'aangekomengelijk mede eenige kleine afdoelingen van de geregelde Griek- sche troepen, die er in geslaagd zijn om de waakzaamheid hunner Regering te verschalken en hun vaderland te verlaten. Bovendien heeft zich een corps buitenlanders gevormd, dat grootendeels uit Duicschers bestaac en reeds 146 man sterk is. Wel is waar zijn de Turken in het bezit van artillerie; maar in het gebergte zullen zij daarvan weinig nut kunnen trekken, PORTUGAL. Lissabon den 7 Junij. De Ministeriële krisis duurde te Lissabon nog steeds voort, Zonder darmen spoedig een einde aan dezelve kon verwachten. Hoewel de Koningin onderscheiden bijeenkomsten met de Hertogen van Pal mella en Terceirra had gehad, hadden deze nog tot geer. resultaat geleid. Men heeft het vermoeden, dat eenige Ministers zullen overgehaald worden, bun ontslag terug te nemen en dat aldus slechts een deel van hei Ministerie zal vernieuwd worden. De Graaf de Talpa had in de Kamer der Afgevaardigden een voorstel gedaan, om aan Hare Maj. een adres aan te bieden, ten einde daarin te ver. zoeken, dat de onzekere staat van het beheer des lands spoedig mogtophou. den. In die zitting is ook nog over het betalen der rente van de buiten. landsche schuld met 600 contos gesproken, doch de oppositie verzette zich hier tegen, omdat er voor het oogenblik geene verantwoordelijke raadslieden der kroon waren. SPANJE. Een der leden van den Senaat, de heer Carrasco, heeft het volgend stuk In den Senaat den 7den Junij voorgedragen: Daar het openbaar bekend is, dat de staat der gezondheid van Hare Maj. de Koningin Donna Isabella II, tot raadplegingen van geneesheeren aanleiding gegeven heeft over de gepastheid en zelfs over de noodzakelijkheid van haar zwavelbaden te doen gebruiken; daar het evenzeer bekend is, dat de Rege ring bij deze gelegenheid is tosschenbeiden gekomen, en deze tusschenkomsc openbaar moet worden gemaakt, ten einde al de Spanjaarden gerust te stel. len, die de Koningin als den eenigen waarborg en de eenige hoop voor het geluk des lands beschouwen, en eindelijk in overweging genomen, dat de Vertegenwoordigers der natie den gebiedenden pligt op zich geladen hebben, van over de Doorluchtige weeze, gedurende de tijdelijke atwezigheid harer uitstekende moeder en voogdes, met ijver en met zorg te waken; zoo heb ik de eer van den Senaat voor te stellen dat aan de Regering worde ge- vraagd, om binnen het kortst mogelijke tijdsverloop ons mede te deelen al wat zij in deze teedere en gewigtige aangelegenheid heeft moeten verrig. ten; en om op het bureau des Voorzitters ai de stukken neder te leggen, betrekkelijk tot het te dezer gelegenheid geuit gevoelen, zoo door de ge neesheeren Harer Maj., als door de personen, welke, zonder deze hoeda- nigbeid te bezitten, geroepen zijn geworden, om hunne denkwijze over de gezondheid der Koningin te doen kennen. Men zag de beraadslaging over dat voorstel in den Senaat eerlang te gemoer. Bijzondere tijdingen uit Barcelona geven geene nadere berigten op om trent de ongeregeldheden, welke aldaar hebben plaats gehad, en het verbran. den van koopmansgoederen, meest van Engelschen oorsprong, dan reeds door de telegraphische dépêche waren bekend gemaakt; de rust is er wederom bersteld. ITALIË. Men meldt uit Rome van den 31 Mei, dat de Pans eenige wijziging'ge- bragt had in de benoeming van den Dom-Kapitularis Iven te Keulen tot Apostolischen Bestuurder van bet Aartsbisdomdaar hij hem thans den titel van Vicaris-Generaal gegeven heeft. Men meent dat dit geschiedt, om te meer te doen uitkomen, dat Iven slechts provisionneel het bestuur van het Aartsbisdom op zich heeft, en de regten van den van zijnen zetel verwijder, den Aartsbisschop ongekrenkt blijven. Verder