T U R K Y E« De Saltan hëeft eeh Hsttischetiff uitgevaardigd, waarbij de véelvuidige geruchten Worden tegengerproken, als of, sedert de verwijdering van Reschid- Pacha, een geheele ommekeer van zaken en eene verandering in de buiten, landsche staatkunde zob voorgevallen zijn. De Sultan had, om zijne goedkeu, ring aandien Pacha en aan den Pacha Fethi-Ahmeite toonen, hun aanzienlijke jaarwedden toegestaan* Omtrent den toestand van het eiland Candia verneemt men, dat, nadat de Sultan aan de opstandelingen eenige concessien gedaan had, zij, zich daardoor versterkt gevoelende, meerdere concessien hebben verlangd, en een soort van bestuur hebben ingesteld, hetgeen alle middelen van tegenstand Organiseert. De Turken zijn genoodzaakt geworden zich in hunne vestingen Op te sluiten. Ondertnsschen heelt, volgens de laatste berigten uit Kon stantinopel, de Sultan besloten, beginnende met 15 Mei, de kusten van 'Candia, met uitzondering van eenige havens, aan eene gestrenge blokkade te onderwerpen* SPANJE. De volgende telegraphische depeche uit Madrid van den 8sten dezer is bij tie Fransche Regering ontvangen: De Kamers zijn heden zaamgekomen ter verkiezing van het Regentschap. Bij eene eerste stemming hebben zij met 153 tegen 136 stemmen beslist, dat er slecht! één Regent zal wezen. De tweede stemming leverde de vol gende uitkomsten op: Espartero I79, Augustas Arguellet 103 steramen; verloren stemmen 8. Dien ten gevolge is Espartero tot Regent van Spanje geproclameerd. ZWITSERLAND. In den kleinen Raad van Aargau is den 4den dezer met grooce meerder, heid van sternoten besloten, aan den Grooten Raad twee punten voor te stellen: i°. dat het door het kanton genomen besluie zou blijven, om de kloosters voor afgeschaft te verklaren, maar 2°. dat het kanton, om te toonen, dat het vrede en eendragt met de overige kantons wil en uit de afschaffing der kloosters geen gewin wil trekken, toe zal staan, dat de vrouwenkloosters Fahr en Maria-Kroning,|van wie niet bewezen is, dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan de laatste onlusten, in het genot van hcc bezit huns vermogens zullen hersteld woraen, doch onder die voorwaarde, dat zij zich in een ander land zullen nederzetten. Dezulke, die in hunne kloosters niet willen terugkeeren, zullen levenslang onderhouden worden. DUITSCHLAND. De Pruissische Staats-courant van den 8 Mei meldt, dat de verdragen, tot voortzetting der Duitsche tolvereenigingwederom door de Gevolmagtigden onderteekend waren. Uit Biberich meldt men van 9 Mei, dat de steendam in den Rhijn ge- heel was weggeruimd en de stoomboot, de Koningin Victoria, onder het bulderen van het geschut, de vaart weder geopend had. De Koning van Beijeren heefc, omdat het gebruik van sterken drank in zijn Koningrijk in plaats van af te nemen, meer en meer toeneemtbevolen, dat alle Leeraars in de Duitsche en Laiijnsche scholen tegen het gebruik van dén sterken drank zullen waarschuwen en hetzelve dusdoende zoo veel mo gelijk te keer gaan. Het schip de Stad Manheim, bevracht van Amsterdam naar Manheim, is bij Weissemhurm op een' steen gevaren, waardoor het lek geworden en een groot gedeelte der lading beschadigd Is. Uit Duitschland worden gunstige berigten aangaande de te veld staande 2aden en de boomvruchten medegedeeld. GROOT-BRITANNIE. Londen den 12 Mei. Lord Sandon heeft in het Lager-Huis voorgesteld, «m het ministeriële voorstel, ten einde de thans bestaande belasting op de vreemde suikers te Verminderen, te verwerpen, omdat daardoor de onder» gang der West-Indische koloniën, waar de emancipatie der slaven had plaats gehad, zou berokkend worden. Den loden en uden zijn daar over debatten in het Huis gevoerd, en men meent, dat heden avond Sir Peel ook over dat voorstel t.al «preken en er dan dadelijk tot sreraming zal worden overgegaan. Vervolgens zal over de vermindering van de regten op de granen moeten gehandeld worden. Eergisteren