A*. 1841. LEYDSCOE /V C 0 1) R A N 1\ VRIJDAG, 23 APRIL. NEDERLANDEN. Leyden; 22 April. De in deze Courant voor eenigen tijd aangekohdlgde groote buitengewone bijeenkomst van de Zangvereentging der Maatschappij ter bevordering der Toonkunst te Leyden, heeft eergisteren aan de leden dier Maatschappij en de talrijke en aanzienlijke vrouwehsctiaar, die tot derzelver bijwoning uitgenoo. digd waren, een muziekaal genot verschaft, dat bij allen zeker eene aange name herinnering zal hebben achtergelaten. De Zangveteeniging, onder het toezigt van Commissarissen der Maatschappij, met het begin van den laatsten winter opgerigt, had vooral ten doel, om aan de leerlingen, die de Muzijkschool verlaten hadden, gelegenheid te geven, om bet aangeleerde te onderhouden en verder aan te kweekenterwijl tevens andere liefhebbers en liefhebsters der Toonkunst aan de vereeniging deel konden nemen, om, onder leiding van den Directeur der School, den Heer LE Lièvre, zich in het Koorgezang te oefenen. Een dertigtal zangers en zangeressen hadden dezen winter, gezamelijk met de derde zangklasse der school, welke kosteloos tot die oefeningen toegela. ten was, om de veertien dagen, een gedeelte van den avond aan dat doel toegewijd, en bepaalden nu op den avond van den 2osten dezer hunne bijeen, komsten, met het uitvoeren van den 103dePialm vanFESCA en SpohrsO/vs- /try ndie letzten dingete besluiten. Een, zoo door liefhebbers als mees- ters,tn allen opzigte wél bezet orchest, begeleidde den zang; en het geheel heeft eene uitwerking gehad, die de daarvan gekoesterde verwachting nog ver overtrof. Was dit het geval reeds bij de uitvoering van den Psalm, nog meer werd hei merkbaar bij het meesterwerk van Spohr, welks inhoud zulk eene ruime aanleiding gaf, om het schilderend vermogen der Toonkunst ge heel en al te doen schitteren. In beide de stukken werden de solo's met Sliep gevoel en groote naauwkeurigheid voorgedragen; de koren lieten niets te wenschen over, en muntten vooral uit door het getrouw in acht nemen der crtscenao's en diminuendo's, door het zorgvuldig bewaren van de aange geven tempo's en den geleidelijken overgang, wanneer die tempo's verander, den; zoodat het moeijelijk zoude vallen op te geven, in welke gedeelten der uitgevoerde stukken de bekwaamheden der zangers en zangeressen zich op bet voordeeügst vertoond hebben; en men over het geheel verzekeren kan, dat, even als de componisten de dichterlqke gedachten, die zij door hunne muzijk uitdrukten, begrepen hadden, zoo ook de Zangvereeniging en het orebest bewezen hebben, dat zij beiden, de dichters en de componisten, in den vollen zin des woords verstonden. Daartoe was bun door den verdienste lijken en ijverigen Directeur, geheel belangeloos de korste weg aangewezen, en waren zij, zoo op de gewone bijeenkomsten, als in enkele buitengewone (afzonderlijke lessenmet de meeste zorg geoefend en opgeleid geworden. Na afloop van het feest viel hem dan ook de welverdiende onderscheiding te beurt, in een smaakvol geschenk van de leden der Zangvereeniging een blijvend aandenken aan hunne dankbare tevredenheid en het gevierde feest te ontvangen; terwijl eene hartelijke toespraak van den Voorzitter der Maatschappij, waarin deze den Heer Le Lièvre en de leden der Zangver. eeniging meiden zoo gelukkig volbragten taak geluk wenschte, de plegtlg. beid besloot. Niettegenstaande alle de beschikbare plaatsen gevuld waren, en de zaal .alléén het aantal der aanwezige leden slechts met moeite kon bevatten, heeft eene ongestoorde stilte en onverdeelde aandacht bewezen.dat de uitgevoerde stukken eenen diepen Indruk op de gemoederen der toehoorders maakten een' indruk die niet verminderd werd door het gedrulsch van eene luide toe jniching, welke, hoezeer dan ook door vele kunstenaars gewenscht, anders zooveel van het ware muzijkale genot voor den aandachtigen toehoorder doet verloren gaan, het verband, dat er tusschen de verschillende deelen der uit gevoerde stukken bestaat, verbreekt, en aan den indruk en de uitwerking van het geheel steeds nadeelig Is. Wij hopen dat bet aanvankelijk zoo wél gelukken der in het werk gestelde pogingen velen zal aanmoedigen, zich, met het wederom beginnen der bij eenkomsten tegen dan volgenden winter, aan de Zangvereeniging aan te sluiten; en de Inwoners onzer Stad zich op nieuw zullen aangespoord gevoe. leo, om eene Maatschappij te blijven schragen, die geene gelegenheid voorbij laat gaan, waardoor zy den smaak voor goede, edele en godsdienstige muzijk vormen en bevorderen kan. Men meldt uit 's Gravenhage van den 2tsten dezer: Naar men verneemt is er tegenwoordig bq den Raad van State aanhangig een ontwerp van wet, betrekkelijk de Maatschappij van Weldadigheid en de verhouding van het Rijk tot dezelve, voor het vervolg. