L E YDSCHE COURANT '<%mt <~ïi mMêm éfeftk^A 1 f5 3 *'u k WOENSDAG, v- 21 4 AUGUSTUS. NOTIFICATIE. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie; Burgemeester en Wethouders oer Stad Leyden, roepen bij dezen opingevolge eene aanschrijving van Zijne Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur van Zuid-Rolland, de verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne corpsen zijn terug gekomen, om te compareren op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde", ingevolge art. 181 der wet op de Nationale Militie, van den 8. January 1817, in verband gebragt met art. 10 der wet, van den 28. November 1818door den Heer Colonel Melitie-Com missaris te worden geïnspecteerd, voorzien van de kleeding- en kleine equipeuient-stuk kenwelke zij van hun corps behouden hebbenalsmede van hunne livrets en verlof passen, en zulks op Maandag den 9. Augustus aanstaandes morgens ten elf ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd wijders bij dezen kennis, dat, bij aldien zich thans in deze Stad ook verlofgangers mogten bevindentot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn, 0111 ter voorschreven plaatse en tijd te compareren; Met vermaning aan alle verlofgangers van de Rationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping tc voldoen; terwijl aan die genen, welke zonder wettige, of door Burgemeester en Wethouders aangenoinene redenen, van de inspectie mogten weg blijven, door den Heer Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes da gen, in de naastbij gelegene militaire provoost zal worden opgelegd. Zullende de attes ten wegens ziekte, door Geneesheercn of Heelmeesters, aan verlofgangers afgegeven, uit hoofde van welke zij belet mogten worden de inspectie bij te wonen, uiterlijk op dien dagdes morgens vóór tien ure, ter Secretarie moeten worden ingeleverd; terwijl andere wettige redenen van verschooning, door de verlofgangers op Donderdag den 5. Augus tus bevorens, 's morgeus ten 11 ure, aan H. H. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragen, ten einde over dezelve te kunnen oordeelen. Zullende er door den Heer Colonel Militie Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 29sten July 1841. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, v. püttkammeh, Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden. Gehad hebbende de verzoeken als: i°. Van j. c. Zaalberg en Zoon, Fabriekanten in Wolle Manufacturenwonende binnen deze Stadstrekkende ter bekoming van de vereischte vergunningom eene ketelmet de daartoe vereischte vuring enz.te mogen doen piaatsen in het aangrenzend lokaal hunner Fabnek-gebouwenstaande en gelegen op de UiterstegrachtWijk 7 N°, 382en 2°. van Catharina Honnef, mede wonende binnen deze Stad, en strekkende tot be«- koming van de vereischte vergunning om een Smits Fournuis te doen stellen ir. de hul- zinge, staande en gelegen in de RrandewijnsteegWijk 6 N°. 1378; Gezien Zijner Majesteits besluit van den 31 January 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners der buizen, naast de bovengemelde Perceelen gelegentenopzigte der informatien de commodo et incommododoor de Commissie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den ic Augustus aanstaandedes mxdags ten twaalf urezullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeldc verzoeken op dien rijd bij gemelde Commissie in te brengenterwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden, tegen de inwilliging van dezelven zich niet te hebben verzet. Leydenden aden Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd j. g. de mey. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer, =N E D Ë~'rTTa N~HjE N. Leyden, 3 Augustus. Gisteren is alhier de 23ste verjaardag van Z. K. H. Prins Willem Alexander Fredcrik Comtantijn Nikotaat Michael, tweeden Zoon van Zijne Maj. den Koning, op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit 's Gravenhage meldt men van den 2 Augustus; Zijne Maj. heeft tot Ridders der Orde van den Nederlandschen Leeuw be. noemd, G. C. Viiée, gepensionneerd hoofdcommies van het Departement van Oorlog, den gepensionneerden Chirurgijn-Majoor G. Sihtl, en MrIdzert Eekma, Procureur-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof te Leeuwarden. Zijne Maj. heeft den heer von Scharff aangesteld als Raad van Legatie bij de Bondsvergadering! ter vervanging van den Graaf van Grunne, tot Zaak. gelastigde te Frankfort benoemd. Heden is de 23ste verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, tweeden Zoon des Konings, met de gebruikelijke plegtigheden in deze Residentie gevierd. Te dier gelegenheid