a°. 1841. leydsche courant. a. UM{ G™iT ;- VRIJDAG, ©iVTlTW. ekzESELis: 16 APRIL, NEDERLANDEN. Leyden, is April. Men meldt uit *s Gravenhage van den i<;den dezer, dat Zijne Maj. de Koning en Z. K. H. Prins Alexander in den afgeloopen nacht, uit de Hoofd, stad in de Residentie zijn teruggekeerd. Zijne Maj. heeft bepaald, dat de traccementen van de militaire genees, kundigen, die bij de corpsen dienst doen, ook daarbij uitbetaald en op de monsterrollen berekend zullen worden; dat, bij ampliatie en alteratie, zoo van de bepalingen vervat in het reglement op de pensioenen en gagementen der landmagtvastgesteld bij het besluit van den msten Februarij 1837 {Staatsblad N°. 4). als van die voorkomende in het besluit van 8 November 1837, N°. 87, aan de betrekkingen van Inspecteur van de geneeskundige dienst bij de landmagt, en van eersten officier van gezondheid der iste en ade klasse, het pensioen wordt toegekend overeenkomstig de militaire rangen, waaraan die betrekkingen respectiveljjk zijn geadsimileerddat, met intrek king van de daaromtrent vroeger bestaande vergunning, aan de militaire ge neeskundigen, voor zoo lang zij in active dienst zijn, het uitoefenen van de btirger-practijk uitdrukkelijk wordt verboden; dat mitsdien de bepaling, vastgesteld in art. 34 van het besluit van 20 Maart 1817, letter A N°. 74, welke voorloopig was geschorst, op nieuw van kracht verklaard wordt, mee dien verstande evenwel, en met wijziging, in zoo verre, dat de militaire geneeskundige geene consultatien of belangrijke heelkundige operatien bij de ingezetenen zal mogen waarnemen, dan alleen in de gevallen, dat hl] daartoe door oen burgerlijken genees-of heelkundige zeiven geroepen wordt; dat het recept oi voorschrift, hetwelk de uitkomst is van de gehouden con sultatie, steeds door den burgerlijken geneeskundige zal moeten worden op gemaakt en geschreven; dat de rangen van Inspecteur en eerste Officieren van gezondheid gegeven zullen worden naar keus en niet naar ouderdom van dienst, en deze kens alleen gegrond zal zijn op wetenscnappelijke verdien sten en personele hoedanigheden, en dat overigens de wijze van bevordering van het verdere persóueel van de geneeskundige dienst, op voorstel van het Departement van Oorlog, nader door den Koning zal worden geregeld. Zijne Maj. heelt vergunning verleend tot het oprigten van eene Chris telpe afgescheidene gemeente te Rotterdam. Zijne Maj. zou zich den 23 of 24Sten dezer naar Tilburg begeven, om van daar deszelfs intrede binnen de hoofdstad der provincie-Noord-Bra. band te doen. In het IVeikblad van het Regt leest men, dat Zijne Maj. Mr. J. LG. Gregory, Advocaat-Generaal bi] het Hof van Drenthe, benoemd heeft tot Referendaris bij het departement van Justitie, in de plaats van wijlen Mr. A. Wvan Appeltere. Uit Amsterdam meldt men van I3den dezer: Zijne Maj. de Koning is heden nacht tusschen 12 en 1 ure, met Z. K. H. Prins Alexander alhier aangekomen, van de Willeros-Poort af, tot aan het paleis toe, begeleid wordende door de vreugdekreeten der menigte die op Zijner Majesieiis komst was blijven toeven. Overeenkomstig de daarvan gedane aankondigingen heeft heden morgen de audiëntie voor de militaire autoriteiten, schutterij, het garnizoen en daarna ook die voor de Commissien en Deputatien plaats gehad, zijnde die voor de bpondere personen op morgen (Woensdag) des middags ten 12 ure gesteld, Tusschen de beide audientien, omstreeks 12 ure, is Zijne Maj., vergezeld van een van Hoogstdeszelfs Adjudanten, den Colonel Hodshon,\op het ballon van het paleis verschenen, hetgeen op den Dam een algemeen Leve de Ko ning deed opgaan. Voorts heeft eene nadere aankondiging van wege het Bestuur van den staos schouwburg, heden morgen kenbaar gemaakt, dat Zijne Maj. zich voorstelt heden avond de voorstelling aldaar bij te wonen, en dat te dier gelegenheid het blijspel van den Dichter Mr. A. van Halmael, getiteld: De Hekelaar, zal worden opgevoerd. Morgen is er diner van tusschen de 30 en 40 couverts ten hove. Morgen avond mag de Fransche schouwburg zich vleijen, de eer van 'iKonings tegenwoordigheid te zullen genieten. Zijner Majeiteits verblijf alhier schijnt slechts kortstondig te zullen we zen, men spreekt er van, dat de terugreize naar *s Hage op Donderdag ochtend gesteld zou zijn. Het op heden voor