A3. 1841. LEYDSCHE COÜRAN f. V R IJ D A G, 21 MEI. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders de$ Stad Leyden, waarschuwen bij dezen een Ieder, wien het zoude mogen aangaan, dat ingevolge de bestaande wetten op de aan staande Kermis, gcene lloroskooptrekkcrsPlaneetlezersDobbelaars. RjfelacrsDraai borden, of diergelijke schadelijke spelen zullen worden toegelatenen dat onder voor wendsel of schijn van iets te vertoonen als anderzins, geen t bedelaarsverminkte of ge brekkige personen alhier zullen worden gedoogd, maar dadelijk door de Agenten der Poli tie opgevat, ten einde omtrent dezelve naar bevind van zaken zoude kunnen worden gehandeld Terwijl wijders aan allen die in de termen der wet op liet Patcnt-regt vallen, bij deze nadrukkelijk wordt herinnerd, dat zij niet zullen worden toegelatenten zjj van een behoorlijk Patent voorzien, waaruit tevens blijkt dat het diensvolgens door hun verschuldigde regt is betaald. - Dat eindelijkniemandgedurende deze Kermis met iets zal mogen voorstaan, op de straten vertoonen, of daarmede rondgaan, zonder daartoe niet alleen het vercischte consent verkregen te hebben, maar ook het deswegens verschuldigde marktgeld aan den Marktmeester te hebben betaald. Wordende de Neer Directeur en Commissarissen van Policie bij deze gequalificeerdom voor de executie dezer te zorgen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den ijrden Mei 1841. J. G. de ME Y. Ter ordonnantie van dezelve, V. P UTTKAMH ER. NEDERLANDEN. Leyden, 20 Mei. Gisteren namiddag omstreeks 6 ure passeerde onze jstad Zijne Maj. de Ko» ning, komende van Utrechc en zich naar 's Gravenhage begevende. Uit 's Gravenhage melde men van den Mei: In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, zijn ingekomen eenige verzoekschriften, onder anderen uit Nijmegen en Gronin gen, waarbij wijzingen worden voorgescelu in het tarief der regten op den in-, uit- en doorvoer. Verzending aan de Commissie. D" Commissie toe de peticien brengt, bij monde van de heeren van Hoorn van Burghvan Heiomavan Panhuys en de Manacht verslagen op in hare handen gestelde stukken uit. Zij zijn, onder anderen: i°. van korenmolenaars in Groningen en Drenthe, die verzoeken, dat de accijns op het gemaal voortaan mee meer bij collecce, maar bij admodiatie of uitkoop worden ge heven; 2°. van kooplieden en ingezetenen uic Maastricht, die bedenkingen voordragen tegen cie aanhangige voordrage van wet op het personeel; 30. van 51 kooplieden, commissionairs, winkeliers, fabrijkanten en andere gepaten teerde ingezetenen uit de provincie Groningen, die almede hunne bezwaren voordragen tegen de aanhangige wet op het personeel, en wel bijzonder wnc aangaat den vierden grondslag, van de paarden; 40. van verveeners in Vries land, die hunne bedenkingen in het midden brengen tegen den bestaande accijns op den turf; 50. van fabrijkanten in ijzerwaren te Nijmegen en elders, die op eene verhooging vsn inkomende regten op de spijkers aandringen; 6°. van den heer van der Tuukte Haarlem, die nog nader zijne beschou wingen, over het ontwerp, betrekkelijk het personeel, aan de aandachc der Kamer aanbeveelt, enz. Alle deze verzoekschriften zullen eer griffie neder gelegd en de verslagen gedrukt worden. Nog is door den heer van Heioma verslag gedaan op een adres van 14 Notarissen in het arrondissement Heerenveen, provineie Vriesland, ten aan zien van de overboeking der hypothecaire inschrijvingen uic de registers van het oude stelsel, in die, welke, ten gevolge der niéuwe wecgeving, zijn daargesceld. Wordt besloten, dac requaest ter griffie neder te léggen en het deswege gedane verslag te doen drukken. Bovendien wordt, op voor. stel der Commissie, besloten een afschrift van dat verzoekschrift te ver zenden aan Hunne Excc. de Ministers van Justitie en van Financ;ên. De Voorzitter zegt, dat er bij de Kamer zijn ingekomen de antwoorden der Regering, ten aanzien van hec oncwerp van wet nopens de onteigening ten algemeenen nutte, hetwelk van een nieuw opstel van die voordrage vergezeld gaat; dat hij, voor den geregelden loop der werkzaamheden van de Kamer, voorstelt, om die antwoorden aanstaanden Vrijdag in de afdee* lingen in overweging te nemen, en om alzoo de beraadslagingen, over het ontwerp van wet, nopens de consignaciënwelke overraorgepVrijdag, zouden worden gehouden, tot Zacurdag aanstaande, uit te stellen. Dien overeenkomstig worde