SS s=SB5£3K£K2£Ï V R IJ D A G, NEDERL 5 MAART. DENEMARKEN. A*. 1841. LEYDSCHE C JytT.'ON C 0 l) R A IV T. AND Maart. E N. Leyden, 4 fit) Zijner Majesteit! besluit van den 15 February jl., is toe Notaris bin ben deze stad benoemd de heer J. Tomas. Men meldt uit *s Gravenhage van den 3den dezer: Zijne Exc. de Minister van Staat, de Baron van Zujlen van Njevelt, heeft laatstleden Zondag den eed in handen van Zyne Maj. den Koning afgelegd, als belast met de directie van de Hervormde eeredienat enz., en heeft den isten dezer zijne nieuwe functiën aanvaard. Ook hebben gisteren de Edel Achtb. heeren Mrs. L. A. Ligthenvelt en A. ie Keth, die onlangs door Zijne Maj. benoemd zijn, de eerste tot lid van den Hoogen Raad en de tweede tot Advokaat-Generaal bij denzelven Raad, in handen des Konings, den gevorderden eed in hunne nieuwe betrekkingen afgelegd, zoodat men eerlang de installatie dier beide heeren, In hunne nieuwe functiën, te gemoet ziet. Zijne Exc. de Prins Joseph de Chimaj, buitengewoon Gezant en gevoi. tnagtigd Minister van België, heelt de eer gehad, bij HH. MM. den Koning en de Koningin, in een afscheids-gehoor te worden toegelaten, daar de staat van gezondheid van Mevrouw de Prinses de Chimaj dezen Minister verpligt deze Residentie te verlaten. Over eenige weken hoopt Zijne Exc. zijne functiën weder te zullen kunnen hervatten. Ook heeft de Sardinische Gezant, de Graaf St. Marsan, gisteren deze Residentie verlaten, om zich naar zijnen nieuwen post te Napels te begeven. Zijn opvolger, de Markies de Crosas, wordt weldra alhier verwacht. Zijne Maj. heeft buiten bezwaar van 's Rijks Schatkist den Med. Doet. J. A. Mulder te Utrecht, benoemd tot Lector in de heel- en vroedkunde aan de Hoogeschool aldaar. Met genoegen verneemt men, dat H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, die sedert eenige dagen ongesteld was, in beterschap toeneemt. Zijne Exc. de Minister van Financiën heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gehragt, dat de goederen, welke uit krachte der tusschen Nederland en het Groothertogdom Luxemburg aangegane handels-overeen komst, vetvat in het Staatsblad N*. 5 van 1841, vrij van inkomende regten in her Groothertogdom zullen worden toegelaten, bestaande in boter, kaas, gedroogde of gerookte visch, gezouten visch, haring en bereide chicorij, tot bewijs van hunne aanspraak op die gunst bij verzending derwaarts, zullen moeten vergezeld gaan van certificaten van oorsprong, en dat daarvoor alleen als wettig zullen erkend worden, attesten af te geven door de Nederlandsche beambten, ten kantore van uitvoer, waaruit blijkt, dat de daarin vermelde goederen door hen erkend zjjn uit Nederland herkomstig te wezen en vandaar >erd. te zijn nitgevoerd, Sr™- V'".een ftWMa""# Concordaat ""„^h' fUbr'ekB«wag uitvoering zou erlangen. Nader berigt u.«.. ,.ih'ViSRSB. tglZA-Reverini» Jr. daat, dat het bestaat uit drie artikelen, naar welke iedere dioecese haar Dom. kapittel en haar seminarium heeft, en bovendien de Aartsbisschoppen en Bra schoppen door het Domkapittel verkozen worden, hetwelk echter, bevorens aan den Koning eene lijst der candidaten moet voorleggen; mogten eenigen derzelven den Koning niet welgevallig zijn, zoo moeten deze van de lust geschrapten eindelijk de pausselijke bekrachtiging der verkiezing aange vraagd worden. De bekrachtigingsbulle heeft verdere bepalingen. Er zal een Aartsbisdom te Mechelen bestaan, waartoe 7 Bisdommen, Luik, Namen, Doornik, Gent, Brugge, Amsterdam en 's Hertogenbosch zullen behooren. Ieder Domkapittel zal op eene waardige wijze uitgerust worden. Bij de eerste keuze zal de Paus zelf instellen, later het Domkapittel. Alle geeste lijken zullen hunnen wettigen Land-regent den eed van getrouwheid zweren: gehoorzaamheid en trouw, onthouding van iedere betrekking, iedere beraad slaging, ieder binnnen-of buitenlandsch genootschap, waardoor de rust van den Staat konde benadeeld worden, en