wordt ook nog berigt, dat de heer Muller, welke bij het overlijden van Dr. Huigen door hec Dom-Kapittel te Keulen tot Vicaris-Generaal be noemd was, de benoeming door den Paus van den heer Iven vernomen heb. bende, dadelijk zijn ontslag genomen had. Nu echter meenc men, dat het Dom-Kapittel een adres aan den Paus zal indienen, waarin het bewijst, dat de benoeming van den heer Muller volgens de kanonieke weccen geschied is. Uit Napels schrijft men van den 22 Mei in de Augsburgsche Zeitung het volgende: Ons Regeringsblad bevat de officiële bekendmaking, dat de Paus op spe- ciaal aanzoek des Konings, ter oorzake van de vele wonderen, welke de Aartsengel Michael in den laatsten tijd in het Koningrijk Napels heeft verrigt bevolen heelt, zijnen naamdag voortaan in het gansche Koningrijk als eenen feestdag di doppio precetto te vieren en ais zoodanig in den kalender op te nemen. DUITSCHLAND. De Graaf de Perpencher, Nederlandsche Gezant bij het Hof van Berlijn, is den 15 Junij uit 'sGravenhage te Berlijn wedergekeerd. De hoop op liet herstel van het gezigi van den Kroonprins van Hanover schijnt, na de laatste mislukte operatie, geheel verloren te zijn. Uit Hamburg wordt het volgende van den 9 Junij geschreven: Ais een berigt van niet gering belang in de tegenwoordige oogenblikken meldt mendat een brief van Lord Palmerston de afwijzing der ratificatie van het verdrag met de Hanzee-steden medebrengt op grond dat de Minister zulk een groote verandering in de acte van navigatie niet op zich durft nemen, De beroemde Duitsche geschiedschrijver en letterkundige, Ernst von Munch, is den pden dezer te Rheinfelden in den oujierdom van 42 jaren over. leden. Zijne uiigegevene werken zijn meer dan 50 in getal, behalve zijne talrijke bijdragen in verschillende tijdschriften, waaronder de Aletheia be- hoortdat in 1829 en eenige volgende jaren te 's Gravenhage werd uitgegeven. GROOT-BRITANNIE. Londen den 16 Junij. Zaturdag 11, is in het Lager-Huis de wet tegen de omkooping bij verkiezingen ook door den voorstand van den heer Peel, aan. genomen. Volgens die wet, zullen zoowel de candidaten als de kiezers aan de committe's bewijzen van goed gedrag moeten overgeven. Voor het overige komen thans de leden, nu de zittingen ten einde spoeden, zeer traag op,zoodat er dikwijls niet meer dan een twintigtal aanwezig zijn,, en dus over eenige nog af te doene zaken en gedaan wordende voorstellen geen besluit kan genomen worden. De beide staatkundige partijen zijn reeds druk werkzaam om elk voor Zijne candidaten bij de aanstaande verkiezing de overwinning te bezorgen; wat biervan de uitslag zijn zal, kan nu nog met geene mogelijkheid worden bepaald; ondertusschen doen de Torys al hun bast, dat de Minister Russell niet weder verkozen worde, Een schip met 150 landverhuizers ain boord, de Minstrel, van Lem. merik naar Quebec, is op Red-Island-Reef gestrand, met dat ongelukkig gevolg, dat slechts vier zeelieden en vier passagiers gered zijn. Ook is een Londensche paketboot vergaan. ,7- Laatstleden Vrijdag beeft men zeer interessante proeven genomen met stoomrijtuig van Anderson en een van Rogers. Een ontzettend groot rijtuig is Uit Nottingham-straat vertrokken vol met overeindstaande menschen. De beide rijtuigen namen den weg door Sackville-straat, enz., kwamen mee verwonderlijke snelheid terug, alhoewel op alle punten eene digte volksme. nigte was zaamgestroomd. In een dier rijtuigen bevonden zich ruim 60 per. sonen, hetgeen met de machine een gewigt doet onderstellen van 5,500 pon. den; en dit zware ligchaam is heen en weder een der hoogste naburige ber. gen overgereden met eene snelheid van meer dan cieu mijlen in het uur. F R A N K R Ij Parijs den 18 