A0. 1841. LEYDSCHË v 9/ C O IJ R A MAANDAG, 8 MAART. NEDERLANDE N. Ley den, 7 Maart. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat de fabrijk van draagbaar gaz van den Heef F. Droinet ter dezer stede gevestigd, en welker op rigting wij voorleden jaar mededeelde, reeds zeer gunstige resultaten ople Vert. Door onvoorziene omstandigheden later in werking gekomen, dan de Heer Droinet verwacht had, maken thans sedert eenige weken reeds eenige Ingezetenen van dat gaz gebruik en bij meerderen /.ijn ook de toestellen aangebragt, om binnen kort die vérlichting te kunnen aanwenden. Zelf van nabij de fabrijk en de onderscheiden toestellen, hec licht door dit gaz gege ven en de wijze, waarop hec voortgebragt wordt, gezien hebbende, kunnen wij niet anders dan deze waarlijk schoone, zeer heldere en goedkoope raa« nier van verlichting een ieder aanbevelén, terwijl ook hec gevaar, hetgeen de gaz zou te weeg bréngen, wanneer dezelve onwillekeurig ontsnapte, slechts denkbeeldig is, daar dezelve zich zeer spoedig ontleedt, en alsdan geene vlam vat. De Heer Droinet heefc zich dezer dagen vereerd gezien met hec be zoek van eene Commissie van de Edel Achtbare Regering dezer stad, welke, zoo wij vernemen, die inrigting zeer geprezen en aan genoemden Heer hare goedkeuring heefc betuigd; wij cwijfelen dan ook niet, of derzelver getui genis zal veel toebrengen, om die verlichting door hec draagbaar gaz meèr algemeen te maken; Laatstleden Dondërdag is er door eenige Heeren Studenten alhier een lüisterijk Bal gegeveh geworden, waarop de aanzienlijkste der Ingezetenen dezer stad, benevens Heeren Officieren van het alhier in garnizoen liggend fegimenc Kurassiers N°. 3, genoodigd waren. Niets was er gespaard om deze vereenigihg den meesten luister bij te zetten. Hec orenest, bestaande uit hec keurig muziek der Grenadiers, gedirigeerd door den verdienstelijken Kapelmeester, voerde de fraaiste stukken der hedendaagsche muziek, met de uiterste kenrigheid uit. Het Bal nam een* aanvang dés avonds ten acht ure, en is tot des morgens ten vier ure met de grootste levendigheid voort gezet geworden. Ververschingen van allen aard wierden met alle moge lijke overvloed den gasten voorgediend. Men verneemt, dat de genoodigde Ingezetenen dezer stad zich vereenigd hebben, om aan deze uicnoodiging te beantwoorden door een Contra-Bal te geven, waarmede dan de talrijke ver- makelijkhedeil van dezen winter Zullen besloten worden. Alzoo strekken deze glansrijke feesten ten bewijze van de uitstekende harmonie, die er tüs- schen de Ingezetenen, Heeren Studenten dezer Hoogeschool en hec Garni zoen bestaat. Men meldt uit *s Gravenhage, dat er thans bij den Raad van State cwee ontwerpen van wet in beraadslaging zonden zijn. Het eerste betrekkelijk de daarscelling van een consignatie-kas, voor effecten aan toonder, ten dienste Van voogden over minderjarigen en geïnterdiceerden. Hec tweede betrekke* lijk hec personeel. Deze belasting zou op geheel nieuwe beginselen worden gevestigd. Door afschaffing van de grondslagen wegens deuren en vensters benevens haardsteden, onder bijvoeging van het bedrag daarvan tot den eer- sten grondslag (de huurwaarde) zouden groote vereenvoudigingen worden daargesteld, De vrijdommen voor de lagere volksstanden zouden aanmerkelijk worden uitgebreid. De werkboden en werkpaarden voor fabrijken, beroepen en bedrijven benoodigd, zouden van de belasting worden vrijgesteld. Daar tegen zou het regt voor dienstboden en paarden van weelde worden