T U R K Y E. I T A L I E. nm order» te stellen, dat ook de mitvstigêri der registratie en bewaarder» vatl de bypotneken en het kadaster geen percentloonen in rekening brengen over «fit jaar, wegens de opbrengst van de verhoogde opcenten op de regcen van registratie, griffie en hypotheek. Bij eene circulaire van den Miniater van Financien is eene mildere uit legging gegeven aan ne wetsbepaling betrekkelijk hec zegelregt van dagbladen en aanplakkingbiljetten. Dientengevolge zijn aan de daarbij betrokkene be ambten bevelen gegeven, dat voortaan, wanneer papier voor dagbladen of aanplakkingbiljetten bestemd, ter zegeling wordt aangeboden, de bij de wet bepaalde verhooging van het zegelregt met J cent slechts dan zal worden toegepast, wanneer het verschil volle j vierkante palmen bedraagt, met dec gevolg, dat voor een dagblad of aanplakkingbiljet, waarvan de oppervlakte is beneden de 30 vierkante palmen het geheele vel, een zegel van centa voldoende zal wezen; van 30 tot beneden de 35 vierkante palmen, een zegei van 3 cent enz., zoo ook voor een dagblad of soortgelijk biljet, waarvan de oppervlakte ia minder dan 17J vierkante palmen het halve vel, een zegel van 1} cent, en J cent meer voor eene oppervlakte van 17J tot beneden de asvierkante palmen, en zoo vervolgens. In de zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden van den aisten dezer, zijn de pleidooijen in zake den heer Bradegewezen Ingenieur-Di- recteur van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, tegen de Com missaristen dier maatschappij, voortgezet en geëindigd. De Procureur-Gene. raai bij den Raad zal den 4 Februarij in deze zaak zijne coriclusien nemen. Den aisten dezer heeft bij de Nederlandiche Maatschappij van schoons kunsten, ten overstaan van den Notaris J. G, van der Haak, de aanbesceding plaats gehad provisioneel van vier schilderijen, om ce dieneo als eerste prij zen in de loting van een werk door deze Maatschappij uitgegeven, ten titel voerende Kunstkronyk; hec lot heeft beslist, dat door den heer J. E. J. van den Berg aan Rotterdam het eerste, de heer P. J. Schotel van Medenbltk het tweede, de heer H, van Hove BJzn. van 'aGravenhage het derde, en de heer J, Borstboom van 'a Gravenhagé het vierde zal worden vervaardigd. De ver. diensten van deze bekwame kunstenaren doen ons hopen, dat het voorbreng, iel van hare hand allezins aan de verwachting, die men er van koestert, zal beantwoorden. Wij vermeenen onze lezers geene ondienst te doen door hun mede te deelen, dat de Kunstkronyk bestaat uit 24 vel druks in 4°. en 24 platen, alsmede een aandeel in de verloting, welke op den 3oJunij dezes jaars zonder nieten zal plaats hebben, en waarvoor men ieder jaar niet meer dan 10. betaalt. De inteekening op dit werk is nog tot 1 Juni) bij de Agenten der Maatschappij en ieder Boekhandelaar opengesteld. Van harte wenschen wij, dat deze Maatschappij in hare nuttige enmoeije- lijke, maar ook kostbare ondernemingen, naar wensch moge slagen, en dat haar doel om jeugdige kunstenaren op te leiden en aan te moedigen, mag ondersteund worden, door ruime deelneming van het publiek op de door haar tut te gevcne weiken, opdat eenmaal Nederlandsch aloude kunstroem die hoogte moge oereiken, dat zij weder met de buitenland che kan wedijveren. Omtrent den toestand onzer rivieren, bevat de Staats-Courant van den 23sten dezer de volgende berigten: De aanwas van water op den Boven-Rhijn verminderd zijnde, moest zulks ook van gunstige» invloed op de Nederlandsche rivieren zijn, zoodat men mag hopen, dat het meeste gevaar ook voor de waterkeeringen langs de Lek za'. geweken zijn. Op sommige plaatsen heeft ondertusschen hec water voor de noorizeeringen moeten wotden gekeeld; doch passeerde er veel, als ook ijs, over de buitenwaarden. In den nacht van den 2isteti is het ijs in den mond van de Lek te Krlm. pen losgegaan en weggedreven. Het