Slaagden. Uit de reeds gedrukte documenten der iinantie-CommlssIe bleek, dac er nog voor 25,000 Conto's achterstallige schulden onder allerlei bena mingen bestonden. Er was tot Jnnij I. 1. een bedrag van 15,000 Coato's aan belastingen nog niet ontvangenen déze som had men bestemd totaf- lossing der vlottende schuld. Het budget der ontvangsten werd op j 1,000 en dat der ultgaveti op 11,02a Conto's begroot, Uit nadere berigten bleek, dat de aardbeving, te Villa de Praja voorgd. vallen, zeer groote verwoesting Had te weeggebragt. Honderde huizen en verscheiden kerken wzren vernield geworden en het verlies van eigendom, wordt op bijna f 3,000,000 berekend. De Konlnglijke Famieije en de beide Kamers hadden belangrijke sommen tot leniging van den nood bijgedragen. Ër is een handelstractaat tusschen Portugal en Noord-Amerika gesloten, dat op beginselen van volmaakte wederkeerigbeid berustbij hetzelve is tevens bepaald, dat, dewijl het tractaat tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk eerst in 184a eindigt, de overeenkomst met Portugal, gedurende dien tijdop geenerlei wijze inbreuk zai maken op de tijdelijke verpligtlngen waartoe de Staten jegens Frankrijk zjjn verbonden. Het tractaat is voor 6 jaren gesloten, ITALIË. Ült Rome meldt Uien van den I2jul(j,dat de Paus op dien dag een geheim Consistorie gehouden had, waarin de heer Belli uit Agnani tot Cardinaal ge. proclameefd werd j welke des namiddags aan den Paus werd voorgesteld en des avonds de gelukwenschingen van het H. Collegiumhet Corps Diplo. matique, den Adel enz. ontving; Rome was bij die gelegenheid verlicht en er werd voor het huis van den nieuwe Cardinaal muzijk gemaakt. In het zelfde consistorie werden 12 nienwe Bisschoppen benoemd. Verder meldt men, dat er eerlang een Pausselijke Nuntius naar Lissa bon zoO vertrekken, daar de heer Cappaciniwelke oorspronkelijk tot die zending bestemd was, door raoeijelijktieden, welke zijne zending in Neder, land ondervindtteruggehoudengenoodzaakt is van de reis naar Portugal af te zien. De heer Brunells zou nu als Pausseljjke Nuntius naar Lissabon benoemd worden. De Geneesheer, die onlangs te Rome door de Inquisitie in hechtenis genomen was, Is door die geestelijke vierschaar veroordeeld tot godsdienst. Oefeningen gedurende «enige weken In het klooster der Capucjjnen. DUITSCHLAND. Op nieuw zjjn In de laatste dagen eenlge handelhuizen te Weenen ge. sprongen. Zijne Maj. de Koning van Prnlssen heeft dezer dagen bepaald, dat, daar de in Prtiissen bestaande bepalingenomtrent huwelijken van vreemden in Pruissen, niet meer in verschelden vreemde Staten als toereikende beschouwd worden, voortaan ieder buitenlander, die met eene inlandsche vrouw in Prnlssen trouwen wilbehalve hetgeen van hem gevorderd wordt door de bereids bestaande bepalingen op dat puntnog zal moeten voorzien zijn van eene verklaring van het Bestuur zijner geboorteplaats, dat de daar in krachc zijnde wetten hem vergunnen om een wettig huwelijk met de met name te noemen PrOllsisehe vrouw in Pruissen aan te gaan, zoo dat, bij deszelfs terugkeer 10 zijn vaderland, niets belette, dat ook zijne vrouw en de uit dien echt geboren kinderen aldaar mede worden toegelaten. Zijne Maj. de Koning zou weldra eene der gewigtigste hervormingen Invoerennamelijk de openlijke en tnondelijke behandeling van regezaken. Té Hanover is een den 19 Mei II. tnsscheq de Koningen van Hanover en Prnlssen en den Hertog van Brunswijk gesloten verdrag afgekondigd, we. gen» hat aanleggen van eenen spoorweg van Maagdenburg over Brunswijk en Hanover naar Minden, hetzij van Regeringswege, hetzij door bijzondere ondernemers. Te Hanover liep het gerncht van een huwelijk des Kroonprinsen mee eene zijner 'nichtende Prinses van Anhalt Dessou. In onze vorige deelden wij mededat de Hofprediker