t4$L~. A\ 1S41. LBYDSCBE VRIJDAG, jt a COUR A Pf f 28 MEL BuRnEMF.fcsTF.R en Wethouders dér Stad Lrydenbrengen mits deze ter kennisse Van dc belanghebbendendat bij Dun Ed. Aclnb. van den Heer Controleur der Directe belastingenis ontvangen het Executoir verklaard Kohier wegens het Véefondsdienst 1841, en dat dezelve aan den Meer Ontvanger is verzonden. Leydenden ajrstcn Mei 1841. J. G. DE M E Y. Ter ordonnantie van dezelvê, V. PuTTKAMMER. NEDERLANDEN. Leyden, 27 Mei. Zoo wij vernemen zal onze Stad bij de aanstaande komst Van Zijne Maj. prachtig versierd en des aiionds luisterrijk verlicht wezen. Onderscheidene cerepoorren zullen worden opgerlgt en de verlichting op de voornaamste straten en grachten bntmsgewijs geschieden, hetgeen een heerlijk effect zal doen, De Eerewscht van H. H. Studenten heeft tot haren Commandant benoemd den heer Luyben tot ohdet-Commsndant den heer Nolthenius en tot Banierdrager den heer Amersïoordt. De uniform van deze Eerewacht zal zijn: zwarte rok, wit piqué vest met gouden knoopjej, witte of zwarte pantalon naar gelang van hut weer, zwarte ronde hoed, wit lederen handschoe. nen, witte satijnen echarpe over den regter schouder van boven met rood en van onderen met hlaauw koord afgezet, aan welks einde eene Oranje roset, terwijl de Commandanten Commissarissen-strikken op den schouder en Oranje sjerpen om het lijf zullen dragen. De hoofdstellen der paarden zullen' mei Oranjè-llmen versierd zijn, onder het zadel witte schabrakken. Het coacuum der Burger-Eerewacht is ons nog niet bekend. (jok vernemen' Wij, dat de Ede! Achrb. heer H. C. Huizer, Burge. meester van Soeterwoude, Zijne Maj. aan de Vink, Dingsdag morgen zal complimenteren. In de afgeloopene maand zijn voltooid geworden de zeer belangrijke her. stellingen, welke aan het gebouw der Hooglandsche of Sr. Pancras Kerkbe. hoorende aan de Nederduitse!) Hervormde gemeente binnen deze Stad, zijn daar. gesteld geworden; dit gebouw, omstreeks het laatst vande 13de eeuw geheel Itr den toenmaals Golischen stijl opgerigt, ofschoon gedeeltelijk aan de west zijde niet volkomen opgetrokken, was sedert jaren in meer en meer verval len toestand geraakt en had, zoo door den tand des tijds, als door den schok op den onvergecelijken i2den Januarij 1807, en later door de geduchte stormen in het najaar 1836 zoodanig, geledendat wilde men dit waarlijk schoone en In don vorm der middeleeuwen grootsch prijkende kerkgebouw niet geheel zien vervallen en voor de uitoefening der godsdienst geschikt doen blijven, aanzienlijke versterkingen en reparation noodzakelijk werden vereischt. De Gemceme-Comrrtisste van bovengenoemde gemeente heeft dan ook niet geaarzeld tot dit werk te besluiten daartoe In staat gesteld geworden door een renteloos voorschot van 25,000 en door belangrijke aanzienlijke vrijwillige bijdragen zoo door de leden der Hervormde gemeente als door die van andere gezindten verstrekt, en aizoo Is dit gewlgtlge werkopgerira. gen aan den kundigen bouwmeester .7. de Sauvage, Mr. Timmerman alhier, tot stand gekomen, waardoor niet slechts de zoo noodige versterkingen in het geheele kap- en blmwerk zijn aangebragt geworden, maar is ook doot eene geheel nieuwe bekbepeling, welke daaraan nog ontbrakhet ketkge bouw allerins verfraaid en verbeterd, terwijl mede belangrijke reparation aan de beide prachtige fagades bewerkstelligd zijn geworden. Voorzeker zal met de gemeente, ieder Ingezeten dezer Stad der Gemeente- Commissie dank betuigen voor de zorgen en moeiten door haar zoo ruim. •choocs aangewend, om mede te werken tot behoud van een gebouw, het. welk de bewondering van iederen bouwkundige opwekt en zoo wij wen. sehen nog bij het late nageslacht tot een sieraad in onze Stad moge ver. strekken. De verwachting, welke men omtrent de voorstellingen van het Theatre National van den heer Faugcroux had opgevat, heeft zich verwezenlijkt. Dètfelve zijn, zoowel wat de tooneelstukken, welke er gegeven worden, als wat de overige spelen en vertooningen aangaat, in één woord schitterend en voldoende. Zoowel de inrigting van de tent, ais de decoratien en coscu. Bleu zijn allen even gepast en smaakvol. De Acteurs voldoen algemeen; loodat er niet kan getwijfeld worden of de heer Fougeraux zal ook hier, evei ais