het eerst in gebruik komen van de Nieuwe Visch- markt, op de Nienwmarkt, heeft duizende nieuwsgierigen derwaarts uitgelokt. Van den 14 April. Zijne Maj. en Prins Alexander hebben gisteren avond, zoo als nog in den loop van den dag bij buitengewone schouwburg biljetten aangekondigd was geworden, de voorstelling in den stads schouw burg bijgewoond en blijken gegeven van, zoo in het stuk de Hekelaar als in het daarop volgend ballet, groot genoegen te vinden. In weerwil van het eerst zoo laat bekend geworden zijn van *s Konings voornemen, was de zaal op alle rangen zeer goed bezet; als overkropt wa ren de bovenste rangen, waar zich het publiek verzamelt, hetwelk, om den Koning te aanschouwen, geene andere gelegenheid heeft, dan het oogenblik dat Zijne Maj. op het balkon van het paleis verschijnt, of wei wanneer Hoogitdezelve den stads schouwburg bezoekt; en welk publiek dan ook deze gelegenheid om den Vorst zijne hulde te brengen met geestdrift had aangegrepen. De voorstelling dadelijk na *s Konings komst, ruim zeven ure, aangevan. gen, was reeds voor half elf geëindigd. Heden middag heeft, overeenkomstig de gedane aankondiging, eene luisterrijke audiëntie van bijzondere personen plaats gehad, waarna Zijne Maj. zich naar de zitting van het Koninglijk Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten begeven heeft. In de algemeene vergadering van de deelhebbers in de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappijis heden rekening gedaan over de dienst van het jaar 1840. Deze rekening is gesloten met een batig slot van ƒ111,681,56, welke winst, geslagen overeen kapitaal van ƒ2,<40,000, bedraagt ƒ4,30? voor elke honderd guldens. De gelijkstellings-rekening staat op de balans gecrediteerd voor ƒ79,953,58 hetwelk, geslagen over hetzelfde kapitaal, bedraagt 3,14^- ten honderd. Het bedoelde kapitaal van 2,540,000 bestaat uit de prim'tieve inschrijving van 1,300,000 en 1,240,000, zijnde dit laatste het gefourneerde een vierde van het nader ingeschreven kapitaal van, per saldo4,960,000. De ijzeren spoorweg staat op de balans van 1840 voor 1,806,780. De inkomsten hebben gedurende dat jaar bedragen ƒ168,833; de onkosten van exploitatie en onderhoud 117,868. Uit het door den heer Ingenieur-Directeur Conrad gegevene verslag dé? werkzaamheden van het afgeloopene jaar, is onder anderen geblekenuac nergens in den weg eenige verzakkingen of afschuivingen hebben plaats ge had; dat de aanvullingen onder de houten roosterwerken steeds op eene vol doende wijze geschied zijn, waardoor de weg langzamerhand een voldoende vastheid bekomt; dat de locomotieven, zoo wel de 4 Engelsche als de i alhier vervaardigde; sieeds met net beste gevolg gebruikt worden dat de werkzaamheden van de tegenwoordige station te Haarlem, door die stad tot aan de Brouwersvaart, met i° Mei zullen aanvangen; dat er bij de stedelijke Regering nog altijd bezwaren bestaan, om de station te Amsterdam digter bij de stad te plaatsen. De uitdeeling is bepaald op 75 per aandeel. Den loden dezer is er van de fabrijk van den heer Ch. Verveer te An>. sterdam te water gelaten de ijzeren stoomboot Koning IVtllem II, bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en Antwerpen; dezelve is 140 Engelsche voeten lang en 20 breed en heeft 90 paarden-kracht. De Fransche Generaal Hurel, sedert 1830 hoofd van den algemeenen Belgischen staf, heeft de Belgische dienst verlaten en met eene dagorder den ioden dezer geteekend, aan het leger vaarwel gezegd. Hij treedt we. der in Fransche dienst. T U R K Y E. Uit Konstantinopel herigt men van 24 Maart, dat de Sultan de terugge. keerde vloot had bezocht en met groot gejuich door de schepelingen ont vangen was geworden; hij heeft aan elk der manschappen 20 piasters vereerd. De pest maakte in Alexandrie groote verwoesting. Van 15 tot 18 nienschen werden dagelijks aangetast, hetgeen veel was, indien men in aan. merking nam, dat de bevolking van Alexandrie met 50.000 zielen was ver. minderd. Nadere berigten uit Candia melden, dat de Christen-bevolking van dat eiland algemeen de wapenen opgevat, en vaste stellingen had ingenomen. Dezelve heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin zij te kennen geeft, dat het niet de lust was om bloed te vergieten, welke haar de wapenen had doen opvatten, maar haar onbetwistbaar regt op een wettig bestuur en om zich voor eenen onverlioedschen aanval van den zoo zeer gehaien Gou. verneur Must-pha-Paeha te dekken; want, nadat in eenen iojarigen oorlog 70,000 Christen-inwoners waren omgekomen, had de bevolking, in plaau van bij het overige Griekenland te worden ingelijfd, onder het .