mishandelenen dst-feï<rafzoo niet die rust genieten, wellte de Verheven Pnrte verlangt; over deze boosheid der Muselmansche rajas zijn wij zeer verstoord geweest, en kennen niet begrijpen, op welken grond zij zoodanig kunnen handelen tegen den wil der Verheven Porte, (die door rillah gesterkt moge worden en steeds de overwinning erlangen,) en die alle hare rajas beschermt; en niet alleen tegen onzen wil, maar ook tegen de geregtigheid en menschelijkheid. Ik geef dientengevolge dit bevel, hetwelk openbaar aan alle de Inwoners zal worden voorgelezen, opdat zoowel de grooten als de kleinen met den wil der Verheven Porte bekend worden, elk zijne eigen zaken behartige, en niets tegen den wil der Verheven Porte doe. Zoo het, in het vervolg ter mijner kennisse komt, dat een Muselmansch Raja het gewaagd heeft een' Christen te mishandelen, zal ik geene verontschuldiging, van welken aard ook, in aanmerking nemen. Ik eisch u, op uw geweten, af, voor de uit. voering van dit bevel te waken, opdat die der Raja's, die een' ander mis. handelt, de gevorderde stratfen niet ontdnike. Ik zweer bij Allah, dat, zoo het ter mijner kennisse komt, dat een Raja een' Christen mishandeld heelt, en door u niet gestraft wordt, ik zulks nimmer zal vergeten; zorgt dus daarvoor, dat alle Raja's rustig blijven, en bidden voor de bewaring des ïllerhoogsten Sultans, (dien Allah steeds tot overwinning moge leiden) en zoo zult gij u ook in mijne tevredenheid mogen verheugen. Ik vaardig die bevel uit, en zoodra gij het gelezen zult hebben, zult gij zorg dragen voor deszelfs algeheele uitvoering. In een ander bevel aan de hoofden van het leger gerigt, verbiedt lnj alle knevelarijen en overlast, die soldaten aan de bewoners van Syrië, welke reeds zoo veel door den oorlog geleden hadden, aandeden; de schuldigen zullen zeer zwaar gestraft worden. S De Constitutionel bevat berigten uit Konstantinopel, waaruit blijkt, dat /£r,jA»'ffl-Pacba op het uiterste ligt. Een renbode, nit Gaza vertrokken, beweerde, dat alle hoop op deszelfs behoud ijdel is. Tijdingen uit Alexandrie bevestigen, dat Mehemed-Ali meer dan ooit voortgaat met zijne wapeningen. De Turksche vloot wordt ieder oogenblik uit Marmorizza in de haven van Konstantinopel verwacht. Men had te Konstantinopel met een schip van Kertsch, aan den Ci- merischen Bosphorus, het berigt ontvangen, dat aldaar op eenen voormiddag, bij volkomen helder weer en doodstilte, aan de kusten plotseling zulk eene hevige beroering in de zee ontstaan was, dat een aantal kustvaartuigen, bene. vens 2 groote schepen, als in één oogenblik van hunne ankers gerukt waren. Sommigen derzelver waren geheel met man en muis in de draaikolken ver. zwolgen; allen hadden min of meer schade geleden. Van die beroering had men op een paar mijlen afstands van de kust niets bemerkt. DUITSCHLAND. Uit Keulen wordt van den al Maart gemeld, dat eenlge aanzienlijke in voners dier stad zich vereenlgd hadden tot een genootschap ter bevordering van den verderen opbouw en voltooijing van de beroemde Domkerk. De statuten van dat genootschap, welke echter nader aan de Regering moeten onderworpen worden, stellen, dat een ieder aan deze vereeniging zal kunnen deel nemen, door zich tot eene jaarlijksche bijdrage van een thaler te verbinden. Zooals voor eenige weken gemeld is geworden, was de Bisschop von Haften, in Pruissen, vermoord geworden en de moordenaar gevat; dezelve is thans