NEDERLANDEN. Brengen bij c^eze ter Jcennl* van %Vè daarbij belamliel.benden, dat tot het hooren def fcigemars en Bewotvets der huizen, naast het bovengemelde Perceel gelegen, ten opiate der inl'onnatien de commodo et VKomrnododoor de Commissie yan Fabricage zal worden gevaceerd op het llaadiuiis dezer Stad, op Dingsddn tien c-.de71 Maart aanstaandedis middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, htlnne bezwaren tegen Opgemeld verzoek op dien rijd bij genoemde Commissie in te Mengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gphouden zullen worden, tegen de inwilliging van hetzelve zich liiet te hebben verzet. Leydin den assten FeMüafij 1841, Burgemeester eh Wethouders voornoemd J. DE MRY, Ter ordonnantie van dezelve, V. P ÜTTKAMMER, Leyden, 28 Februarij. Heden wordt alhier ep de gebruikelijke wijze de 44ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden gevierd. Men meldt uit *s Gravenhage van den 26 Febrnarij Het Hof heeft op heden voor den tijd van zes weken den rouw aangenomen, wegens het overlijden van H. K. H. Mevrouw de Keurvorstin van Hessen- Kassei, geboren Prinses van Pruissen. De toestand van H. K. H. de Prinses van Oranje was gisteren niet beter j de nachten waren onrustig. De Staats-Courant van den wSsten dezer bevat een Koninglijk besluit van den 8 Februarij II,, houdende wijzigingen in dat van den 12 Jnnij 183J), Staatsblad N°.23), betrekkelijk den loop der linien van toezigt en cte ves. tiging van kantoren en heerbanen voor de in- en uitgaande regten in Limburg. Zijne Ma], heett dezer dagen benoemd tot Ridders der militaire Willems - orde bij het Indische leger: De Majoors J. Lineklaan Westenberg en de Lead; den Luitenant-Colonel Echter van IVissekerkede Kapiteins van Roque en J. Croes; de iste Luitenant-Adjudants F. Baudoin en C'. van Someren Brand den tsten Luitenant Maier; de 2de Luitenants IV. Nuggeimans en R. Boeger} de sergeant majoors J. B. Donders en D. IV. Grünholtz; den sergeant A. .1. de Maitreden korporaal C. van Buren; de Bankeurs H. van Gaasbeek, H. Schroder en M. Stejlanie, en den hoornblazer P. Boekelmans. Tot Ridders der orde van den Nederiandschen Leeuw heeft Zijne Maj. be noemd de navolgende officieren bij het Indische leger, als: den Lutcenanc- Colonei G. Bakker; de Kapiteins A. Bernhardt en A. IIHelbach; den ad. junci-Intendani tV. Krcling, en den tsten Luitenant J. F. van Geesdach. Zijne Maj. heeft benoemd tot Burgemeester en Secretaris te Delfsha. ven den beer P. van Hilst. Naar men verneemt, heeft Zijne Maj. bij een dezer dagen genomen be. sluit-, de gemeente-Besturen gemagtigd, om de gezondheids-verklaringen, ten en de boeren naar den Pruissischen Staat over te brengen, vrij van zegel en registratie af te geven. Men verneemt, dat Ziine Maj. Willem Frederik, Graaf van Nassau tot zich ontboden heefc den Baron Huijssen van Kattendijke, welke dan ook, zoo men zegt, gisteren avond naar jBerltjn is vertrokken. [n de zitting van den Hoogen Raad van heden, kamer van burgerlijke zaken," is uitspraak gedaan in de zaak van den heer kV.C.Brade. Bij het door oen Raad gewezen arrest, is de heer Brade verklaard niet ontvankelijk in zijne gedane voorziening in cassa.iculcc vooroordeeling in de kosten vau dtt beroep. Naar men verneemt is dezer dagen van het Departement van Binnen, la-'dsc-ie Zaken aan de Gouverneurs van de provinciën Noord-Braband, Gel. derland. Noord - HollandZuid-Hollanden Overijssel eene circulaire uitge- g.an, waarbij ae Minister, zoo spoedig mogelijk, eene opgave verlangt van al het merkwaaruigedat bij de jongstleden overstroomingen en zwaren ijs gang heeft plaats gehad, alsmede eene opgave der ambtenaren, welke zich bij die gelegenheid