De Koningin der Belgen en haar Zooti, de Hertog van Brabdnd, z|Jn Zondag avond ten elf ure te Ostende aangekomen, na zich des morgens teti 9 ure te Louden aan boord eener Koninklijke stoomboot te hebben ingescheept. /EGYPTE. Wanneer mèa bedenkt hoeveel moeite het gekoit heeft kin de Etifópescftè Mogendheden en Turkije zelve, om Mehemed-Ali uit zijne onregtmatig In bezit genomen landen te verdrijven en tot /Egypte alleen te bepalen, dan kan het niet anders dan bevreemding baren, wanneer wij het volgend stuk lezen, zijnde een schrijven van hem aan den Groot-Visier van Turkije, na de oncvangsc van den firman: Zoodra ik het schrijven van Uwe Hoogheid ontvangen had, waarbij mij van de afzending des firmans keunis gegeven werd, begon ik voorde mij ten deel gevallen hooge en kostbare genade mijne innige dankbaarheid te betoo. nen. ik haastte mij bij gevolg den Keizerlijken firman met gepasten eerbied en buitengewone eerbewijzen te laten In ontvang nemen en naar mijne wo- ning brengen. Zoodra ik denzelver. in het gezigt kreeg, snelde ik hem mee een hare vol nederigheid en erkentelijkheid te gemoet, nam hem met beide de handen op, en bragt hem eerbiedig aan de lippen, waarop Zijne Exc. Muhib-Effendi, de Commissaris des Sultans, met eigen hand het genadig aan mij verleende ordeteeken op mijne borst bevestigde. Daarop werd de firman van Zijne Hoogheid opengebroken en in het openbaar voorgelezen, in tegen, wcordigheid van de Ulemas, Priors, Imans en alle andere dienaren der Ver» hevene Porte, die gezamenlijk, doordrongen van de levendigste en opregtste vreugde, de vurigste wenschen ten hemel opzonden voor het behoud der levensdagen van Zijne Hoogheid en voor den roem en de welvaart zijner regering. Ten einde alle heinde en verre wonende onderdanen van Zijne Hoogheid aan de algemeene vreugde te laten deelnemen, opdat ook zij hunne gebeden voor het welzijn der Verhevene Porte zonden kunnen doen, werden door de land- en zeebacterijen van Alexandrie talrijke saluutschoten gedaan terwijl de schepen der vloot zich met hunne vlaggen versierden. Ook in Cal'ro en de andere vestingen werd deze heugelijke gebeurtenis door kanon, schoten aangekondigd. Waariijlt, ik, die een onderdanig en nederig dienaar der Pofte ben, gevoel mij buiten staat om myne geheele dankbaarheid voor de groote mij te beurt gevallen genade uir te drukken. Maar tot mijn laatsten ademtogc zal ik mij gelukkig rekenen, mijn teven aan de roesrylte dienst van Zijner

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1