besloten. De Vergadering wordt alzoo tot aanstaanden Zacurdag, den 22Sten dezer, des middags ten twee ure, gescheiden. [Men had in de zitting van heden verwacht het verslag den centrale af- deeling over hec ontwerp van wet, nopens de gestichten voor krankzinnigen; doch heczelve zal thans waarschijnlijk op hec einde dezer week worden uic* gebragc. In den loop der volgende week ziet men de beraadslagingen te gemoet, zoowel over dat ontwerp, als nopens dac, betrekkelijk de onceige. nïngen ten algemeenen nutte.] Zijne Maj. heeft dezer dagen benoemd: bij de dienstdoende schutterij van 's Gravenhage tot Kapitein, Mr. F LCerton, thans iste Luitenant; en tot iste Luitenants: Mr. U, J, HuygensLTV, J, C, van Brakel en Jhr. TV, O, L, Boreel, allen thans 2de Luitenants. Dezer dagen is bij Koninglijk besluit vervallen verklaard, dat van den 2 Julij 1822 Staatsblad N°. 16), betrekking hebbende tot hec kopijregt van den[Staat, waaromtrent door den Hoogen Raad de bekende uitspraak gedaan is. Zijne Maj. heefc eervol ontslag verleend aan den gepensioneerden Ma joor J, B, Perrenet du Battuals Commandant van hec Huis van Militaire Detentie te Leyden, en den Luitenant-Colonel J. Irisch Stephensonthans 'Commandant der Strafgevangenen te Woerden, bij wijze van overplaatsing 'benoemd rot Commandant te Leyden; en benoemd tot Commandant van hec Huis van Opsluiting en Tuchtiging te Woerden, den gepensioneerden Majoor j. Vorstenbosch, Zijne Maj. heeft eervol ont9lag verleend aan de navolgende officieren der dienstdoende schutterij te's Gravenhage, als aan: Mr. P, Stratenus, als Kapitein, en aan Jhr. Mr. N de Gijzelaarals 2de Luitenant. Nog heeft Zijne Maj. eervol ontslagen N. Meijerals Kapitein-Com mandant der dienstdoende schutterij te Bolsward, en in diens plaats benoemd, J. Binkesthans iste Luitenant bij dezelve schutterij. Men verneemt, dat de Commissie benoemd bij Koninglijk besluit van den 1 Augustus 1839, N°. 19, ter beoordeeliug en tot toezigc van hec te Apeldoorn daar te stellen monument, ter nagedachtenis van wijlen Zijne Exc. den Luitenant-Admiraal van Kinsbergen van de verschillende ontwer pen, welke ten gevolge het uicgegevene programma waren ingekomen, hec plan, vervaardigd dooor den heer P, Huysers Az., Architect te Breda, waar- d'g gekeurd om bekroond te worden, wJarvan eervolle vermelding geschiedt is. De inzenders der niet bekroonde ontwerpen zijn verzocht dezelve onder overlegging van behoorlijke bewijzen van eigendom, te doen afhaleo bij den Burgemeester der gemeente te Apeldoorn. In de zitting van den Hoogen Raad van heden, heeft de Procureur- Generaal zijne conclusien genomen in de zaak van TV, G. Vervloet, De Procureur-Generaal meende, dat de aangevoerde middelen van cassatie niec konden leiden tot dc vernietiging van het arrest. Toestemmende, dat er in deze zaak eenige onregelmatigheden hadden plaats gegrepen, zoo meende Z. E. H. A.dac dezelve niec op straffe van nietigheid waren voorgeschre. ven. Hij concludeerde micsdien cot de verwerping van het beroep. Alhier is Uit Berlyn aangekomen de Graaf de PerponckerGezant van Zijne Maj. bij hec Pruissische Hof. Heden morgen is Mgr. Capaccinibuicengewoon Gezant van Jden Hei ligen Stoel bij hec Nederlandsche Hof, in deze Residentie aangekomen. Z. II. heeft zijnen intrek genomen bij den hoog eerw. heer AntonucciKamerheer- honorair van den Paus Gregorius XVIVice-Suprior der Holl. Zending enz. De fabrijk voor werktuigkunde en hec giecen van metalen voorwerpen van den heer Dixon en Comp,9 genaamd de Atlasheefc te Amsterdam hare werkzaamheden een volle aangevangen. Omtrent de ontvangst van Zijne Maj. den Koning eergisteren te Ucrec'nc nemen wij uic de Scadscouranc het volgende over: Reeds vroeg wapperden heden van den trotschen Domscoren, van de pu. blieke gebouwen en uic de vensters van bijna alle huizen de Nederlandsche vlag. De straten waren groen gemaakt en de huizen met festonnen versierd. Duizenden menschen waren reeds vroeg op de straten, om hunnen Vorsc als Koning te begroeten. De schutterij en de bezetting, zoo infanterie als kava» lerietrokken op, om de haar a?ngewezene posten te bezetten, en elk wedijverde, om, of in zijne betrekking, zich tot de ontvangst gereed te maken* of ooggetuige van den incogc te zijn. Het kiokkespel werd reeds in den vroegen morgen gehoord tn herhaalde zich gedurende den dag bij cusschenpoozen. Aan de grens der provincie, te Harmeien, werd