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek van de nieuwe redactiën van ver schillende ontwerpen van wet, en zullen morgen derzelver overwegingen voortzetten. Ook znllen zij eerstdaags een aanvang maken met het onderzoek van het voorstel tot vaststelling van een nieuw reglement van orde der Kamers. Men verwacht nog in den loop dezer week eene algemeene vergade ring der Kamer, waarin de heer Huydecoperna het onderzoek en de in orde bevinding zijner geloofsbrieven en het afleggen van de gevorderde eedenalt lid der Kamer zal worden toegelaten. De Staats-Courant van den aisten dezer bevat het veranderd ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen nopens de consignatie van effecten aan toonder, welke aan minderjarigen of aan onder curatele gestelde personen toebehooren; als ook het veranderd ontwerp van wet tot opheffing van den exceptionnelen regtstoestand van het Hertogdom Limburg. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Maj. verleende octroofjen: Een, in dato 17 October 1840, voor den tijd van 10 jaren, verleend aan J. IF. S. de Alba, woonachtig te Brussel, domicilium verkozen hebbende bij Mr, D. H. Levyuthn, Advocaat te 's Gravenhage, op de invoering van zekere verbeteringen in de manier om duigen te bewerken, en om daarvan gemaakt wordende voorwerpen te vervaardigen; een, in dato 28 Januarij 1841, voor den tijd van 10 jaren, verleend aan kF. Carpmeal, woonachtig te Lon. den, domicilium verkozen hebbende bij A, Ferrier, Consul van Groot-Bri- tannie te Rotterdam, op de invoering van verbeteringen in het zouten en bewaren van dierlijke zelfstandigheden; een, in dato 10Februarjj 1841, voor den tijd van 10 jaren, verleend aan M.Poole, woonachtig te Londen, domi ciliura gekozen hebbende als voren, op de invoering van een verbeterden toestel tot het meten van gas; een, in dato 3 Maart 1841, voor den tijd van 10 jaren, verleend aan A, Fis, te Wormerveer, op de uitvinding van eene werktuiglijke rijst- en parelgarst-pelderij; een, in dato 3 Maart 1841, voor den tijd van 5 jaren, verleend aan van Diemen en Klaverwijdente Hazers. woude, op de uitvinding van eene verbeterde wijze tot het vervaardigen van suikervormen; een, in dato 3 Maart 1841, voor den tijd van 5 jaren, gerekend van den 9 September 1840 af, aan H. H. Robertite Tilburg, op de invoering van eene machinale kaardenmakerij, Uit Rotterdam meldt men van den 21 April: Men verneemt dat alhier, laatstelijk uit Duitsehland, gearriveerd is en ia Hendriksen's New-Bath-H6tel zijn intrek heeft genomen Dr. Beek, uit Enge. land, die zich vleit het middel gevonden ie hebben om, zonder bijzondere medewerking van wind, stoom- of paardenkrachtvaartuigen, zelfs op da snelste stroomen, zoo wel neder- als opwaarts, alleen door de kracht vaii den vloed zeiven, met gelijkmatige en willekeurige snelheid in beweging ta brengen. In het Algemeen Handelsblad van den nisten leest men: De aankweeking der Maaia Saliva maakt, volgens ingekomen berigten, in frankrijk snelle vorderingen. Een medelid van de landbonw-maatschappij in het departement de l'Indre, heeft opentlijk bekend gemaakt, dat de bo vengenoemde olie-plant reeds daarom opmerking verdient, omdat dezelve bflna op eiken grond, wanneer deze slechts niet te aardachtig is, gedijt, maar 60 dagen tot hare ontwikkeling noodig heeft en door den eigendomme- lijken scherpen reuk, welken hare bloesems verspreiden, alle msekten en vogels, zelfs van naburige velden, verwijderd houdt. Gemelde berigtgever had zijn in het vorige jaar gewonnen Madia Sa/iva~zaad zelf geslagen en 32% °!'e daarvan getrokken. Wat de kwaliteit van deze olie betreft, zoo komen alle de tot hiertoe uit Frankrijk ontvangene berigten daarin overeen, dat dezelve bij beteren smaak volkomen zoo vet, zoo niet nog vetter dan olijfolie is, en derhalve even goed tot spijzen als tot gebruik in fabrijken kan aangewend worden. De plant is afkomstig van Chili. Bij het treurig geval dat in Braband en Zeeland de koolzaadvelden gedeeltelijk door den winter zijn verwoest geworden en het er op aankomt om dezelven mee zo mergewassen te beplanten, zijn deze