correctionele, of verklaring, dat er geene termen tot teregtstelling aanwezig waren, terwijl er 27 dispositlen op requesten zijn verleend; dat eindelijk van gemelde arresten, hekelschriften en dispositien, door den Hoogen Raad ge. casseerd zijn 22. Op den Haarlemmer spoorweg zijn in Maart vervoerd 16,499 personen, en is f 8,099.95 ontvangen; de geheele ontvangst van dit jaaf bedroeg 17,918.85, en het aantal vervoerde personen 36,775. Mr. D. van Akerlaken is tot lid der Staten van Noord Holland benoemd en zal den 6den dezer in die vergadering zitting nemen. Uit Groningen meldt men van den 3isten Maart: De Arrondlssemenis-Regtbank heeft op heden uitspraak gedaan in de aan» bangige zaak, tegen E. MeeterJ. H. Bolt en M. Rienks, waarvan vroeger door ons melding is gemaakt. Bij dit vonnis is E. Meeter veroordeeld tot eene gevangenzetting voor den) tijd van zes jaren, en M. Rienks voor den tijd van twee jaren; terwijl de beklaagde J. H. Belt is vrijgesproken. Te Breda tvordt ook eene eerewacht opgerigt om Zijne Maj., wanneer hj) die stad bezoekt, ten dienste te staan. Men schrijft uit Maastricht, dat de koms: van Zijne Maj. in die stad eerst tegen het laatst van Mei wordt te gemoec gezien, en dat uit dien hoofde de aldaar aangekondigde tentoonstelling tot den iaden der genoemde maand uitgesteld is. De eerewacht, toe inhaling van Zijne Maj., is reeds georganiseerd, en dezelve heelt met eenparige stemmen tot haren Comman dant benoemd den heer Bonhomme. In Belgie was in den stand der zaken, ten aanzien van het Ministerie en den Senaat, nog geene verandering voorgevallen. Aanhoudend ontving de Koning nog adressen, verzoekende het Ministerie te behouden. AMERIKA. Er zijn in Engeland berigten ontvangen uit Halifax van den 18 Maart, welke omtrent de zaak van Mac Leodwaarover men in Engeland zeer ge. apannen is, geen nieuws aanbrengen. Den 9den had de nieuwe President der Vereenigde Staten het Corps Diplomatique ontvangen, bij welke gele. genheid de Engelsche Gezant Fox. die uit naam van het Corps het woord voerde, onder anderen reide, dar men met blijdschap den President in zijn adres had hooren verklaren hoe verlangend hij was om den vrede tusschende Vereenigde Staten en de vreemde Mogendheden te handhaven; en dat men in des Presidents persoonlijk karakter en eigenschappen den besten waarborg vindt, dac zijne pogingen daartoe met den besten uitslag zuilen bekroond worden. De President bad hierop geantwoord: De in mijn adres uitgedrukte gevoelens zijn die, welke mijn gedrag zullen leiden zoo lang het bestuur in mijne handen zal wezen. Nog onlangs een van hec volk zijnde en regtstreeks van uit deszelfs midden komendekan ik met zekerheid beweren, dat ik, door zoo te handelen, door deszelfs onver deelde goedkeuring zal ondersteund worden. Den 13 Maart had aan de geheele kust van New-York naar Boston een hevige orkaan gewoedwelke aan de scheepvaart veel schade bad coegebragc, T U R K Y E. Uit het eiland Creta wordt van den 6 Maart het volgende geschreven: De gebeurtenissen in Syrië hebben de hoop der Christelijke bevolking van Cteta, om hunne oude vrijheid weder te verwerven, op nieuw verlevendigd. Veel heeft daartoe het gedrag van den Pacha van dit eiland bijgedragen, die, uit wantrouwen jegens de Turksche ingezetenen, welke zich vrij openlijk voor den Sultan verklaarden, aan vele opperhoofden der Grieken wapenen verstrekte, om met hunnen bijstand de Turken in bedwang te houden en zich in de heerschappij over Kandia te handhaven, ook dan wanneer Mehe med-Ali geheel ten val moge komen. Op die wijze gelukte het den Pacht de ontwerpen der zamengezworen Tnrken te verijdelen. Maar weldra namen de zaken een anderen keer. De Grieken verklaarden aan den Pachadat zjj hem tegen de Christelijke bondgenoocen des Sultans geenen bijstand zonden leenenen dit noopte hemzich