is er eene luisterrijke parade van de bezetting der stad gehouden, die onder anderen door Z. D. H. den Erfprins van Hohenzollern Sigmaringen, en Hoogstdeszelfs Adjudant, den Baron van Ei- leek, die zich sedert eenige dagen in deze Residentie bevinden, werd bijge, woond. Des morgens was er dejeuner en des middags diner ten Hove. D t verjaarfeest is van eene bijzondere plegtigheid vergezeld gegaan. Z. K. H. Prins Alexander heeft namelijk den Gedenksteen gelegd aan de cavalerie- kazeme, die voor reaening des Konings op de landerijen van Schuddegeest tegen over Zijne Maj. buitenverblijfaan den Scheveningsche weg, wordt gebouwd, en welke kaserne reeds voor een goed gedeelte opgetrok ken is. Het laat zich aanzien, dat deze kazerne, waarvan de opbouw door den heer Ellenckhuyzen is aangenomen, wanneer dezelve voltooid zai wezen, een fraai gebouw zal zijn en dat gedeelte van den weg opluisteren zal. Nederlandsche, Oranje en Russische vlaggen prijkten van het gebouw, hetwelk van buiten met groen versierd was. Ten drie ure heeft Z. K. H. Prins Alexander de Gedenksteen gelegd. Te dien einde werden Hoogsdezelven de noodige ge reedschappen aangeboden. Zijne Maj. de Koning woonde deze plegtigheid bij. Het opschrift op den gedenksteen duidt aan, zoowei dat het gebouw door Zijne Maj. Is opgerigt, aisdat de gedenksteen, door Z. K. H. Prins Alexander, als Lnitenant-Generaal en Inspecteur-Generaal van de cavalerie, op dezen dag gelegd is. Naar men verzekert zon Zijne Exc. de Generaal Lilt tot Gouverneur- Generaal van Neêrlands-Indië, en in zijne plaats tot Directeur-Generaal van Oorlog benoemd worden de Generaal Nepveu. Men zou bij het Gouvernement bezig zijn aan het in orde brengen van eene constitntie voor Luxemburg en het beramen van de meest doeltreffende middelen om den handel en de nijverheid in dat Groothertogdom op te beuren. Tegelijk met H. K. H. de Prinses van Oranje, die met de stoomboot tot Rotterdam gekomen is, is ook in de Residentie aangekomen, Hoogstder- zeiver zuster de Gravin var. Neipperggeboren Prinses van Wurtemberg. Ook zou H. M. de Koningin van Wurtemberg eerlang in Nederland komen. H. K. H. de Prinses van Oranje beeft eene zeer kostbare tabaksdoos met brillanten omzet en versierd met bet naamcijfer van H. K. H, ten geschenke gegeven aan den geneesheer Foglcr te Ems, ter belooning der zorgen, welke bij aan de Vorstin besteed heeft, gedurende haar verblijf aan die badplaats ta welke met deo besten uitslag bekroond zijn. Uit Rotterdam schrijft men van den aden Augustus; Gisteren avond omstreeks acht ure ontstond alhier brand in tie Breggesteeg die van de Leuvehivea naar den Schoischeudijk loopt, ea wei in het winkel. huis van den meester kleedermaker W, van Rietichote, welke brand zicH weldra aan het bovenhuis mededeelde, met dit gevolg dat, in weêrwil der van alle kanten aangesnelde en goed bestuurde hulphet gaasche gebouw» binnen den tijd van anderhalf uur grcotendeels is uitgebrand. De bewoners van het bovenhuis hadden zich, om gewigtige famiiieredenenden vorigen dag buiten de stad begeven, en worden eerst heden te huis verwacht; door de zorg van vrienden en onderhoongen is .het echter gelukt, eenige bezit tingen van waarde te redden. Het benedenhuis was, tijdens de brand aldaar uitbarstte, geliee! zonder menschen. De bezittingen der bewoners daarvan worden gezegd niet dan gedeeltelijk verzekerd te wezen. Omtrent de oor zaak van het onheil verliest men zich nog in gissingen. Bij meer hevigen winJ en minder goede hulp had de brar.d nog vreeselijlter gevolgen kunnen hebben, daar het geteisterd huia zich tusschen eene broodbakkerij en eene uitgebreide kaarsenmakerij bevond. Deze en andere belendende huizen heb ben echter gelukkig weinig door het vuur geleden. Vrijdag II. werd te Amsterdam de 27ste algemeens vergadering van hec Nederlandsch Bijbelgenootschap gebonden. Zij werd voor de eerste maal be. stuurd door den in het vorige jaar verkozenen voorzitter, den Hoog Edel Gestr, heer Mr. D. J. van Evijck, StaacsraadGouverneur van Noord-Holland. Hare belangrijke beraadslagingen getuigden van waakzame belangstelling, getnoedelijken ijver en broederlijke eensgezindheid; terwijl de gunstige be. rigten, aan haar medegedeeld, omtrent den staat des Genootschaps en des-, zelfs werkzaamheid ter verspreiding en vertaling van den Bijbel, ruime stof gaven van dankbare blijdschap en krachtiglijk opwekten tot een volhardend pogen ter bereiking van het Genootschaps doeluitbreiding van het Koningrijk Gods.door algemeene verspreiding van het Woord der Waarheid. In het Algemeen Ilandehblad leest men het volgende: