Ui, Arnhem meldt men van den 8 JannarlJ- Men verneemt, d«t de Rijn, boven ons land, op onderscheidene plaataen zich zeer vastgezet heeft, en de bezorgdheid der ingezeteneu dier streken, «elke bij de jongste doorbraken zoo zeer geteisterd zjjn, ii weder zeer groot. De krib b(j hetLobith. welke het water langs den ouden Rijn afvoert, is vólgens het tractaat met Pruissenin het vorige jaar voet verlaagd en zeer verbreed, en doet dus de Lijmers en den Ljjmerscheu overlaat eenen grooren toevloed van water te gemoet zien. In de Betuwe, waar in de laatste jaren veel gedaan is tot verhooging en versterking der dijken, ziet men overal op dezelve het begin der noodkee- ringen van rijs- of tuinwerk, of van planken, opgerigt. Maas en Waal werkt even sterk, om zijne reeds zoo hooge dijken gelijker wijze te verzekeren. In Maas en Waal is echter de onbezorgdheid der ingezetenenomdat de vloed er in zulk eenen langen tijd niet geweest is, veel grooter dan in de Betuwe, waar men de jaren 1809, 1820 en 1827 nog steeds in bet geheu. *CIn de Betuwe ziet men den landman overal zijne elaheggen afhakken, en ler aanhooging, bij eene mogelijke doorbraak, hoopsgewjjze bij ztfne woning opatape^em ,g^o geboren 216 kinderen, te weten 104 zonen en sta dochters. Overleden 130 personen, waaronder 66 van het mannelijk en 64 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 41 paren. De bevolking der stad bestond met het begin dezes jaars uit 6,446 zielen. Te Eindhoven zijn in 1840 geboren 86kinderen, als 44 zoons en 42 doch. ters; overleden 66, waaronder 8 doodgeborenen, zijnde 31 van het manne. lijk èo 35 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 21 paren. Te Brussel zijn In 1840 geboren 4,518 Zinderen, bijna gelijk aan de geborenen in 1839; gestorven 4,351 personen, zijnde 1,400 meer dan in 1839. De inwoners te Brussel zjjn 107,000 in getal. T U R K Y E. Volgens een bijzonder berigt van den I7den December, zou de Porte, daartoe aangezocht door de Gezanten der verbonden Mogendheden, aan den onder-Koning van Egypte het erfelijk Pachaliek verleenenen alzoo het belangrijke vraagstuk, dat onderscheiden jaren de Kabinetten bezig heefc gehouden, opgelost zijn. Een berigt uit Weenen van den 3tsten December, in een Bruaselsch blad opgenomen, meldt, dat alles te Konstanrinopel met MehemeJ-Ali was geschikt, en dezen het erfelijk Pachaliek van Egypte gegund was. De Porte zou reeds eenen Commissaris naar Alexandrie gezonden heb. ben, om de vloot terug te ontvangen. De Turken, die zich thans in Syrië bevinden .schijnen zich meer te ge dragen, als of zü zich in een vijandig land bevonden, dan in een land aan hunnen eigen beheerscher onderworpen. Er zijn deswege klagten bij de Porie ingezomen, welke daarover zeer te onvreden was, omdat voorde troepen goed gezorgd en hunne soldij geregeld betaald werd. RUSLAND. Volgens eene officiële opgaaf zijn in de 3 laatste jaren te Peteraburg 3,330 bedelaars verzorgd geworden, van welk getal 2,779 behoorlijk verpleegd en van behoorlijke kostwinning voorzien en 500 in een gesticht opgenomen zijn. Op onderscheiden plaatsen in Rutland, vooral te Moskou, het brand, hout steeds duurder wordende, heeft men zich in de omatreken van genoem. de stad op het graven van turf beginnen toe te leggen, hetgeen zeer goede resultaten heeft opgeleverd en een nieuw vooruitzigt voor de bestaande fa. brijken opent. Deze tak van nijverheid is onder een Committé, onder voor. zitting van den Gouverneur, gesteld. De haven van Sebastopol is thans bijzonder bezet met de zoogenaamde paal- of houtworm. Binnen 56 dagen was de nieuw gebouwde brik