tnachinerie der stoombootcn vervaardigt cn alie nUzlgt op verdere uitbrel- ding geeft. Nog heeft zich in lascstgcmelde stad gevestigd eene fabrijk tot vervaard!, ging van stalen pennendoor Nathan Levyj, waarvan bet fabrikaat ge roemd wordt. LandbouwVeeteeltenz. Uit de opgaven der Commissie van Landbouw, van sommige Kamers van Koophandel, en der Besturen blijkt, dat de oogst des vorigen jaars vrij goed is uitgevallen, en de prijzen van het vee en van meest alle producten voordeeli» zijn geweest, zoodat de staat van den land, man ais niet ongunstig kan worden aangemerkt. De hoop, dat het vlasgewas van 1839 door dat van 1840 zou zijn over troffen geworden, is intusschen niet verwezenlijkt. Dan, niettegenstaande het onvoordeeiige resultaat van hetzelve, was de uitzaai weder groot en stond de plant zeer gunstig. Het gewas van meekrap was klein, maar van fraaije quatiteic; alleen de geringe soorten vonden gereeden aftrek naar de Vereenigde Staten. Zeer radeelig werkt op dit artikel bet gebrek aan debiet in Rusland; ongetwijfeld een gevolg van de mindere welvaart, door de schaarschheid en duurte der levensmiddelen in dat Rijk veroorzaakt. Het gemaak van boter en kaas was, in 1840, voor onze Provincie niet groot te noemen, maar het zuivel was beter dan in 1839. De Deiftsche boter heeft weder meestendeels aftrek voor onze Oost-Indische Bezittingen of Vaderlandsche reederijen gevonden. In het vorige jaar zijn, te Delft, ter waag gewogen 18,801 Ned. ponden kaas, waarvan de middelprlj6 is geweest f 15 4 f 16 de 100 Ned. ponden, en aan de markt geweest 484,520 Ned. ponden boter, waarvan de middelprijs is geweest 94^5 centen per Ned. pond; zijnde alzoo de staat van de markt dier stad niet verminderd. Gedurende hetzelfde jaar 1840 zijn te Leyden ter waag gebragr 393,706 Ned. pond. boter, en 32,960 Ned. pond. kaas hetwelkvergeleken met 1839, alleen wat de boter betreft, eene niet onaanzienlijke vermeerdering oplevert. Hoezeer de longziekte gelnkkig op de meeste plaatsen veel verminderd is, blijft dezelve echter nog, hier en daar, heerschen, en is zij zelfs aan den Rijnkant, in de Beijerlanden en in den lande van Strijen weder iets toegeno men. Dan op Voorn en Putten én het eiland Rozenburg schijnt dezelve nagenoeg te hebben opgehouden. Visscherijen. De visscherijen zijn met matig voordeel gedreven. Op de versch-haringvisscherij zjjn, in 1840, 100 schuiten, en alzoo 7 meerder dan in 1839, en voorde beug- en hoekwautvisscherij 125, dus insgelijks/meer der dan in 1839, uitgevaren. Me» heeft hec verlies te betreuren gehad van twee kapitale schuiten van Scheveningen, welke verongelukt zijn. De haringvangst van het vorige jaar was eerder schraal dan rijk te noemen, maar veel werd door de vrij aanzienlijke prijzen vergoed. Voor 1841 zijn er 123 haringschepen uitgerust, van welke de volgende tot de provincie Zuid-Holland behooren: 79 uit Vlaardingen, 16 uit Maas sluis. 