De rijzende beweging der Kansbiljetten, die in de jongste dagen ter beurze heeft plaats gegrepen, heefc ons doen trachten de oorzaak daarvan op te spoten, en wij meenen daarin genoegzaam te zjjn geslaagd, om dienaangaande onzen lezers net volgende op goede gronden te kunnen mededeelen: Onze tegenwoordige Minister van Financien zoude namelijk, het kwaad ia den hartader willende aantastenden invretenden kanker willende vernietigen, eenen maatregel omtrent de uitgestelde schuld hebben beraamd, die thans bij den staatsraad in deliberatie is, ten doel hebbende, om deze schuld, ia stede van jaarlijks, in ééns tot werkelijke 2J pCt. schuld te doen over. gaan, onder disconte der rente voor de vervroegde betaling in verband tot den tegenwoordigen koers van 52 pCt. van dit effect, hetwelk in bet», ling wordt gegeven. Deze maatregel zon zoowel de uitgelote als de niet- uitgelote Kansbiljetten omvatten, en dus de 870 millioen uitgestelde schuld onmiddellijk vernietigen, tegen creatie van ƒ70 millioen werkelijke schuld, en de daaruit voortspruitende rente-vermeerdering van 17J tonnen gouds zou in plaats treden van de sommendie tot dusverre jaarlijks tot den overgang van schuld werden besteed, zonder dat daaruit eenige wezenlijke verminde ring van schuld of rente het gevolg was. Zoo wij verder wel geïnformeerd zijn, zou hierbij de uitkomst der bere* kening van de innerlijke waarde der Kansbiljetten dezelve op de tegenwoor dige beurswaarde, namelijk tusschen 25 en ƒ26, brengen, en zou er du* In den maatregel geene aanleiding tot verdere of hoogere stijging der Kans biljetten gelegen zijn. Nog eenige andere maatregelen worden gezegd genomen te zijn, tot duur zame vestiging van hec krediec van den staac. Langs dien weg schijnt onze Minister van Financien het middel gevonden te hebben, om op eene voor de houders billijke en voor het land voordee- lige wijze, de uitgestelde schuld aldus uit de wereld te krijgen, en hec groote werk, de herstelling van het staatskrediet, te vestigen. Met hooge belangstelling zien wij de nadere bijzonderheden té gemoet nopens eene voor hec vaderland zoo zeer gewigtige zaak, op welke wij ze. ker zullen terugkomen. In de maand Jtilij zijn op de Haarlemmer spoorweg vervoerd 43,025 personen en is 19,436 06 ontvangen, hetgeen met de overige ontvangsten van dit jaar maakt f 81,723.71 en het gêtal vervoerde personen brengc tot 174.544' Uic Suriname verneemt men, dat de hoofdschoolonderwijzer aldaar, de heer C. A. Batenburg, bij gelegenheid dat hij 25 jaren als onderwijzer op Suriname geweest was, bij besluit van Zijne Maj. den Koning benoemd was tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. AMERIKA. Berigten uit de Vereenigde Staten, in den voorbeeldeloos korten tijd van negen dagen in Engeland aangebragt, melden, dat hec vonnis van hec Hoog Geregtshof te New-York in de zaak van Mec-Leod gewezen was. Bij dac vonnis, hetgeen zeer gemotiveerd is, wordt de vrijlating van den gevangene afgeslagen en bevolendat bij naar de gewone vormen der wet zal geoor. deeld worden. Op nienw is hij dus aan den gewoaen Regeer overgegeven en zijne zaak kon nu nog maanden hangende blijven. Hij kon zich wel tegen het vonnis in cassatie voorzien bij hec Opperste Geregtshof van de Vereenigde Scaten maar men zag ook dan slechts de bevestiging van hetzelve te gemoet. Daar ondertusschen de Engelsche Gezant Fox de zaken bedaard haren gang liet gaan en den afloop van het regtscgeding afwachtte, en er overigens goede verstandhouding tusschen hem en het Bewind der Vereenigde Staten heerschec. waren de vienden des vredes wederom gerust gesteld. SPANJE. Hoewel de Regent goed gevonden had om den saamdag van de gewezen Koningin-Regentes niet te vierenjen openlijk hieromtrent een bevel uit te vaar digen, zoo hebben nogtans onderscheiden personen, en ook de officieren der Koninglijke garde mot een plegtig feestmaal dien gedenkdag gevierd. De stemming van dat deel der troepen en ook van andere in de hoofustad zou eenige bekommering aan hec Gouvernement baren. De Regent heeft zich den 24 Julij in persoon naar de kazernen bege. ven en aan ieder soldaat socenten en aan ieder sergeant i. 25 doen uitbetalen. De Cortes bebbenj het Gouvernement getaagcigd tot het aangaan van eene geldleenlng van ƒ7,500,000. T A L I E. Den 18 julij had mc-n te Rome en in geheel het land eeacn bijna verstikt keilden beaten wind, Sirocco genaamd, gehad. Uit Napels meldt men, dac men aldaar .veder eenige werkingen van hec genootschaphet Jonge Italiëiad bespeurdtooin dientengevolge ondety

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1