mededeelingen welligt vaneenig belang. Uit eeltige plaatsen van Zeeland en Vriesland schrijft men, dat men zich aldaar op de tabakteelt is beginnen toe te leggen, om alzoo aan onder, scheiden ledige handen werk te verschaffen. W E S T - I N D I E. Het blijkt uit de registers met betrekking tot den burgerlijken Stand op de eilanden Curagao, Aruba en Bonaire, dat op dezelve gedurende het jaar 1840, bij de vrije bevolking zijn geboren 556 kinderen, zijnde 267 van het mannelijk en 289 van het vrouwelijk geslacht; gestorven waren 123 personen van het mannelijk en 147 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 270. In dat jaar waren bij den slavenstand geboren 829 kinderen, als 410 jongens en 419 meisjes, en overleden 376 personen, als 167 van het mannelijk en 209 van het vrouwelijk geslachi. RUSLAND. Z. M. de Keizer heeft aan de chets van het leger een bevel doen uitgaan, waarbij bepaald wordt, dat zij de landloopers, die tot hiertoe bij het leger werden Ingelijfd, doch hetgeen menigmaal eenen slechten invloed op het gedrag der manschappen uitoefende, slechts dan zullen aannemen, wanneer zij tot de dienst geschikt zullen bevonden en beneden de 20 jaren oud zullen zijn. Nog heeft Z. M. bepaald, dat, tot verbetering des toestands van de Armenische kerk in Rusland en de vorming der Armenische geestelijkheid, bij het Lasarew-instituut voor de Oostersche talen te Moskou, eene afdee- ling opgerigt zal worden, uitsluitend bestemd om 20 jonge Armenianen voor den geestelijken stand op te leiden, of wel voor leeraars in de Armenische seminairen of voor beamten in de Armenisch-Gregoriaansche synode, in de Armenische consistorien en in de geestelijke admiuistratien. SPANJE. In de zittingen der vergaderde Cortes komen tot hiertoe nog weinig be raadslagingen voor, die van algemeen belang zijn. In de zitting evenwel van den Senaat van den iden April, heeft men geredetwist over het al of niet wettige van den afstand van de gewezen Koningin-Regentes. Som mige leden beweerden, dat die afstand openlijk voor de Cortes had moeiett plaats hebben, indien dezelve geldig zou wezendat de Regentes door dwang genoodzaakt was geweest dien stap te doen en denzelven nooit vrijwillig zou gedaan hebben. Daarentegen werd aangemerkt, dat die afstand te Valencia met alle gevorderde plegtigheden had plaats gehad en de Koningin onder geenen dwang had gelegen, daar, toen zij het programma, haar door de Ministers voorgelegd, niet had willen aannemen, de Ministers zeiven hun voornemen te kennen gaven, hun ontslag te nemen. Eindelijk is met 52 tegen 12 stemmen de afstand der Koningin-Regentes voor wettig verklaard. In de Kamer van Afgevaardigden zijn er woordewisselingen ontstaan over de betrekking van het Hof van Rome met Spanje, en is door den Minister van Gratie en Justitie verklaard, dat er thans geene regtsrreeksche betrekkingen met dat Hof bestonden, omdat hetzelve de regten van Isabellall niet had willen erkennen en dat er thans te Rome alleen een Zaakgelastigde geplaatst was, welke slechts met de briefwisseling was belast. Eene telegraphische depecbe meldt, dat genoemde Kamer, den I3den, met 80 tegen 44 stemmen bepaald had, dat het Gouvernement zou uitgenoo. digd worden, onmiddelqk aan de Kamers het vraagstuk van het Regentschap voor te leggen. DUITSCHLAND. De te Dantzig vergaderde Stenden van de provincie West-Pruissen, heb. ben den 9tlen een voorstel gedaan, bevattende: Zijne Maj. te verzoeken, dae eene wet uitgevaardigd wierde tot invoering der vrijheid van drukpers binnen de grenzen van waarheid en bescheidenheid, en dat, tot tijd en wijle die wet zou ingevoerd worden, de voorschriften der thans bestaande censunr betrekkelijk de binnenlandsche aangelegenheden zouden verzacht worden. Dit voorstel, van hetwelk de voordeelen in het breede zijn ontwikkeld gewor den, heeft in de vergadering sterke ondersteuning gevonden. Genoemde vergadering, uitmakende de Provinciale Landdag van het Koningrijk Pruis, sen, is den idden dezer, na volbragte werkzaamheden, gesloten. Uit Berlijn wordt het onderstaande van den lyden April gemeld: Het volgende is een voorbeeld van bijzondere standvastigheid bij bet stre- ven naar voldoening in eene zoogenaamde eerezaak; het Is te hopen en op grond van het bekende karakter der Pruisische officieren mag men vertrou wen, dat zij steeds, ook in zaken van meer beduidetris en waarde, dezelvd

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1