^Egyptische juk gezucht, en zou nu misschien onder het onmiddellijk gebied van den Sultan nog slechter behandeld worden. De Porte had reeds eene magt van 2,000 man naar Candia doen oprukken; doch eene deputatie van vier Candioien had eene conferentie met de Con. suis der groote Mogendheden gehad, waaruit men meende te mogen opmaken oat deze als bemiddelaars in de zaak der Candioten zouden optreden. Uit Teheran in Perzie zijn berigten ontvangen van 14Februarijmeldende dat de geschillen tusschen de Perzische en Britsche Regeringen uit den weg waren geruimd, daar de Schah de in den laatsten oorlog door hem genomen vesting Gurian weder zou ontruimen. GROOT-BRITANNIE, Hare Maj. de Koningin heeft den heer Brunell, als een blijk van hoog. schatting zijns lalents en volharding in het tot stand brengen van den door. gang onder de Theems, de waardigheid van Ridder verleend. De groote moeiielijkheden, welke aan de voltooijing van dezen reuzenarbeid in den weg stonden, kunnen thans als opgeheven worden beschouwd. De gang onder het bed der rivier is geheel voltooid, en het schild, die voorlooper van den bouw, is thans geschoven tot onder de compagnies werf op den MiddleseX- of noordelijken oever. De werkzaamheden in Wapping, ter voltooijing van den voor voetgangers bestemden en naar den tunnel leidenden weg, zijn drnk aan den gang; de grond is bijzonder gunstig voor de plaatsing van dit ont zaggelijke en schrander uitgedachte metselwerk; de Ingenieur, de heer Biu- nell, heeft het plan, waarnaar deze afdalingsgang wordt gebouwd, eenig- zins gewijzigd vandat, hetwelk gevolgd was bij de [laarstelling van een der- gelijken aanleg in Rotherhithe, op den zuidelijken oever; het beneden ge- deelte wordt wijder dan het bovenste. Zoodra deze gang tot de behoorlijke diepte is gedaald, wordt het schild uit deszelfs tegenwoordigen stand voor. uitgeschoven en terstond nadat 33} voet is afgewerkt, zal de geheele tunnel voor het publiek worden geopend. De doorsijpeling van water uit oeverwel len in den tunnel bedraagt thans tusschen 400 en 500 gallons in de minuut; zoodra de geheele weg is afgewerkt zal deze vloeijing ophouden. De ma. chine pompt met minder dan hare halve kracht het binnenstroomende water uit, en de bovengang, waarin de bezoekers thans worden toegelaten, is volkomen droog. Men gelooft, dat de plegtige opening van den tunnel reeds tegen het einde van den zomer zal plaats hebben. F R A N K R IJ K, Parijs den i3den April. Donderdag laatstleden heeft, voor het eerst se- dert 1830, op het paleis de plegtigheid van de vcetwassching plaats gehad, waarbij de Koning en het gansche Hof tegenwoordig geweest zijn. De beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden over de wet om. trent de buitengewone credieten, zijn thans begonnen. Bij den aanvang der. zeiven hebben de Ministers van Binnenlandscbe Zaken en van Financien het woord gevoerd, van welke de laatste hevig tegen het Minister Thiers heefc uitgevaren, aan hetwelk hij verweten heeft, dat bet zonder noodzaak Frank- rijk bijna ten gronde had gerigt. De heer Thiers heeft hem op zijne wijs beantwoord. Den 8sten is de Hertog van Nemours uit Toulon naar Algiers vertrok ken; op denzelfden dag vertrokken nog twee stoomschepen en een corvee met troepen naar dezelfde bestemming. De stad Parijs heeft geweigerd de onkosten te dragen van de dnoppleg. tigheid van den Graaf van Parijs en van de feestendie dan zullen'plaats hebben, zoodat dezelve nu door de civiele Hst zullen gedragen worden. De Ge meente-raad der stad zal, bij gelegenheid van den doop, aan den Graaf van Parijs eene voor hem prachtig vervaardigde degen aanbieden, De beide oudste zonen van den Spaanschen Infant Don Francisco, dier in het collegie van Hendrik IV onderwijs ontvangenzijn uit Parijs vertrok ken, om eene reis door Belgie, de Nederlanden en Engeland te doen. De Cortes te Madrid hadden het vraagstuk omtrent het Regentschap nog niet beslist.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1