A'. 18-11. LEY D. SCHE COURANT. MAANDAG, a5 JANUARI). NEDERLANDEN. Levden, 26 Januari). Zijne Maj. de Koning heelt benoemd tot Hoogheemraad van Rhifnland, den Wel-Ed. Heer Mr. G. C. J. van Massow. Men meldt uit 's Gravenhage van den 25sten Januarij: Zijne Maj. de Koning heeft heden in persoon, in de ritting van den Raad van StateZijne Exc. den Minister en Secretaris van Staac, Baron van Doorn, all vice-President van dien Raad geinstalleerd, Zijne Maj. heeft benoemd, tot Secundi van bet provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, de heeren A. de Fries, Predikant te Rotterdam, voor de klassis van Rotterdam; A. C. RemswinkelPredikant te Dordrecht, voor de klaisis van Dordrecht, en tot Secundus van den provincialen Ouderling, Mr. J. P. M. Tegel, Advocaat en Ouderling te 's Gravenhagetot Secundi van het provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, de heeren J. S. van Stave ren, Predikant te Haarlem; O. van Tricht A. Zn., Predikant te Enkhuizen, en tot Secundus van den provincialen Ouderling, den heer C. van Bommel, Burgemeester en Ouderling te Edara. Zijne Maj. heeft tot ScriDa's der klassikale besturen en hunne Secundi be noemd, voor de klassis van 's Gravennagede heeren F. de Willigen en G. Ruitenschild, Predikanten te 's GravenhageRotterdam R. Adriani en M. A. de Jongh, Predikanten te Rotterdam; Leiden, W. M. Kooj, Predi kant te Warmond, en P. van Bonga, Predikant te Voorhout; Dordrecht, J. G. Feitman en D. Pijzei, Predikanten te Dordrecht; Gouda, J. la Lau en G. van Warmelo, Prediaanten te Gouua; Brielle, H. P. de Kanter en J. Tenkinck, Predikanten te Brielle; Amsterdam, J. Prins en F. H. van Berck ColenbranderPredikanten te Amsterdam; Haarlem, J. IF. B. Tenkinck, Pre. dikant te Öon-Zasndamen G. ter fFeeme, Predikant te West-Zaandam; Alkmaar, J. Boldingh en J. L. Rotting, Predikanten te Alkmaar; Hoorn, G. Doedes, Predikant te Medemblik, en G. C. van Balen Blanken, Predikant ie Wognum; Edam, A. Btben en J. H. Dumtns, Predikanten te Edam. Voorts heeft Z. Maj. benoemd tot leden en secundi van het klassikale bestuur van Leiden; tot leden! de heeren A. kF. M. Jongeneel, Predikant te Hille gom; J. van Harderwijk, Predikanr te Katwijk aan Zee, en Dr. N. C. Kist, Hoogleeraar en Ouderling te Leiden; tot Secundi, de heeren D. C. Boon Predikant te Sassenheim, OF. A. Haverkorn van Rijswijk, Predikant te Noord, wijkerhout, en Mr. J. F. C. MohzerGriffier bij de Regtbank en Ouderling te Leiden, en tot Secundus van den gecommitteerden P, Schoenmakersden heer J. G. Ziepprecht, Predikant te Katwijk aan den Rhijn. Vrijdag li. zijn de leden der Commissie voor het lager onderwijs, bjj gelegenheid van derzelver scheiding, bij Zijne Maj. ter maaltijd geweest. Tot Geneesheer der hofhouding van Z. K. H. den Prins van Oranje is benoemd de heer II. Mirandolie, tot hiertoe Medicinae Doctor van de hof. houding van Z. K. H. Prins Alexander. Zijne Exc. de Minister van Financien heeft ten behoeve van de Schat, iist een certificaat Werkelijke Schuld groot f 500 ontvangen. Volgens eene aanschrijving van den Directeur-Generaal van Oorlog wordt bekend gemaakt, dat er voor toekomstige officieren volstrekt geen vooruitziet bestaat, zoodat ouden en voogden afgeraden wordt, hunne kin. deren tot de besiemming van officier op te leiden, en tevens berigt, dat zij, die naar dezen rang nu reeds staan, hun ontslsg dadelijk kunnen ontvangen, en indien zij als vrijwilligers dienst nemen, even als de overige miliciens, Volgens hunne verdienstennaar den rang van onder-officier itaan kunnen, Omirent den toestand onzer rivieren, bevatte de Staats-Courant van gisteren de volgende berigten: Volgens de Isatst ontvangen berigten uit Keulen, was de aanwas van wa. ter op den Boven-Rhijn beginnen te verminderen en kwam er geen boven, iandsch ijs meer af. In den Bandijk, tusscben Praast en Doornik, boven Emmerick, hadden afschuivingen plaats gehad, die den dijk in gevaar hadden gebragt; men hoopte denzelve echter te behouden. De overlaat van den ouden Rhijnmond werkte met 1,74 el, en een verval van 38 duim. De Waal was genoegzaam geheel van ijs ontlast en het watervallende, terwijl de ijsbezetting op de Lek tosschen Eek en Wiel en Maurik. twee- malen in beweging geraakt en de noordzijde daarvan losgegaan eft