als zoo iets hen mogt ter kennisse ko men, zullen zij dan daarvan den Koning verwittigen. De Bisschoppen ver kiezen zelve zich hunne Vicarissen-Generaal. Bij ieder Domkapittel bestaat een seminarium; de Rectoren en Professoren worden door de Bisschoppen benoemd en ontslagen; de daarin opgenomen geestelijken worden insgelijks, na bisschoppelijke beslissing, ontslagen; slechts het geld daartoe zal de Ko ning geven. De Bisschoppen ordenen de parochjjen en stellen de Priesters aan; de dotatie daartoe verleent de Staat. In December 1829 verkondigde de Koning, dat allerwege daaraan was gevolg gegeven; de latere scheiding en vele hindernissen stoorden daarna de volvoering in Holland zeiven, het. welk dus vermoedelijk twee Bisdommen, Amsterdam en 's Bosch, verkrijgt. Wat van het, sedert eeuwen door de Pausen niet erkende. Bisdom Utrecht worden moet, zal waarschijnlijk door nadere verordeningen worden vastgesteld, Uit Haarlem meldt men van den 3 Maart: Men verneemt, dat eerlang een begin zal worden gemaakt met den aanleg der werken, ten einde den ijzeren weg door deze stad, naar Leiden en 's Gravenhage te vervolgen, en met het leggen van de daartoe vereischte, kostbare draaibrug over het Sparen, In de naoijheid van deo Noorderboom. Uit Utrecht meldt men van dan 2 Maart: De HH. Studenten onzer Hoogeschool hebben besloten, de door hen te geven geconstumeerde voorstelling van de intrede van Kening Willem II, tinnen Utrecht niet op den dies nataiis der Akademie (a6 Maart) te doen plaats grijpen, maar een meer gunstig jaargetijde daartoe af te wachten. Men «preekt van eenen zeer gelukkigen inval, om namelijk de ingezetenen uit te uoodigen door algemeene illuminatie, de verlichting met fakkels, die reeds zoo dikwerf ondoelmatig bevonden werdte vervangen. Te zelfder tijd zal de Studenten-soeieteit haar esjarig bestaan met groo- ten luister vieren. Het Belgische lid der Utrechtsche Commissie, de heer Dujardin, die «enige maanden in Brussel is geweest, Is gisteren van daar alhier terugge komen, om de zittingen bij te wonen. Het Belgische lid Denij wordt ook eerstdaags oit Brussel alhier terug verwacht. Berigten uit Batavia van den 4den November 1840, melden, dat den apsten October bevorens, de Generaal-Majoor Cochius een feest gegeven had ter gedachtenis van het toen juist 25 jaren geleden weder in bezit ne men van de kolonie, waartoe eene expeditie van het Moederland vertrokken was. Van die expeditie waren nog 18 deelnemers te Batavia tegenwoordig; buiten hen waren een aaotal hunner vrienden en bekenden tot bet feest geooodigd. Volgens een Koninglijk besluit van 10 February il. zal er eene reorgtnl. satie en vermindering in het personeel der Deensche marine plaats hebben. Die vermindering zal ongeveer een tiende gedeelte van dat personeel bedra gen, als: 1 vice-Admiraal, 2 contre-Admiraals, t Commandeur, 2 Kapitein. Commandeurs, 3 Kapiteins, 4 Kapitein-Luitenants, 4 eerste Luitenants en 4 tweede Luitenants; alle welke officieren I la suite zijn gesteld, of met pensioen ontslagen, of tot andere functiën geroefen. Het corps der marine zal voortaan daar te lande zy'n zamengesteld, uit: I vice-Admiraaltonder of met den graad van Admiraal, 2 contre-Admiraals, waaraan een zonder of met den graad van vice-Admiraal, 4 Commandeurs. LKapitein-Commandeurs, 14 Kapiteins, ir— uitenants en 36 tweede Luitenants. r,-u -- -f ^uuiiuaiiaciirs, 22 Kapitein-Luitenants, 3d eerste ajusiCUiHHSa Ook ziet men daar te lande binnen kort eene aanmerkelijke bezuiniging te gemoet in de reorganisatie van de admiraliteit en der bureaux, welke nog op gelijken voet is, als tijdens de vloot 30 linieschepen, 16 fregatten, en een gelijk aantal corvetten en brikken telde. Te Odense is in Februarij een oud sergeant overleden, die den ouder, dom van 116 jaren had bereikt, en in zyn 90ste jaar nog in een tweede hu- weiyk getreden was. Hij laat deze «rnn» Is, achter. "ie ook 'zelve boog "bejaard »an het Meer va" Boujges van waa?d'' Ch"»t>*"y loopt tot aan het Meer van Geneve waar «Irif P verbinde" zou en uit zou Ion Met he, weder SmnT'zn T""ie wordt nog geen voortgang gemaakt Ter n verwoe"e "ad Sallanches' d"= binder be.ch.dlfd waren Jan Z !TD00d l«n er »ier of vijf groote meerderheid der bevolking «ndere, weder hersteld ï?f h7«rtndendarbrhnd,|0Pge,l'êen houten birikkea De red' het [°°neel De officiële tijding is te Munchen aangebragt, dat de voltrekking van hec hnwelyk van den Russischen Troonopvolger men Prinses Maria van Hessen den is'.en Mei zal plaats hebben. Uit Hanover meldt men, dat Zyne Maj. de Koning een aan hem voor gelegd plan, om een zeehaven op de Elbe voor Harburg aan te leggen, heeft goedgekeurd. Uit Elberfeld wordt het volgende van het laatst van February gemeld: Ten einde aan jonge hand- en fabrijkwerkert, die hunne uren van rust in geene herbergen of kroegen wenschen door te brengen, eene plaats van uit spanning te verschaffen, waar zij tot gezelschappelijk verkeer kunnen za. menkomen, heeft zich onder bestuur van de gezamentlijke Protestantsche heeren Geestelijken en van verscheidene achtbare burgers, eene „christe, lijke veteeniging voor jonge hand- en fabrijkwerkers" gevormd, welke zich tot taak gesteld heeft, onder dezelve een ordeiyken, vlytigen, zedelijkeu en godvtuchtigen levenswandel te bevorderen. Ten dien einde zullen de deelnemers, in het tot hunne zamenkomst bestemde locaal allerlei nuttige boeken, tijdschriften en landkaarten, zelfs schrijfbehoeften om naar huis te schryven, vinden. Iedereen, zonder onderscheid van belijdenis, stand en vorig levensgedrag, kan in deze vereeniging opgenomen worden, mita hec hem slechts ernst ay, een braaf mencch te willen worden, en hy zich daar toe wil verbinden: i\ tot trouw en vlijt in zyn beroep; 2°. tot vermijding van slecht gezelschap; 3°. tot een ordelijk, welvoegelijk en zedeiyk gedrag, en 4°. tot inachtneming der voorschriften, welke tot behoud van orde in de vereeniging noodig zyn. Twaalf uit de leden, onder medewerking van hec committé gekozene opzigters waken voor het onderhouden van de wetten der vereeniging. Het locaal der zamenkomst zal, door de opzigters, van welken er steeds twee aanwezig moeten zyn, eiken werkdag ten 8 ure des avonds en op zon- en feestdagen na afloop der godsdienst-oefening geopend, en ten to ure gesloten worden. Volgens een berigt uit Keulen van 1 Maart wordt gemeld, dat aan de grenzen van den Boven-Rhyn de smokkelhandel mee vervaarlyke stoutheid gedreven werd. Onlangs nog wat een geheele bende met eenen aanvoetdër aan het hoofd, op eene geheel militaire wyze de gemeente Onder-Alpben doorgetrokken, de inwoners bedreigende derzelver huizen te zullen in brand steken, zoo zy hen verraadden. Er vallen dagelyks gevechten voor tusschen dt grensjagers en de smokkelaars, die ook gewapend zijn. Er is in Konstantinopel een groot hospitaal voor de Christenen gebouwd, door vrywillige in Duitschland byeengebragte giften. FRANKRIJK. Parijs den 2 Maart. Zoo als wij in onze vorige gemeld hebben, is de wet op de geheime fondsen in de Kamer der Afgevaardigden, met eene meer derheid van 90 stemmen voor het Ministerie, aangenomen. Opmerkelqk ia bet, dat de gewezen Minister Thiers, die zoo regtstreeks en stellig door den Minister Guizet was beschuldigd, van eenen algemeenen oorlog te hebben gewild en indien hy weder Minister had kunnen worden, dien in het voor. jaar van 1841 te zullen hebben uitgelokt, daarop niets heeft geantwoord. De heer Odillon-Barret heeft ditmaal voor den heer Thiers de spits afgebeten. Zyne redevoering had echter weinig opmerkelijks; alleen beklaagde hij zich sterk, dat het Ministerie de natie niet gerust gesteld had wegens het veron derstelde voornemen, om den staat van gewapende afzondering te verlaten en weder aan de beraadslagingen der groote Mogendheden deel te némen.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1