%enf(je pTaarsen tegenkanting zal vinden, doch het Regentschap moet vast besloten henben, de wetten te doen eerbiedigen en de orde te handhavet. Het wordt tegengesproken, dat er rondom de hoofdstad aanzienlijke strijdkrachten zouden verzameld worden, Er heerschre, volgens tijdingen uic Bayonne, eene sterke desertie onder de troepen in Navarre. ITALIË. Rome den iaden Februarij. Volgens berigten van die plaats, was aldaar den iiden de Koningin-weduwe van Napels aangekomen, om een bezoek bij hare dochter, de Koningin-weduwe van Spanje af te leggen; uit welk bezoek men meende te moeten opmatten, dat de Konlngin-wednwe van Spanje niet naar Napels zou vertrekken. Sedert eenige dagen reeds had men berigten ontvangen, dat zich tegen hare overkomsc naar Napels moeijelijk- heden hadden opgecaan. Er waren toen drie Koninginnen-weduwen te Rome, namelijk de twee bovengenoemden en de Koningin-weduwe van Sardinië, welke bijeenkomst van hooge vrouwen men te regt als zeer opmerkenswaardig bescnouwde. Berigten van de Icaliaansche grenzen melden, dat te Rome een nieuwe Gevolmagtigde van den Keizer van Rusland aangekomen is, belast, om de tusschen Rusland en Rome bestaande geschillen, vooral betreffende de inze gening van het huwelijk van H. K. H. de Grootvorstin Maria mee oen Hertog van Leuchtenbergen die wegens de verwijdering van den Bisschop van Podlachieuit den weg te ruimen. ZWITZERLAND. Uit Aargau meldt men van den i/den Februarij: Sedert eergisteren is de Groote Raad van het kanton, die, in overeen komst met de nieuwe staatsregeling benoemd is, vergaderd. De Protestant- sche districten hadden 108, de Katholijke 106 leden te benoemen. Daar echter in sommige Protestancsche districten Katholijken tot leden van den Raad benoemd zijn, hebben deze laatsten in dat ligchaam 4 ot 6 stemmen meer dan de Protesranten. Waar blijft dus het gevaar, dat de godsdiensc zou bedreigen, zoodra het beginsel der vroegere staatsregeling omtrenc de gelijk, heid van aantal der vertegenwoordigers uic de districten der beide geloofs partijen wierd opgeheven? Wac wordt er van de onderdrukking der Katho lijken door hunne Proiestantsche broeders, waarvan men zoo veel heeft ge fabeld? Gisteren heeft de Raad zijnen voorzitter benoemd en daartoe met 106 stemmen van de 175 aanwezige leden denzelfden heer Blattner verkozen, welke die betrekking onder de vorige staatsregeling heeft vervuld. Ook de negen leden, die vroeger het uitvoerend bewind hebben uitgemaakt, zijn allen weder ingekozen. Uic deze feiten zal men toch, hopen wij, eindelijk •de overcuiging erlangen, dat het verwijt, als of wijAargauers, radicale woelgeesten waren, ongegrond is, en dac het geen ambtshonger was, die het kanton zoo eenparig voor eene herziening der staatsregeling stemde. Een Fransch berigt bevat het volgende: De Katholijke Fransche Ziviczers, bij de laatste voorvallen één zoo ruwen ■schok geleden hebbende, willen hun Vaderland verlaten; de meeste familien wenschen naar Amerika over te steken, doch men beefc hun te kennen ge. geven, dat de overtogt alle hunne hulpbronnen zou uitputten, en zij, na in Amerika voet aan wal gezet te hebbennog verpligc zouden zijn 200 mijlen landwaarts in af te leggen, alvorens de te verkrijgen gronden te bereiken. Dit schijnt hen te nebben overreed otn zich te Algiers te vescigen. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de eerste gehuchten of dorpen, in de Mitidja aan te leggen, (voor welke men hoopc, dat de Kamer 3 millioen zal toe stemmen), door 3 4,000 Zwitzers zullen bewoond worden, meest allen zeer goede landbouwers en bezitters van genoeg fonds, om zich voegzaam ie kunnen vestigen. DUITSCHLAND. Berigten uit Hongarije melden, dat, in verschillende comitaten van het Koningrijk, het voorbeeld door de congregatie van Pesth gegeven, gevolgd is geworden, namelijk, dac aan de Roomsch-Katholijke gee6celijUen eene üoccè van 600 zal worden opgelegd indien zij weigerden eeu gemengd huwelijk in te zegenen. Dé Pruissische geldmiddelen leveren, volgens berigten uic Berlijnover de laatste drie jaren eenen vooruitgang op van 10 i 12,000,000 chalers, welken gunstigen uitslag men aan de uitbreiding en den bloei der nijverheid in de laatste jaren toeschrijft. Er zijn te Berlijn inschrijvingen geopendom 10,000,000 thalers bij een te brengen voor het aanleggen van eenen spoorweg van genoemde stad naar Hamburg; de inschrijvingen gingen zeer traag voort. In een schrijven uit Berlijn van den 23sten Feoruarijleest men het volgende De tijdingen, welke de openbare dagbladen gedurende de laatste dagen uit Parijs hebben aangebragt, luiden thans weder vredelievender, en wij kunnen er bijvoegen, dat ook vertrouwen verdienende brieven bevestigen, hoe de Fransche Regering in hare toerustingen niet, althans vooreerst niet, wil voortgaan. Evenwel stellen gemelde brieven nog als zeer onzeker, of de Franséhe Regering ook onverwijld tot de ontwapening kan overgaan. Het is geen geheim, dat de Propaganda, en over htc algemeen de vijanden eer bestaande orde van zaken in Frankrijk en geheel Europa, hec ontbranden van oorlog met Europa of het uitbarsten eener nieuwe omwenteling wenschen. Daar nu de Fransche Regering geenerlei oorzaak ten minste geene regt. matige vinden kan om den algemeenen vrede te storen, zoo zal de Pro. paganda alles in het werk stellen om hec volk in gisting te houden, teneinde op deze wijs haar doel te bereiken. De Fransche Regering heeft derhalve alie reden om groote waakzaamheid tegen den binneniandschen vijand te oefe nen, en hierom zal zij, althans voor het oogenblik, tot geene volledige one. wapening kunnen overgaan. Bij deze steeds weifelende betrekkingen van eenen magcigen buurstaat, mag Duitschland zijne stelling niet miskennen, het moet zich op alle mogelijke gevallen voorbereiden, en hierop doelen de kompleteringen aer Bondscontingenten zeker slechts alleen. Men geeft zich echter aan de hoop over, dac de Fransche Regering, in welbegrepen staac. kunde van dat land zelf, niet alleen haren afgezonderden stand zal opgeven, maar ook daardoor de noodige kracht erlangen zal, om den innerlijke vijand, welke ook de vijand van het welzijn der geheele Europesche menschheid is, in toom te houden. Op sommige plaatsen in Duitschland beginnen zich Lucherschen van bun kerkgenootschap af te scheiden; te Dantzig hebbeu zij van het gemeen ondersctteiden beleedigingen moeten ondergaan. GROOT-BRITANNIE. Londen den 23sten Februarij. De geschillen met Persie zijn den 22Sten in het Hooger-Huis ter sprake gebragt en is door den Minister Melbourne gezegd, dat uezelve voor het grootste gedeelte uit den weg geruimd waren. De geheele beslechting van die geschillen hing af van de teruggaaf van eene vesting in de provincie Korossan, welke de Schah volstandig weigerde te ontruimen, hoewel dezelve, zoowel uit een commercieel als militair oogpunt beschouwdvoor Engeland van zeer veel belang was. I" het Huis der Gemeente zijn de beraadslagingen begonnen over de Iersche kiezerslijsten. De wet werd door onderscheiden leden aangevallen omdat de prijs der huurwaarde, welke aanspraak op het kiesregt zou geven, veel te laag gesteld was en de kleinere pachters daardoor te grooten in. vloed zouden verkrijgen. In den nacht van Vrijdag op Zacurdag is er, volgens berigten van Li verpool, op zee een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een schip, genaamd oe Governor Tennermet ioó landverhuizers aan boordbestemd naar New- York en eeist Vtijdag van Liverpool vertrokkenen eene Ierscne stoom, boot, genaamd Nottingham, geladen met hoornbeesten van Ierland komende, hehcetf dH nachts ten half drie, ure legeti.elkander'gesiootenmet