opgeruimd, doch aan de zuidzijde nog gebleven was. Op den IJssel was de^ ijsbezetting te Zalk mede genoegzaam opgeruimd en het ijs ook te Kampen in werking gekomen en kort daarna geregeld doorge- dreven. De brug te Kampen had slechts weinig schade geleden. Den msten was de kistdam in de gracht van het fort Bretagne aan den IJssel bezweken, en daardoor een gedeelte van Drempt geïnundeerd. De Ellecomsche overlaat werkte met 50 duim doch die van den Snippelingsdijk keerde nog 43 duim. Op de Maas schijnt de ijsgang mede genoegzaam afgeloopen. Aan de Beersche Maas overstroomde de Elftweg met 83 duim. Op alle rlvlertakken was voorts het water beurtelings wassende en vallende en mag men het daarvoor houden, dat het gevaar, waarmede elke ijsgang gepaard gaat, ook ditmaal gelukkig voorbij is. Echter moet men een wakend oog blijven houden op mogelijke verzinkingen in de dijken, waaraan zij bü het steeds hooge water zijn blootgesteld. En in die van heden leest men: Volgens de van Keulen ontvangen berigten blijft het water op de Boven- Rhijn vallende, hetgeen natuurlijk ook eene daling op de Nederlandsche rivieren ten gevolge heeft. Op laatstgenoemde rivieren is, buiten een weinig drijfijs, het ijs thans opgeruimd zijnde het overgebleven gedeelte vao de ijsbezetting beneden Eek en Wiel op de Lek mede doorgedreven. De Overlast in den Onden Rhijnmond werkte met el 1.40 en een verval van 35 duim. De Ellecomsche Overlaat heeft sterk gewerkt en veel ijs ii daarover gedreven. Ook is, ïvolgens ontvangen berigten, de Snippelings- Overlaat bij Deventer beginnen te werken. In het quartier van Zutphen hebben bij den dooi aanmerkelijke overstroo. mingen van de Berkel, de Bolsbeek, den Ouden IJssel, enz., plaats gehad. De rivieren zijn dus thans genoegzaam ontruimd en tot den staat van hoog open water terug gekeerd; zijnde de gevaren, die eenen ijsgang vergezellen, wederom gelukkig gewekeo. Uit Dordrecht meldt men van den 25 Januarij het volgende: Het ijs van hier naar beneden en naar boven, is thans allerwege geheel opgeruimd, behalve in de Noord, hetwelk oorzaak is, dat de gewone stoomboot op Rotterdam, heden, zoo als anders het voornemen was ge weest, hare beurtvaart nog niet heeft kunnen hervatten; terwijl overigens de icheepvaart hier hersteld is. ave Op de Lek zijn, naar men verneemtin den nacht van Zaturdag op Zon., dag de ijsverstoppmgen losgeraakt, en moeten zich sedert geheel opgeruimd, hebben. De rivier aldaar is dienvolgende aanmerkelijk gaan vallen, zoodat gisteren te Ameiden het water I el 25 duim onder o stond, en sedert val lende bleef. Alle gevaar is dus ook van dien kant voor den Alblasserwaard gHnsng geweken, en het diik-collegie heden opgebroken. Zoo als men ons van Werkendam meldt, is- Vrijdag de ijsdam in het Steur- gat doorgebroken, en daardoor veel schot van water en anderhalf voet val gekomen, hetgeen ook alle bezwaar voor den Nieuwen Aitenaschen dijk tegen welken het water tot bijna aan de kruin gestaan heeft, gelukkig heeft afgewend. De ijsdam in de Baltkersgil bleef Vrijdag nog zitten, maar begon van tijd toe tijd af te breken, zoodat dezelve zich waarschijnlijk nil wel geheel zal hebben opgeruimd. Er is hier in de laatste dagen ongemeen veel opperwater met groote drift voorbijgesiroomd en daar dit juist zamen trof met de springvloeden van de nieuwe maan, zoo heeft dit eenen bestendigen hoogen waterstand te weeg gebragt, ten gevolge waarvan hier de zoogenaamde achtersrad gedurende verscheide dagen bijna voorbeeldeloos met water bezet en de benedenver, trekken van eene menigte huizen geïnundeerd zijn geweest. Op i°, Januarij van dit jaar telde onze oorlogsvloot 65 schepen van 84; 74, 60, 54, 44, 32, 28, 26, 22, 20, 18, 14, 12 en 8 stukken, van welke 28 in werkelijke dienst waren en 11 in aanbouw; voorts 9 stoomsehe. penvan 8 en 7 stukkenvan welke 5 in dienst en 4 in aanbouw benevens drie in dienst zijnde transportschepen. Verder relt men 10 gaffel-kanonneer, booten a 1 mortier en 3 stukken, 34 gaffel-kanonneerbootengroot model. Waarvan 7 in dienst, 46 klein model, waarvan 16 in dienst en 15 roei-kanon. neerbooten. De scheepsmagt in de Oost-Indië bestond uit 14 schepen van 18, 16, 14, 10, 5 en 4 stukken, 2 ijzeren stoombooten van 11 stukken en 5 roei-kanonneerbooten van 7 