NEDERLANDEN. Lét den, 3d Maart. De Staats-couranl van heden bevat het volgende] Zijne Maj. heeft, bij onderaeheiden in den loop dezer maand, genomen bealniten, eene nieuwe organisatie op voet van vrede gearresteerd voor den generalen staf van het leger en het corps militaire Intendanten: De generale staf zal zijn zamengesteld uit: i Generaal-Majoor, 2 Colonels, 4 Luitenant-Colonels, 4 Majoors, 4 Kapiteins der iste klasSe, 4 Kapiteins der 3de klasse, 4 Kapiteins der 3de klasse, 16 iste Luitenants. Het corps Intendanten zal zijn zamengesteld nit: 3 Intendanten van de 1ste klasse (Colonels), Waarvan éën hoofd-lntendant (Generaal-Majoor) zal kun* nen zjjn4 Intendanten van de 2de klasse (Luitenant-Colonels)4 onder- Intendanten van de iste klasse (Majoors), 4 onder-Intendanten van de 2de klasse (Kapiteins), 4 adjunct-Intendanten (iste Luitenanti), zijnde bij dat besluit tevens bepaald, dat het corps Intendanten, il zooverre metdeKwar tiermeesters van het leger in betrekking zal staan, dat de leden van hetzelve, beneden den rang van onder-Intendant der iste klasse (Majoor) als Kwar tiermeesters zullen kunnen worden overgeplaatst, echter met behoud van hun tractement en hunne anciënniteit; terwijl ook daarentegen de Kwartiermees ters of ook andere daartoe geschikte officieren van het leger, tot leden van het corps Intendanten, het zjj met, het zij zonder bevordering in rang, zul len kunnen overgaan, met dien verstande nogtans, dat zij altijd in ancien, niteit volgen zullen op het jongste lid van het corps Intendantenbehoorende tot den rang waarin de overgang geschiedt. Wijders heeft Zijne Maj, een aantal officieren op pensioen gesteld of eer vol ontslagenen tevens onderscheiden benoemingen en bevorderingengedaan. Uit de opgave blijkt, dat twee hoofd-officieren, 14 officieren van gezond, heid, 4 apothekers en 5 paarden-artsen op pensioen zijn gesteld; 17 officie ken van gezondheid, meest tijdelijke, zijn eervol ontslagen. W|j vernemen, dat Zijne Maj. bij het Indische leger heeft benoemd: tot Ridders der Militaire Willems-orde, 3de klasse, de navolgende Ridders van dezelve orde, 4de klasse, als: den Luitenant-Colonel A.C. Schlatter, van het 10de bataljon infanterie; den Kapitein-Adjudant bij den generaleh Staf, A. y. d. Hart, en de Kapiteins A. Bernard en X. At Boen, respecii- velijk van het fine en 10de bataljon infanterie. Tot Ridders der Militaire Willems-orde, 4de klasse, zijn benoemd 1 de Kapiteins F. J. Sorg, J. P. A. van ae Riet en S. A. L. Abbema, respectie. veljjk van het tfde en 11de bataljon infanterie, en van het personeel der artil lerie, de 3de Luitenant C. R. P. Umbgrovevan het personeel der artillerie en de sergeant J. de Free sevan het algemeen depot. Zjjne Ma), heeft benoemd: tot Ridder der orde van den Nederlsndschen Leeuw, den dirigerenden officier vah gezondheid der ade klasie M.J, Muller, van de geneeskundige dienst. Men schrijft, dat Zijne Maj. tot medelid der Commissie tot herziening der wetten van Nederlandsch-Indie heeft benoemd, den heer Mr. B.G.RiUia van Tiauta, laatstelijk ommegaand Regter in de SamarangsChe afdeeling op Java, thans met verlof alhier te lande. Naar men verneemt, heeft Zijne Maj. benoemd tot Agent voorde actiën van het Rijk in de Nederlandsche Bank, den heer J. H. van Reenen, Com. mtssaris van de Nederlandsche Bank. Zijne Maj. heeft den Kapitein der infanterie, F. C. Wenneger, nog een jaar gehandhaafd in het non-actlviteits-tractement. Zijne Maj. de Koning, Zijne Maj. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassan en Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden hebben ieder eene som van f 300 gegeven voor de kleeding der oude vrouwen en kinderen van het Gereformeerde Diakonie-Armhuia te 's Gravenhage. Naar men verneemt, zal het aan den Helder liggende fregat de Kenau HasselaarCommandant de Colonel Kapitein ter Zee Van Straten, eerstdaags buiten dienst worden gestejd, en de dienstverrigtingen van dien bodem, welke als wachtschip werd gebezigd, vervnld worden door Zijner Majs. fregat van 44 stukken de Sambre, op welk Schip de Etat-Major en equipage van de Kenau Hauelaar zal overgaan; terwijl de Etat-Major en equipage van de Sanebre, met den Commandant ad interim van dezelve, de Kapitein-Lui tenant Freudenburg, over zal gaan op het fregat Palembang, hetwelk van Amsterdam naar de Helder zal komen. Men wil dat laatstgemeld fregat be stemd is, om deel te nemen aan den kruittogt, die in dezen zomer door Zijne |Maj. fregat de Rijn, gecommandeerd door Z. K. H. Prins Hendrik, benevens ettelijke andere bodems, zal plaats hebben. Uit Delft wordt omtrent Zijner Majësteits ontvangst aldaar, het vol gende gemeld: Heden, den 39 Maart, had de stad Delft het genoegen Zijne Maj. den Koning voor het eerst als zoodanig In bare wallen te zien. Van de komst van Hoogstdenzelve onderrigt, was, op last van heeren Burgemeester en Wethouders, bniten de Haagpoort een eereboog, waarbij de schutterij ge. schaard was, opgerigt. Aan dezelve werd Zijne Maj. ontvangen door Hun Ed. Achtb,, benevens door de heeren leden van den Raad en den stads-Se- creiaris, waarna Hoogstdezeive door den Burgemeester werd begroet met eene aanspraak, waarbjj de belangen der stad In Zijner Majs, goede gunst werden aanbevolen, en waarop door Hoogstdenzelve in zeer minzame be. woordingen werd geantwoord. Bij die opwachting Zijner Maj. waren mede tegenwoordig de heeren officierea van het garnizoen en andere militaire corp sen, alhier aanwezig, welke door de heeren Luitenant-Colonel, Garnizoens commandant en Majoor-Commandant der dienstdoende schutterij am Zijne Msj, werden voorgesteld. Vervolgens reed Zijne Maj. door de met de insignlen van het Koningschap' •n wapenschilden gedecoreerde Haagpoort, onder het bespelen van het caril lon, die stad in. In dezelve waren de huizen, gelegen aan het Oude Delft, om het meest versierd met vlaggen, groen en bloemen. Onder die versie ringen munten uit de door de manschappen van het 3de bataljon artillerie Nationale Militie,' aan hunne kaseme nel Prinsenhof aangebragte tropheën. Een gezelschap liefhebbers der muzijk voerde, gedurende Zijner Majs.door. togt door de stad, van een daartoe op de Korenbeurs daargesteld orchest, onderscheiden mOziikstukken nit, en werd Zijne Maj., te paard, begeleid door de heeren Luitenant-Colonels, garnizoens-Commandant ew Majoor- Commandant der dienstdoende schutterij. Uit Rotterdam wordt van den spsten Maart het volgende gemeld: De Koning bevindt zich in ons midden. Door talrijke vlaggen overscha duwd, maar door eene heldere lentezon verlicht, waren reedt vroeg in den morgen de stratenlangs welke de trein zich naar het raadhuis begeven moest met menschen overdekt. Langs de westzijde der Schie schaarde zich teti 9 ure de stedelijke