onderscheiden hebben en tot het bekomen van bijzondere beiooningen in aanmerking zouden kunnen komen. Var. den zyslen Februarij. H. K. H. Mevrouwe de Prinsea van Oranje heeft een onrtisrigen nacht gehad, doch is heden eenigzins beter dan gisteren. Bij Koninglijk besluie is, op voordrage van Zijne Exc. den Minister van Financiën, bepaald, dat het kantoor van het buitengewoon zegel t e Haarlem, met den iste Mei aanstaanden, zal worden tertiggebragt naar Amsterdam. Men verneemt, dat Mr. Daam Fockema, die onlangs door Zijne Maj. tot lid van den Raad van State benoemd is, aan Zijne Maj. heeft verzocht, oin, uit hoofde van zijnen reeds hoogen ouderdom, van die betrekking te mogen worden oncslagen. De Koning heeft dat verzoek ingewilligd en der. halve de benoeming wederom ingetrokken. Zijne Maj. heeft den Baron A. M. ven Rothschild, te Frankfort, be. noemd tot Ridder der orde van den Nederiandschen Leeuw. Naar men verneemt, heeft het Zijne Maj. den Koning goedgunstig be. haagd, aan het bestuur van het nieuw opgerigt wordende Israë itisciie oude mannen- en vrouwen-huis dezer stad, ten behoeve dier zoo nuttige instel, ling, te doen toekomen eene som van duizend gulden, hetgeen een nieuw bewijs oplevert van Hoogstdeszelfs bijzondere belangstelling in de oprigting van deze menschlievende inrigting en van de ondersteuning, die de Koning aan alle zijne onderdanen, onverschillig van welke gezindheid, verleent. Het Provinciaal Hof van Holland, tweede kamer, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van IV. G. Vervloei c. s. Het Hof heeft, bij een breed gemotiveerd arrest, waarvan de voorlezing anderhalf uur geduurd heeft, kV. G. Vervloei niet schuldig verklaard: i°. aan valschheid in geschrift vin koophandel; 2°. aan valschheid in onderhandsche geschrift, zoo verre betreft de plaatsing en namaking der handteekening van den Baron van Boetzelaer en 3'. aan het gebruikmaken van eenen valschen stempel van een gezagvoe rend persoon. Het Hof heeft iV. G. Vervloei echter schuldig verkiaard aan valschheid in onderhandsche geschrift en strafbare poging daartoe, en den- zeiven dienvolgens, naar aanleiding van de artt. 150, 147, 151, 164, 165 en 405 Wetboek van Strafregt, veroordeeld tot te pronkstellingbrankinerit, acht jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van ƒ50, oenevens in de kosten van het regtsgeding. Het H"f heeft de tweede en derde besrhnldigden IV. S. F. Vervloei en IV. G. Vervloei vrijgesproken, op grond, dat het in regten niet voldoende is bewezendat zij zich aan strafbare medepligtigheid hebben schuldig gemaakt. De beide vrouwen moeder en dochter, zijn daarop dadelijk in vrijheid gesteld. Uit Amsterdam meldt men van den 27Sten dezer: Wij vernemen, dat de openbare vergadering der vierde klasse van het Ko. ninglijk-Nederlandsch Instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten, vroeger aangekondigd tegen den 16 December des verloopen jaars, doch als'toen uit hoofde van gewigtige beletselen uitgesteld, thans voortgang zal hebben op Maandag den 8 Maart eerstkomenden, in het locaal des Insti tuuts, onder voorzitting van jhr. Mr. H. Six van Hillegom, zullende het Secretariaat door den heer J. de Vos IVz., vasten Secretaris dier klasse, ver. vnld worden. Het voorstel, om aan eene maatschappij eene uitgestrektheid lands op Java af te stam, en waarvan de zuivere inkomsten over een bepaald getal jaren, bij voorbetaling zullen worden gestorc, is, naar wii vernemen, aan de Regering gedaan door de hteren DrielingRenia van Nauta en van Nes Men verzekert, dat dit plan bij Zijne Maj. nog al eenigen bijval zoude vin. den, en hetzelve reeds bij den Staatsraad zoude ingezonden zijn. Ook vernemen wij, dat het