V"-.V :s4l. LBYDSCBB V R IJ D A G, f&*Jr *s;«4» W •- h :-*A •t V. OS V^, C O IJ R A IV T. 7 MEI NOTIFICATIE. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie Burgemeester f.n Wethouders der Stad Leyden, roepen bij deze op, ingevolge fcene aanschrijving van /L den lieer Staatsraad Gouverneur van Zuid-Hollandde Verlofgangers van dc Nationale Militie, welke van hunne corpsen zijn terug gekomen Oin te compareren op de plaats van het Gasthuis aan de Aalmarkt ten einde, ingevolge art. 181 der wet op de Nationale Militie, van den 8. Ianuarij 1817, in verband gebragt met art. 10 der wet, van den 28. November 1818 door den Neer Colonel Militie Com' missaris te worden geinspecteerd, voorzien van de kleeding en kleine équipement stuk ken, welke zij van hun corps behouden hebben, alsmede van hunne Üvrets en verlofpas senen zulks op Maandag den 10. Mei aanstaande'smorgens ten elf ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd wijders,bij dezen kennis, dat, bij aldien zich thans in deze Stad ook verlofgangers raogten bevindentot andere Gemeente of Districten bchoorende, deze almede gehouden zijn, om ter voorschreven plaatse cn tijd te compareren; 1 met vermaning aan alle verlofgangers van de Nationale Militie0111 naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen; terwijl aan die genen, welke zonder wettige, of door Burgemeester en Wethouders aangenomene redenen, van de inspectie tnogten weg blijven, door den Heer Militie-Kommissaris een arrest van twee tot zes dagenin de naasthij gelegene militaire provoost zal worden opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Geneesheeren of Heelmeesters, aan verlofgangers afgegeven, uit hoofde van welke zij belet mogten worden de inspectie bij te wonen, uiterlijk op dien dagdes mor gens vóór tien ure, ter Secretarie moeten worden ingeleverd; terwijl andere wettige rede nen van verschooning, door de verlofgangers op Donderdag den[6, Mei bevorens 'smor gens ren n ure, aan H. H. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorge dragen, ten einde over dezelve te kunnen oordeelen. Zullende er door den Heer Colonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling werden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den gden Mei 1841, j. G. d e M e y. Ter ordonnantie van dezelve, v. PüTTKAM M e r. Burgemeester en Wethouders per Stad Leyden, Gehad hebbende het verzoek van Cornrlis de Keyzer, Goudsmitwonende binnen deze Stad in de Donkersteegstrekkende ter bekoming van de vereischte vergunning, om in deszeifs huizinge, staande en gelegen in de Donkersteeg, Wijk VI. N°. 81, een Fournuis te mogen doen stellen- Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 31 Ianuarij 1824, rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken; Brengen bij deze ter k'ennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Panden, ten opzigte der informatie» de commodo et incommododoor de Commissie van Fabricage zal worden ge vaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 11 den Mei aanstaandedes mid dags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden, zich tegen deszelfs inwilliging niette hébben verzet. Leydenden 6den Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. DE Mey, Ter ordonnantie van dezelve, v. Puttkammer. NEDERLANDEN. Leyden, 6 Mei. Uit 's Gravenhage meldt men van den óden Mei, dat Zijne Maj. de Koning in den afgeloopen nachtuit Nooid-Braband in de Residencie is terug gekeerd. Bij besluit van den 26 April, heeft Zijne Maj., ter vervanging van wijlen den Hoogleeraar .V. Straling Ez., tot gewoon Hoogleeraar in de faculteit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de Hoogeschool te Groningen be noemd den heer K. Mulder, thans Hoogleeraar in de wis-, natuur- en schei, kunde aan het Athenaeum te Franeker. Zijne Maj. heeft Hoogstdeszelfs bewilliging verleend tot de oprigting. te 's Hertogenbnsch, eenernaamlooze vennootschaponder benaming van: 's Her ttgeribdische Brand-H'aarborg-Maatschappij, Het doel is de verzekering van alle schaden door brand of blussing van dien veroorzaakt, aan alle roerende en onroerende goederen in het Koningrijk der Nederlanden, met uitzondering van juweelen, gesteenten, gouden en zilveren werken of staven, specien, kabinetten van schilderijen, zeldzaamheden enz., titels, contracten, schouw burgen, molens en krtiidfabrijken. De maatschappij verzekert niet tegen brandschaden, veroorzaakt door oorlogvijandelijken