hem te '1 Gravenhage is te beurt gevallen, over den toeloop van het Publiek, dat iets schoons en kunstmatigs wil aaischouwen, voldaan zijn. Uit 's Gravenhage meldt men van den 27 Mei: De Eersie Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van heden, aangenomen: i". het ontwerp van wet tot regeling van het regtswezen in de provinciën Zuid- en Noord-Holland; 20. dat nopens de regteriijke orga nisatie van Limbnrg; 30. dat tot regeling van eenige punten de dienst der Justitie betreffende; 40. dat tot opheffing van den exceptionelen regtstoeatand van het Hertogdom Limbnrg, en 5°. dat ten aanzien van de consignatie van effecten aan toonder, welke aan minderjarigen of aan onder curatele gestelde personen toebehooren. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is beraadslaagd over bet ontwerp van wet nopens de onteigening ten alge- meenen nutte. Onderscheidene leden hebben zoo wel vóór als tegen de voordrag; het woord gevoerd. Nadat ook Hunne Excc. de Minister van Justitie en de Directeur-Generaal van Oorlog het ontwerp hadden verde. digd, is men ter stemming overgegaan, waarvan de uitslag is geweesc, dat het ontwerp met eene meerderheid van 37 tegen 16 stemmen Is aangenomen. Tegen hebben gestemd, de heeren: RommeGouverneur, Verwey-Mejan van HeecierenLuzac, Kniphorstvan Nes, van der Gronden, Gockinga tVeywrendtsWarin, Golstein,van HeiomaHuydcktpervan Nagelt en van Dam. De vergadering is vervolgens onbepaald gescheiden. Z. K. H. de Prins de Joinville, die zich sedert eenige dagen aihier bevindt, heeft onder andere belangrijke bijzonderheden, de modelkamer van scheepsbouw enz. bij het Ministerie voor de Marine bezigtlgd. Z. K. H. gaf Hoogstdeszelfl tevredenheid en voldoening te kennen over de verzame. lbigen aldaar. In deze modelkamer bevindt zich alles wat eenlgzins belangrijk is aangaan de den scheepsbouw, de kuit- en oeververlichting, zeekaarten en boeken van alle zeevarende natiën, en vooral een aanzienlijk getal modellen van schepen van allerlei aard, en eene kostbare verzameling van (zeekaarten en boeken, boven en behalve de zee-atcillerie van vroegeten en lateren tijd. Men maaki van deze gelegenheid gebruik, de aandacht, niet alleen van zeevarenden, naar ook van kunstminnaars op de bedoelde modelkamer te vestigen, en dezelve aan te bevelen ter bezigtiging van vele wetenswaardige en met groote zorg daargestelde verzameling, welke men gérustelijk ver. trouwt, door geene belangrijker in eenig land te zullen zijn overtroffen. Naar men verneemt zal Z. K. H. de prins de Joinville dezen avond van hier naar Rotterdam en Viissingen vertrekken. Den 22scen dezer is te Maassluis, op de werf Hollands Trouw, van den scheepsbouwmeester E. van der Hoog, geregeld van stapel geioopen hec fregatschip Rotterdam, groot 650 lasten, zullende gevoerd worden door den Kapitein Pietcr Vis, voer rekening van de heeren A, van Hoboker. en Zonen, te Rotterdam. Uit Amsterdam meldt men van den 26 Mei: Heden is alhier in het fVapen van Amsterdambuiten de Willemspoort, door de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij publiek aanbesteed, de levering der houtmaterialen, benoodigd tot een gedeelte van de voortzetting van den spoorweg tot Rotterdam; en is die levering gegund aan den minst inschrijvende, den heer Pieter Visser Az,, aannemer van publieke werken, wonende te Sliedrecht, toe den prijs van f 1.72 per strekkende el voor de strekhoutcn; en 1.29 per strekkende el voor de dwarsleggers. Voorts zijn aanbesteed vier vaste bruggen, twee wachthuizen, duikers, rasterwerk, enz.; aangenomen door den heer G. van P.ijleveldaannemer van publieke werken te Haarlem, voor den prijs van f 60,000. De Konst- en Letterbode deelt een merkwaardig verschijnsel mede, het. welk in de geschiedenis der schilderkunst Cesar Ducornet oplevert. Deze uitmuntende sclujder werd te Rijssel in 1806 geboren en kwam jammerlijk mismaakt ter wereld. Hij mist de beide armenen ook de dijen ontbreken of zijn althans zeer kort. Aan zijne voeten vindt men slechts vier toonen. Bij zulk eene gebrekkige ligchaamsvorming is het schier onbegrijpelijk, dat het denkoeeld, om schilder te worden, bij hem kan zijn opgekomen. Reeds vroeg ontwikkelde zich dit talent bij Ducornet en zijne voeten vervangen daarbij