St. Ni. kotaat zoodanig door die rchadelijlte diertjes doorboord, dat de huid van dezelve naar eene zeef geleek en voor de zeedienst geheel onbekwaam werd gekeurd. Door sommigen Gouvernements-besturen, is aan de hun ondergeschikte overheids-collegien de verordening herinnerd, volgens welke geen staats beambte, in het militaire noch in het civiele vak, zich in den eeht begeven mag zonder verlof der overheid, waaronder hij behoort. Ter betere hand having dezer verordening zijn door gemelde besturen de konsistorien uitge. noodigd hunne medewerking in zoo verre te willen verleenen, dat zij de noodige orde stellen om geene huwelijken van beambten te doen voltrek ken dan tegen vertooning van het schriftelijk verlof hunner opperhoofden. SPANJE. Den a8sten December wsren 2 regimenten uit Madrid nssr de grenzen van Portugal op marsch gegaan en was aan het bestuur der artillerie bevel gegeven, om de onder zijn beheer staande magt op voet van oorlog t* bren gen. Men bleef zich echter te Madrid vleijen, dat het'geschil met Spanje niet door de wapenen zou worden ten einde gebragt, doch dat door den weg der onderhandelingen bet verdrag wegens de vaart op de Douro zijne uitvoe ring zou verkrijgen. Het is officieel bekend geworden, volgens de laatste berigten, dat Spanje en Portugal de bemiddeling van Engeland hebben aangenomen. Men houdt zich te Madrid druk bezig met de financiële aangelegenhe* den. Volgens een bealuit van het Regentschap zouden de aandeelen der buitenlandsche schuld tegen die derbinnenlandsche kunnen verwisseld worden. De staande armee in Spanje bestaat uit 140,000 man infanterie, behalve de cavallerie en afzonderlijke wapens. Het provisionnele Regentschap heeft het volgend besluit afgevaardigd: Art. i. Van de dagteekening van heden, wordt de tijdelijke maatregel van het Koningljjk bealuit van 12 Januarij 1834, waarbij de conversie der Inscriptien van overschrijving werd toegestaanin 4 en 5 pCt. aandeelen aan toonder, ingetrokken. Art. 2. De bepalingen van art. 16 van het tractaat van 6 December 1834 blijven gehandhaafd: 1°. voor de conversie van stukken aan toonder in in. schrtjvingen op naam, betaalbaar te Madrid; 20. voor de uitwisseling der aandeelen, die in het buitenland in omloop zijn, voor stukken alhier betaal baar, en waarvan de coupons den asten Mei en 1 November zullen gedag- teekend zijn. Dit bealuit ia geteekend door den Minister van financien, Gomtoa. Omtrent den geest, die in de Baakische provinciën zon beerschen en die zeer vijandig tegen het provlsionneel Regentschap gezind zon z)jn, wordt door bijzondere berigten gemelddat dezelve vrij goed gezind is en de Depntstle van Gnypuscoa aan de verzoeken van den Kapitein-Generaal had toegegeven. Aan de Alsvezen was eene proclamatie door den Generaal Piquero gerigt, waarin hij hnn het behoud van Je fuerot toekent. De Alcades van een paar dorpen, die te St. Sebsatiaan in hechtenis waren genomen, ztjn onder borgtogt in vrijheid gesteld. Er liep op de beuts van Parijs den 6den een gerucht, dat Eiparttro ten gevolge van eene revolutionnaire beweging met geweld van het Regentschap wat ontzetdoch van eenen anderen kant werd dat gerucht tegengesproken. DUITSCHLAND. In bet Groothertogdom Darmstadt en de plaats van dien naam, waren onder de handwerkslieden onderscheiden gevangennemingen gedaan, we gens staatkundige gevoelens. De handwerkeri-zamenspannlng heeft uitge. strekte vertakkingen. Onlangs ia re Horb iu Wurtauibarg een paar grrotlwd, dat re ttmejt I43 jaren telde, zijnde de man 79 en de vrouw 64 jaar. -— De bevolking vin Rome beicond in 1840 nlc I54»^32 GROOT-BRITANN1E. Londen