Gouvernemenc de tegenvoorstellen der Handel- Maatschappij geweigerd heeft, en dat hetzelve reeds wederom nieuwe voor. stellen aan die Maatschappij heeft ingezonden. Men vermoedt, dat deze laat. •te voorstellen door de Hmdel -Maatschappij znllen kunnen aangenomen worden. Te MunnSckendam is den 23 Februarij met het beste gevolg van stapel t geloopenhet door de scheepsbouwmeesters de beeren Gebroeders Kater alhier nieuw gebouwd schooner-kofschipgenaamd Archipel, groot 90 las. ten, gevoerd zullende worden door Kapitein J. A. Spijkmanvoor rekening van den heer Psicht, Consul-Generaal van Griekenland, te Amsterdam. Uit Assen meldt men van den 18 Febrnarij: In de koloniën der Mastscbaj'pij van Weldadigheid zijn in de maand De cember II. opgenomen 103 personen (waarvan 94 in het bedelaarsgesticht ce Ommerschansgeboren 17, van desertie teruggekeerd 5, ontslagen 44, weggeloopen 13, gestorven 34 (waarvan 20 onder de bedelaars-kolonisten in het 2de gestichtten gevolge waarvan de bevolking, die met inbegrip iter ambtenaren den isten December 9,4:3 bedroeg, den isten Jannarij 9,449 was. Het is in dezen barren wintertijd een genoegelijk denkbeeldzoo vele be- hocltigen en verlatenen, van al het noodige voorzien, aan armoede, lenig, gang en een zwervend leven onttrokken, in de koloniën verzameld te zien onder het bereik van velerlei middelen ter hunner ligehamelijke en zedelijke veibetering. - Daar is thans eene schoone koppel van een notal gecroiseerde schapenzijnde het tweede geslacht van brentsche ooijen met een zuiderduin. ram; derzelver wol is zigebaar fijner, en het geschoren vloeswol was mee veel ligter, dan van Drentsche, en het schaap zelf is zoo nabij hes Drent, sche ras gebleven, dat het niet minder groot van stuk is, en zich met hec gewone voeder vergenoegt. De fabrijkwerktaamheden zijn thans zoo uitge. breid en menigvnldig, als de omstandigheden eenigzins toelaten, ten einde tegen het voorjaar, als de landbouw vele handen vorderteenigen voorraad fabrikaten te bekomen, waardoor er meer fabrijkarbeiders dan gewoonlijk zullen kennen worden gemist. In 1840 zijn geweven van pijlaken, voeria- ken, grijslinnen, noppendoek en verschillende soorten van katoenen en bout te zaïnen 66,588 el; verder 10,056 stuks halsdoeken, 370,502 koifijzakken en 44,837 stukken katoen van ongeveer 20 el. Alle deze goederen zijn, met uitzondering der koifijzakken en het grootste gedeelte katoenen, in de kolo nien zelve gebruikt. Het pij- en voeriaken wordt tegenwoordig geweven op aangekocht katoe nen kettinggaren mét zelfgesponnen inslag van afval van Pincops der groote katoenweverij in de gewone koloniën; het grijslinnen meerendeels op aange kocht katoenen kettinggaren met zelfgesponnen garen van afval van de koffij. zakken. Dit voldoet zeer goed en levert het groot voordeel op, dat er weinig of geen vlas en wol behoeft aangekochc te worden. Ook de borstrokken worden van katoenen afval gebreid. Uit de provincie Groningen schrijft men, dat de berigten van het land, aangaande het aldaar te velde staand koolzaad-gewas, niet zoo ongunstig luiden, als laatst uit de provincie Zeeland is gemeld. Zijne Maj. Koning Leopold is den 24>ten dezer uic Engeland ce Brnssel in welstand teruggekeerd. T U R K Y E. Uit Konstantinopel wordt door den Oostenrijkschen Beobachteronder dag. teekening v.;n den 3 Februarij, net volgende medegedeeld: Zoo als reeds vroeger gemeld is, heefc Mehemed-Ali-Pacha aan Z. H. den Sultan, onzen Grooten Heer, onderwerping en gehoorzaamheid aan. geboden, en van hooger band, door de afzending van een lid van de Rijks vergadering, Mazlum-Beyde aangename bevestigende tijding ontvangen, dat Z. H. hem wederom in het bezit van het stadhouderschap