veroordeeld gewordenom levendig te worden geradbraakt. De ver oordeelde heeft het vonnis met de grootste onverschilligheid aangehoord en toont in het geheel eene ontzettende verhardheid, De voorjaars-mis te Frankfort aan den Oder heeft dit jaar zulke treu» rige uitkomsten opgeleverd, als nog immer, zoolang die mis bestaan had. Er waren bijna geene handelaren of inkoopers uit de Oostelijke gewesten opgekomen en de weinige kooplieden en commissionairs uit de steden van Galiicie, Moldavië en Bessarabie hadden slechts geringe inkoopen gedaan. Zooals men uit Rome verneemtzou men het aan het Hof nog niet eens geworden zijn, omtrent het benoemen van eenen Coadjutor voor den Aarts- pisscnop van neuicu; ook scneen de reis van dien Ure fa at naar Rome voor eerst nog uitgesteld te zijn. F R A N K R IJ K. Parts den 23 Maart. Zes en vijftig Pairs hebben zich reeds doen inschrij ven om het woord over de fortificatie-wet te voeren. Dit getal is des te aanzienlijker, daar men anders zelden meer dan een veertigtal leden al de debatten ziet bijwonen. De discussien zullen waarschijnlijk zeer wiidloopig zijn. Zoo men verzekert zal het Hof der Pairs onmiddellijk na den afloop der dis. cussien over de fortificatie-wet, een aanvang maken met de zaak van den Ko ningsmoordenaar Darmes. Die instructie heeft nu reeds zes maanden geduurd. De Maarschalk bailie, sedert gisteren te Parijs aangekomen ter bijwo. ning van de debatten over de wet der fortificatiën, is gisteren door den Hertog van Orleans ontvangenbij wien hij nog altijd zeer in gunst schijnt te zijn. Door eene particuliere correspondentie uit Parijs, wordt het gerucht tegengesproken, door eenige dagbladen verspreid, als of het Fransche Gou. vernement, te zamen met dat van Weenen en Berlijn, bij het Engelsche zou- aangedrongen hebben op de terugroeping van den Engelschen Gezant te Konsrantinopel, omdat deze de zaken van het Oostersche vraagstuk nog gedu rig zou verwarren. Den 14 Maart is te Villastrar, een dorpje in de nabijheid van Teruel eene vrouw van 28 jaren van vijf levende kinderen bevallen, namenlijk drie dochters en twee zoons, die echter allen kort na de geboorte gestor. ven zijn. In de laatste dagen zijn in de Fransche havens drie walvischvangers binnengeloopen, die twee en drie jaren zijn uitgeweest en te zamen 7340 vaten traan hebben medegebragt. B E L G I E. Uit Brussel wordt van den 23 Maart geschreven, dat de krisis aldaar nog voortduurt en het even onzeker blijft of het Ministerie zijn ontslag zal nemen, dan wel de Kamers zouden ontbonden worden. Men zag eene discussie van den Koning met de Ministers te gemoet. Door eenige steden worden ten voordeele der Ministers aan den Koning adressen aangeboden; bepaaldelijk worden genoemd Verviers en Luik. .Het adres uit Verviers luidt aldus: Siret Het bedroevend schouwspel van den stelselmatigen en plaagzieken tegenstand, dien de raadslieden Uwer Majesteit sedert het openen van de zitting der wetgeving ontmoeten, heeft onze bevolking levendig getroffen. Om die beweegreden achten de ondergeteekenden zich verplïgt, om een schitterend blijk van hunne achting en van hun medegevoel aan die mannen te geven, wier onpartijdigheid en neiging tot verzoening men hun zelfs als misdaad schijnt aan te wrijven. Overtuigd, dat de handhaving van het Ministerie het eenige middel is, om aan het land de trapsgewijze ontwikkeling van zijne instellingen en van zijn