te Munchen Etirkard, door zijnen Aartsbisschop van den kansel was geweerd; thans wordt gemeld, dat 500 perionen van verschillenden stand te Munchen zich naar den Minister van Binaenlandsche Zaken hadden begeven, om de intrek king van dat bevel te verkrijgen; de Minister heeft bnn echter geantwoord, dat deze aangelegenheid alleen tot de bevoegdheid der geestelijke Overheid behoorde. De Badensche Kamer van Afgevaardigdenwelke nog gedurig met der Regering overhoop ligt, wegens het niet goedkeuren der verkiezing van twee leden voor die Kamer, heeft thans eene voordragt aangenomen, inhoudende, dat door de bedoelde weigering der Regering Inbruk gemaakt is op de grond, wettige samenstelling der Kamer, en dat nieuwe verkiezingen, in plaats van de twee tot Afgevaardigden benoemde personenniet als wettig kunnen etkend worden, zoo ling de plaatsen dier personen aiec sp eene grondwet, tige w|js zijn opengevallen. Ten zelfden dage heeft de genoemde vergadering mede met veel warmte beraadslaagd over her al of niet aannemen van eenige ingekomene verzoek, schriften, betreffende de bovengemelde aangelegenheid. Van den kant der Ministeri werd tegen het aannemen dezer stukken geijverd, vooral op grond, dat de handelwijze der Regering daarin op eene allezins ongepaste wijze werd gehekeld. Ten laatste is door de meerderheid het besluit doorgedreven, om de bedoelde verzoekschriften te doen voorlezen en dezelve alzoo in de aanteekeningen van het verhandelde te doen opnemen. Uit Keulen meldt men het volgende: Onlangs heeft een en ander hier eene uitvinding gedaanhoedanlge voor eenigen tijd de heeren Dr. Garthc en de eerste Luitenant Bejse alhier open. baar gemaakt hebben, nameltjk om door natuurlijke beweegkrachten schepen In beweging te brengen. Om patenten daarop te kunnen vragen, heeft de uitvinder zich met een kundigen mechanicus verbonden, die bereids met de vervaardiging der modellen bezig is, na wier voltooijing eerstgenoemde bin. nen kort nadere bijzonderheden deswege in het licht zal geven. Volgens deze methode zal ook de geringste stooting van het schip, en de voor de oevers zoojnadeelige golfslag geheel worden weggenomen; zal het keeren ei wenden veel gemakkelijker dan bij de tegenwoordige stoomschepen ge. schieden de snelheid der vaart aanmerkelijk bevorderd worden en dit alles neg met verscheiden andere gewigtige voordeelen in de inrigting der machinen verbonden zijn. Gevolgelijk zal deze uitvinding inzonderheid voor de vaart op smallere rivieren en zelfs op kanalen geschikt wezen. Uit Koblentz meldt men van den i8den Julij, dat aldaar dien dag, ten gevolge van een* hevigen storm de schipbrug zoodanig is senk geslagen, dat er nog slechts twee losse jukken van dezelve midden in den stroom aanwe zig z{jn en dus de gemeenschap met den regterRhijnoever geheel is afgebro. ken; dezelve wordt thans door een pont onderhouden. Gelukkig waren bij het wegslaan der schipbrug geene ongelukken gebeurd, daar een zich juist op de brug bevindend rijtuig met passagiers, met het juk, op hetwelk het zich bevondRhijnwaarts is afgedreven en aan het twee uren van Koblentz gelegene Engers behouden aan wal is gekomen. Ook in onderscheiden andere streken van Duitschland heeft dien avond en nacht een hevige storm, vergezeld van hagelslag, gewoed, waardoor eene onberekenbare schade aan boomenplanten en gewassen is toegebragt en de gunstige vooruitzigten van den landman bijna geheel zijn vernietigd. In Maintz en in den omtrek moet de orkaan vooral hevig gewoed hebben. De hoop op een gezegend jaar was ook in die streken geheel vervlogen. Het geven van stokslagen voor overtredingen in Zweden is bij een Ko. clngljjk besluit van den loden dezer afgeschaft. GROOT-BRITANNIE; LoNDErl den 21 Julij. Ten onregte is berigt geworden, dat de gemaal der Koningin eene