onvoorwaardelijk aan den Sultan te onder, werpen. Nu eischte hij van de Grieken de hun toevertrouwde wapenen terug; dezen echter weigerden de teruggave, onder verklaring, dat zij de wapenen behoefden ter hunner verdediging tegen de Turksche onderdrukkers en om hunne vrijheid te herwinnendie zjj van de regtvaardigheid der ver bonden Europesche Mogendheden hoopten te verwerven. De gruwelen, zeiden zij, door de Turken na den opstand van 1821 gepleegd, waren nog te versch in hun geheugenzij wilden den terugkeer verhoeden van eenen tijd toen men hunne vrouwen en kinderen wegvoerde of verminkte, hunne Priesters mishandelde en vermoordde, en zegeteekenen opstapelde van afge. houwen Grieken-hoofden; verre was van hen de gedachte om zich thans wegens die mishandelingen te wreken; hun eenig doel was het juk der dwin. gelandij af te schudden en hunne vrijheid met eene wettige orde te^rlangen, waarvan de Turken het genot met hen zouden deelenvoor deze heilige goederen wilden zij manhaftig strijden of sterven. Deze stellige, edele verklaring der Grieksche opperhoofden van Creta vond zulk eenen weérklank onder de naar Griekenland verhuilde Kandioten, dat velen in massa het vaste land verlaten hebben en naar hun vaderland teruggekeerd zijn, om hunne landgenooten krachtdadigen bijstand te bieden. Met eene bedaarde maar moedige houding staan thans de heldhaftige bewo ners van Creta tegenover de Turken. Zij wenschen bloedvergieten te ver mijdenmaar zijn vast besloten hunne billijke eischen tot het uiterste vol te houden. Bewilligt de Turksche Regering deze, dan zal alles vreedzaam afloopen. Bij de Christelijke wereld staat het no, om door hare tusschen. komst, ten behoeve van een lang onderdrukt edelaardig volk, eene oude schuld te betalen. Wij roepen Crete's oude tijden niet in het geheugen, toen beschaving en kunsten op dat eiland schooner dan ergena anders bloeiden. Wij herinneren Europa slechts aan eenen veel korter verleden tijd, aan die mannen die in de 14de, 15de en 16de eeuw het licht der wetenschappen over Europa hielpen verspreiden, aan mannen als Zercharia, Kulleigis, De metrus, welke laatste, onder medewerking van den Athenienser Cnalko-Kon. dj/as, de eerste uitgave der werken van Homerus bezorgde. De naneven van deze en zoo vele andere onsterfelijke mannen zijn het, die thans een bezorgden blik op Europa werpen, vragende, of hun van daar niet eene magtige vriendelijke hand geboden zal worden, om het edele, bekiagenswaar- dige Creta van het juk eener schandelijke dwingelandij te bevrijden. Intusschen zouden toch, volgens een der laatste berigten uit Konstantl nopeljde Grieken van Kandia begrepen hebben 'dat het beter is, de vervul, ling hunner wenschen zoo mogelijk langs den weg des vredes te verwerven. Er was ten minste bij de Turksche Regering van hunnentwege een verzoek, schrift ontvangen, waarin zij met klem van redenen vroegen, dat aan nun gelijke regten als aan de Samioten mogten worden toegestaan. Op het berigt, dat er op Kandia onrustige bewegingen plaats hadden, schijnen reeds vroeger twee Engelsche en een Oostenrqksch oorlogschip vao Marmarizza derwaarta gesteven te zijn. PORTUGAL. Lissabon den 22 Maart. Berigten van die dagteekening melden, dat onder, scheiden leden van de Kamer van Afgevaardigden met het nieuwe Ministerie niet te vreden warenen eene poging beproefd hadden om hetzelve re doen vallen, door namenlijk een voorstel van hetzelve, om aan het Gouvernement magt te verleenen, om geld te heffen, af te stemmen; doch dac plan waa niet kunnen volbragt wordendaar het voorstel met 58 tegen 37 stemmen was aangenomen. De nieuwe Minister van Financien had reeds eene Commissie benoemd, om de invoering van bezuinigingen te overwegenook was door hem een nienw plan beraamd om de inkomsten te Innen, daar tot nog toe van de 17 ontvangers gewoonlijk 11 achterbleven in bet storten hunner gelden. Kort voor deze berigten afgingen waren de Cortes geprorogeerdwaar. scbijnlijk omdat het Ministerie bevreesd was het niet lang tegen dezelven t« kunnen volhouden. DUITSCHLAND. Zijne Maj. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, scheen een Zeer groot welbehagen te hebben in zijn tegenwoordig geheel onbekommerd en rustig leven te Berlijn, en reed bijna dagelijk met zijne echtgenoot en dochter. Prinses Marianne, uit; de Prinses zit dan altijd naast haren vader, en de Gravin op de voorbank. Men schrijft nit Bern van 27 Maart, dat de meerderheid der Commissie uit den Zwitserschen Landdag tot hec besluit gekomen was, om het voorstel te doen, dat de Landdag zou verklaren, dat de opheffing der kloosters id Aargau strijdig was met art. 12 der Bondsacte en dat dat kanton diarom zijd genomen besluit moest intrekaen. GROOT-BRITANNIE. Londen den 3isten Mairt. Eergisteren heeft H. M. eene avondpartij ge' geven, waarbij de Nederlandsche Gezant en deszelfs gemalin tegenwoordig zijn geweest. De Spaansche buitengewone Gezant Gonzalcx heeft van wege H. M. de Koningin van Spanje aan Prins Albert de teekenen der orde van het Gulden Vlies overhandigd. Op het kasteel van Windior ia dezer dagen een diefstal van zilverwerk ontdekt, dat denkelijk reeds eenigen tijd geleden, en wel met behulp van valsche sleutels, plaats heefc gehad. Daaronder behooren het blad en de pooien van eene zilveren tafel, uit Hannover ter bewaring herwaart! gezon den, tijdens dat Rijk met een inval der Franschen, onder den Maarschalk Mortier, bedreigd werd; voorta eene zilveren kroon, die keurig bewerkt was, en reeds van den tijd van Koning Karei //heugt, engelenbeelden en andere figuren van massief zilver, enz. Een portier van het paleis, die om- vlugt is, wordt als de dader aangemerkt, en men heefc weinig hoop om de ontvreemde kostbaarheden terug te erlangen, daar zij denkelijk reeds voor lang in de smeltkroes zijn verdwenen. De beraadslaging over de armenwet voor Engeland duurt in het Hnia der Gemeente voort, doch levert niets belangrijks op. Op de voordrage van Mr. Pakington, is in dit zelfde Huis tot het benoe men van een comité besloten, hetwelk zal belait zijn mee het onderzoek van den tegenwoordigen toestand van Newfoundland, in welke Bricache kolonie, sedert derzelver erlanging in 1832 van eene vertegenwoordigende wetgevende magt, verregaande ongeregeldheden plaats gehad hebben. Zoo als men verneemt zal de nieuw benoemde Vlootvoogd in de Oost- Indlsche wateren, Sir IV. Parker, den nten Mei aanstaande met bet schip Corny)alis naar China vertrekken. Door Lord Joce/yts, Secretaris van de diplomatische zending bij de En gelsche vloot in de wateren van China, zijn te Londen, in een verhaat van den eersten aanval der Engelschen tegen China, de volgende bijzonder» heden aangaande de opium-rookera medegedeeld: Het eerite wac mijne nieuwsgierigheid ce Singapore gaande maakte was de opium-rooker; het is een afzigteiijk schouwspel, hoewel het, op het eerste gezigt, minder terugstootend is dan dac van den door misbruik van sterken drank tot den staat van redeloos dier verlaagden menich. Niettemin heefc de domme glimlach en de slaperige wezenloosheid van den opium-rooker iets nog akeligers dan de beestachtigheid van den dronkaard. Medelijden neemt de plaats van elk ander gevoel in, wanneer men de doodsbleeke wangen, de verwilderde oogen van het door de alvermogende werking des opium-vergifs aangegrepen slagtoffer aanschonwr. Eene straat in hec middengedeelte der stad ia geheel bezet met winkels waar opium worde verkochc, en daar ziet men iederen avond, wanneer de arbeid van den dag is afgeloopen, eene menigte rampzalige Chinezen heen. snellen,-om aan hunnen noodlottigen hartatogc ce voldoen. De kamera, waar zij zich nederzetten om te rooken, zjjn omgeven