Zijne Maj. verwelkomd door Zijne Exc; den Staatsraad Gouverneur der provincie, den heer van de Polldie zich vroegtijdig, met een decachement kavalerie, derwaares had begeven. Aan den Hommel werd Hoogstdezelve ontvangen door de eere- wacht, die Zijne Maj. cot aan de stad begeleidde, alwaar Hoogscdelve om streeks 9J- ure aankwam, en met een algemeen gejuich werd begroet. Onder den criumfboog werd Zijne Maj. door den edel achtoaren heer Burgemeester, den heer Ktenaan het hoofd oer stedelijke Regering, ontvangen en mee eene aanspraak verwelkomd. Van hier nam de optogc een begin op de wijze en door de straten in onze vorige medegedeeld, onder het gelui der klokken en hec gejuich der ontel bare men'gte. Aan ner Gouvernementsgebouw, alwaar Zijne Maj. afsteeg, werd Hoogst* dezelve ontvangen door Zijne Exc. den Minister van Staat Baron van der Capellen, den heer Staatsraad-Gouverneur, enz. Zijne Maj, vertoonde zichvergezeld van den heer Gouverneur, weldra op hec balkon, en werd door een herhaald gejuich begroet. Hec corps Stu denten, hetwelk zich tegen over hec balkon geplaatst had, crok met deszelfs banieren voorbij Zijne Maj. en keerde naar hec auditorium cerug. Hierop defileerden de beide bataljons der schucceiïj, die der 9de en 10de regiment infanterie en de lanciers voorbij den Koning, onder hec aanhoudend gejuich der aanschouwers. Hierop heefc Zijne Maj. audiëntie verleend aan vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Men verneemc, da: na den afloop der audiëntie. Zijne Maj.'sRijks-munt, de Akademie-gebouwen, den Zoölogischen cuin, en andere merkwaardighe den zal bezoekeny en het middagmaal zal houden op hec stadhuis, alwaar alles daartoe prachtig is ingerigt. Heden avond wordt Hoogstdezelve in den Schouwburg verwacht, alwaar eene zinnebeeldige voorstellingUtrechts kulde aan Neêrlands Koning, door den heer A, van der Hoop Jr., door ae heeren Hoedt en Bingleij zai vertoond worden. De illuminatie zal heden avond aller prachtigst zijn. In onze volgende hopen wij een nader verslag van een en ander te geven. De heeren leden van de burger-eerewachc hebben over eenen zwarten rok eenen breeden bandelier van rood en wit satijn. Voorts wie vesc, zwarte broek, en een claque met oranje coquarde op. Hunne paarden zijn voorzien van een wit dekkleed, omboord met eenen breeden rooden rand. De klee ding van de H. H. Scudenten, bij die eerewaebe, is groene rok, witte broek en hoed met oranje coquarde. Op den linkerschouder hebben zij een' facul- teitsscrik, welke tot op den elleboog afhangc. Uic Arnhem meldt men., dac de Staten van Gelderland 1. 1. Zacurdag eene Commissie hadden benoemd, ten einde de schrifcelijke verklaring van hunne hulde aan Zijne Maj. den Koning over te brengen. Uit Leeuwarden meldt men van den 17 Mei, dac men ook dédr eerlang het genoegen zal hebben Zijne Maj. den Koning te zien en dac reeds alles tot Hoogstdeszelfs oncvangsc wordt gereed gemaakt. T U R K Y E. Een Belgisch dagblad bevat omtrent den opstand der Christenen in hec Turksche Rijk het volgende: De Thessalische notabelenop Witten Donderdag op den berg Olympus vergaderd, hebben hunne provincie vrij en onafhankelijk verklaard, behou. dens om zich later met het Grieksche Verbond of met het Oostersche Rijlc te vereenigen, falenzas is tot commandant der Christelijke strijdkrachten in die provincie benoemd. Een sterk detachement christelijke insurgenten heeft zich naar Arta begeven en over bet algemeen is door de Grieken be. sloten geworden om zich van de zeekust meester te maken, ten einde zich gemakkelijker leeftogt en wapenen te kunnen verschaffen. In Albanië heeft zich, insgelijks op Witten Donderdag, een voorloopig bestuur te Urana ge. vestigd. De Christelijke bevolking heeft eene bende Musalraannische Anna ten, die het land teisterde, weggejaagd. Een bevrijdings-tiend was ingesteltj om in de kosten der noodig gewordene wapeningen te voorzien. Onderschei, dene volksstammen hebben zich aan het voorloopig bestuur van Alianië on.' derworpen. De insurgenten te Cassandra schijnen het gezag van Valenzas te erkennen. Zij bezitten eenige schepen, waarmede zij op de onder Otto. mannische vlag varende schepen jagt zullen gaan maken. De Insurgenten van MesopoiamiëChristenen en Muselmannen zijn in het bezit van bjjna alle bergfortcn; de Turken delven allerwegen het onderspit;-

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1