reis met Koning Leopold naar het vaste land zou doen; hij is in Engeland gebleven en van zijne reis wordt niet meer gesproken. Het Admiraalschip, waarop Sir R. Stopford zich bevindt, is ter reede Van Portsmouth aangekomen. Het Huis der Gemeenten moet uit zeshonderd acht en vijftig ledig zijn zamengesteid, van welke uit Engeland en Wallis 500, uit Schotland 53, en uit Ierland T05 gekozen worden. Thans, nu de verkiezingen, met uitzonde, ring van twee voor het Iersche Graafschap Wexford, bekend zijn, laat zich de berekening makendat Engeland en Wallis 302 Conservativen en 198 Whigs Schotland 22 Conservativen en 31 Whigs, en Ierland 44 Conservativen en 59 Whigs, als vertegenwoordigers naar het nienwe Parlement zullen zéndens I11 de vooronderstelling zelfs, dat de beide verkiezingen voor Wexford iri den zin der Radicalen uitvallen, dan nog bedraagt nu de Conservative meer. derbeid 8ó leden. Wel waarschijnlijk is het dns dat het tegenwoordig Ministerie zal aftreden; In verwachting daarvan worden reeds lijsten van een nieuw Ministerie bekend gemaakt, welke echter geen officieel karakter hebben. Een derzelve is de volgende: Sir R. Peel zal eerste Minister zijn, ais eerste Lord der Thesanrie en Kanselier van den Exchequer; de Hertog van Buckingham eerste Lop^ van de Admiraliteit; de Graaf van Aberdeen Secretaris van Staat voor Bui, tenlandsche Zaken; Lord Ifhatnclijfe Lord Luitenant vin Ierland; de hper H. Goulburn Secretaris van Staat voor Binnenlandsche Zaken; Sir IVslliaiis Follett Lord Kanselier van Engeland; Lord Stankj Secretaris van Staa,t voor de Koloniën; de Hertog van IVellsngton President van den Raad, en $14 A. Hardinge Secretaris 'van StaSt voor Ierland. Als aanstaand Engelsch Ambassadeur te Parijs wordt Lord Lysf4hurst genoemd. De behoudende partij heeft veel voordeel in Ierland behaald, diar, be* halve andere overwinningen, ook In het graafschap Carlowtwee Tory-Can, didaten met eene groote meerderheid aan O'Connell en een anderen Whig zijn voorgetrokken, hoewel hevige en moordadige middelen waren aangewend, om de benoeming der eersten te doen mislukken. O'Cor.nel heeft van de kiezers van het graafschap Cork met opsteken der handen geëischt, dat niemand hunner voorcaan meer één penning tot onder hond der Protestantsche geestelijkheid zon betalen. Gedurende de Pinksterweek is te Lombeth eene vergadering van Aarts, bisschoppen en Bisschoppen van de gevestigde Engeische kerk gehouden, waarin met algemeene stemmen besloten is, om maatregelen tot het oprigten van Proteitancsche Bisdommen in de meer afgelegene Britsche koloniën te nemen, met name in Nienw-Zeelandop Malta, Corfu, in Nieuw-Bruns. wijk, aan de Kaap de Goede Hoop, op van Diemensiand en het eiland Cey. Ion, en dat men zich in het vervolg er mede zou bezig houden, om de zqo. danige ook in Brirsch Guyana, in Nieuw-Holland, in sommige gedeelten van Hindostan, enz. te vestigen. Men zou tevens trachten, de noodigei inkomsten voor het onderhoud van al die Bisschopzecels te Verwerven. Da eersteizetelwaarmede men zich bepaald zal bezig houden, is die in Nieuw- Zeeland. De deswege uitgegevene verklaring is door vjjf en dertig Angli. caansche Aartsbisschoppen en Bisschoppen onderteekend. FRANKRIJK. Parijs den 23 Julij. Te Neuilly is de Raad van Admiraliteit vergaderd geweest en in denzelven is, naar men verzekert, besloten, om naarelia Rijkswerven de dringendste bevelen te zenden, ten einde den aanbouw van oorlogschepen zooveel mogelijk te bevorderen. - Men maakt te Parijs reeds toebereidselen voor de viering der Julq-dagen. Zoo men wil zou de Koning eene groote revue houden over de in en rondom Parijs verzamelde troepenten getale van 100,000 man. Van eene revue der nationale garde worde niet gesproken. De werkzaamheden aan de fortificatiën zijn bijna overal