mee eene aoort van rustbank of canapé en kussens om hec hoofd op ce lacen rusten; meestentijdi behoort tot deze verzamelplaatsen een afzonderlijk vertrek, ten dienste van hen, die zich met hec een of ander spel willen vermaken. De pijp, waarvan de rooker zich bedienr, is een riet van omtrent een duim doorsnede; de opening van den pijpenkop, waarin de opium wordt gedaan, is niet wijder dan een speldenknop. Her vergiftende kruid wordt met eenige welriekende bestanddeclen doormengd; men heeft slechts weinig noodig om eene pijp te vullen, waaruit men alsdan niet meer dan een- of tweemaal den rook kan ophalen, die sterk in de longen wordt getrokken, even als of men de Oost- Indische houka (waterpijp) rookt. Voor een pas beginnende zijn een of twee pijpen voldoendemaar een sterke rooker kan uren achtereen zitten te dampen. Aan hec hoofdeneind van iedere canapé vindt men eene kleine lamp, wsnt men moet de opium doen ontvlammen, terwijl de rooker den damp op haalten daar het tamelijk moeljelijk is om de pijp behoorlijk ce vullen en aan te steken, bevindt zich meestentijds een bediende bij den rooker, om hem bij die verrigting de behulpzame hand te bieden. Slechts weinige dagen toegeven! aan die gevaarlijke genot konnen, vooral wanneer sterk daaraan wordt voldaan, aan het gelaat een ziekelijk en aan de oogen een verwilderd voorkomen gevenin eenige maanden cijdsja zelfs binnen weinige weken, kan een sterk en welvarend mensch veranderd wor den toe een als het ware krankzinnig en naar een geraamte gelijkend weten, Geene taal bezit woorden, om den zielsangst uitte drukken, welken deze ongelukkigen ondervinden, wanneer men hen, na lange gewoonte, dat ver- gif wil onthouden, en alleenlijk wanneer zij tot eene zekere mate onder dei. zeifs invloed zijn gekomen schijnen de levenskrachten in werking te geraken. Ten negen ure des avonds kan men deze hun eigen ondergang zich berok. kenende lieden in de evengenoemde huizen aantreffen, ten prooi aan al de verschillende uitwerkingen der bezwijmende vergifkracht. Sommigen komen als halve gekken binnen, ter voldoening aan den vreeselijken luar, dien zij met zoo veel moeite gedurende den ganschen dag hebben moeten bedwingen; anderen, nog onder den indruk verkeerende van de eerste pijp, lagchen ea spreken zonder slot ol zin, terwijl op de rustbanken wederom andere onge lukkige schepsels bewegingloos en kwjjnende zijn uitgestrekt, met den glim lach eens krankzinnigen op het gelaat, en te zeer door de werking van hef vergif ter nedergedruktdan dat zij eenig beaef hebben van hetgeen rondonp hen geschiedt; hun moordend genot houdt al huone ziels- en ligchaamskrach- cen als in ketenen geklonken. Het laatste tooneel van dit treurspel heefc gewoonlijk plaats in een van het hnis afgescheiden verblijf, een waar doodea. hok, waar, als verstijfde lijken, diegenen worden nedergelegd, welke tot dien trap van zinsbegoocheling zijn gekomen, waarnaar de opinm-rooker zoo dwaselijk verlangt, dat beeld namelijk van lingdurenden slaap, waarin xjjne" blinde dwaasheid hem welras doet verzinken. FRANKRIJK. Parijs den aden April. Hoewel reeds lang over den doop van den Graaf van Parijs gesproken en geschreven is geworden, zoo wordt thans stellig verzekerddac dezelve den laten Mei aanstaande zal plaats hebben en alsdan' een luisterrijk feest zal gegeven worden, hetwelk op 2,000,000 fr. geschat wordt. Zijne Maj. van den Apostolischen Afgeasnt, Gallo, de Kardinaals mutn ontvangen hebbende voor den Aartsbisschop van Lyon, tot Cardinal! be noemd, heeft aan voornoemden Aartsbisschop, iq tegenwoordigheid van vele hooge Dignitarissende Kardinaals muts in de Kapel van hec Paleia der Tuillerien heden overhandigd. De Kardinaal heeft daarop eene aanspraak aan Z. M. gedaandie door den Koning beantwoord is,

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2