rial de Chinezen thans wel niet In de kunst des oorlogs tegen de EngellChetl zijn opgewassen, maar als zij slechts tijd winnen, beter met kanon gewa» pende schepen, naar het model der Europesche, kunnen boüwen; dat de Engelschen door sterfte en ziekte hunne op Chusan aan wal gezette magt zoodanig zien verminderen, dct zij dit eiland weldra zullen moeten ontrui* men, dat het voortduren der blokkade Engeland met andere westersche na. tien in oorlog zal wikkelen enz. In weêrwil zijner schijnbare ongenade raadt hij den Keizer aan, om geen haarbreed aan de Engelschen toe te geven en vraagt als eene laatste gunst het bestuur van de provincie Chekiang, dat is van het Cninesche gewest, aan welks kust het eiland Chusan gelegen is, /EGYPTE. Uit Aleiandrie schrijft men van den atsten Januar(j: De Turksche vloot, bestaande uit 7 linieschepen, 10 fregatten en 7 kiel. tiere oorlogs-vaartuigen met omstreeks 1600 kanonnen, heeft nu de haven verlaten en is in zee gestoken, om naar Marmarizza te stevenen. Dezelve lag 18 maanden In de naven, en had bij hare aankomst behalve 15,000 ma trozen nog 7000 man landingstroepen aan boorddie bij het begin van den opstand naar Syrië gezonden zijn. Thans is het aantal der matrozen omstreeks 8000, 5000 zijn gestorven, de overigen gedeserteerd. Aan de matrozen, dien men 4 maanden soldij schuldig washeeft men eene maand betaald. De Turksche vloot heeft Mehemed-Aii over de ƒ3,000,000 gekost, even zoo veel kost hem jaarlijks zijne eigene vloot, waarvoor hij over de f 50,000,000 betaald heeft. Rekent men hierbij de interessen van 5 jarenwelke hier 34 pCt. bedragen, zoo verdubbelt zich het kapitaal, dat is, stijg» tot ƒ100,000,000. In het vervolg van dit artikel, door de Allgemeine Zeitung medegedeeld, vindt men eene redenering over het nuttelooze en schadelijke voor Mehemed-Ati van het bezit der Turksche vloot, hem door de politiek van Frankrijk in handen gespeeld. PORTUGAL. De Senaat heeft thans ook, in zijne zitting van den 36 Januarjj, de wet op de Douro-vaart aangenomen, die door de Cortes reeds goed gestemd was. H. M. de Koningin heeft den 27sten het besluit der beide Kamers bekrach tigd. Men voorziet uit het aannemen dezer wet veel voorspoed, zoowel voor Portugal als Spanje, omdat dezelve de middelen van gemeenschap lusschen die beide landen aanmerkelijk zal vermeerderen; en dewijl die zaak in den zin van de Spaansclie Regering geschikt is, meent men met grond, dat de vrede en vriendschap, die tusschen Portugal en Spanje bestond, meer en meer zal toenemen en voor beiden rijke vruchten dragen. SPANJE. Uit Madrid wordt van den 4 Februarij gemeld, dat Eipartefo wederom eene revue over ile nationale garde en de garnizoenstroepen gehouden had en met Veel geestdrift was ontvangenhij had wederom eene krachtige aanspraak gehouden, Het Regentschap heeft door den Minister van Financien aan de Inten. danten der provinciën eenen brief doen schrijvenwaarbij hij hun te kennen geeft, dat, om tn de dringende behoeften van den Staat te voorzien, eene buitengewone belasting van 15,000,000 realen over de voornaamste steden van het Rijk zal geheven worden. DUITSCHLAND. Uit Krakau wordt gemeld, dat het berigt, als of de troepen der drie verbonderi Mogendheden, die, ter sterkte van 1500 man met eene halve batterij, die vrijstad nog bezetten, dezelve verlaten zouden, geheel bezijde de waarheid is. De beschermende Mogendheden zouden hunne troepen met terug trekken, dan nadat de Krakauschc militie geheel georganiseerd en in staat zou zijn om, zonder bijstand van vreemdeo, de rust en orde op eene