heefc een lid van het Hnis opvraag gedaan van de hoeveelheid tarwe en ander vreemd graan, hetgeen in Engeland van elders in 1838, 1839 en 1840 was aangebragt, benevens van het bedrag der belasting, welke in elk dier jaren op hetzelve betaald is, Bij gelegenheid, dat een dagblad het waarschijnlijk vergaan van het stoomschip the President mededeelt, herinnert hetzelve, hoe vele der groot, ste, schoonste en door de bekwaamste zeelieden gevoerde Engelsche oor. logschepen zijn vergaan. In het jaar 1807, bijv., 2onken op de hoogte van het eiland Madagaskar het linieschip Blenheim van 80 stukken, hetwelk door eenen bijzonderen vriend van Nelson, den dapperen Sir J. Trowbridge gecom mandeerd werd, en het fregat Java, eerstgemeld met700, het laatstgenoemde met 300 man aan boord, en geene ziel werd gered, en is van beide schepen tot op heden niet één splinter gevonden. In het jaar 1811 gingen op de korte vaart van uit de Oostzee naar Engeland de St. George van 98 stukken, en de Defence van 74 stukken te gronde; van de zich aan boord bevindende 1500 man werden slechts 18 gered. In het jaar 1811 vonden in het geheel 5000 Britsche zeelieden hun graf in de golven. Gezegd dagblad blijft niet in ge» breke, aan te voeren, dat ook bij de vermelde onheilen zonen van Lords en Graven eene spijze der geen onderscheid makende haaijen geworden zijn. Er liepen evenwel geruchten, dat het stoomschip geheel ontramponeerd aan een der West-Indische eilanden zou aangekomen en al de passagiers behouden zijn. F R A N K R IJ K. Parijs 14 Mei. Den nden dei avonds is de gewezen Koningin-Regentes van Spanje van Lyon te Parijs aangekomen en heeft zich den anderen dag naar de Tuilerien begeven, waar zjj door de Koninglijke famielje ontvan gen is. Het Hof der Pairs heeft nog 8 andere personen met Darmis In be schuldiging gesreld, vrijgelaten, en dus zullen voor hetzelve alleen drie, hamenlijk genoemde Darmis, Duclos en Contidire, met wie hij veel omgang had en bij wie, na den aanslag, buskruid en wapenen gevonden waren, geoordeeld worden. Darmis is 4a jaren oud, een mensch van een zedeloos gedrag en van verregaande buitensporige rupublikeinsche gevoelens. Ce openbare debatten in de zaak van Darmis en zijne twee mede be. Ithuldigden zullen den 24 Mei beginnen. De Poolsche Graaf Gerefiki heeft de Prinses Isabella Fernandina, doch - ter van den Spaanschen Infant Don Francisco de Paula, die zich te Parijs bevindt, geschaakt; doch daar de telegraaph hnnne vlugt had bekend ge. fnaakt, zijn zij te Namen gearresteerd en is de Prinses reeds naar Parijs te ruggezonden. De Graaf zal teregt staan, om dat hij drager was van eenen valschen pas. De rondzwervende Arsbieren maken wederom gebruik van de afwezig- beid der Fransche legermagt uit Algiers, om verscheiden strooptogten te doen en den omtrek der stad te ontrusten. Den isten dezer hebben zij op korten afstand van Algiers een blokhuis aangevallen; de Kapitein Muller, met 60 man van de bezetting uitgetrokken om hen te verdrijven, is in eene hinder laag gevallen, en allen zijn, op 5 man na, die hebben kunnen vlugten, ge sneuveld. Dadelijk zijn 1000 soldaten, die in de gevangenis waren, losgela tsn en gewapenden zijn er andere middelen van voorzorg genomen. Door de paketboot van Havre is het verhaal van eene ontzettende ge- benttents op zee aangebragt. Den 19 April 11. namenlijk stootte het Araeri ksansch schip IP'itliam Brawn van Liverpool naar Philadelpnia tegen een drijvend ijsveld, niet dat ongeinltiig gèvolg, Jat dadelijk iè sloepen lüocstfcn uitgezet worden, dewijl het schip begon te zinken. In de kleine stoep kon. den met den Kapitein (er waren 65 passagiers behalve het scheepsvolk aati boord J 8 man geborgen worden; de grodte nam er 42 in, de overigen kon. den geene plaats vinden en gingen met het schip ten grondea Den i7deti werd de groote sloep door het Amerikaansch schip Crescent ontmoet, die den 2 