junij. Zijne Maj. de Koning wordt eerlang op zijd kttlllt van bizy 4 nabij Vernon, in hec departement van de Eure, te genloec gezien; Men hoort van zijne reis haar de duidelijke departementen niet meer spreken,, Eene telegraphische dépéebe heeft den itfden te Parijs de tijding aange- bragtdat de vloot uit Toulon nnarjde wateren van de Levant verrrokken was. De zeemagc van Frankrijk in de Middeilandsche zee is wederom s-edere hec vorige jaar vermeerderd en telt 20 linieschepen, 7 fregatten, 9 corvetten^ 16 brikken, 8 gewapende transportschepen, 26 gewapende stoombooten era 12 kleinere vaartuigen; te zamen voerende 2,804 stukken gesehuc. B E L G I E. Door de permanente deputatie van Braband is aan den Senaat der Leu-' vensche Hoogeschool een schrijven gerigchoudende dac in Holland bij voor.vUiring aan jonge lieden geschonken worden studie-beurzen, die aan de oude Leuvensche collegiën behooren, terwijl zij geweigerd worden aan de Hollanders, die ze verlangen, om te Leuven zelf te gaan studeren. De Senaat wordt mitsdien uitgenoodigd om voortaan geene beurzen meer uit te betalen aan jonge lieden die, strijdig met den wil des stichters, in Holland studeren. De stallen van den Prins van Oranjé w orden tot een bazar ingerigthec voormalige paleis is voor een casino verhuurd, waar men een speelbank wil oprigten; om de concessie daartoe van het Gouvernement te verkrijgen, heefc eene maatschappij eene jaarwedde van 21,000 fr. aan hetzelve toegezegd. Den I4den is te Brussel in den ouderdom van 72 jaren overleden de Baron d?Anethan* Kamerheer van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden en Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De traaije kerktoren van Kemseke in Oost-VIaanderen is inden nacht van den i5den dezer door het onweder getroffenen bijna geherl door den daaruit ontstanen brand vernield ook zijn de klokken gesmolten en de kerk zelve is zwaar beschadigd. PROMOTIEN aan de LE YD S C H E HOOGESCHOOL. Den 16 Junij, de Heer P, C. Ludovicus Eikenral, van 'sHage, in de Medicijnen, na het verdedigen zijner Dissertatiede Hydrocele Tunicae Vaginalis Testis. Op dien zelfden dag, de Heer C. G. Eikendal, van 's Hage, in de Medicijnen, na het verdedigen zijner Dissertatiede Saccharo et Extracto Saturni Den 18 Junij, de Heer J. P. ter Beek, van Amsterdam, in de Medicijnen, na het verdedigen zijner Dissertatiede Elephantiasi Surinamensi. Den 19 Junij, de Heer G. A. Baud, van Batavia, in de Regteu, na het verdedigen zijner Dissertatie: de Munere et Officiis Burgimagistrorum. Op dien zelfden dag, de Heer A. L. Bögeman, van Amsterdam, in de Medicijnen, na het verdedigen zijner Dissertatiede Cubebis. Nog op dien zelfden dag, de Heer J. G. Koning, van Bennebroek, in de Medicijnen,' na het verdedigen zyner DissertatiesistensObservationes Anatomico~Pathologicas de Carcinomatc Pylöri Verder zijn den i8den en ipden Junij in de Regten op Theses gepromoveerdde heeren P. van den Heuvel, van Uden en J. R. Kronenberg, van Deventer. MENGELINGEN. HET FEEST VAN LONGCHAMP. Jaarlijks bij de nadering van het Paaschfesst, begeeft zich eene groote menigte volk naar het westelijk uiteinde van Parijs. Men vindt daar lieden uit alle wijken, van alle jaren en standen; allen gaan naar het feest of thans liever, de eenvoudige wandeling van Longchamp. Dit feest waarheen men zich nu begeeft om zijn goud of ten minste het. geen daardoor verkregen wordt ten toon te spreiden, om zijnen smaak aan den dag te leggen en dien van anderen waar te nemen, en waarbij ijdele trotschheid de voornaamste rol speelt, die feest zoo vreemd in den'heiligen Paaschtijd, had of scheen vroeger een doel te hebben meer overeenkomstig met den tijd, waarop het plaats vindt. Hoewel