stoffelijk welzijn te verzekeren, en dat de terugkeer zijner tegenstanders in het bestuur eene wezenlijite openbare ramp zon zijn, protesteren wij eerbie diglijk tegen de aanmatigingen dergenen, die thans het beheer belemmeren, en de vrede en kalmte verstoren, waarvan de weldaden zien te naanwernood beginnen te doen gevoelen. Wij durven dus de hoop uitdrukken, dat Uwe Majesteit zijn vertrouwen niet zal onttrekken aan mannen, die dat der natie in zoo hooge mate bezitten. Sedert de omwenteling zijn in Belgic niet minder dan 400 kloosters of dergelijke inrigtingen ontstaan. PR IJS-COURANT van EFFECTEN. Amsterdam, 24 Maart 1841. Nederlanden. Werkel. Schuld 2} pC. 50 j 4 50J Dito s 97jh 98 Uitg. - 4 Kans-Biljetten 2iJ4 22J Amort.Syndic. 4}88 4 88J 3}*- Hand.-Maats. 4}163^1645 O. I. Leening. s 95U 96 Aandl.H.Spoorw 93*4 96J Riin-Spoorw. 4} 4 Frankrijk. inschr. Grb. 3 pCt. 4 Rusland. Gb.tf.&C°.i798 5pCt,l04 ilo4j 54 Ins. en Certif. 6 68{4 68} I8|}s97 4 97} Gebl. 5 °l 97' '645 95} 96 l°4r <58isi 97s Pruissen. Geldl. te Lend. 4 pCt. 4 Aandeelen van dito 4 Spanje. Nieuwe 1835 85 5pCt.2o}42l{ Ditoonbep.st...4— Dito passive4 Dito uitgest4 Coupons Ard2o|4ai| Oostenrijk. Obl.Go// C°. J pCt. 4 Certificaten.2}4 Neg. Metaliek 2,4 Idem5 4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten.5 pCt. 4 Dito iu Napels. 5 —4 Gebl «tV De Kommissie van Landbouw in de Provincie Zuid-Holland, geeft bij deze aan de belanghebbenden kennis, dat, uithoofde van onvoorziene verhinderingen, de vergelijkende KEUR derSPRINGHENGSTEN, in plaats van op Woensdag den 31 sten Maart, eerst zal plaats hebben op Woensdag den l+den April 1841, te Rotterdam, des middags ten twaalf ure. 's Gravenhage Uit Naam der Kommissie van Landbouw voornoemd, den 24 Maart 1841. JOAN QUARLES van UFFORD, Secretaris. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOON en DOCHTER, E. COUVÉE, geliefde Echtgenoot van Leïden, 24 Maart 1841. B. van der HORN Jz. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, juist eene maand na zijne Huisvrouw, Mejufvrouw JOHANNA BATTELJÉ, in den gezegenden ouderdom van 75 Jaren, onze waarde Vriend, PIETER van HËMERT, sedert eene reeks van Jaren Binnevader van het Oude Mannen- en Vrouwen huis alhier. Leyden J. van DISSEL, 21 Maart 1841. J. J. HOOGEBOOM, Algemeent en bijzondere Kennisgeving. Executeuren Testamentair. De Deelhebbers in het Fonds voor den Katwijkschen Straatweg, wor. den uitgenoodigdom op Dingsdag den 3osten Maart 1841, des namiddags ten twaalf ure, ie compareren in de Herberg de Zwaan, re Katwijk aanZee» tot het opnemen der REKENING van Commissarissen, belasc met de Directie over gezegden weg, en over ce gaan tor de UITLOTING van één Aandeel der Negotiatie. Hoog-Heemraden van RIJNLAND hebben het voornemen op Zaturdag den 3den April 1841, des voormiddags ten tien ure, in het Gemetnlandshuis binnen Leyden, in het openbaar, bij opbod en afslag, voor den tijd van Vijf Jaren, te Verhuren: 24 Percelen TEEL- en GRAS- of HOOILANDEN, gelegen ter weder, zijde van liet nieuw gegraven Kanaal, onder Oegstgeest en Rijnsburg, van de Haarlemmer Trekvaart tor aan de Katwijksche Uitwatering. En De VISSCHERIJ in het genoemde Kanaal, in Drie Peicelen. De Voorwaarden, bevattende tevens de omschrijving en grootte der Per celen, zullen vier dagen vóór deze Verhuring, ter lezing liggen in hec Ge meen landshuis voornoemd; in de Herberg van J. Prins te Rijnsburg, en bij den