3; gêne huis van den tabakshandelaar Onnes mede gedeeltelijk eene prooi der vlammen geworden is. Nadat men te zes ure den brand meester was, zfin twee pijpsoerders, door het nederstorten van eenen balk, zwaar gekwetst geraakt, en bevinden zich onder geneeskundige behandeling in het gasthuis. Behalve de huizen, in het begin van dit berigt genoemd, is ook het be lendende van den grutter Koppereij zwaar geteisterd. De oorzaak van den brand is onbekend. De meid van den kastelein werd dezen morgen, ondanks alle gedane navraag, nog vermist. Zijne vrouw met een kind bevindt zich te Haarlem; de overige kinderen zijn gered, De Haarlemmer spoorweg maatschappij is, zoo men wil, tot het'beslnit gekomen om, ten einde de zeer hooge administratie-kosten zooveel mogelijk te beperken, het personeel tier dienst aanmerkelijk te verminderen. Het werkvolk aan de Haarlemmermeer is voor eenigen tijd te Slotdn en onlangs te Heemstede en Bennebroek oproerig geworden, weigerende tegen het bepaalde loon werk te doen, Eenige belhamels zijn in verzekerde bewaring genomen; overigens is eene kleine militaire demonstratie voldoende geweest tot bezadigitig; liet toezigt der Policie op die punten heeft eenige versterking ondergaan; intusschen is het geheel met de aannemers bijgelegd geworden. Men schrijft nit Utrecht van den öden dezer; De Staten dezer Provincie hebben, in derzelver vergadering van heden, tot lid van de Tweede Kamer der Staren-Generaal Ingekozen, den heer IV. R. Baron van Heeckeren van Brandsenburgen tot leden van heccollegie van Gednpmeerde Staten benoemd Jonkheer Mr. P. A. Beelaerts van Oos- tersvjk, en den heer J. Baron Taets van Amcrongen van Nalesvssch, de eerst genoemde bij vernieuwing, en de laatscgemelde in de plaats van den heer Baron van Heeckeren van Brandenburg bovengemelddie wegens zijne benoe ming in October 11. tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, toen maals als lid van het collegie van Gedeputeerde Staten is afgetreden. OOST-INDIE. Berigten nit Batavia tot 19 Februarij melden, dat door eene buitengewone zwelling van de Kedirische rivier en het aanvoeren door dezelve van eene menigte oude boomeu en zware stukken hout, de groote brug te Kedirie de schoonste van Java, geheel vernield was; een dergelijk lot had de groote brug over de Brantas, voorleden jaar nieuwgebouwd, wedervaren. Men gistte dat de Vulkanische berg Kloet, liggende aan den westkant van Kedirie, eene massa water moet hebben opgeworpen, hetwelk over een oud bosch is gestroomd, en de zware en andere stukken ond hout, welke als kleine eilanden waren komen aandrijven, heeft medegesleept en in de rivier Brantas geworpen. Van Rembang is de tijding ontvangen van het verongelukken van het schip Al Mangsoor, gevoerd geweest door den Arabier Scch Salim Bin Ab. dulla Garnotk. Deze bodem is in het begin der maand Januarijmet eene lading gsmbier en lijnwaden van Singapoor naar Java onder zeil gegaan en, na een dag den berg van Cheribon in het gezigt gehad te hebben, door mis tig en donker weer, op de klippen van den zuidwestkant van Karimon-Java geraakt, alwaar dezelve door zware zeeën spoedig aan snikken geslagen en verbrijzeld is, zonder dat er gelegenheid is geweest, om het schip of een gedeelte der lading, door spoedige hulp, te behouden. Volgens de verkla ring der equipage, welke te Toebau is aangeland, zon geen van de <So aan boord geweest zijnde personen het leven hebben verloren, terwijl echter