de plaats van handen. Hij heeft ais schilder zich eenen grooten roem verworven, en behaalde op de tentoonstelling van 1840 te Parijs de gouden medaille voor een stuk, voorstellende den dood van Maria Magdatsna. Ver- schillende historiestukken zijn door hem geschilderd en versieren onderschei, dene kunstverzamelingen. Daaronder worden vooral genoemd: de heilige Lodewiykonder eenen eik sprekendeJakobweigerende zijnen zoon Benjamin te laten gaanTasso en EieonoroFaust en MargarethaMaria Magdalena aan ie voeten van Christus, enz. Ten einde de fijheid en gevoeligheid zijner voeten te bewaren, loopt Ducornet nimmer, behalve eenige weinige schreden in zijne werkplaats; overigens wordt hij altijd gedragen. Hij is niet meer dan 3J voet hoog, zijn hoofd is groot, maar goed gevormd, zijne stem aange. naam, zijn geest levendig. Volgens eene statistieke opgave, is de bevolking der provincie Vries, land, gedurende een tijdvak van 126 jaren, van 129,539 tot 227>859 zielen aangegroeiden aizoo met 98,320 zielen vermeerderd. T U R K Y E. Uit Seralin meldt men van den isden: Zoo even ontvamgen wij de twee achtergeblevene posten uit Konstanclno® pel var. 28 April en 4 Mei. De opscand in Bulgarie had aldaar in het begin veel opspraak te weeg gebragt f en de Porte had Hmsein-Pachadie een. maal de Janitsaren vernietigde, benoemd, om den opstand te bedwingen. Ondertusschen voegt een latere brief er bij, dat de Grooc-Visier de afgezan ten der Bulgarische Christenen met troostvolle verzekeringen had laten gaan. De expeditie tegen Candia was mee 6000 man onder den wreeden Tahir- Pacha vertrokken. Den 3 Mei had Lord Pontonbj van Londen instruction ontvangen, wier resultaat reeds den 4den door renboden naar verscheidene rigtlngen gebragc werd. De Porte zou aan Mèhemed-Ali met betrekking op de schacting nog Concessie» gedaan hebben. Onbestemd luiden de geruchten over onlus ten, die in Macedonië deels dreigen, deels reeds uitgebroken zouden zijn» Brieven uit Weenen houden in, dat door den hof-krijgsraad reeds een besluit genomen is, om, bijaldien de opstand in Europeesch-Turkije zich verder ook in Bosnië mogt uitbreiden, tot beveiliging der militaire grenslijn tien duizend man tusschen Petrina en Gradisca zaïm te trekken. Men zegt dat ook reeds met betrekking tot deze zorg voor de grenzen, de noodige bevelen naar GÜna, Petrina en Panczowa, aan de beide Banaat-regimenten, de Duitschbanater, Broder en Otachaner afgezonden zijn. Dat de opstand zich zuidwaarts, naar Macedonië, uitgestrekt zou hebben, bevestigt zich nog niet, daar latere brieven uit Bitoglia en Salonichi, die tot den 2iscen April loopen, daarvan met geen woord gewag maken. Daarentegen ver meerdert in Servie, werwaarts vele vlugtelingen de wijk genomen hebben, de deelneming en volksgisting, ondanks al de voorzorgen der regering van dag tot dag. Te Belgrado is zelfs een soort van wonder gebeurd, hetwelk veel invloed op de gemoederen oefent, hoezeer verstandigen het natuurlijk of voor een, misschien uit zinsbegoocheling ontscaan gerucht, of voor een opzettelijk bedrog zullen houden. Er moet namelijk op een van de moskee- torentjes of zoogenaamde minarets der vesting, het duidelijke teeken van het heilige kruis verschenen zijn. Over Triest verneemt men, dat te Alexandria een gerucht liep, dat de Engelsche regering van Mehemed-Ali verlangd had, een korps troepen, het welk »zij langs den weg derRoode zee naar Indië wilde zenden, door ./Egypte te laten trekken, doch dat de Pacba vreezende dat de Engelschen, zoo zij eenmaaa! voet in ./Egypte gekregen hadden, dat land niet gemakkelijk weder ontruimen zouden, hec aanzoek van de hand gewezen had. Dit gerucht vond echter weinig geloof. Volgens te Triest ontvangene scheepsberigtenwerden Omstreeks de Grieksche eilandei, de zeeroovers talrijker dan te voren. RUSLAND. Den 24 April heeft de Keizer van Rusland hec voigend bevelschrift uit gevaardigd: Reeds op de eerste tijding, dat de Chinesche Regering den invoer van opium in China verboden had, werd, ter meerdere bevestiging der van oudsher tusschen Rusland en het Chinesche Rijk bestaande eendragc, en in bet be lang der wederzijdsche goede verstanühouding aan de grenzen en des handels

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1