voldoende wijze te handhaven. Uit het dorp Mulasy in Besserabie wordt gemeld, dat aldaar in De cember I. 1. een vader van zes kinderen, nir dweepzucht alle die kinderen, door hen op te hangen, van kanc heefc gemaakt. Toen het feit reeds ge pleegd was en de kinderen gestorven waren, ontdekten het eerst zijne buren, tot wie bij zeide: „Ik heb mijne kinderen tot den goeden God gezonden, ddir hebben zij hec oeter dan hier." Uit de bergstreken van Italië ontvangt men geene andere berigten dan van sneeuw en koude, uit de vlakten geene dan van watersnood en overstroo ming. De post van Bologna, en daarmede de tijdingen uit Duittchlandwaren heden reeds vier dagen te Frankfort ten achteren, iets, waarvan de oudste lieden zich geen voorbeeld weten te herinneren; men schreef het aan eenen geweldigen sneeuwval in de bergpas van Furlo toe. Ook van Florence is de post te Frankfort niet aangekomen, zoo dat Frankfort geheel zonder be- rigten uit het Noorden was. Uit het Koningrijk Napels verneemt men dat, ten gevolge van geweldige regens, Capua geheel onder water staat. -- De staten van de Denemarksche marine leveren de volgende uitkomsten op: 6 linieschepen, 7 fregatten, 4 corvetten, 5 brikken en 3 schooners, voerende, alle te zamen, 968 stuks geschut. Voorts nog 3 kotters en eene roei-flotille, bestaande uit 80 vaartuigen van onderscheide grootte. In even. redigbeid tot verscheiden andere maritime Staten is zulks eene aanzienlijke zeemagt. Engeland, Frankrijk, Rutland zijn tegenwoordig de eenige zee- Mogendheden van den eersten rang, en Denemarken heeft thans Zijne plaats onder die van den tweeden rang hernomen. GROOT-BRITANNIE. Londen 9 Februarij. Dezer dagen is er een Kabinetsraad door Hare Maj. de Koningin gehouden, waarin bepaald is geworden, dat in de openbare gebeden haar Gemaal, Prins Albert, ook zal gedacht worden. Den 7den dezer is Z. M. de Koning der Belgen in Engeland aangeko. men en heeft zich terstond naar zijn landgoed Claremont begeven. De overvaart van Oostende naar Ramsgate in in minder dan 8 ure geschied. De Koningin der Belgen heeft aaa de 'Koningin van Engeland eenen zeer rijken kanten doopsluijer voor de doopplegtigheid der jonge Prinses geschonken. Men denkt, dat de plegtigheid des doops aan de jonggeboren Prinses eerst den löden zou plaats hebben en wel op het paleis van Buckingham, de gewone verblijfplaats der Koningin. Het feest, bij die gelegenheid te geven, zal allerluisterrijkst zijn. Zoo zou onder anderen de Koningin bevolen hebben, om de zalen van het paleis op te sieren met de zegeteekenen op een Indisch Vorst in het einde der vorige eeuw veroverd, bestaande in eenen troon, welke in den vorm van eene paauwenstaart gemaakt is, en waarvan de vederen van goud en de oogen van edel gesteente zijn. Vrijdag I. I. heeft Lord Wellington in het Huls der Lords wederom een aanval van beroerte gehad, doch bevindt zich nu weder beter. In het Lager-Huis is aan den Secretaria van Staat opheldering gevraagd wegens de arrestatie van den heer M'Leod, eenEngelschman, In New-York, als aangeklaagd wegens de vernieling der Noord-Amerikaansche schooner Caroline, tijdens deze, in December 1838, ingezetenen der Vereenigde Sta. ten en oorlogsbehoeften naar Canada had willen overbrengen, om de opstan. delingen aldaar te ondersteunen. Door Lord Palmersttn is hierop geantwoord dat, eenige dagen geleden, depêches van den Engelschen Gezant ontvangen waren, uit welke bleek, dat tusschen dezen en den Amerikaanschen Minister voor Buitenlandsche Zaken eene briefwisseling over dit ontwerp had plaats gehad, doch dat