waarbij de ongrondwettigheid van het Polder-Reglement In die provincie wordt betoogd. De Commissie steit voor dit stak ter griffie neder ce leggen. De heeren van Dam van hielt en van Rechteren hebben hierop te kennen gegeven, dat het hunne bedoeling alleen is, door de verwerping-der voor* dragt, de regering aan te sporen, om een voorstel te doen, om op de be. staande regterlijke organisatie terug te komen. De heer IVarin heeft verklaard, dat hij het stelsel van een Hof in -élke Provincie voor ondoeltreffend houdt, maar dat het nog geenszins de tijd is, om op dat stelsel terug te komendat nog vele andere aangelegenheden van meer belang te behandelen zijn; dat het onraadzaam is, de pas daarge stelde verordeningen te herzien, en dat, zoo lang hiertoe geene mogelijk heid bestaat, de regtvaardigheid de vestiging van een hof in .NooroëHöl- land en Limburg, even als in elk ander gewest, volstrekt gebiedt. Bij stemming is het ontwerp aangenomen, met 37 tegen 15 stemmen. Tegen gebben gestemd de heeren de Man, v. RechterenGouverneurvan Hemertvan Nes, Repelaer, van Dam van Isselt, Perwey-Mejande Bac ker van Hoorn van BurgLuzac en Bruce Het tweede ontwerp, nopens de vestiging van een Provinciaal Hof in Lim- burg, is aangenomen, met eene meerderheid van 46 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van Hemert, van Net, Repelaer, Verwey-Mejan Luzasen Bruce. Vervolgens is de beraadslaging geopend over het 3de ontwerp, nopens de regeling van eenige punten, de dienst der justitie betreffende. Hetzelve is bestreden door den heer Huidekopor, voor zoo ver daarbij wordt voorgesteld, om in sommige gevallen de functiën van griffier te doen waarnemen door beëedigde klerken. Morgen zal deze beraadslaging worden voortgezet. De Staats-Courant van Vrijdag bevat het Koninglijk besluit van den iaden dezer, waarbij op verzoek eervol ontslag is verieend aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Luitenant-Generaal H. Baron Merkut de Koek, waarbij de heer IV. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zijne plaats benoemd worde, tegen 1 Junij aanstaande. Zijne Maj. heett Jhr. Mr. F. de Koek benoemd tot Amanuensis der Com. missie tot herziening der Indische wetboeken, ter vervanging van Mr. C. Umbgrove. Zijne Maj. heeft benoemd tot Vice-Consul der Nederlanden te Castel- lamare in Sicilië, den heer F. Lauro. Zijne Maj. heeft benoemd tot Controleur der directe belasting enz. te Dordrecht N. V. Duyl, thans te Arnhem; tot Controleur enz. Inde controle, rpsidentie *s Gravendeel, L. F. van Harrevelt, thans Controleur te Maassluis; tot Controleur te Maassluis, IV. G. M. van der Mee, thans Controleur te Brielle; tot Controleur te Brielle F. J. Richard de Bertinthans Controleur re Rotterdam tot Controleur te Rotterdam, G. J. M. van Doorn, thans Con. troleur te Gorinchem, en tot Controleur te Gorinchem, J. J. Olivier, thans Controleur te Oud-Beijerland. Men verneemt, dat de heer S. Dedel, *s Konings Zaakgelastigde te Londen, is benoemd tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijne Maj. heeft bij besluit van den isten dezer de rijkssubsidie toe opbouw van de eenige jaren geleden afgebrande Groote Kerk te Hoorn, waarvoor 30,000 was toegestaan, met ƒ4000 vermeerderd, zoodat als nu, met alle bijzondere bijdragen een aanmerkelijk kapitaal bijeen is, en spoedig met de aanbesteding zal begonnen worden. Zijne Maj. heeft den heer O.J.Veth eervol ontslagen als Leeraar in de Engelsche en Oostersche talen aan de Koninglijke Militaire Akademie te Breda. Zijne Maj. heeft vergunning verleend tot de oprigting van eene Chrij* tgljjke afgescheidene gemeente te Minnertsga c. a., alsmede te Sixbierum, De Eerste Kamer der Staien-Generaal is tegen den 21 Mei opgeroepeD on hare werkzaamheden te hervatten. Aanstaanden Zondag wordt alhier verwacht Mor.signore Capaccini. Den 17 junij aanstaande zal de Maatschappij der Nederiandsche Let