Mei daaraanvolgende 8 matrozen op de Fransche paketboot bovengemeld overzette. Nu echter blijkt het, dat van de 42 personen in de groote sloep er slechts 17 over waren, toen de Crescent hen ontmoette, én hoewel men nader bijzonderheden daarvan inwacht, is het zoo goed als zeker, dat de overige 25 personen, door de overgebleven 17 in zee zijn geworpen en daar hunnen dood nebben gevonden, waarschijnlijk door wanhoop op redding en honger daartoe aangezet; Van de kleine boot heeft men nog niets vernomen, MENGELINGEN. NIEUW SYSTEMA van OPENBAAR ONDERWIJS in FRANKRIJK (1). Het stelsel van openbaar onderwijs bevat in Frankrijk de drie klassen van primair, secondair en hooger onderwijs. Maar deze verdeeling, hoe natuur, lijk dezelve zich ook moge voordoen,- Is in hare toepassing geheel wille- keurig; zij gaat van geen vast beginsel uit, staat in geene betrekking tot den ontwikkelings-voortgang des volks, dat daardoor moet verlicht worden. Wij stellen er in de plaats van deze. slechts twee onder de volgende be. namingen vöor: 1°. Elementair of Nationaal onderwijs, dat ook algemeen zoude kunnen heeten2°. speciaal onderwijsvak-studie enseignement pro fessionnel.Ten gevolge dezer nieuwe beschouwing, is het vooreerst nood. zakelijk dat alle Franschen, die voor de wet gelijk zijn, ook voor het Forum des vernufts gelijk gesteld worden, dat zij allen zonder onderscheid, om niet, een gemeenschappelijk, in deszelfs omvang door wettige kracht ctear- gesteld, onderwijs erlangen, dat wel in enkele gevallen en vakken, naar de behoefte des tijds veranderlijk zoude zijn, doch altoos het gemeensciiappe. lijk uitgangspunt, naar de verschillende levensbestemmingen moest blijven. Geen punt behoort de regering voorzeker meer in aanmerking te ne. men dan het volslagen mangel aan overeenstemming tusschen onze openbare inrigtingen tot onderwijs en onze maatschappelijke zoo algemeene als bijzondere wetten, en zoo lang niet vóór alles dit mangel verdwenen is, hebben wij geene nationale opvoeding te verwachten. Was er echter in Frankrijk eene zoodanige, dat is, had het volksonderwijs, het pnderrigc der jeugd, tot onmiddelijk, en de vorming der mannen tot verwijderd doel, plantte het Id het kinderlijk hart de kiem, welke in den man tot ontluiking moet komen, was het, wat het zijn moest, voor zich een harmonicsch ge. heel, in de gezamenlijke staatskrachten een der zuilen van 'svolks welvaart: dan zoude zonder twijfel, de geest van partijschap en tweedragt elk jaar magteloozer worden. De ouden, bij wien het vaderlijk gezag onbeperkt en de invloed der godsdienst ongeloofelijk was, hielden de opvoeding der jeugd voor eene zaak van het hoogste gewigt, voor eenen last van den staat. Deze maakte zich van het kind meester, vormde het met goed- of strengheid, en be. schikte, zonder beroep, over het onderwijs dat het zoude ontvangen, opdac hoofd en hart met den geest der staatsregeling in overeenkomst zouden worden gebragthet vaderland hield zich geregtigd, op elk individuuns deszelfs beeldienis en randschrift te stellen en elke anders gestempelde persoonlijkheid als valsche munt te verwerpen. Wat verhindert ons even zoo te handelen? Zoude het openbaar onderrigt, deze eenige hefboom der nationale opvoeding en der wedergeboorte van het verstorven volksle ven, in onzen tijd minder nuttig, minder werkzaam of gewigtig bevonden worden? Dit is eene dwaling; de vertegenwoordigende regeringsvorm behoefc een aantal verlichte mannen, die men door de veredelde opvoeding der kin. deren moet zoeken te verkrijgen; eene bemoeijing, welke door toenemende welvaart, verhoogd geluk en duurzamen roem der naciën wordt beloond. Het getal kinderen, dat zich in de schooljaren bevindt, bedraagt zes millioen, dat is ongeveer het zesde gedeelte der gezamenlijke bevolking, een getal dat, wanneer de Regering zich hetzelve wilde aantrekken, meer dan toerei, kend zonde zijn om eene schoone