noch de mededeeling van al deze stukken, ncch die der Instructien, den Gezant toegezonden, In de tegenwoordige omstandigheden voorzigtig geacht kon tn het Mooger-Huis is doof Lord Melbourne betreffende deze zaak gezevd dat de Amerikaansche Minister van Staat verklaard had, hoe zij geacht moest worden den Staat van New-York uitsluitend aan te gaan, zoodat het Federaal Gouvernement er zich niet mede in kon laten. Zijn Lordschap kon niet zeggen welken weg het Gouvernement zou volgen, maar bet Huia kon er op rekenen, dat Engelsche onderdanen zouden beschermd en de eer der Engelsche natie zou gehandhaafd worden. Beide Huizen hebben eene boodschap van Hare Maj. ontvangen, waarbij lij verzocht worden, om toelagen te bepalen voor Lord Keane en twee zijner mannelijke afstammelingen na hem, als belooning voor de diensten door hein in Indle bewezen. Een gröot bedrog is dezer dagen ontdekt, gepleegd door eenige lieden, welke eene maatschappij, onder den naam van: Independent West Middlesex fire and life Assurance company, opgerigt hebbende, sedert eenigen tijd vele brand- en levensverzekeringen, op voorwaarden voor den verzekeraar bjj. zonder voordeelig, aangenomen hebben, en op eenmaal met 350,000 M st. verdwenen zijn. Deze maatschappij had zich, door allerlei kunstenaruett, eenen goeden naam weten te verschaffen, zoodat niemand aan derzelver solt. diteit twijfelde. Een niet bemiddeld Predikant, onder anderedheeft met behulp van anderen, voor zijnen tot bezigheden onbekwamen zoon een jaar. geld bij dezelve gekocht, en verliest dus de 2,000 6 st, welke hjj daarvoor betaald heeft. De kerk te Camberwell, eene van de rijkste voorsteden van Londen, is in den nacht van den 8s:en dezer, voornamelijk bij gebrek aan water onZ te blusschen, geheel uitgebrand. Men weet nog niet, noe de brand aange. komen is. Een werktuig onlangs uitgevonden, om vleesch en visch als in een oogenblik met pekel van zoodanige sterkte als men verkiest te doortrekken, en alzoo te zouten, begint meer en meer opgang te maken. Het voornaam, ste bestanddeel is eene luchtpomp en het voornaamste voordeel, vooral voor groote zouterijen, bestaat in sparing van tijd, arbeid en zout. FRANKRIJK. Parijs den inden February. Binnen kort zal de wet op de versterking van Parijs in de Kamer der Pairs gebragt worden, en men is zeer gespannen op de eindelijke stemming dier Kamer, daar het lot dier wet nu In hare handen is. Die wet begint thans bij een deel der bevolking bezorgdheid op te wekken. De legitimistische partij, haar gevaarlijk voor de vrijheid van de beraadslagingen der Kamers achtende, laat thans een verzoekschrift teeke. nen, strekkende om, als een amendement tot de wet, de volgende bepa. ling te doen vaststellen: In de toekomst zullen de Kamers niet meer of te Parijs, of in eenige an« dere vesting, maar altijd op ten minste dertig uren afstands van eene ver* sterkte stad en van alle tot eene legerafdeeling bgeengetrokkene verzameling van troepen, te zamen worden geroepen. De geruchten, omtrent eene aanstaande verandering in het Ministerie beginnen meer en meer vastheid te verkrijgenhoewel de Moniteur Parissen dezelve tegenspreekt. Men wil namenlijk weten, dat de behoudende partij aan wier hoofd Delamartine staat, veel kans zou hebben, om in het Minis, terie geroepen te worden. De Maarschalk Vallie, gewezen Gouverneur-Generaal van Algerie, is den 8sten dezer te Perpignan aangekomen en zou zich dadelijk naar Parys begeven. Men meldt uit Valencia van den 9den dezer, dat sedert eene week da doorvoer van Vriesche paarden, voor Frankrijk bestemd, niet