en 6 stukken. Uit officiële staten blijkt, dat er in 1839 binnen dit rijk zijn ingeklaard 2,954 schepen onder Nederlandsche vlag; onder Engelsche 1,446; onder Noord-Amerikaansche 57; onder Portugesche 5; onder Fransche 141; onder Russische 78; onder Zweedsche 85; onder Noordsche 546; onder Deen. sche 209; onder Pruissische 151; onder Hanoversche 543; onder Mecklen. burgsche 188; ender Oidenbnrger 89; onder Lubecker 5; onder Bremer 23; onder Hamburger 4; onder Rostocker 7; onder Papenburger 1, onder Kniphauser 61; onder Oostenrijksche 13; onder Sardinische 1; onder Sicili. aansche 1; onder Spaansche 7; onder Napolitaansche 8; onder Italiaan, sche 1 en onder Belgische 11 schepen. Daarentegen zijngedurende dat jaar, uitgeklaard onder Nederlandsche vlag 2,983; onder Engelsche 1,450; onder Noord-Amerikaansche 59; onder Portngescne 5; onder Fransche 148; onder Russische 82; onder Zweedsche 84; onder Noordsche 540; onder Deensche 223; onder Pruissische 147; on. der Hanoversche 541 onder Mecklenburger 188onder Oidenbnrger 81; onder Lubecker 5; onder Bremer 26; onder Hamburger 6; onder Rostocker 8; onder Pipenburger 9; onder Kniphauser 63; onder Oostenrijksche 14; onder Sardinische I onder Siciliaansche I; onder Spaansche 10; onder Napoli. taansche 8 en onder Belgische 25 schepen. Te Breda zijn in 1840 geboren 223 zoons en 244 dochters, te zamen 467 kinderen; overleden 316 personen; gehuwd 98 paren. - In de zitting der Belgische Kamer van Vertegenwoordigers van den 22 Januarij is bet budget van [financiënna langdurige beraadslagingen, met meerderheid van stemmen aangenomen. PORTUGAL. Hare Maj. de Koningin heeft eene amnestie uitgevaardigd, welke de vol. gende is: Willende een blijk geven van mijne Koninglijke genade enz. Eenig artikel. Worden geamneatiëerd, niet meer kunnende vervolgd wor. den en zullende hunne processen beschouwd worden als niet begonnen, die Portugezen, welke, misleid en overgehaald om te strekken tot werktuigen der misdadige aanslagen van de revolutionnalre bewegingen van den nacht van den 11 op den 12 Augustus II. in de hoofdstad, van den 2den dier maand te Castello Branco en va» den 1 sten September te Portalègre. Eenige Paragraaph. Worden uitgeslotenom van deze acte van genade genot te hebben, de officieren van het leger en van de marine, die, ver. getende de pligten van eer en van getrouwheid, zich aan het hoofd gesteld hebben van deze revolutionnaire bewegingen, of er deel aan hebben geno. men, en tegen wie, om die reden, geregtelijke vervolging bestaat. ITALIË. Men zag te Rome den i2den Januarij de oplossing der kerkelijke geschillen met Pruissen met gerustheid te gemoetdaar de minzame gezindheid vandefl Koning van Pruissen iedereen ten dien aanzien waarborgde. De hevige stormen, die zelfs soms tot orkanen aangroeien, van zware slagregens vergezeld, hielden op het Romeinsch gebied nog aan, en deden de rivieren buiten hare oevers treden. In den storm, die I. I. 4den Januarij op de Napeliche kust gewoed heeft, zijn onderscheiden schepen omgekomen, zelfs drie schepen, die inde haven lagen, zijn vergaan; door den storm werd men verhinderd de vuurto- ren te bereiken en het licht aan te steken. In Calabrie zijn eenige schokken van aardbeving gevoeld. Hoewel de bergen in Italië met sneeuw bedekt zijnrijpen echter ia de vlakten de chinas-appelenworden de weiden groen, en staan al de tuin en bolbloemen, rozen, camelien, hyacinthen, narcissen enz. in vollen bloei. DUITSCHLAND. De Pruissische Minister van Eeredienst en Onderwijs heeft de volgende circulaire aan de Pruissische Bisschoppen gezonden: Het heeft Z. M. den Koning behaagd te besluiten, dat in alle aangele genheden, waarin de kerkelijke betrekking tusschen de Bisichoppen des lands en hun geestelijk opperhoofd tot wederkeerige mededeeling aanleiding geeft, de gemeenschap met den Roomschen Stoel voortaaa vrij van alle be. perkingen zal kunnen plaats hebben, en dezelve dan alleen door bemiddeling van de Koninglijke overheden zal geschieden, wanneer zulks door de Bis schoppen, of den Roomschen Stoel zeiven verzocht mogt worden. Z. M. koestert het volle vertrouwen, dat de Bisschoppen bij deze ge. meenschap steeds hunnen aan den Koning gezworen eed van trouw en ge.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1