4 uit Zwartewaal, 2 uit Delfshaven, 2 uit Mlddelharnis, 1 uit Schie. dam, 1 uit Pernis en 1 uit Scheveningen; terwijl de overige 17 ten name van Amsterdam, Enkhuizen en de Rijp, in Noord-Holland, gesteld zijn. Justitie, Policie en Krijgswezen, De mogelijkheid, om de dienst der Justitie en Policie, voornamelijk ten platten lande, door middel eener uitbreiding van het corps maréchanssée, te verzekeren en verbeteren, is in rjjpe over weging genomen. Het laat zich onderstellen, dat de wetgeving op de Nationale Militie en de Schutterijen zal worden herzien. In afwachting daarvan, hebben wij geene aanmerkingen deswege te maken. Bekend is het, dat de ingezetenen ook aan de voorschriften, uit de thans werkende wetten voortvloeijende pligtmacig voldoen. De kazerncringsmiddelen zijn in orde. De vermeerdering van het garnizoen heeft eenen wcldadigen invloed op de belangen van vele ingezetenen en op de stedelijke inkomsten van Leyden en 's Gravenhage. Statistieke bijzonderheden. De bevolking der provincie Zuid-Holland be droeg op den isten jantiarij 1841 een getal van 529,198 zielen, waarvan 278.511 in de steden, en 250,687 in de overige gemeenten. Het aantal der geboorten in Zuid-Holland, over 1840, bedraagt: In de steden: van het mannelijk geslacht 5170 wettig en 465 onecht, van het vrouwelijk geslacht 4840 wettig en 478 onecht. In de gemeenten ten platten lande: var, het mannelijk geslacht 5507 wettig en 180 onecht, van het vrouwelijk geslacht 4992 wettig en 187 onecht, tezamen 21,119. Dat der overledenen in Zuid-Holland, over 1840, bedraagt: In de steden: van het mannelijk geslacht 4343 en van het vrouwelijk ge slacht 4299. Itt de overige gemeenten: van het mannelijk geslacht 3632 en van het vrouwelijk geslacht 3241te zamen 15,415. Het getal der huwelijken in de steden en verdere gemeenten, over 1840, is 4236 en dat der echtscheidingen 9. Inwendig beheer. Met het oog op de nieuwe zamenstelling dezer Acht bare Vergadering, is het ons aangenaam geene verliezen ten gevolge van overlijdente betreuren te hebben. Een onzer medeleden, de geachte en hoog bejaarde Wethouder dezer Re. sidentie, de heer Mr, A. Bachman, is, in overeenstemming met deszelfs verlangen, bij de jongste verkiezingen, buiten aanmerking gebleven en waar. diglijk vervangen geworden. Niet zonder aandoening moeten wij ten slotte gewagen van het eervol ontslag, door Zijne Msj. den Koning, bij besluit van den 27 Mei 11., N°. 76, aan den Griffier der Staten, den Heer Mr. J. van der S leydenop des. zelfs verzoek, toegestaan. UEd. Groot Achtb., deelende in de belangstellende en vriendschappelijke gevoelens welke wij dien heer bij het verlaten van zijne gewigtige betrek king tot U en ons, hebben doen blijken, zullen voorzeker gaarne beamen onze erkentelijke herinnering van de langdurige en trouwe diensten, door Zijn Ed. Gestr. aan Koning en Vaderland en bijzonder aan deze Provincie bewezen, zoowel als ons leedwezen over de uit deszelfs hooge jaren en den verzwakten staat zijner gezondheid ontleende redenen, welke Zijne Ed. Gestrenge genoodzaakt hebben, zijne werkzaamheden te staken en de voor melde Koninklijke beschikking in te roepen. Wij geloove» aan Uw aller deelnemend gevoel te beantwoorden, door het uiten onzer beste wenachen voor de toekomstige rust en welvaart van den heer van der Sleydenen voor al hetgeen tot vermeerdering der genoegens van zijnen ouderdom, in des zelfs persoon eu betrekkingen, zal kunnen medewerken. Ingevolge de bestaande verordeningen, zalde veivangmg van meergenoem- den heer een gevolg zijn van de voordragt, door UEd. Groot Achtb. den Koning aan te bieden. Moge die voordragt, moge elke keuze van UEd. Groot Achtb,, mogen alle Uwe werkzaamheden strekken tot heil der ingezetenen van de provincie Zuid-Holland, en alzoo tevens tot verzekering van Zijner Majs. dienst, dat is: tot bevordering der waarachtige belangen van het