terkunde hare algemeene vergadering te Lisse houden. Van den 15 Mei. In de zitting der Tweede Kamer van de Staten- Generaal van heden is beraadslaagd over de voordragt tot regeling van eenige puntende dientt der Justitie betreffende. De heeren Luyben en Hooft konden zich daarmede niet vereenigen voornamelijk op grond daarbij voorgesteld, om de functien van Griffier of Substituut-Griffier, in sommige gevallen, door beëedigde klerken te doen waarnemen, en dat de Raadsheeren, Regters of Regters-Plaatsvervangers door,[den President van het Collegie, waartoe zij behoorenkunnen worden geroepen om, in bijzondere gevallen, de dienst op de openbare teregtzittin. gen of in de Raadkamer waar te nemen. De heer Hooft vroeg wat er gedaan zal worden, wanneer de Regter zulks niet mogt verkiezen? De heer Luzac ziet geen bezwaar in de voordragt. Hij doet opmerken dat de beëedigde klerken worden genomen op de verantwoordelijkheid der Griffiers,na goedkeuring der Regtbank,en ais zij den ouderdom van 23jaren hebben bereikt. De heer de Jonge van Campem Nieuw/and, *s Konings Commissaris, licht de voordragt toe. De veelvuldige werkzaamheden bij den Hoogen Raad maken de benoeming van een derden Advocaat-Generaal noodzakelijk. Ter bezuiniging zal daarentegen eene Substituut-Griffiers-plaats bij den Raad worden gesupprimeerd. Het bezigen van klerken ter griffie bij de instructie heeft tot veie moeijelijkheden aanleiding gegevenhet is dringend noodzake. lijk zulks bij de wet te regelen. Men heeft het doelmatigst geacht beëedigde klerken, door den Griffier aan te wijzen, en door de Regtbank goed te keu. ren, bij de instructie van strafzaken met de werkzaamheden der Griffiers te belasten; doch met bepaling, dat zoodanige klerken meerderjarig moeten zijn. De bezorgdheid wat er gedaan moet worden, in geval de beëedigde Itlerk ongesteld wordt, komt den Commissaris te vergetrokken voor; die vraag kan nopens alle ambtenaren geopperd worden. "Wat de benoeming van niet gegraduëerden betreft, bij de vervulling van het Griffiers-ambt bij de instructie in strafzaken komt het minder aan op geleerd, heid dan op naauwkeurigheid, oplettendheid, kennis van vorm. Deze ver. eischten worden meerendeels aangetroffen bij klerken ter griffie, die als op. gevoed zijo in de vormen der griffie, ja hierin den regtsgeleerde vaalt be schaamd doen staan. Bovendien, de Regter-Commissarissen zjjn steeds daar, pm herwerk in te zien, de klerken moeten eigenlijk bijzitters zijn. Als men tot dezen maatregel niet ware overgegaan, zou men tweede Substituut- Griffiers hebben moeten benoemen, en de kosten vrij hoog hebben geloopen. De spreker ziet ook geen bezwaar, dat de Raadsheeren, Regters en Regters plaatsvervangers, in sommige gevallen, op de openbare teregtstelling, de functie van Griffier waarnemen; dit is geene vernedering;de man van verdien gipn zal zoo kleingeestig niet zijnom er bedenking tegen te hebbenom in een bijzonder geval, ais Griffier op te treden. Alsdan zal hjj niet als Regter zitten; dit spreekt van zeiven. Door deze voordragt heeft de Regering getoond, bestaande gapingen in de Regterlijke organisatie te willen aanvullen, onregelmatigheden weg te nemen De spreker meende wijders, dat men onze nieuwe wetgeving niet zoo op- pervlakkig en voorbarig moest veroordeelenals wel soms geschied is- De heeren Huydekoper en Luyben blijven echter bij hunne geopperde be. Zwaren. De laatste vond in de argumenten van den heer de Jonge, zijne be strijding der voordrage gestaafd. Het ontwerp is vervolgens aangenomen met 47 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Luyben, Huyde coper, van Rechteren, Hooft, Star Busman en iVarin. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over de voordragt tot opheffing van den provisionelen regtitocstand van het Hertogdom Limburg De heef tromp stelt voor het adres te verzenden aan Zjjne Exc. den Mi- pjster van Binnenlandsche Zaken. Bij onderzoek van de in voormeld adres «inwikkelde bezwaren kunnen deze gewisselijk worden verholpen. De heer van Hoorn van Burgh verklaart dat de Commissie tot de verzoek rSChritten gemeend heeft niet verder te mogen gaan dan voor te stellen om -bet réquest oer griffie neder te leggen, vermits de bij hetzelve behandelde nqfiaes-tie ëen onderwerp van overweging bij den Hoogen Raad Uitmaakt, en deze quaeatie derhalve reeds haren loop heeft, dien de Kamer niet behoort te stuiten. De heer van Rappard deelt dit gevoelen. De heeren van Rechteren en van Dam van Isselt ondersteunen hetzelve dlmede. Laacsgemelde zegt, hoe groot voorstander van de verzending der requesien te zijn, hij vermeent dat de Kamer ten deze door de verzending hare bevoegdheid te buiten zou gaan. Aan de regterlijke magt behoort de beslissing te worden overgelaten, of het póiderreglement op eene onwettige wijze is daargesteid. De stap, thans aan de Kamer voorgesteldkan tot geen bepaald einde leiden.- De heer Tromp verneemt, dat de regterlijke magt ten deze geene beslissing zal kunnen aanbrengen. Hij blijft daarom aandringen op de verzending van het verzoekschrift naar den Minister, De heer van Rechteren ziet in zoodanige verzending het middel tot bevor. dering van het gemeen overleg; doch meent dat men er slechts spaarzaam gebruik van moet maken, wil zij niet tot verkeerde gevolgen leiden, aan de meerdere hebbelijkheid eigen. Daarenboven steunden de in dit request ont. wikkelde bezwaren op verkeerde daadzaken en dwalingen. Het hier bedoelJe reglement is toch door de bevoegde magt daargesteid. De heer van Golstein is daarentegen van meening, dat de verzending juist ter passé komt, en dat aan de polders onbehoorlijke reglementen gegeven zijn. De heer van Panhuys dringt er op aan, dat eerst in omvraag worde gebragt het voorstel der Commissie, om het request ter griffie neder te leggen etf daarna het voorstel van den heer Tromp, om hetzelve aan een Minister te verzenden. De heer de Jonge van Campcns-Nieuwiand vermeent, dat de verzending- dan voorzeker zou moeten plaats hebben, indien men op den voorgrond stelde, dat werkelijk het reglement de grondwet heeft geschonden. Maar die vraag heeft de Kamer zelve nog niet onderzocht, terwijl men alleen weet dat de zaak aan de beslissing der regterlijke magt is onderworpen. Zal de Kamer die beslissing niet vooruitloopen? De heer van Dam van Isselt merkt op, dat het polderreglement niet is in. gevoerd ten tijde dat de ministeriele verantwoordelijkheid bestond. Thans kan de Tweede Kamer daarop niet teruggekomen. De heer iVarin wil de stemming uitgesteld hebben, ten einde met beter kennis over zulk een gewigtig onderwerp oordeel te kunnen vellen. Ter stemming overgegaan zijnde, is het voorstel van de Commissie tot de verzoekschriften, om het request ter griffie neder te leggen, aangenomen met eene meerderheid van 47 tegen slechts eene stem, die van den heer van Akerlaken. Daarna is in omvrage gebragt het voorstel van den heer Trompom het request aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzen, den, welk voorstel is verworpen met eene meerderheid van 31 tegen 19 stemmen. Voor de verzending hebben gestemd de heeren: Luyben, van Golstein, Michicis van Verduynenvan HeekerenTrompKniphorstModdermanvan AkerlakenEnschedéBrucevan HeiomaGorter-HooftRepelaerGouver neurvan Panhuys, Luzac, Bleyswyk, van Hemert en Beelaerts. Daarna is de vergadering gescheiden. Na de zitting is er eene bijeenkomst met gesloten deuren gehoudenwaarin gehandeld is over het ontwerp van hetnienwe reglement van orde der Kamer. De Generaal-Majoor Nepvcu is met de zending naar Petersburg belast, om, namens Zijne Maj., het Keizerlijk Gezin met het huwelijk van den Groot. vorst-Troonopvolger geluk te wenschen. Men wil dat het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van Dam van Isselt, benoemd zal worden tot Gouverneur van Gelderland, in plaats van den Baron van Heeekeren tot Keil, die om zijn ontslag gevraagd heeft. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat van ja Mei af nieuwe schatkist-billetten, groot 1000 en ƒ100, tegen 4pCc. te bekomen zijn bij den Agent van het Ministerie van Financien te Anwterdam. Omtrent de uitspraak van de Regtbank te Rotterdam ten aanzien van de ongeregeldheden, die in der tijd onder het werkvolk van de Zuidpias hebben plaats gehad, verneemt men, dat zes hunner tot een en twee maan. den gevangenis en ƒ8 boete veroordeeld zijn, als overtuigd van zamenspan. ning gemaakt te hebben, om het werk te doen ophouden, te verbieden, be. letten en duurder te maken, van mishandeling hunner mede-arbeiders en van geweldadigheden jegens dienaren der openbare magt. Uit Amsterdam meldt men van den J3den Mei: Heden werd alhier gehouden de vijftiende Algemeene Vergadering van het Nedeilandsch Genootschap: Tot zedelijke verbetering der gevangenen, onder voorzitting van den heer mr. J. J, Uijtwerf Sterling. Uit het zeventiende verslag, opgemaakt door den eersten Secretaris, den heer IV. H. IVarnsinck, Bz., is gebleken, dat, gedurende het afgeloopen jaar, door de tusschenkomst van de Besturen der Afdeelingen in de onder scheidene gevangenissen, 807 veroordeelden hebben gedeeld in het Godsdien stig or.derrigt; een getal van 585 zijn in het lezen, schrijven en rekenen geoefend, en aan 338 is eenige arbeid verschaft. Het getal der jeugdigen veroordeelden van beide sexen, beneden de 18 jaren, die, van de meer bejaarde gevangenen geheel afgescheiden, onafge. broken deelen in het school- en godsdienstig onderwijs, van wege het Ge- no uschap gegeven, beliep, op den 3isten December jongstleden, 1414 480 ontslagenen zijn, door het Genootschap, op onderscheidene wijzen, veizorgd geworden; een getal van 10 heeft zich deze gunst onwaardig betoond. Het getal der leden bedroeg, over het vorig jaar, 3513. In deze vergadering zijn tot leden van verdienste aangenomen de heeren: Senator Harr.ierte Frankfort aan den Main; G. M. ObermaijerInspec. tenr der Centraal-gevangenis te KaiserslauternBaron ven IVefetd, Ministe r-aal Raad, Inspecteur der gevangenissen in Beijeren en Directeur van de C -niraal-gevahgenis te Munchen; Professor Mittermaijerte Heidelbergf Charles Grellette Geneve, en Gabriel Delessert, Prefect van Policie, te Parijs. -- De Utreehtsche-Courant bevat onder dagteekening van den 13 Mei' !het volgende: Wij vernemen met veel genoegen, dat zoo van wege hetitedelijk Bestuur,- als van wege de ingezetenen dezer stad vele toebereidselen worden gemaake voor eene plegtstatige ontvangst van Zijne Maj. onzen geliefden Koning-, welke, gelijk wij in de kennisgeving hierboven zien, op Dingsdag den i8den Mei zal plaats hebben. Bereids is eene eerewacht te paard georganiseerd, welke zal worden aangevoerd door den heer F. H. C. Baron van Heeekeren van Brandenburg, ter ontvangst van den Koning; nabij de Neude wordteen» fiaaije eerepoort opgeslagen, eene andere wordt gesteld ter plaatse der aan. komst van Zijne Maj., alwaar de stedelijke Regering Hoogstdenzelven zat te gemoet gaan en alwaar men ook verneemt, dat het geheele Studenten corps, gedeeltelijk te paard, gedeeltelijk te voet Zijne Maj. zal opwachtent men ziet reeds de aanstalte maken voor het groenmaken en versieren van huizen, alsmede voor eene aigem»ene illuminatie des avonds, bij vereeni. gingen van buurten als anderzins, welke zeer fraai zijn zal; in een woord, alles stem: 1c tot vreugde. Voorts zijn wij onderrigt. dat het voornemen is, de plegi ge intrede te doen plaats hebben door de Katharijnepoort, bet plein VreedenDurg, de Viesteeg, langs de Oudegracht zuidzijde tot aan de Bakkerbrug, Vinkenburgsteeg, de Neude, Voorstraat, Drift, Keistraat, Achter St. Pieier tot aan het Hótel van den heer Staatsraad-Gouverneur.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2