dat ge. volg, dr.t de Governor Tenner oogenblikkelijk gezonken is. Alleen de Kapi tein en de Stuurman, toevallig op het dek zijnde, zijn gered; de eerste door een touw van de stoomboot te grijpen, en de ander door in het tuig te klimmen en van daar op de stoomboot over re springen. Zoo snel werd het schip in den atgrond verzwolgen, dat het scheepsvolk, op het dek zijnde, geenen tijd had otn naar reddingsmiddelen om te zien. De ongelukkige landverhuizers zijn alle, in hunne kooijen te slapen liggende, zonder te we. ten, wat er gebeurde, de eeuwigheid ingegaan. De stoomboot was ook zwaar beschadigd, heeft een aantal koebeesten over boord moeten werpen om niet"te zinken, én is doof eene andere stoomboot te Liverpool binnen gesleept. Beide de vaartuigen, zegt men, hadden een oogenölik te vuren, ofschoon het sterk mistte, elkanders lichten gezien. Men heeft berigten van de Kaap de Goede Hoop, welke melden, dat de Opperhoofden der Kaffers van de Gaikafscammen in al de veranderingen bewilligd hadden, door de koloniale Autoriteiten in de met ben gesloten ver dragen voorgesteld; zoodat de ontstane geschillen in zoo verre waren bijgelegd, F R A N K R IJ K. Parijs den 26 Februarij. Men spreekt van gtoote veranderingenwelke in het personeel der Gezanten van Frankrijk bij verschillende Hoven zou plaacs hebben, en waarvan de ordonnantiën binnen kort zouden worden be. kénd gemaakt. De beraadslagingen in de Kamer van Afgevaardigden leveren thans niets belangrijks voor het buitenland op. In de zitting van den assten dezer zijn de. beraadslagingen begonnen over het omwerp van wet, betreffende de geheime fondsen. De Commissie belast met het onderzoek, omtrent de supplementaire ere. dieten van 184.1, welke gevraagd zijn voor werken, die reeds zijn aangevan gen, heeft die credieten toegestaan, doch dezelve geweigerd voor werken, welke nog niet zijn begonnen. De Generaal Bugeaud is den 20sten dezer uit TouI„n naar Algiers vertrokken, De werkzaamheden voor de remonte van paarden voor het depot te Belfort worden met ijver voortgezet; reeds zijn tot nu toe 4,545 paarden geleverd; het aangevraagde getal was 5,200, zoodat er nog 655 moeten ge leverd worden. In het Journal des Dibits treft met het volgende artikel aan: Eenige dagbladen geven aan de ontwerpen van den Minister van Oorlog een veranderd voorkomen, en vergeten de gevolgen, welke de nieuw aange boden wet omtrent den duur van de militaire dienst en omtrent de reserve moet hebben. Zie hier de daadzaken, zoo als zij werkelijk zijn: De Commissie van het budget van 1842 heeft de credieten, aan het Mi nisterie van Oorlog bewilligd, met de uiierste zorg overwogen. Deze ere. diecen, gebouwd op den grondslag van een effectief van 493,741 man, zijn 113,178,610 grooter dan het oorspronkelijke budget van 1841. De Commis- sie heeft den Minister gevraagd, welke de gevolgen daarvan zouden zijn betrekkelijk het effectief des legers Daar het nieuwe reserve-stelsel, hetwelk onlangs aan de Kamer is voorgedragen, en de Maarschalk Soult heeft ver. klaard, da' hij met zekerheid nog geenen overslag deswege maken kon, maar de beiaadslagingcn en de stemming over de nieuwe wet moest afwachten, alvorens zijne ontwerpen van uitvoering te kunnen bepalen. Evenwel voegde h'j daarbij, dat men, naar znne berekening, tot He reserve van het jaar 1842 al de manschappen, die 4^5 jaar dienst hebben, doende overgaan, hec effectief des legels zou kunnen verminderen nagenoeg met 6o,ooo.man, hec. tt'elk eene besparing van 23 millioen zou te weeg brengen. He: leger zou dus in 1842 sterk zijn 433,000 man, en zou in 1843 om streeks 370,000 man bedragen. Maar het zou eene reserve heDben van 120 Jt 130,000 man, zoodat de algeheele sterkte zijn zou 500,000 man, over welke te allen tijde beschikc zou kunnen worden, Ogerigeus, d,i,et).t