van de goederen niets gered is kunnen worden. Verder schrijft men nog van Batavia onder dagteekening van 9 Februarij; Wij vernemen, dat op den isten de2er, bij Anjer gestrand is, het Ham. burger schip LeuUa Mafia, Kapitein Holmes, komende van Hamburg en 'bestemd naar Batavia. Ofschoon de toestand van dezen bodem aanvankelijk eenige hoop tot des- zelfs behoud opleverde, zijn de daartoe in het werk gestelde pogingen vruch teloos afgeioopen, en bevindt zich het vaartuig thans in zoodanigen slech ten staat, dat bereids met de sloping een aanvang wordt gemaakt. Van de equipage is niemand verongelukt, terwijl het grootste gedeelte der lading in góeden staat te Anjer Is gelost. Door Zijne Exc. den waarnemenden Gouverneur-Generaal van Neder, landsch Indie is, onder daeteekenine van den 2den dezer, s— besluit, hetwelk de volgende bepalingen bevat: a. Dat, bij de verzending van brieven-paketten naar Nederlandde gezag, voerders der schepen, met welke dezelve worden verzonden, zullen gehou den zijn aan te gaan eene verbindtenis, „om de brievenmalen alleenlijk af te geven aan het postkantoor in de eerste Nederlandsche haven, waarin zij "binnenloopenof wel, wanneer zij van bestemming veranderen, of zich te "lang onderweg in eene vreemde haven moeten ophouden, aan den aldaar gevesttgden Nederlandschen Consul;" b. Dat tot dat einde, door de voornoemde gezagvoerders, bij het ontvan gen van brievenmalen, aan den havenmeester ter plaatse, waar de onder hun bevel staande schepen worden uitgeklaard, zal worden afgegeven eeoe ver- klaring in triplo, volgens het model, aan dit besluit geannexeerd; Zullende van die verklaring één exemplaar worden aangehouden op het burean van den havenmeester, één op het postkantoor van waar de expeditie van het brievenmaal heeft plaats gehad, en één worden gezonden aan de Algemeene Secretarie, om, met den, van het postkantoor ontvangen worden den advies-brief, naar Nederland te worden geëxpedieerd. Eenige burgerlijke en militaire benoemingen worden nog in die berigten medegedeeld. S P A N J E. De volgende telegraphische dépêche is door den Onderprefect te Bayonne aan den Minister van Binnelandsche Zaken te Parijs toegezonden; Den ïSsten heeft de Kamer van Afgevaardigden besloten, dat er grond was om de vraag wegens de voogdijschap door de beide Kamers, in veree- nigde .zittingte doen beslissen. Andere berigten melden, dat er slechts twee Candidaten zouden zijn, die voor het voogdijschap in aanmerking zouden komen, namenlijk de Graaf AlmedovarPresident van den Senaat, en de heer Arguellos, President der Curiesdaar echter de eerstezoo men wilzou bedanken indien de keus op hem viel, meende men, dat de laatstgenoemde stellig met het voogdij schap zou worden bekleed. Berigten uit Poriugal tot 26 Junij meiden, dat Pruissen bet Gouverne ment der Koningin bad erkend, Oosientijk op het punt stond om dit te doen en men van Rusland hetzelfde verwachtte. De Commissie van Financien had in de Kamer der Afgevaardigden haar rapport uitgebragt, bevattende de voorslagen tot: de hoog9t mogelijke zui nigheid in alle rakken van openbaar beheer, het aanschaffen van nieuwe hulp bronnen tot dekking van het jaarlijks te kort,, het invoeren van een beter belastingstelselen de afzondering van eene jaatlijksche som voor den aanleg en verbetering van openbare wegen. ZWITSERLAND. In een schrijven uit Bazel van den 28scen der vorige maand, leest men: Naar alle waarschijnlijkheid zal het geschil