ophoudt. Het aantal troepen, zich thans te Parijs en in de banlieue in garnizoen bevindende, beloopt 93,980 man, van welke 35,400 in de stad en 58,580 hoogstens een' dagmarsch van de hoofdstad zijn verwijderd. De verhooren van Darmls en der twee personen, als medepligtlg be. schouwd aan de poging tot moord op 15 October, gedurende twee weken geschorst geweest, zijn Vrijdag 11. weder voortgezet, en alles doet vermoe. den, dat het Hof der Pairs zich weldra zal vereenigen om van deze zaak kennis te urnen. Men verzekert, dat ter verkrijging der bekentenissen van Darmls, die aanleiding hebben gegeven tot de menigvuldige onderzoekingea en arrestatien, sedert :wee maanden gedaan, men hem het behoud van zijn leven beloofd heeftwelk ook het tegen bem te vellen vonnis zoude zijn. In de boekerij van het huis der Invaliden is thans op een marmeren voetstuk en onder eene glazen klok, de driekante hoed geplaatst, die Napo leon in den slag bij Eylau heeft gedragen. Die hoed is in het bezit van den schilder Grot geweest, welke hem voor zijn tafereel van den dag had noodig gehad. Hij is vervolgens voor 2040 fr. aan den Parijschen geneesheer Dela croix verkocht, die den hoed thans aan het huis der Invaliden heeft afge* staan. De Parijsche dagbladen noemen dat hoofddeksel des veroveraards een onschatbaar reliek. Er zijn in Algerie en wel in de provincie Oran, eenige voordeelendoor de Fransche troepen op die van Abdel-Kader behaald. B E L G I E. In de Kamer der Vertegenwoordigers zijn de beraadslagingen geopend om. trent het voorstel, om aan den Minister van Oorlog een voorloopig credlet te verleenen, ten bedrage van 20,000,000 fr., om daarmede, te gelijk metdc Credieten hem reeds in December I. I. verleend, in de behoeften van het leger gedurende de 10 eerste maanden van dit jaar te voorzien. Het toestaan vin die gelden zou een bewijs opleveren van het vertrouwen, dat in den Minister van Oorlog, den heer Buzen, gesteld wordt. De fabrijken en gebouwen van wijlen John Cockerill, te Luik en te Seraing, zijn 1111, ter liquidering der affaire, tegen den loden Maart aan. staande, ter koop aangeslagen. De Gravin Henriette i'Oultremont is den 6den dezer uit Brussel naaf Berlijn vertrokken. MENGELINGEN. NATUUR- en MENSCHENLEVEN in het TURKSCHE RIJK. naar de mededeelingen van Da. bouj. CVervolg en slot.') Een voorname reden voor onze bewering, dat Europisch-Torkije beter bevolkt zoude zijn dan men denkt, geeft ons de daadzaak, dat wij in stre. ken, welke zelfs op de nieuwste kaarten als woestijnen aangeduid zijn, zeer volkrijke dorpen en zelfs steden aantreffen. De heer Boud schat de bevol. king van Salonichi (1) op 60,000 zielen, die van Monastir op 40 k 50,000. Steden als Isnik (Nikasi), Usdup, Istip enz. bevatten, volgent zijne bere kening, minstens 10,000 inwoners. De echte Turken van Osmannischea stam zijn alleen iu Romelië talrijk, in alle overige provinciën echter zeer dun gezaaid; grooter Is het getal Muzelmansche Albanezen en Bosniaken. doch ook deze maken slechts een zwak gedeelte der bevolking uit. De meeste Chrlsten-raja's behooren tot de Grieksche keik, Roomsch-Ca- tholijke Christenen zijn er slechts weinigen dezewonenin Turkteh-Croatie, Hersck en Albanië. Zjj worden door de Grieksche Christenen meestal mee verachting behandeld. De laatsten z(jn zeer aan hunne eeredienst gehecht, hetgeen men voornamelijk aan den rustelnozen godsdienst-ijver hunoer mon. 5® yln Baionichi is eene Nleuw.Gricksche verbetering van TkesteleoUt, De Turksche verbastering is Selanik.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3