schutterij, door hare keurige muzijk begeleid, en het corps mariniers, terwijl Zijne lytc. de Gouverneur der provincie, en de Stedelijke Regering, met den heep Burgemeester aan het hoofd, in koetsen gezeteft, zich Insgelijks derwaarts begaven, om de Vorstelijke personen bij de eere - poort af te wachten, buiten welke de eerewacht toefde, tefwijl ook liet gisteren uit de Residentie alhier binnengerukt escadron lansiers de Sthie aén die zijde mede bezette: Omstreeks kwartier over elf ure ontving tnen hec berigt van de aannadertng des Konings en der Prinsen Alexander en Hendrik, allen benevens Hoogstderzelver gevolg, te paard gezeten. Even buiten de «erepoort werd Zijne Maj. door den edel achtbaren heer Burgemeester, in korte en eerbiedige bewoordingen, toegesproken, en die toespraak op de minzaamste wiize beantwoord. Zijne Maj. had het voornemen te kennen ge- geven om de inspectie der schutterij op de Schiekade te uoen, maar bij hec vernemen dat men verlangd had de Boompjes daartoe te zien aangewezen, gaf Hoogstdezeive hieraan gereedelijk zijne toestemming. De trein begaf zich toen stadwaarts, voorafgegaan door een corps lansiers, en bestond ver der uit den heer Gouverneur en de leden der stedelijke Regering, in hunne koetsen; de muzijk der lansiers en die der schutterij; Zijne Maj. en de Prinr sen, benevens den staf, door de eerewacht begeleid; terwijl de schutterij zich van lieverlede aansloot. Vergezeld door het gejuich der tallooze me. nigte, langs de straten en voor de vensters der huizen geschaard, bereikte de stoet, den weg langs het Haagicheveer, de Westewagenstraat, de Hoog. straat en Stidhuissteeg volgende, ongeveer ten iS Ure het Stadhuis, aan welks bofdef de Koning door de Autoriteiten wCrd verwelkomd én binnen, geleid, waarop MoogStdezelve zich dadelijk, voof een der geopende vensters, aan de zamengevloetde en juichende menigte vertoonde, en ook de beide Prinsen uitnoodigdë zich aan zijne zjjde te plaatsen. Voorts stélde de Bur gemeester Zijne Maj. oen stedelijken Raad voor, en het behaagde den Vorsc de aanspraak van het hoofd des stedelijken bestuors hartelijk te beantwoor. den, en de verzekering Zijner gunstige genegenheid voor deze tweede stad van zijn Rijk te geven. Daarop wérden veelvuldige Commissien en een groot aantal bijzondere personen ter audiëntie toegelaten, na wier afloop de Koning, op nieuw dooi de Prinsen en door de eerewacht begeleid, ten half drie ure naar de Boompjes reed, alwaar eene Commissie uit heeren Wethou. ders en Raden Hoogstdenzelve afwachtte en alwaar nu de inspectie van de schutterij en mariniers plaats greep, onder het gebulder van het geschut der op sirootrt liggende en met vlaggen overdekte schepen, van welke wij de volgende kunnen opgeven: Zijner Majs. stoomschip Etna en stoomboot Pe gasus, Zijner Majs. brikschip Pegasus, de koopvaardijschepen tndia, Eliza beth, Netrlands Koning, Sara Ljdia, Jacobus en Menado, behoorende aan de heeren A. van Hoboken en Zonen; Johanna Cornelia en Admiraal Zoutman, behoorende aan de heeren C. (S A. Vlierboom, en rt illem de Tweede, aan den heer P. Farkevisser c, terwijl door verscheiden anderen, ook van vreemde natiën, door hunne vlaggenpraal het onbeschrijfelijk schoon schouwspel, dac de Maas opleverde, hielpen volmaken. Daarop Hebben zich de Koning en zjjne Zonen naar het voor ben bestemd hotel begeven, en zijn ten vijf ure van daar