den 6den Januarij. Waarschijnlijk zou de doopplegtigheid van de jonggeboren Prinses, den loden Februarij, den geboortedag der Koningin, plaais hebben. £je rnans bekend geworden driemaandelijksebe staat van de Inkomsten van Groot Britannie, levert geenen ongunstigen uitsiag op. Zü hebben over het den yhen Januarij 1841 geëindigde vierendeeljaars ruim 80,000 st. meer bedragen, dan over hetzelfde vierendeeljaars van 1840. Over het gebeele jaar blijft echter een te kort in inkomsten van 254,000 bestaan. Zondag laatst leden heeft er over Londen een hevig omweder gewoed; zware bliksems vielen neder, waardoor een kerktoren te Streatham io brand geraakte en geheel verteerde. Te Dundee heeft een zware brand plaats gehad, waardoor vier kerken en onder anderen de groote kerk, die vóór 700 jaren gebouwd was, in de aseh gelegd zijn, daarenboven eene kostbare boekerij, waarin vele uitga, ven der kerkvaders voorhanden waren. De Chartisten beginnen op sommige plaatsen het hoofd weder op te steken en luidruchtige vergaderingen te houden. Misschien worden zij tot nieuwe stoutmoedigheid aangemoedigd doordien de bekende John Fontdie voorleden jaar wegens oproer eerst ter dood en daarna ter deportatie naar Zuid-Wallis veroordeeld is, dadelijk bij zijne aankomst met eenen vrij voordeeligen post aldaar is begunstigd geworden. De laatste berigten van de Kaap de Goede Hoop, loopende tot den aden October, melden, dat het op de grenzen volmaakt rustig wat en men, ten gevolge der pogingen van het bestuur, het sluiten van eeo voordeelig verdrag met de Kaffert te gestoei zag, FRANKRIJK. Parijs den 6 Januari). De Moniteur van heden bevat eene telegraphlsche depeche, over Marseille 2 Januarij, van Malta 28 December 1.1,, van den Consul van Frankrijk aldaar: Kurrtick-SingVorst van Lahore, ia den 5 November 1. I. overleden. Bg de begrafenis-plegtigheid ia zfjn opvolger, Now-Nebal-Sing, op eene toevallige wijze omgekomen. „De Engelschen z|jn op het punt met China een vergelijk te treffen, bij heiwelk zij 3 millioen St., all schadeloosstelling zullen ontvangen. Dost- Mahomei heeft zich aan de Engelschen overgeleverd." In een der dagbladen leest men: Men raakt van lieverlede zoo gewoon aan retiaachcige ontwerpen, waar. van men ook zelfs sommige met goed gevolg in werking ziet brengen, dac men bijna geen ontwerp meer van buitensporigheid durft beschuldigen, an. dera zou men voorzeker sterken lutt hiertoe gevoelen, en kan men zich, zells in weerwil van de zon even gemaakte opmerking, hiervan zich ont houden, ten opzigte van het ontwerp van zekereu, dezer dage* te Havre aangekomen en zich met zijn plan naar Pargs begevend Engelsch Ingenieur, met name IV. Coppel, die, het ga hoe het wil, Engeland volttrektelijk aan het vaste land wil verbinden. Zijn eerste plan is, het kanaal met twintig duizend, op den bodem der zee rustende, steenen kegel-pilaren te bezetten en daarop eene monsterbrug van niet minder dan zeven mijlen lengte te bouwen. Hij heeft zgn plan te Londen laten graveren en zal het te Parjjs openlijk ter bezigtiging stellen. Hij begroot de kosten op 1800 millioen, welke hfj vermeent dat in een tijd, waarin men niet meer bij st., guldens of franken, maar enkel bfj millioenen rekent, gemakkelijk te vinden zullen zijn. Heeft men geen zin in dit zijn plan, zoo heeft hij er een tweede, en gate men ditmaal niet over de zee, maar onder dezelve door. Metalen buizen van 3 voet dikte en 18 voet diameter binnen maat, zullen een tunoel daar. stellen, door welken men mee pak en zak van Douvres naar Calaia, waar de in- en uitgangen zullen zijnen vito versa