opgemerkc te worden, dat deze nabijkomende stork.e van 370,000 man voor 1843, 53,000 man en 12,000 paaiden meer bevat, dan de sterkte des legers vóór de gebeurtenissen van Juój laatstleden. Voor 1841 zal het cijfer der scerkce zijn 493,711 man, en dit cijfer zal ten volle behouden worden, ten ware de Kamcs oij de beraadslagingen over de supplemeutaire credieten er anders over -mogcen ooroevlen. Ten opzigte der wapeningen mag niet uit het oog verioren worden, dac de Commissie en de Minister van Oorlog zoo lang over de wet op dereserve en op^.den militairen diensttijd nog niec is gestemd, over niets andeis dan bloote onderstellingen kunnen handelen, en dar dit nieuwe reserve-s else! indien het aangenomen wordt, van zelf wijzigingen brengen moet in de sterkte en de reserve des legers voor 1842. Het getal brieven, dat in Frankrijk jaarlijks door den post verzonden wuidt, Bedraagt ongeveer 85,000,000. Er zijo in het Zuider van Frankriik wegens hec zwellen der rivieren, door aanhoudende zware regens en daardoor ontstane overscroomingenwe derom belangrijke schaden aangerigt. Reeds ten detdemale hadden nu die overstroomingen plaats en was al de hoop van den landman vernietigd. Uu Duinkerken meldt men van den ao Februarij bec volgende; Gisteren, gedurende den mist, is het Hollanascbe schip Claudius Civilis, Kapitein Groen, van 700 last, met eene lading köffij en suiker, van Batavia naar Amsterdam besicnid, op de kust vanGrinez, nabij Boulogne, op strand geraakt. Men heeft er dadelijk werk van gemaakt, om de equipage te red. den, en 21 man van de 35, waaruit dezelve Destond, aan wal gezet; maar toen de nooten naar het schip terug keerden, waren zij, die dezelve beman, den, niet weinig verwonderd, van niets meer van hetzelve te ontwaren. Het was weder vlot geraakt en de Kapitein heeft zich waarschijnlijk gehaasc om zijne reis te vervolgen. De 21 ontscneepte matrozen zijn heden in deze stad aangekomen, en zijn voornemens hier scheep te gaan, om hnn schip te Amsterdam te gaan opzoeken. Sederc is dat schip te Amsterdam aangekomen. Uit het eiland Mauritius, wordt van 16 November 1840, toen hec Ministerie Thiers nog bestond, het volgende geschreven: Zijne Exc. de Gouverneur, mededeelmg oekomen hebbende van eene pro clamatie, den 3den dezer door den Gouverneur van Bourbon uitgevaardigd, en van eene daarop gevolgde dagorder, waarbij de ingezetenen van dat eiland, uit hoofde der laatste uit Frankrijk ontvangene berigten, werden uitgenoo. digd, om zich te wapenen en op vijandelijkheden voor te bereiden, beveelc aan alle Franschendie het bnrgerregt niet verkregen hebben om onmiddellijk maatregelen tot hec verlaten dezer kolonie te nemen. De' Opper-Commissaris van Policie wordt gelasc om voorde uitvoering van hec tegenwoordig bevelschrift te waken en zal de ontscheping van allo hier niet gevestigde Franschen beletten, tot dat bet vraagstuk van vrede of oorlog beter zal zijn beslist. Van de zijde der Fransche Regering is een vrij breedvoerig verslag openbaar gemaakt van een bezoekhetwelk het oorlogs-fregat la Magiciennne, hetwelk van Bourbon was uitgevaren, in de eerste dagen van Octooer 1840 te Senagham, op Sumatra heeft afgelegd. Dit is hetzelfde punt, waar voor eenigen tijd een ander Fransch oorlogschip, uit wraak over den moord aan den stuu/mah van eenen koopvaarder uit Marseille gepleegd, vijandelijkheden tegen- de inwoners heeft bedreven. Thans is door den Kapitein der Magicienre de góe'de verstandhouding mee den Rajah van Senagham geheel hersteld». Deze heefc vergiffenis voor hec gebeurde gevraagd, maar echter de moorde. naars niet uitgeleverd. Volgens het Regerings-berigt kunnen de Fransche koopvaarders thans even gerust als te voren de kust vau die geaeeite van Sumatra aandoen.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3