dierbare Vaderland! Aldus gearresteerd den 2den Julii 1841, Mij bekend: De Griffier der Staten van de provincie Zuid-Holland L. R. Gevaerts, L. G. Het gedeelte aardebaan, voor de Hollandsche ijzeren spoorweg, van de Brouwersvaart tot aan de laan van den vogelenzang, is aangenomen door den heer P. Visser Az. te Sliedrecht voor de som van 71,800. Voor Hardinksveld op de Merwede is een scheepje door het aanzeilen van de stoomboot omgeslagen en hebben twee zich daarin bevindende broe. dershec leven verloren. Te Grooc-Ammers heeft eene oude vrouw van 73 jaren Jzich uit over. dreven godsdienstige begrippen van het leven beroofd. Uit [Groningen meldt men van den reden, dat Zijne Maj. de Koning de straf des doods, waartoe J. S. Lont, wegens kindermoord, door het P.o vinciaal Geregtshof aldaar, veroordeeld was, heefc veranderd in eene tucht huisstraf voor den tijd van 20 jaren, Het Provinciale Hof van Drenthe heefc den 5den dezer'eenen school, meester, wegens het toebrengen van slagen en stooten aan eenen leerling, hoewel verzachtende omstandigheid erkennende, veroordeeld tot 100 boete en in de kosten van hec proces. De Staten der provincie Overrijssel hebben besloten tot het doen gra ven van een kanaal van Zwolle door Dalmsholte langs Vriesenveen, door Almelo en vervolgens naar Denekamp en Hengelo, terwijl het kanaal vail Schipbeek, Regge en Almelosche Aa, met eerstgenoemd kanaal in verband zal worden gebragt. Den i4den dezer waren de Effecten aan de Beurs te Amsterdam, als volgt: 2] pCt. Werk. Schuld 514, 5 pCt. ioo|, Kansbilj. 24,36, Hand.-- Maats. 161 f. DUITSCHLAND. Gedurende eenen hevigen storm, in den nacht van den 6den Julijis té Ottendorf in het Altonasche het water zoo hoog gestegen, dat aldaar 500 stuks runderen verdronken zijn. Uit Candia zijn uen 27 Junij te Athene wederom berigten aangebragt, meldende dat de zaken der opgestane Christenen vrij gunstig stonden. Op onderscheidene punten van het eiland hadden schermutselingen en kleine gevechten plaats gehad, in welke het voordeel aan de zijde der Christenen bleef; het was nog tot geen hoofdtreffen gekomen, oradac de Turken het niet waagden voort te rukken, eer zij versterking bekwamen. Ondertusschen versterkten zich ook de Christenen door toevoer en manschappen, wapenen en ammunutie; want niettegenstaande de grooce waakzaamheid der beambten gelukte het voortdurend aan kleine vaarcuigen uit Grieksche en Iönlsche ha. vens, namelijk van Cerigo en Cejigocto, te landen en den onderdrukten broederen bulp toe te brengen, FRANKRIJK. Parijs den 13 Julij. Met het begin der volgende maand vertrekt het Ko ningrijk gezin voor eenige dagen naar het kasteel van En. Den 6den,7den enpden dezer heeft er een vrij zwaar oproer te Tonllouze plaats gehad, aanleiding genomen hebbende uit een bevel des Ministers van Financiën, om de opname der belastingbare voorwerpen naauwkeuriger te doen plaats hebben, dewijl daarin tot hiertoe veel onregelmatigheid had ge. heerscht. Het gepeupel had de straten gebarricadeerd en is met de troepen slaags geweest; onderscheiden dooden en gekwesten zijn er gevallen, doch de troepen hebben de bovenhand behouden. Menigvuldige gevangennemin gen hebben plaats gehad. Eene telegraphische depeche, gedagteekend uit Mostaganem van den 3den dezer, wordt door den Moniteur bekend gemaakt, en bevat dat de legeraf. deeling van Orandie den 7den uit Mostaganem naar Mascara was