verder bovenwaarts opgehouden iji is daarna successivelijk gevolgd, vermoedelijk met de ijsstoppingen, die zich boven Wijk bij Duurstede en bij Eek en Wiel geplaatst hadden. De Lek van Vlanen tot benedenwaarts heeft de gemiddelde hoogte bereikt van 80 duimen onder de kruin der dijken. De overlaat van den Ouden Rhijnmond werkte met 1 el 93 en een ver val van 32 duim. Op den IJssel bevond zich nog drijfijs; doch te Zalk en benedenwaarts, bleef het ijs den 2isien nog vastzitten, en stond het waterp4duim beneden hec noodpeil. In de riviermonden van den IJssel, was alstoen alles nog digt, gelijk mede in de Zuiderzee tot SchoKland, zoodat den 20Sten nog eenige menschen die te voet waren gepasseerd. Bij het losraken der rivier de Maas was het water te Erapel hoog opge. klommen, zoodat eenige huizen in de kom der gemeente door hec water bezet wierden, terwijl twee schepen, op den buitenwaard voor Alem lig. gende, door het afkomend ijs verongelukt zijn, zijnde de schippers mee hunne huisgezinnen niet dan met levensgevaar gered. Op de hoogte van bee Sleeuwsche veer had zoodanige opstapeling van ijsschorsen plaats gehad, dat drie of vier buitendijkiche gebouwen als daaronder begraven werden, gelijk ook de passage van den straatweg op den boogeu dijk aldaar geheel door de aandringende Qsschollen belemmerd werd. Uit Dordrecht meldt men van den 22 Januarij het volgende: In den afgeloopen nacht, omstreeks balf 12 ure, is het ijs op de rivier voor deze stad eindelijk met grooc geweld geheel losgebroken, en met drift doorgedreven, zoodat heden morgen omstreeks 4 ure geen ijs meer gezien werdbehalve alleen nog in de Noord. Naar men verneemt, zijn de Kil en hec Mallegat geheel open. Op de Lek ia in den nacht vanDingsdag op Woensdag het zich bQ Vrees, wijk gezet hebbende ijs opgebroken, en aldsir den volgenden nacht nog veel ijs voorbij gedreven. Gisteren morgen zit het ijs op de Beneden-Lek nog, en schijnt aldaar nog niet geheel opgeruimd te zijnalthans volgens het he den morgen van Ameiden ontvangen berigt, wai het water aldaar nog sterk gewassen, en stond er heden morgen nog slechts 47 duim onder nul. Het is voor den Alblasserwaard te hopen, dat dit apoedig gunstiglijk verandere. De Werkendamsche killen zijn Maandag, dan i8den dezer, door geweldi gen toevoer van ijl van de Waal, erg gestopt geraakt, hebbende zich toen het ijs b|) den polder Jannezand vastgezet en alzoo de Bakkerskil geheel verstopt, terwijl zich tevens in de West-kil, in het Steurgac en in de Brni. ne-kil ijidammen gevormd hebben, ten gevolge waarvan aan dien kant Woens. dag het water met geweld over de buitenpoideri is gestroomd. Of die ijs- dammen zich sedert opgeruimd hebben, kan nog niec met zekerheid gemeld worden. Door de belemmeringen van ijs en water klaagt men, zoowel bo ven als benedenwaarts, over het mankeren van geloofwaardige tijdingen. Uit Arnhem meldt men van den ajsten, flat de rivier vallende en zonder drijfijs en de passage open was; van ongelukken had men in die oinstreitei) niet vernomen. Uit Nijmegen schrijft men van den sasten: -4 Sedert onze laatste is de rivier van ijs bevrijd; gisteren voeren reeds tw>è groote Keuische schepen van hier de rivier af, die, volgens berigten van Tielaldaar op den middag gepasseerd waren. De waterstand is heden mor. gen gelijk aan dien van gisteren, 6 el 40 duim, dus 10 duim hooger dan eergisteren, 6 el 30 duim. De officiële berigten van alle rivieren melden een geringen valoveral la het |j< opgeruimd. De dijken zijn in den besten staat. Op vele plaatsen echter is het kwelwater aanzienlijkhetwelk evenwel zoo veel mogelijk gekeerd wordt. De ttraatweg van hier op Cleve li door het, over de overlaten in den Ooyschen dijk, gekomen water, overstroomd van af den Ooyschen dijk tan de leerloóijerjj tot aan Ubbergcn, en op het Pruissische grondgebied, van af bet Staartsche veer tot