over de opheffing der kloosters in Aargau door eene overeenkomst eindigen, waarbij onder anderen eene ge- heele of gedeeltelijke afscheiding tusschen de Roomsch-Katholijke en Pro- testantsche districten van het kanton zal worden vastgesteld. Het spreekt van zelve, dat ten gevolge daarvan de kloosters in de Roomsch- Katholijke districten op denzelfden voet zullen worden hersteld, als waarop zij zich vóór het bekende besluit der Aargausche regering bevonden. De Zwitsersche landdag zal ongetwijfeld terwijl hij de Aargausche Regering vrijspreekt van alle nadeelige gevolgen der bedenkelijke inbreuk die zij on de bondsakte gemaakt heeft, van haar vorderen, dat zij volkomene kwijt schelding verleent aan de geestelijken en andere Roomsch-Kathoiijken, die ter zake der woelingen van Januarij II. wegens opstand zijn aangeklaagd ol het land hebben moeten ruimen. Het eeuwigdurende vraagstuk wegens de herziening der bondsakte zal ook nog weder dit jaar door de Bernsche afgevaardigden op den Landdag ia overweging worden gebragt. Het van die zijde te doene voorstel heeft echter minder dan ooit kans om ondersteuning te vinden. Het kanton Bern begrijpt namelijk, dat de herziening moet plaats hebben door middel eener algemeene staatregelende vergadering, bij welker zamenstelling het beginsel der kantonnale oppermagt geheel zou verdwijnen, en daarentegen dat der vertegenwoordiging naar evenredigheid der bevolking bovendrijven. Den 23 Junij II. heeft er een hevige orkaan, van zoo groote hagel, sreenen vergezeldals iemand zich herinneren kan ooit aldaar gezien te hebben, in de kantons Zurich en St. Gallen ontzettende verwoestingen te weeg gebragt. Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg maakt thans eene reis in Italië voornemens zijnde om te Livorno de baden te gebruiken. De voorheen beroemde zangeres, mevrouw Catalans, is den 20 Junij in den ouderdom van 60 jaren, op haar buitengoed aan het meer Como, in Italië overleden. FRANKRIJK. Parijs den óden Julij. De Minister Guizot heeft voor eenige dagen een zeer uitgebreid verslag wegens den toestand van het eiland Kreta en andere gedeelten van het Turksche Rijk ontvangen. De Fransche en Engelsche Consuls op Kreta zouden gewijzigde instructiën, ten aanzien van dat eiland van hunne Hoven ontvangen hebben. De heer Ejnard, zoo bekend door zijne medewerking tot ondersteuning der Grieken, tijuens hunnen bevrijdingsoorlog, heeft uic Geneve een brief tan de leden van het voormalig Gneksch comicté te Parijs gerigt, om hen aan te sporen thans weder voorde onderdrukte Christenen op het eiland Kreta in de bres te springen. Bijaldien, zegt hij, de politiek der Europesche Mogend, heden hen verbiedt deze ongelukkigen krachtdadig bij te staan, dan zullen zij toch geene menschlievende pogingen wraken, evenmin als zij vroeger de comiié's ten behoeve der Grieken in hunne pogingen hebben verhinderd. Derhalve wil de heer Ejnard, hiertoe door zijne vrienden te Athene aange zocht, al deze Cotnmissienzoowel in Duitschland en Zwicserland, als in Frankrijk, hersteld zien. De laatste berigten van dat eiland zijn van den I3den; er werd toen door de beide partijen vrij hevig gestreden, en de opstandelingen wilden naar geene bevredigende voorstellen luisteren. Als treurig bewijs hoe weinig de Parijsche Policie zich aan de gods- dienstige en zedelijke belangen der lagere volksklassen laat gelegen zijn wordt door een dagblad aangevoerd, dat thans een godslasterlijke