Opziener K. Dubbeldam, aan de Uitwatering te Katwijk, door welken Opziener op Maandag den 29sten Maart, des voormiddags te tien ure, be ginnende aan den Nieuwen Brug over net Kanaal, in den Voorbouterwegr achter Rijnsburg, eene plaatselijke aanwijzing aan de Gegadigden zal gedaan worden, en voorts van denzeiven de noodige inlichtingen te bekomen zijn. Ten overstaan van den te 's Gravenhage residerenden Notaris J. BEUL - VOETS, zal op Woensdag den 31 Maart 1841, des voormiddags ten 10 ure, aan het Sterfhuis van Wijlen den Wei-Eerwaarden Heer Emeritus Predikant G. van DUGTEREN, te Lisse, in het openbaar en om Contant Geid, wor den verkocht: Een nette en zindelijke INBOEDEL, bestaande: in een Kabinet, Chr- fonnière, Ladetafel, Penant- en andere Tafels, Stoelen, Spiegels, Vloer, kleeden, Bedden met Toebehooren, Tafel- en Bedlinnen, Porcelein, Glas-, Koper-, Tin-, Blik- en Ijzerwerk; benevens eenig gemaakt GOUD- en ZILVERWERK en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Kunnende al hetzelve worden bezigtigd, daags vóór de verkooping, van af des morgent ten 11 ure tot des namiddags ten 2 ure, Ten overstaan van JOHANNES BERVOETS, openbaar Notaris te 's Gravenhage, zullen, ingevolge bekomene Autorisatie van de Arrondisse. ments-Regtbank te Leiden, op Donderdag den isten April 1841, des voor middags ten elf ure, in het Logement de Zwaan, te Lisse, in het openbaar worden geveild en dadelijk daarna finaal verkocht: N°. 1. Een net en goed onderhouden HUIS, SCHUUR en ERVE, met eenen daarachter gelegen aangenamen TUIN, ter grootte van ruim elfRoe. den, bevattende de Huizing vijf zoo Boven- ais Beneden-Kamers, Keuken, Kelder, Zolder en Provisie-Kamer; alles staande en gelegen in het vierkant van het Dorp Lisse; bij het Kadaster bekend onder Sectie C, N°s. 381 en 582; hebbende hetzelve Perceel een vrij overpad over zekeren belendenden Grond naar de Dorpstraat. Aangeslagen geweest in de Grondlasten over het. Jaar 1840, als gebouwd en ongebouwd Eigendom, met f 5.10. N°. 2. Eene BOUWMANSWONING met verdere getimmerten, genaamd KOSTVERLOREN, met daarbij gelegen en behoorenden TUIN, mitsgaders WEI-, TEEL- en uitmuntend BOSCHLAND, staande en gelegen in den Zuidbroekonder de Gemeente Noordwijkgroot, volgens Kadastrale m-tlng, 7 Bunders, 65 Roeden en 66 Ellen, en bekend onder Sectie M, N°s. 75: lot en met 89 en 89WS. Aangeslagen geweest all voren met f 25.70; we. gens Rhijnlandsch Bundergeld met f 9.55, en wegens Binnenlandsche Kol» ten met f 3.79- N°. 3- Eenige Partijen WEI-, TEEL- en BOSCHLANDEN, gelegen in de Noordwijkerhoutsche Geest, onder de Gemeente Noordwijkethoutgroot», volgens Kadastrale meting, 5 Bunders, 86 Roeden, 10 Ellen, en bekend onder Sectie D, N°s. 329 tot en met 336. Aangeslagen geweest als voren,, met 17.70; wegens Rhijnlandsch Bundergeld, met f 16.09, en wegens Binnenlandsche Kosten met f 6.32. Zijnde alle de gemelde Percelen dagelijks te zien, en kunnende het eerste Perceel dadelijk en de beide laatste Percelen na den ïsten Mei aanstaande, bij de betaling van de Kooppenningen worden aanvaard, met uitzondering van eenig Wei- en Teelland, hetwelk nog tot Kersmis 1841 is verhuurd. Nadere onderrigting re bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris BERVOETS, in de tweede Wagenstraat, te 's Gravenhage voormeld» Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden,

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2