ver. hoogd. Leverei-bedienden zouden dubbel worden aangeslagen, en voor paar. den, bespannen voor rijtuigen met wapens, mede eene hoogere belasting ver ichuldigd zijn. Ook zoude op de ongehuwde heeren boven de 30 jaren (met uitzondering van geestelijken en militairen en met vrijstelling van kleine aart. gesiagenen, benevens van kostwinners voor ouders of minderjarigen) eene verhooging van belasting worden toegepast. Zijne Maj. heeft tot Hoogstdeszelfs Adjudanten in buitengewone dienst benoemd: den Generaal-Majoor F. D. Cochius, Commandant van het leger in Nederlandsch Indie; den Colonel Jhr. C. van derWyk, Directeur der genie en Inspecteur der sappeurs in Nederlandsch Indie, en den Colonel A.V. MichielsGouverneur en militaire Commandant der Westkust van Sumatra. Zijne Maj. heett tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, den Luitenant ter zee iste klasse, J. H. van Boudijk. Zune Maj. heefc den burgemeester van Nieuwkuijk enOnzenoort, den heer H. van den Brandt en den Secretaris dier gemeente, den heer C. Middel, koopuit hunne respective betrekkingen ontslagen. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer de Koek, heeft het volgende in de Staatt-Courant van den 6Jen dezer doen plaarsen: Bij art, 11 van het regiement, hetwelk, bij Koningiiikbesluit vanden2Östen Maart 1817, is gearresteerd op de uitvoering der wet, wegens het verleenen van octrooijen, van den asstenJanoarij bevorens, Staatsblad N°. 6), is be paald, dat de bezitters van octrooijen, welke zouden wenschen van hunne regten geheel of gedeeltelijk afstand te doen ten behoeve van anderen, ge. houden zullen zijn daarop vooraf *s Konings goedkeuring te vragen. Niettegenstaande deze bepaling, zijn meermalen de regten door een octrooi verkregen, afgestaan, zonder dat vooraf 's Konings goedkeuring was ge vraagd, en is ook meermalen de Koningiijke goedkeuring, nog na het doen Van dien afstand, verleend geworden. Op lastgeving van Zijne Maj. wordt thans bekend gemaakt, dat voortaan tiet meer in den reeds gedanen afstand van octrooijen kan worden bewilligd, én worden de belanghebbenden bij deze aan de bepaling van voormeld art. 11 herinnerd, ten einde zich voor schade te kunnen wachten. Bij wijziging, in zoo verre, van artikel 74 van de reglementen omtrent de zamenstelling van de staten der provinciën, heefc Zijne Maj. bepaald, dat, aan te vangen met het loopende jaar 1841, in alle de provinciën, be halve Drenthe, de som van ƒ2,000, welke, overeenkomstig dat artikel, telken jare uit 's lands kas, aan de leden der itaten van de provinciën, geza inenlijkter vergoeding van reiskosten, wordt toegestaan, tot op 1500 verminderd zal worden; terwijl voor de provincie Drenthe, alwaar de, cqr voorschreven einde, toegelegde som, thans ƒ1,000 bedraagt, dezelve tot °P 7SO zal worden gebragt. Den 6den dezer is te 's Hage eene plegtige algemeene vergadering fan den Hoogen Raad gehouden, waarin de E. H. A. heeren Mr. L. A. Ligh tenvelt, alt Raadsheer in- en Mr. A, de Keth, als Advocaat-Generaal bij den Raad zijn geïnstalleerd. Zijne Maj. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, heefc door den Thesaurier van Hoogstdeszelfs Huis aan den Burgemeester van 's Gravenhage 1000. doen uitreiken, als eene bijdrage voor de schaalkollecce, welke iu Februari) II, ten behoeve der armen aldaar heeft plaats gehad. Het Journal de !a Haje meldt, dat Zijne Maj. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau, zijne reis naar Holland onbepaald heeft uitgesteld, Ter vermindering en verligting, zoo veel mogelijk, ten minste voor het vervolg, van de vele werkzaamheden, welke er bij de staven der onder, scheiden corpsen te verrigten zijn, heeft het dep heer Directeur-Generaal van Oorlog behaagd, een nieuw model conduite-lijst voor de heeren officie ren van het Nederlandsene leger 111 te voeren. Door deze nieuwe inrigiing der Conduite—lijnteti zal het eerst na tien jaren noodig zijn die te hernieuwen. Bij deze gelegenheid is, me hoofde van den leederen en gewigtigen aard der conduite-lijsten, aan de commanderende officieren nopens het invullen daar. van de grootst mogelijke naauwgezetheid en onpartijdigheid aanbevolen. Te. vens is aisnn bepaald dat, wanneer de commanderende officieren genoodzaak; zullen zijn, om van hec berispelijk gedrag van een hunner officieren op de conduite-lijsten verslag re doen, gemelde chefs die officieren daarmede ba, kend zullen maken, en wel mee den woordelijken inhoud van hetgeen nopens dit hun berispelijk gedrag in de conduite-lijsten zal zijn vermeld; zullend^ tevens, bij gelegenheid eener algemeene inspectie, door o'e daarmede Belast^ Generaals, zoodanige officieren, in tegenwoordigheid hunner chefs, o»e; bet verkeerde van hun gedrag worden onderhouden, en van hec ten deze verrigte door hen op de conduite-lijsten melding worden gemaakt. Uit Dordrecht wordt van den sden Maart gemeld; Met genoegen vernemen wij, dat te dezer stede door den heer P, F. van Dura reeds negen personen van het scheelzien zijn geopereerd en genezen; waarvan een aan heide oogen; niet alleen is het scheelzien genezen, maar wat van meerder aanbelang is, het gezigtsvermogen van de geopereerden ia daardoor aanmerkelijk verbeterd. Hij is, zoo wij stellig vermoeden, ook de eerste, die in onze taal eene verhandeling over die operatie Operative ge, neeswijte door Sedillotheeft overgebragr, en daarbij heeft gevoegd zijne ei. gene nanuelwijze, die, volgens deskundigen, eenvoudiger en doelmatiger is, dan alle vorige bekende. Zijne daartoe opgegeven instrumenten zijn eene wezenlijke aanwinst voor de kunst. Hec dagblad de Avondbode van den jden dezer, het artikel uit Haarlem ovèrlieuieiide, omtrent den spoedigen aanvang van de werkzaamheden voor den ijzeren spoorweg van Haarlem naar's Gravenhageons vorig nómtmr)l voegt daarnij de volgende aanmerkingen: Dit artikel overnemende, aChien wij gepast er bij te voegen, dat wij tot dus verre van de deswege opgegeven bijzonderheden gezwegen hebben,' omdat eenige daarvan nog niet tot rijpheid zijn gekomen. Wij geiooeen echter de mededeeling reeds nu in zoo verre belangrijk te kunnen verbeteren en aanvullen, als wij zeker zijn, dac de maatschappij door onteigening thans in het bezit is van al het land en alle de getimmerten van de station bij Haarlem af, tot Haarlem en door Haarlem henen tot aan de Houcvaart, zoo. dat de aanbesteding van de aardenbaan van dat gedeelte wegs is bepaald op den ü^sten dezer maand, in het locaal: Het Amsterdamscte Wapen, buiten de Willerorpoort. Allé de schikkkingenwelke de maatschappij met de stedelijke Regering van Haarlem te treffen had, zijn alreeds tot stand ge komen, en het publiek zoowel als de maicséhappij is dier Regering dank schuldig voor den spoed, waarmede zij In dezen het algemeen belang heeft ter harte genomen, In dat gedeelte wegs zal over liet Spaarne de bedoelJe brug worden daitgelegd, die een der grootstelen kostbaarste werken zijn zal. Deze brug, geheel van ijzer, zal voor de scheepvaart geopend worden dorr