inval, volksoproer of bevel van hooger hand. Zij heeft haren zetel te 's Bosch en benoemt agen ten in andere plaatsen van het Rijk. De door deze maatschappij verzekerde vaste goederen zullen door de zorg van directeuren, op nieuw, voor zoo veel nocdig en raadzaam, verzekerd worden door de onderlinge brandwaar. borg-maatschappij te 's Hertogenbosch Pro Patria. Het bestaan dezer maat schappij zal zijn van 25 jaren. De maatschappij is zamen gesteld uit aandeel, houders; de aandeelen worden op naam gesteld en door ten minste zes leden van het bestuur geteekend; derzelver bedrag zal zijn van 1000. Onder de deelnemers treft men aan: de heeren van de Mortel en van Meeuwen, leden van de Tweede Kamer der Scaten-GeneraalMr. K, F, fVesselmandistricts. Commissaris, Mr. C. J. A. van Ryckevorsel, leden van de Staten van Noord- BrabandJhr. AJ, J. C. de Vootht lid van het coilegie van Gedeputeerde Staten in Noord-Braband, enz. Het kapitaal der maatschappij zal bestaan uit ƒ500,000, verdeeld in 500 aandeelen elk van f 1000. Het bestuur is opgedragen aan de heeren P. J. Vermeulen, L.J. Sassen en A. van Lansehot, directeuren; en de heeren Mrs. J. H. Kivits, L. H. Rouppe van der Voort L. IV. J. MarggraffJhr. A. J. J, C. de VoochtA, Ingenhoudsz en Mr. K, F. fVesselmanCommissarissen. De heeren E. P. J. Driebeek en C. Harmens zijn erkend als Consulaire Agenten van Rusland, de eerste voor Rotterdam, de monden der Maas en de Hollandsche kust tot Noordwijk aan Zee, en de tweede voor Harlingen en de provincie Vriesland. Z. K. H. de Prins Paul-Marie-Philemon-Renie van Arenbergis gis teren met deszelfs gevolg in de Residentie aangekomen en aan het Hótel de Bellevue afgestapt. Naar men verneemt zal op Dingsdag, den jiden dezer, voor den Hoo- gen Raad, kamer van strafzaken, behandeld worden het beroep in cassatie van fV. G. Vervloei, tegen het arrest van het Provinciaal Hof van 27 Fe bruarjü jl. Men verzekertdat de Procureur-Generaal bij denRaad.de functien van bet Openbaar Ministerie bij deze gelegenheid zal waarnemen, terwijl Mr. A. de Pinto de middelen tot cassatie zal toelichten. In hei Dagblad van s Gravenhage van gisteren leest men hec volgende: In den avond van den 3den dezer is in de Residentie, in den ouderdom van 74 jaren, overleden Zijne Exc. Mr. Cornells Theodoras EloutRidder Grootkiuis der orde van den Nederiandschen Leeuw, Minister van S aatenz. In de verschillende hooge ambten, van jongst af en, uitgenomen de tijden van het Fransch Keizerlijk bewind, onafgebroken door hem bekleed, heeft hij, en als regtsgeleerde en als staatsman, blijken gegeven van uitgebreide kunde, scherpzinnigheid, regtvaardigheidonkreukbare trouw en belargloo. zen ijver. Getuige het gewigtig deel, dat'hij aan de zamensceljing van hec criminele wetboek voor hec Koningrijk Holland heeft gehad, zijne medewer king aan de oprigting van het hernieuwde staatsgebouw in 1813 en de beide ontwerpen der grondwet, zijne zending als Commissaris-Generaal naar Indie en ais buitengewoon Gezant in Engeland, en zijne verrigtingen als hoofd der departementen van financien, nijverheid, koloniën en marine. In al deze betrekkingen beeft hij zich het vertrouwen waardig getoond, door zijne land. genoocen en zijnen Koning gedurende eene halve eeuw hem geschonken. De laatste jaren zijns levens bragt hij, als ambteloos burger, meest in zieltelijken toestand, door. Hartelijk wordt zijn overlijden betreurd door zijne echcge. noot en kinderen, terwijl zijne nagedachtenis ir. zegening blijven zal bij allen, die zijn braaf Karakter kenden en zijne naauwgezette beginselen wisten op prijs te stellen. Men verzekert dat van den isten Jttnij, tot de laatste helft der maand Augustus aanstaande, een exercitie-smaldeel zal kruisen in het Kanaal eu den Atlantischen Oceaan, bestaande uit de volgende schepen, ais: de fre« gatten de Rhijrt en Palcmbangde cörvet Junide brik de Zwaluw en hec stooröjagc tte Hekla, welke schepen te Vlissingen zouden worden vereenigd. In de Rotterdammer-Courant van heden, leest men onder dagceebening van Lier 28 April, en onderteekend door J. v. d. Vaart Mr. Rietdekker en Mietje Peper, de volgende zonderlinge advertentie: Wij ondergeteekenden, nu in ondertrouw opgenomen, waarvan eene hu. welijk-afkondiging heeft plaats gehad op Zondag den 4 April 1841hebben evenwel ons voornemen nog eens ernstig overwogen, en besloten liever ten halve te keerén dan ten heele te dwalen, en uit dien hoofde met de zaak verder niet