Wilier; verder is de grindweg tot Cranenburg mede overstroomd. Reeds zijn er drie posten van Cleve ten achteren. Uic Zwolle meldt men van den sisten dezer: De rivier de Yssel aio bet Katerveer is Diogsdag ia den vroegen morgen los gegun, en ten half 5 ure door seinschoten asugekondfgd; sedert dien tijd is dezelve sterk wassende gebleven, veroorzaakt door eena verstopping op de hoogte van Zalk. Het water teekent heden avoid aan de peilschaal aan de sluis bij het Katerveer 4 el loduim, inde 24 uren gewassen 30duim. De rivier bij Zalk is nog verstopt, zoodat het water bij den dijk, aan den oostkant, nog eenigzins zijnen loop heeft; de passage voor rijtuigen is hier thans nog gestremd, en kan niet weer gebruikt worden, vóór dac het water aan de peilschaal teekent s el 90 duim. De staat der rivier is niet gunstig, daar hec water van boven nog al wassende is; de Snippelingdijk had heden middag nog 43 duim bod, eer dac dezelve overliep Uit 'a Hertogenbosch meldt men van den 21 Januarij: In den nacht van den ïyden op den i8den, ten twaalf ure, werden twee schepen, liggende te Alem, in een' kolk op den buicenwaard, van de schip, peri J, Fermenten en J. Kipping, door het ijs verbrijzeld; het aanhoudend hulpgeroep der minschappen, van alles beroofde ongelukkigen, vervulde alier harten; men wist niec anders, of zij zagen op hunue wrakken den dood te gemoet. Her grooc gevaar, om in het donker van den nacht, door de geweldigs ijsbrokken, welke elkander verdrongen, en de overitelping dei waters ovef eene kade, een en weg naar de ongelukkigen te zoeken, deed ieder vaitt achrik ijzen; doch eindelijk besloot de veerman T. van Lith, met nog twee andere C. Steenbeckers en IV, van der Hejdenom met eene boot zich ter redding der schipbreukelingen, uic vqf personen bestaande, te wagen, en zij hadden het gelukallen behouden aan land te brengen. De hooge stand der boven rivieren heefc de beneden wateren tot eene aanmerkelijke hoogte opgevoerd, waardoor onderscheiden overstroomingen zijn veroorzaakt; zoodat de alhier omliggende binnenpolders, alsmede de lage gedeelten dezer stad en de beide havenkanten, zijn geïnundeerd. De Hambnrgsche post is in den nacht van den anten, bij het over zetten te Deventer verongelukt, de postiljon echter, een passagier en de brievenzak is gered; er zou, naar het zeggen, eene aanzienlijke waarde op de kar geweest zijn. De Utrechtsche Courant van den na Januarij meldt het volgende: Met bevreemding heeft men te Utrecht, in het Handelsblad van 19 dezer een berigt gelezen, dat de redactie zich uic deze stad nad laten geven, en dat een gerucht inhoudt, waarvan men in Utrecht zelf niets vernomen had. namelijk dac hec voornemen bestaan zoude, om onze Akademie af ce schaf, fen. Met welk oogmerk evenwel zulke tijdingen in dac blad geplaatst wor. den, is ons onbekend; maar zeker ia het, dac men zich vleijen mag, dac niet de minste grond daarvoor bestaat. Eene instelling van zoo groote waarde, welke twee honderd vijf jaren bescaan heeft, in vollen bloei is en aan de geheele natie behoorc, wordt door eene wijze Regering niec ligcvaardig afge broken. Welken prija daarop door onze landgenootendoor de provincie dezer stad gesteld wordt, kan elk, die geen vreemdeling in Utrechc is, ge tuigen, en zij, die het tweede eeuwfeest in 1836 hebben bijgewoond,zullen daarvan voldoende herinnering hebben. De woorden, door den Koning pas onlangs tot de stedelijke Regering en aan den Akademischen Senaat gespro. ken, laten omtrent de gezindheid van Zijne Maj. een opzigte onzer Akademie niec den minsten twijfel. Gezegden van enkele leden der Staten-Generaal zullen bij de meerderheid der Vertegenwoordigers gewis geen bijval vinden. Bezuiniging zoude men in ernst zulk eene afschaffing niec noemen kunnen; wane de uitsparing van eenige duizend gulden zoude zeer ligt een verlief van veel meerdere een gevolge hebben. En, wat