zal wandelen. Dit planzege de uitdenker zeer nederig, is zoo gemakkelijk en eenvoudig, dat ik het m|j tot geéne verdienste durf toerekenen, op het denkbeeld gekomen te zijn. Slechts een milliard zal tot hetzelve svorden vereiacht en hiervan zouden Frankrijk en Engeland ieder de helft betalen. Het befaamde koffijhuis Tortoni, hetwelk nu twintig jaren lang eene soort van bij-beurs geweest was, is sedert het Nieuwejaar door de specu- lateurs verlaten. De eigenaar van het Cafi de Parit namelijkheeft ter hunne beschikking eene geweldig groote zaal gesteld, en het is daar, dac zij nu sedert den eersten dezer maand bijeenkomen. Gedurende de laatste 13 maanden zouden in Algerie 17,000 man otnge. komen zijn van welke 1500 door het vijandelijk vuur, en de overigen door ziekten. In December bevonden zich nog 11,000 man in de hospitalen. Het effectief van het leger werd op 70,000 man geschat. MENGELINGEN. Het THEATER en DRAMA der CHINEZEN. (naar de Revue des deux Mondes.) De eerste kennis van het bestaan van Chinesche tooneelatukken verkreeg het grootere publiek door Voltaire, die het denkbeeld tot zgn Orphtlin Je la Chine, uit een door Pater Prins are onvolledig vertaald en door Pater Duhalie uitgegeven drama ontleende. De heer Davis in Canton, de waardige schrij. ver eens werks over China, heeft twee Chinesche stukken in het Engelsch bewerkt, en vijf andere zijn door de geleerde hemoejjingen der heeren Ju. lien en Bazin, op Franschen bodem overgebragt geworden. Alleen in des laatsten werk vindt men de ingelaschte verzen, welke, volgens Chinesche recensenten, het schoonste sieraad hunner dramas uitmaken, volstandig weder. Het drama is bijzonder geschikt om ons den zedelijken en maatschappelij. ken toestand van een volk te doen kennen; het plooit zich meer, dan eenige andere tak van letterkunde, naar de luimen en grillen der menigte. Een episch of lyrisch dichter kan tot een zeker puoc voor den invloed zijner eeuw ontoegankelijk blijven; wat echter eene groote vergadering met oogen zien, met ooren hooren zal, moet ook in zekere mate met hare denkwijze en haar gevoelen overeenkomen. (T) De dramatische schrijver en het publiek ataan in gemeenichap met elkander; het laatste werkt op den eersten, gelijk hec auditorium op den redenaar. Ook ia de dramatische letterkunde de getrouw, ste uitdrukking van beschaafden maatschappelijken toestand, gelijk het epos den oorspronkelijken staat eener maatschappij het getrouwste afachildert. De menschheid spiegelt zich in hare kindsheid in den stillen oceaan van de legende; later moet de wilde en bruischende stroom des drama's haar beeld terugkaatsen. Alvorens het den Europeaan vergnnd zal zij* vrij met de Chinezen op hunnen vaderlandrchen bodem om te gaan, kan het Chinesche tooneel hem tot nuttige voorstudie dienen. Werken, die door Chinezen voor hunne landt, lieden geschreven zijn, beariegen ons zeker niet; de beeldtenis, waarin iQ zich zeiven herkennen, moet gelijkend zijn. De Chinezen beminnen hartstogtelijk het tooneel; dramatische voorstellin gen behooren tot al hunne feesten en vermakelijkheden. De stad Peking alleen telt, wanneer het Hof aanwezig is, zeven honderd troepen tooneel. spelers, elk van acht of tien leden, die geheel slaafsch aan hunnen directeur onderworpen zjjn. De rijke particulieren verhoogen hunne feestelgkheden met schouwspelen, welke in de eetzaal uitgevoerd worden; minder bemid. deld* burgert vormen onderlinge vereenlgingen, om, tweemaal '1 jaart, eene sooit van opentlflk tooieel te kunnen hebben, dat ze» of aebt dagen duurt.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3