volkszang openlijk verkocht worde en veel opgang maakt, waarin het karakter en de lotgevallen van Napoleon, van zijne kindschheid af tot aan zijne laatste be. grafenis, met die van den gezegenden Heiland der wereld worden vergeleken. De steller voegt er echter de vraag bij, of ook in andere landen de bevoegde Autoriteiten wel oplettend genoeg tegen den maar al te magtigen invloed waken, dien het volksgezang op de gevoelens en zeden der menigte uitoefent. PRIJS-COURANT van EFFECTEN. Amsterdam, 7. Julij 1841. Nederlanden. Gebl. Pruissen, Werkel.Schuld 2J pC, Dito 5 Uitg, Kans-Biljetten Atnort.Syndic. 4' Hand.-Maats. 4} O. I. Leening. 5 Aa'ndl.II.Spoorw. Rijn-Spoorw. 4' «■UH. ilXn».r—7- Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCc, S'ï^S'rl loo§4iooj 4 24r5^4A 90J& 905 74 4 IÓl|ilÓ2j —'l 97 4 Rusland. Gb.f/.&C°.I798 5pCt.lo5l4 i8i! 5 104.4 «is S Ins. en Certlf. 6 ,811s 5'is 100: 24l 161 96 Geldl. te Lond. 4pCc. 4 Aandeelen van dito4 Spanje, Nieuwei83s<8s5pCt.20r*e4 20I Dito onbep.st. Dito passive.. Dito uitgesc. Coupons Ard. 5 i- Srs4 -. l8Jai8| oostenriik, c 5 P*-'L« Certificaten.ai4 Neg. Metaiiek 2J4 Idems 104 4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten.j pCt. 4 Dito in Napels. 5 4 Gebl. no,». i In de maand Mei 1841, zijn binnen de Stad Leyden overleden 74 Personen, als: 14 Mannen, iS Vrouwen, et Zoons en 21 Dochters. Levenloos aangegeveo 8. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 109 Kinderen, als: 58 Zoons en 51 Dochters, Leyden den 5 Julij 1841. Heden overleed den Heer Mr. FRANS CONSTANT CORNELIS TIJDEMAN, Advocaat en Secretaris van de Commissien tot de Administratie der Gevangenissen alhier, in den ouderdom van veertig Jaren. Eenige Kennisgeving. Na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der R. C. Kerk, over» leed op heden alhier onze waarde Vriendin MARIA ROMIJN, Wed. J. H. A. Schroder, den gezegenden ouderdom van 80 Jaren en ruim 3 Maanden bereikt hebbende. J. F. A. VREVEN, Leyden J. H. BOSCH, 7 Julij 1841. Executeuren Testamentair. Un Protestant, qui s'est voué bien des années, 4 l'lntellectuel et an moral de la jeunesse, désire être placé, dans une familie distin- gcée comjne GOUVERNEUR externe. Adresse franche de port sous l'initiale P, cliez l'édiieur de cette feuille. VERKOOPING in de Stads Bank van Leening te Leyden, op Dings, dag den I3den Julij ,841, des voormiddags ten 10 ure, van VERSTANE PANDEN, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wol len, Linnen en andere, zoo gemaakte als ongemaakte GOEDEREN, be leend in de maand Maart 1840. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des voormiddags van 10, tot des na. middags ten 2 ure, voor een ieder te zien. VERKOOPING van SCHILDERIJEN, waaronder van A. BROU WER, OSTADF., RAPHAEL, RUYSDAAL, TITIAN, enz., op IVoem- dag 21 Julij 1841, door en ten huize van den Boekverkooper J. W. vaW LEEUWEN, Bloemmarkt, Wijk IV N°. 197, te Leyden, te bezigtigea Dsngsdags Woensdags en Donderdags van tien tot drie ure de Catalogus il 4 25 cents te bekomen: te Amsterdam, op het Schapeplein, bij de Ileere» van LEM en WALLAND BOSCH; te Haarlem, bij ENGESMET; ce 's Hage, bij SCHEURLEER; te Rotterdam, bij BAEDEKER, en te Utrecht, bij GLINDERMAN. Bij bovengenoemde komt heden van de Pers en zal den isden Julij verzenden: Mackenzie geene AANBEIJEN nietfl 4 75 cents. Men Leze en geneze zich zelve. Bij de Wed. ANTIIONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2