meer is, door zulks Instellingen ce verwoesten, zoude men verliezen, hetgeen voor het behond des Vaderlands nog gewigtiger is dan geld. Bij elke gelegenheid, dat over zulk eene afschaffing grondig onderzoek heeft plaats gevonden, is men toe die overtuiging gekomen. Van waar zoude dan aan Utrecht het gevaar drei gen, waarvan het Handelsblad gewaagcf Hetgeen de berigegever gist dat in de plaats der Akademie zoude komen, een Bisdom en een Seminarium, zoude wel d8or niemand dan door den berigtgever zeiven als eene vergoeding worden beschouwd; en de redacceur van het Handelsblad moest toch ook wel weten, dat sedert lang in Amster dam een paleis voor den Bisschop beitaac, en de toekomstige verblijfplaats, wanneer tot die waardigheid eene benoeming geschiedde, geenzint Utrecht zoude zijn. De bevolking van de gemeente Smilde, in Drenthe, is in de laatste 35 jaren anderhalfmaal verdubbeld. In 1805 telde dezelve 1,600 en met I Januarij 1841, 3,912 zielen. In de stad Goes zjjn in 1840 geboren 232 kinderen, als 134 zoons en 98 dochttrsoverleden 79 personen van hec mannelijk en 74 van het vrou. welp geslacht, te zamen 153 personen ji huwelijken zijn gesloten. In het voorjaar zal er te Maastricht eene tentoonstelling van voorwer pen der Limburgsche nijverheid plaats hebben. Men meent, dac Zgne Maj. alsdan die provincie zal bezoeken. Ontvangen berigten uit Konstantinopel tot 30 December melden, dac hec waar is, dac de Sultan de onderwerping van Mehemed-AU heefc aangenomen, en dit den 27sten bij circulaire aan de Vertegenwoordigers der vier groote Mogendheden door den Minister van Buicenlandicbe Zaken is bekend ge. maakc, onder bijvoeging, dat de Porte slechts wachtte op de vervulling van de aan den Pacha van Egypte opgelegde verpligtingen, om zijne onderwer* ping als volkomen ce beschouwen. De Sultan had besloten den vice-Admiraa! Walker en een ander hoog amb* tenaar naar Alezandrie als Commissarissen ce zendei, ten einde de Ottoman* nische vloot in ontvang te nemen, terwijl de Oostenrijksche en Britsche Gezanten uicgenoodigd warenom ook insgelijks daartoe Commissarissen te benoemen. Er was weder een Turksch linieschip met Egyptische krijgsgevange nen den Bosporus binnengeloopen. In de Turksche Staats-eourant van ifiden December, wordt Me he' med-Ali ce laste gelegd, dac hij hec aantal zijner menigvuldige gruwelen en onregtvaardigheden op nieuw vermeerderd heeft, door twee regtatreekiche nakomelingen van Omar, den tweeden opvolger van den Profeet, ter dood te doen brengen. De toon, die in dit artikel heerscht, is zeer hevig, en strekt ten bewijze hoe weinig gunstig de Porte, toen althans nog, jegens haren Vassal gezind wat. Tijdens de Oostenrijksche Aartshertog Frtderik van de Syrische kusc naar Marmarizza zeilde, om aldaar de winterscaclon te betrekken, is de blik sem in hét fregac Guerricra geslagenen wel zeer nabij de kruidkamer, bij welke gelegenheid die jonge Vorst nieuwe bewijzen van onverschrokkenheid heefc gegeven, door zijne bevelen, cot behoud van het icbip, met groote koelbloedigheid mede ce deelen. Een matroos ia door een bliksemstraal ge* dood en twee anderen z|jn zwaar gekwetat geworden. Rome den 7den Januarij. De Koning van Napels heefc een eigenhandig schrijven aan H. M. de gewezen Koningin-Regenrei van Spanje gerigt, waarin hij zijne coescemming niec alleen geeft, dat zq naar Napeli overko* me, maar zelfs zijn sterk verlangen heefc te kennen gegeven, om haar Hit ce zien. Ook de Koningin en de Koningin-weduwe van Napels, hebben haar zeer minzame brieven geschreven. Er wordt voor haar een schoon paleis ce Napels ingerigc. Den 4den heeft er te Rome een zwire orkaan gewoed en veefschade veroorzaakt. Sedert 3 dagen waren er zulke hevige stortregent gevallen, dat het Joden-kwartierdoor hec «veritrootnen des Tiber», Onder water Was gezet.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2