vertrok, ken, na eenige schooDe wapenfeiten en na den oogst des vijands te hebben afgemaaid, den 27 Junij II. te Mostaganem was teruggekeerd. De Fransche zaken stonden goed, doch er onderwierpen zich geene oproerige stammen. Ondertrouwd: J. J. KRANTZ, Jr. Leyden en den 16 Julij 1841. M. A. KIST. Getrouwd: A. P. FORTANIER Leyden en den 15. Julij 1841. A. W. F. B 0 O Y. Eenige en algemeene Kennisgeving. Ter Betaling der COUPONS van CERTIFICATEN, 4 5 PerCenca Werkelijke Schuld, gedomicilieerd op het Administratie-Kantoorgevestigd te Leyden, en verschenen primo Julij 1841. zal worden gevaceerd ter ge wone dagen en uren, op de Hooglandsche Kerkgracht, Wijk VII. N°. 972, te Leyden. Ten Kantore van LEZWYN EIGEMAN, op het Rapenburg, Wijk I. N°. 240, te Leyden, wordt gevaceerd Dingsdags, Woensdags en Donderdags, van 9 tot 11 uren, ter Betaling van alle de COUPONS, ver. schenen primo Julij 1841, van de 5 PerCents CERTIFICATEN der vol. gende Administratie Kantorenals van: De Heeren KETWICH VOOMBERGH Wed. W. BORSKI. A. K. P. K. van HARPEN en PLUYM en BACKER. S. D. SAPORTAS van MAARSEVEEN le JOLLE en BUYS en KERKHOVEN. En De Wed. H. F. TJEENCK, c. s. NADERE OPROEPING van CREDITEUREN. De Schuldeischers in den Boedel van den Gefailleerden A. van DYK, Jr., Winkelier, wonende te Leyden, welke ter Vergadering gehouden tot verifi catie der Schuldvorderingen, op den 12 Julij niet zijn opgekomen, worden als nog door deze opgeroepen om op Maandag den i6sten Julij aanstaande, des morgens ten 10 ure, te compareeren ter Vergaderkamer van de Arrondis- sements-Regtbank, te Leyden, op het Raadhuis aldaar, ten einde alsdan nader over te gaan tot de verificatie der Schuldvorderingen en verdere werkzaamheden, ingevolge de Wet. De Curator in genoemd Faillissement Mr. F. J. P. TOLLENS. OPROEPING van CREDITEUREN. Uit Krachte van een Bevelschrift van den Edel Achtb. Heer Mr. H. P. J. TOLLENS, Regter-Commissaris in den failliten Boedel van NICOLAAS de VOOGD van der STRAATENWinkelier, wonende te Plazerswoude worden oij deze opgeroepen alle bekende en onbekende Schuldeischers van voornoemden Gefailleerden, de bevoorregtenpand- of Hypotheekhebbenden daaronder begrepen, om op Maandag den tden Augustus eerstkomende, des voormiddags ten Elf ure te compareeren ter Vergaderkamer van de Arron- dissements-RegtbanK te Leyden, op hec Raadhuis aldaar, ten einde over eenkomstig de bepalingen der Wet, over te gaan tot de Verificatie der Schuldvorderingen. Leyden den isden Julij 1841. De Curator in voornoemd Faillissement Mr. C. van der VLIES. De Ondergeteekende waarschuwt een ieder om geen Gelden, Goederen of Betalingen te doen, als aan Hem alleen, zullende zonder dit niet aange nomen worden. Tevens wordt bij deze vernietigdde aan P. J. OOST VEEN, in der tijd door mij verleende Procuratie. Daar deze houder was van eenige door mij in blanco geteekende Quitancienzoo waarschuuw ik bij deze een ieder, deze niet door mij erkend zuilen worden ais alleen dan door mij daarop gesteldGoed voor Leyden 13 Julij 1841. C. BLANSJAAR. Diegene, welke bij den Ondergeteekende ROODE- of WITTE- BESSEW1JN, 4 35 Cent de Fles, of ROODE- en WITTE- BES- SESAP, 4 171 Cent de Fles, gelieven te bestellen, worden ten vriendelijkst verzocht zoo spoedig mogelijk hunne geëerde orders op te geven. G. L. BOLLINGER, in de Burgsteeg, te Leyden. -- ■--< Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2