naar het stadhuis teruggekeerd, om aan den aldaar aangerigten maaltijd deel te nemen, en vervolgens de gala-representatie in den schouwburg niet Hoogstderzelver tegenwoordigheid te vereeren. Alles belooft, bij het heerlijttste weder en de toebereidselen tot de algemeene illuminatie, een niet minder aangenamen avond dan de dag tót dus ver geweest is. Uit Amsterdam meldt men van den 2(>sten dezer: Heden morgen, omstreeks zes ure, is in de Utlenburgerstraat een htiis in. gestort, hetwelk door negen huisgezinnen, bestaande nit 32 personen, bé. woond werd. Zes zijn dood van onder het puin weggehaald, en zeven, meerder of minder gekwetat,naar het gasthuis vervoerd, terwijl nog verschei, dene personen vermist worden. Men is onvermoeid werkzaam ter wegruiming van het puin, om zoo mogelijk de nog onder hetzelve bedolvenen te redden. De heer Burgemeester en de heeren Wethouderen van der Oudermeulcn en Deutz, de Directeur vanPolicie, alsmede de Commissaris Philips, waren op de plaats tegenwoordig. De Med. Doctor J. P. Heje te Amsterdam, is tot corresponderend lid verkozen aoor het geneeskundig genootsehap te Hamburg. Omstreeks één ure is aan den buskruid-molen Sollenburg, boven Ouder kerk, aan den Atnstel, een molenhuis gesprongen. Een man en een paard zijn min of meer gekwetst. De schade is echter gering. Het Algemeen Handelsblad van heden bevat liet volgende: Wij veriiiiriien met genoegen, dat alle tot dus verre oeStaan hebbende ver* schillen tnisc'hen de Regering en de Nederlandsche Handet-Maarschappij ten opzigte van het bedrag der te betalen provisie; uit den weg geruimd zt|n op eene wijze even voordeelig voor het Gouvernement als voor bet zoo even. genoemde aanzienlijke handelsligChaatu. Het dagblad de Avondbode heeft in zijn nommer van heden aangekon. digddat het morgen zal ophouden te Worden uitgegeven. AMERIKA, De berigtëft uit de Vereenigde Staten loopen tot 8 Maart en brengen de boodschap aan, waarmede de nieuwe Voorzitter Harrison den 4den zijnen post aanvaard had. Die aanspraak is zeer lang. De Voorzitter zegt in de zelve, dat in de laatste jaren in het Gemeenebest eene strekking had geheerscht, om de Hitvoerende magt met grooter gezag te bekleeden, doch, dat hij daar stellig tegen is; ook wil hij, dat een Voorzitter niet langer, dan vier jaren', zijnen post bekleede, e'n zal dit door zijn eigen voorbeeld toonen. Verder geeft de Voorzitter te kennen, het voor zeer wenschelfik te ach ten, dat alle wetten uit den boezem vam het wetgevend ligchaam voortko men, tonder dat het uitvoerend gezag, ofschoon de Voorzitter met het veto Is bekleed, op de indiening daarvan invloed (ritoefene. D'e Voorzitter is, Volgens Wem, slechts de dienaar, niet de meester van den volkswil. Eene geheele afscheiding van het beheer der bondgenootschappelijk* geldmiddelen van het uitvoerend gezag zou, zijnes Inzien», cette verbetering zijn. Te gelijk ijvert hij sterk voOf de onafhankelijkheid der onderscheidene Staten van het bondgenootschap, wat hun Inwendig bestuur betreft; bij welke ge legenheid hg zijdelings de pogingen van de in sommige Staten werkzame ge nootschappen rot afschaffing der slavernij in andere Staten gispt. Wat he moegelijke vraagstuk wegens het geldwezen betreft, verklaart de Voorzitter zieh voor den omloop van het papieren geld en dus voor de banken. Eerst

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1