toekomst en de duurzaamheid onzer staats, regeling te waarborgen. Daarom aanschouwe geen kind het licht der wereld, dat niet eenen dubbelen katechismus leere, die der godsdienstige en die der staatkundige geloofsbelijdenis. Denemarken mag hierin het voorbeeld van Frankrijk zijn (2). Wij konden het op de eenvoudigste wijze, als volgt, aanvangen. Laten de Kamers een jaar bepalen, te rekenen waarvan, alle belastingschuldigen hun burgerregt zonden verliezen, zoo zij niet een diploma konden ver- toonen, dat hun bij het verlaten der gemeente-schooi, 11a doorgestaan exa men, zoude worden uitgereikt. Nemen wjj aan, dat du denkbeeld reeds verwezentlijkt zoude zijn, dan zouden een- of tweemaal 's jaars, op be- paalde dagen, alle onderwijzers van een arrondissement door den onder- Prefect te zamen worden geroepen, om, onder het voorzitterschap vaneenen waardigen ambtgenoot, eene jurij van onderzoek daar te stellen, wier taak het zoude zijn, aan de zich voordoende leerlingen het vereischte diploma, naar gelang der kundigheid, welke zij aan den dag zouden leggen, uit te reiken of te weigeren. De bekwaamheid zoude bepaald worden door geheim votum en meerderheid van stemmen, het examen door meesters in elk vak worden afgenomen. Men behoede zich alleen daarvoor, de kinderen naar stand af te zonderen, hetgeen de gehoopte eenheid in hare kiem zoude ver nietigen; de knapheid alleen geve de voorkeur, zij verhooge den glans der grafelijke kroon, of veredele den zoon des geraeenen mans. Om echter de voordeelen te bepalen, welke aan het diploma van rijpheid verbonden zijn. moeten wij de jonge lieden in hunnen overgang van het nationaal onderwijs tot het volledige vergezellen. (Vervolg hierna'). (O uit het jongste werk van den afgevaardigde Emile de GirardinDe I'institution CParis chez. Augusts DesrezO De volgende mededeeling maakt het slot uit van dit in Frankrijk reeds talrijke vrienden en tegenstanders tellende werk. C2) Dit ziet op de bijzondere zorg, welke in Denemarken aan de beschaving der mindere volksklassen besteed wordt. BEKENDMAKING. De Agent van het Domein te *sGravenhagebrengt bij deze ter kennisse van de bc. langhebnendendat alle Domaniale Erfpachten, Renten, Cijnsen, TijnzenUitgangen Legschatten, en alle andere dergelijke jaarlijksche praestatienwelke ip geld bepaald zijnde, in geld betaald, of in nature verschuldigd zijnde, in naturel geleverd of naar marktprijzen gekweten worden, eerlang in Openbare Veiling zullen worden eebragtdoch ten einde de debiteuren in de gelegenheid te stellen, otu dezelven, vóór het tijdstip der Veiling af te koopenliet hun is toegestaan, oin zich, alle dagen, uitgezonderd Zondags, hij hem aan te meldenom dien afkoop te doendat de prijs van den afkoop is bepaald op 20 maal het jaarlijksch bedrag met een tiende yerhoogingVoor de Erfpachten, Renten Uitgangen en andere Praestatien, door ingeschreven hypotheek, in het bezwaarde goed gevestigd, en op 15 maal het jaarlijksch bedrag met een tiende verhoogingvoor alie an dere Erfpachten, Renten. Uitgangen, en voor de Cijnsen, Tijnzen, Legschatten en an dere dergelijke praestatien. Dat de betaling van den afkoopprijs moet geschieden bij derde gedeelten, als: Het eerste derde gedeelte, binnen 8 dagen, na de oproeping van den Agent van het Domein, ten gevolge van de verklaring van afkoop ren kantore van den Agent te doen; - als wanneer voor de zekerheid der betaling, ten zijnen genoegen, eui OO KaPlTOIS 7lll1bn inooinn nrocrlnn .....ld -II. J ....1.1..!.. 1 11 jaren den A^ent van den Al ^evricenen Rijkskassierwiens kwitantie bij den Agent van het.Domein nviet worden overgebragt. Dat de betaling kan geschieden, naar verkiezing in Geld ot in Do:nein»losrenteii uit de Ncgotiatic van 100 millioenin zoover het bedrag van bet te betalene toelaat, dezelve in Domein-losrenten te doen; dat ook twee derden, en der'

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3