wegens bet slechte .weder, alsmede wegens eenige tusschen de aannemers en de soldaten ontstane geschillen gestaakt. De soldaten slecht of niet betaald wordende, laten zich naar de werkplaaatsen brengen, maar diir wreken zij zich en voeren niets uit. De teruggeroepen Prefect van Toulouze heeft in de dagbladen een stok laten plaatsen, ophelderingen bevattende over de jongste gebeurtenissen iq die stad. In deze memorie verdedigt zich de heer Mahul over twee punten, vooreerst, het zamenroepen der nationale garde, en ten andere, zjjn daarop gevolgd vertrek. Wat het eerste betreft, zegt hij, dat, door de stedelijke Regering uitdrukkelijk aangezocht om haar te veroorloven de nationale garde bijeen te roepen en aldus bloedstorting te voorkomen, hij wel vooruit be. grepen heeft, dat zulk een maatregel eenigermate aan het Gouverneraems- gezag de handen zou binden. „Maar, zegt hij in zijne ophelderingen, ik heb mij ook terstond gezegd, dat, door het reeds bij voorraad weigeren der zamenroeping van eene nationale garde, die onder geenerhande wettige ver denking lag, en het daarentegen reeds terstond overgaan tot het gebruiken van geweld, hetwelk bloedige gevolgen stond te hebben, ik, zonder daar toe, noch door de wet, noch door de daadzaken, die nog niet volbragf waren, gemagtigd te zijn, eene verantwoordelijkheid op mij nam, waarvan het zwaarwigtige slechts wel beseft kan worden, wanneer men zich in ge dachte overbrengt tot na hetgeen ten gevolge daarvan gebeurd zou zijn." -» Met betrekking tot het tweede punt, zijn vertrek, zegt de heer Mahul hetgeen volgt: „Mijn vertrek, des anderen daags, is het gedwongen gevolg geweest vaq de houding der nationale garde, die na al de posten der armee, die aan de prefectuur daaronder begrepengemeenschappelijk met de troepen bezet te hebben, ons in de onmogelijkheid gebragt heeft om met nadruk tegen hec oproer te handelen, en overluid verklaarde dat zij de verdediging van het gezag des Prefects niet op zich nammaar alleenlijk deszelfs persoon wilde beschermen, door zijn' aftogt te begunstigen." Daarop volgt een aaneengeschakeld verhaal van het gebeurde, en de ver- geefsche pogingen, welke hij had aangewend om van den generaal St. Michet de krijgsmagt tot zijne dispositie te krjjgen, hetgeen hem geweigerd werd. Het verslag eindigt aldus: Dienvolgensna op nieuw tegen het onvermogen, waarin ik gebragt wa« om mijn gezag te oefenen en te verdedigen, geprotesteerd te hebben, steeg ik in het rijtuighetwelk die heeren voor de kleine tuindeur der prefectuur gebragt hadden in hetwelk, nevens mij, de Generaal-Majoor, commandant van net departement in zijn uniform, de municipale raad, die den post vair Maire vervulde, met zijne sjerp om het lijf, en twee officieren der nationale garde, in hun costnnm, plaats namen. Bij deze gelegenheid waagden die heeren klaarblijkelijk hun leven om het mijne te beschermen; want, had een der hoopen oproerigen ons ontdekt, zoo zou dezelve zeker gepoogd hebben mij om hali te brengen', en die heeren zonden alsdan hun ligchaam tot schild gemaakt hebben van het mijne. De Voorzienigheid heeft niet gedoogd, dat zulks gebeurde; maar niet te min ben ik aan de edelmoedigheid vin hun ge, drag jegens mij groote dankbaarheid verschuldigd." Den i6den is de rust op het pnnt geweest om te Toulouse wederom gestoord ce worden. Een groot aantal onderofficieren van nieuw aangeko mene troepen zich met anderen vereenigd hebbende om in een koffijhuis eene soort van welkomst te vieren, heeft zulks aanleiding gegeven tot geschil met het voor dat hnis verzamelde volk. Aan welke zijde de eerste schuld' daarvan gelegen beeft, schijnt nog niet uitgemaakt. Men is begonnen met steenen te werpende militairen hebben hunne sabels getrokkenen er zou

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2