vermaak en praalzucht van den oorsprong af nevendoel waren, werd de bijwoning der Godsdienst-plegtigheden ten minsie voor hoofddoel gehou den; men ging werkelijk naar Longchamp en bezocht de kapel om er de akkoorden van die vermaarde muzijk te hooren, welke de maagden der Ko. ninglijke Abtdij van mevr. heilige Isabella, zoo als Zij hare stichtster noem. den, alidan uitvoerden. Wel verre van tot Longchamp te gaan, komt men thans naauwelijks tot hec bosch van Boulogne, de meesten zelfs honden zich in de laan der Champs- Elysées op. Men weet niet meer wat Longchamp is en van zoovele wan. delaren ben ik mogelijk de eenige, die werkelijk daar geweest is. Een oude molen, eenige stukken muur, eene boerderij, tuinen, en vooral groote wei- en bouwlanden, welke zich langs de oevers der Seine u tstrek. ken, ziedaar al wat van de Koninklijke Abidij overgebleven is. i Naast deze overblijfselen verheffen zich Oostwaarts de wijnbergen van Surènevoorheen vermaard, thans misprezen wegens derzelver druivennat boven deze betgen verheft zich de kruin van den Mont-ValérienZuidwaarts strekken zich, in eenen halven cirkel, de lagere doch meer vruchtbare hen. veis van St. Cloud en Mendon uit, welke met vroljjke dorpen en buiten» plaatsen als bezaaid zijn. Bijna altijd heericht er stilte en eenzaamheid In de vlakten van Long4 champ, terwijl het bosch van Boulogne, lente-vereeniging der Panjsche groote wereld, van elegante iedigloopers en schitterende rijtuigen wemelt. Zoo veel beweging en leven, zoo veel stilte en eenzaamheid, zijn slechts door eenen kleinen muur of door eene heg van elkander gescheiden. Toen er eene Aotdij in deze streken werd gevonden, was de stilte minder groot en de menigte kwam alleen in het bosch om naar Longchamp te gaan, want mvr. Isabella had zich daar opgesloten, en de Koningin Blanka, hare moeder, met den heiligen Lodev/ijk haren broeder, kwamen baar daar dikwijls bezoeken. Nu, waar de Koning gaat, daar gaat het hof, en waar het hof gaat, of ten minste daar, waar het voorheen ging, daar ook ging de stad, dat is te zeggen de rijken, de burgers en de menigte zelfs, wanneer zij kon. Na Blanka en haren zoon, kwamen andere Vorsten en Vorstinnen nog dik. wijls te Longchamp. Er zijn Koningen geweest, die vandaar hnnnebesluiten dagteekenden, eenigen zelfs zijn er gestorven. Anderen werden erheen gelokt door de bekoorlijke stemmen, welke er zich gednrende de plegtigheden der Heilige Week deden hooren; het publiek nam ook de gewoonte aan om zich naar Longchamp te begeven. De toevloed van zoo veel hoorders bragt wanorde en stoornis te weeg. De Aartsbisschop verbood het rouwfeest van Longchamp en men ging slechts tot het bosch. Toen was bet dat de luister der muzijk en der godsdienstige plegtigheden, door dien der rijtuigen en van al wat weelde kan opleveren, werd opgevolgd, en dat men Longchamp een wandeling noemde, waarop niet alieen de rijken van Parijs, maar ook van het overige Frankrijk en zelfs van vreemde landen in pracht en weelde kwamen wedijveren, en waarop men verbaasd stond van al hetgeen knnst en nijverheid, door de magt van het goud geprikkeld, vermogen. Zoo was Longchamp sedert hec verbod van den Aartsbisschop, zoo Is het nog in onze dagen. Het is nog altjjd Ai&x, dat op WoensdagDonderdag en Vrijdag der Heilige' Week, de Parijzenaars groot en klein, rijk en arm met verwonderlijken ijver en naanwgezetheid komen vertoonen en bewonderenhet fraaiste en nieuw, ste wat maar vertoond en bewonderd kan worden. Hec zijn de feestdagenf der behaagzucht, het is de groote wedstrijd der schoone vrouwen, Acxfaskit- nables, der keermakers, der modemaakster en der faaije paarden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3