vin .Egypte zal stellen, indien hij zich baasc zijne onderwerping door daden te bewijzen; voorts, dat, dien ten gevolge, de Turksche vloot bereids door Tawer-Pocbz is in ontvang genomen; dat de noodige schikkingen zijn gemaakc, om de heilige steden aan de Commissarissen der Porte over te geven, en dat Ibra him-Pacha uit Syrië is teruggetrokken. Dit alles is bij de cerugkomst van bovengenoemde Commissarissen ter ken. nisse van Z. H. gebragt, en het blijkt verder uit het schriftelijk antwoord van den Stadhouder van Egypte, dac hij zich geheel aan den Sultan on derwerpt. Dientengevolge is het tijdstip genaderd, waarop'de Sultan aan Hoogscdes. zelfs belofte zal voldoen, en doordien de spoedige onderwerping en de blij. ken van gehoorzaamheid van Mehemed-Ali door i. H. met welgevallen zun ontvangen, heeft de Porie al het vroeger voorgeva'lene als niet geschied beschouwd, en den gezegden Stadhouder, alsmede zijne kinderen, zijne aanhangers en dienaren niet alleen volkomen vergiffenis en amnestie verleend, maar buitendien hem en zijne kinderen met bijzondere bewijzen van barmhar. tigheid en genade bedeeld, door denzelven het Stadhouderschap van ALgypte erfelijk te verleenen. Daar nu echter deze bijzondere erfelijke begunstiging natuurlijk op ecnige voorwaarde moet berusten, en hec Stadhouderschap alleen aan de ambtenaren van de Vsrheven Porie wordt toegekend, en dus ook de bewoners van .Egypte onder het getal van hare onderdanen behoo. ren, en de Porie van meening is in elk geval de rust en zekerheid ge. waarborgd te willen zien, heef: Hoogstdezelve het besluit genomen, dat er bepalingen in overeenstemming mee geregtigheid zullen worden vastge. steid. Binnen weinige dagen zal een Commissaris den Firman aan Mehemed- Ali overbrengen. RUSLAND. Volgens eene Keizerlijke nkaze van den 13 December 1840 is er een nieuwe Bisschoppelijke zetel der Russisch-Griekscbe kerk voor de Russisch-Ame- rikaansche volksplantingen gegrondvest geworden; de Prelaat zal den titel vanBisschop van Kamschatka en der Kuri/ische en Aleutische eilanden voeren en te New-Archangelaan de Amerikaansche kust, zijn verblijf huuden. De Archimandriet, welke vroeger zendeling in de genoemde volkplantingen ge. weest is, is tot eersten Bisschop van dit nieuw geestelijk district benoemd. Er is bekend gemaakt, dat, tot bevordering van de aardappelen-teelt, van den jare 1843 af de brandewijn, die, volgens contract aan de Regering moet geleverd worden, zoowel uit aardappelen als uit graan kan worden, gefabriceerd. PORTUGAL. De laatste tijdingen uit Portugal zijn niet zeer voldoende ten aanzien vali de financiële aangelegenheden. Er waren groote sommen aan de wapening verspild, welke men vooruit had kunnen zien; dat noodeloos was. Er zouden onderhandelingen gevoerd worden over een handels-traccaac met Engeland. In aommige streken van Portugal hebben groote overstroomingen plaats gehad,die het land verwoestten; onderscheiden kudden schapen zijn door de stroomen weggesleept en in den Taag verdronken. De Regering heeft eerïe stoomboot met 30,000 rstions afgezonden, om den ongelukkigen slagtoffer! die aan alles gebrek hebben, bij te staan. SPANJE. In zoover de benoemingen te Madrid voor de Cortes bekend waren, be. hoorden alle de benoemden lot de partij der liberalenzoo all Meniizabal Rodil, GonzalesEsparlero, Lopez en anderen. Onder de verschillende besluiten, welke het Regentschap in de laatste dagen genomen heeft, is er een, waarbij de bijeenkomsten van patriottische genootschappen, die zich vooral in de provinciën meer en meer uitbreiden, verboden worden. Men meent weldat de oitvoering van dien maatregel op

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2