door te gaan, maar ons voorgenomen huwelijk voor eenigen tijd uit te stellen of geheel te staken. Wij geven langs dezen weg dit besluie aan onze landgenooten te kennen, met vriendelijk verzoek om vau meerdere felicitatie-brieven verschoond te blijven. Uit Dordrecht meldt men van den 3 Mei: Naar men verneemt, zou Zijne Maj. onze geëerbiedigde Koning, bij zijn jongst kortstondig verblijf alhier, niet onduidelijk te kennen hebben gegeven, om na Hoogstdeszelfs retour uit Noord-Braband, nogmaals deze stad mee een bezoik te vereeren, hetgeen alsdan van langer duur zoude wezen. Er gaat sprake dat Zijne Maj. bij die gelegengeid een nacht alhier zou vertoe. ven. Zulks het geval zijnde, zal er eene algemeer.e illuminatie plaatshebben, De ijzeren draaibnrg over de rivier hec Sparen te Haarlem is aangeno» men door IV. van Doorn te Haarlem voor 83,000. Het Algemeen Handelsblad meldde dezer dagen: Met genoegen hebben wij opgemerkt, dat de nieuw aangelegde wandeling van de Utrecbtsche tot de Weieringpoort geheei voltooid is; deze schans, die voorheen een zoo onbehagelijk voorkomen had, is thans in eene allerbe. valligste wandelplaats herschapen, geheel in overeenstemming met de schan. sen van de Muider- tot de Utrecbtsche poorten; de aanleg is smaakvol en van het terrein is de meeste partij getrokken; het geheel zal voorzeker in fraaiheid nog winnen, wanneer het plantsoen, hetwelk nu nog zeer open is, meer in wasdom zal hebben toegenomen, wanneer de Weteringpoort, aan welker slooping men thans ijverig 'bezig is, door eene sierlijke entrée zal vervangen worden, en alsdan, naar wij hopen, de aanleg der schansen verder zal voortgezet worden. Wij verheugen ons met deze verbetering, die een bewijs oplevert van de gezindheid van ons stadsbestuur oai behalve de belangen ook het genoegen der burgerij te behartigen. Met genoegen vernemen wijdat de werkzaamheden tot het aanleggen der aardebaan van den spoorweg bij Haarlem, zoowel aan den station aldaar, als generzijds die stad, bij den Zijl veregwelk werk onlangs is aanbesteed, bereids zijn aangevangen, en met kracht schijnen te zullen worden voortgezet. Reeds lokt hec schoone weder eene groote menigte uit, om deze werkzaam, heden te komen bezigtigen daar bereids de ter voortzetting van den spoor* weg te nemen rigting duidelijk zigebaar wordt. In den nacht van den 5 Mei is er wederom brand te •Amsterdam ge- weest in de Dijkstraat, waardoor het bovengedeelte van een huis geheel vernielden de belenden percelen meer of min beschadigd zijn. Hec huis werd door vier huisgezinnen bewoonddie weinig van het hunne hebben kunnen redden. Door het omslaan van eenen boom, Woensdag ochtend om 10 ure op de O. Z. Achterburgwal, is een arbeider, die daar bezig was, gedood en twee anderen zwaar gekwetst. Uit Zwolle meldt men van den isten Mei: Heden overleed alhier IV. Stuul, weduwe van J. Hoefmanin den zeitl. zaam hoogen ouderdom van 102 jaren, 5 maanden en 2 dagen; zij was nooic ziek geweesten tot haar einde in het bezit harer verstandelijk vermogens. Zij laat eene dochter van 73 jaren, 8 kinds-kinderen en 35 kinds-kinds-k:n. deren na. Uit Goes meldt men het volgende: Het koolzaad, de schoone plane die anders hier de kroonezier bloeimaand is, die ons eiland vooral in een kortstondig paradijs herschepc, den nijveren landman vroegtijdig het loon van zijne zorgen geeft en voor hen den voordeelig. sten werktijd oplevert, is voor verre weg het grootste gedeelte mislukt en gaat nog dagelijks bloeijende achteruit. Niet zoo zeer de strenge winter als wel het schoone voorjaar schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Men hondc het er voor, dat het ongestadige saizoen in den winter zich mede in dit ge. volg openbaart. Sommigen meenen, dat men het reeds vroeger zoeken moer, even gelijk men voor eenige jaren door een herhaald kwaad telkens het vlas mislukken tag. Dit berigt is met geen speculatie-geest geschreven. Daad. zaken, door ieders oog te beoordeelen, spreken. De overige veldgewassen alsmede de ooft- en fruicboomen beloven eenen goeden oogst. Uit Eindhoven heeft men herige, dat Zijne Maj. den 3den dezer aldaar des namiddags om één ure is aangekomen." Zooals overal op zijne reis, is Zijne Maj. te Eindhoven met geestdrift ontvangen en aldaar afgestapt bij de-n heer J. J. Smits. De illuminatie te 's Hertogenbosch was Zondag avond door hut winderige weer bjjna gehee! mislukt.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1