middel van eene dubbele draai, in evenwigc rustende op de middenzuil d,r brug, en ook in Het midden bewogen wordende. De beide vleugels dtf draai; door hetzelfde mechanisnrus geopend, zullen dus niet éin'maar ge lijktijdig twee bogen voor de vaart ontsluiten. De fraaiheid der gedaante zaT die brug tevens tot een nieuw sieraad maken voor de stad Haarlem en tot een. der uitmuntendste werken van den geheelen weg. Wat de pogingen van den raad van administratie betrefc, om hét gtoote ongemak te doen vervallen, hetwelk er voor het publiek uit ontstaat, dat de Amiteraamsche station zoo ver buiten de stad ligt, of liever, dat de spoorweg zoo ver buiten Amsterdam beginc, zeggen wij met leedwezen te getooven, dat omtrent het welslagen dier pogingen, sedert het begin van November 1. I. in het werk gesteld, nog niets met zekerheid gezegd kan worden. Niet alsof wij juist zouden vreezen, dat die pogingen ten eeneu- male zullen sciipbieuk leiden; integendeel: wij kennen de zorg ook van ons stedelijk Bestuur voor de belangen van het algemeen en der ingezetenen in het bijzonder al te wel, om niet te vertrouwen, dat die pogingen eenmaal zuilen slagen. Maar wanneer? Er is een verwijt, tegen hetwelk ons stedelijk bewind niet altijd te verdedigen is. Dat verwijt is langzaam- heid, om niet te zeggen traagheid in afdoening van sommige zaken, en tot deze zaken schijnt ook de beslissing te behooren over de verplaatsing van het beginpunt van den weg tot nabij de Willemspoort. Hoe lang dus het publiek, hoe lang de ingezetenen om uic stad op den spoorweg, of van den spoorweg in de stad te komen, ais er geene omnibussen zijn of in de omni bussen geene plaats is, nog door regen en wind het lange eind van den lie ven Haarlemmer weg zullen te wandelen hebben, is' geheel onzeker. Men hope echter, dat het achtbare stadsbestuur, ook in het voorbeeld van dat te Haarlem, eenen spoorslag vinden zal, om zijne beraadslagingn over dit onder werp eenigzins re bekorten of te verhaasten, en zich daardoor insgelijks dank te verwerven. Het publiek, veel meer dan de spoorweg-maatschappij heefc hij die bespoediging, ja bij geheel de zaak, een wezenlijk belang.' Voor de maatschappij geeft de verplaatsing van het beginpunt des wegs al dadelijk niets dan aanzienlijke kostenzonder dat zij zekerheid heeftof er een enkel passagier mede gewonnen zal worden; maar het puoliek wordt er door ontslagen van eenen hoogst onaangenamen last, gedurende omstreeks gedeelten van het jaar, in welke men hier op gunstig weder niet mag rekenen. De wensch is dus, dat ons stedelijk Beacunr spoedig beslisse, oe vervulling daarvan zou gewis algemeen genoegen geven. Uit Maastricht meldt men van den 2den Maart het volgende: Wij vernemen, dat het Zijne Maj. behaagd heefc voor twaalf, en Z. K. H.' Prins Frederik voor zes exemplaren in te schrijven op hec werkdoor den heer Clavareau uitgegeven ten voordeele van de weduwen en weezén der slagtoffersmet de visschers pink de vrouw Petronella Pronk omgekomen. Dit werk, uit vertalingen te zamengesteldvoert ten titel: Impression! de Cdme. De beraadslagingen over hec budget van openbare werken, welke, zoo als gemeld is geworden, in de Belgische Kamer der Vertegenwoordigers zeer. hevig zijn geweest, zijri eindelijk den 2 Maart gesloten en de Ministers hebben met eene meerderheid van 10 stemmen, namenlijk met 49 legen 39 de over winning behaald. Deze uitkomst had in Brussel eenen goeden indruk gemaakt.'

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1