Reed» worden er alhier toebereidselen gemaakt voor de aigemeene illuminatie, welke er op 's Konings verjaardag in deze Residentie zal ge. houden worden. De Regering der stad Amsterdam heeft eene publicatie afgekondigd, waarbij verboden wordt om, bij den aanstaanden Intogt van 11H. MM. en de verdere Koninglijke Famielje, Hoogstderzelver rijtuigen te beklimmen en in dezelve plaats te nemen, zoo als bij meer dan eene gelegenheid te voren gebeurd is. De schuldigen zullen volgens de wetten worden gestraft. Het Athenaeum vanFraneker heeft van de famielje van wijlen de Hoog leeraars Vcncma en Vtschuir eenige handschriften ten geschenke ontvangen. T U R K Y E. Men heeft den aden te Konstantinopel de tijding van Beyruth ontvangen, dat Tripolis in de magt der Verbondene Mogendheden gevallen was. De BOoo Aigyptenarenwelke de stad bezetteden, hadden dezelve verlaten en dezelve is in bezit genomen door den Bevelhebber van eene Oostenrijksche corvet. Alzoo zijn de Mogendheden meester van de geheele Syrische kust, jnet uitzondering van St. Jean d'Acre. Een brief uit Beyruth van den aisten October, bevat nog het volgende: Voor hunnen aftogt hebben de /Egyptenaren een kruidmagazijn bij Casser- el-Dschedjd, een klein fort aan de zeezijde der stad, inde lucht doen sprin- gen. Naar het schijnt zijn er in Tripolis groote hoeveelheden ammunitie levensmiddelen en monteringstukken gevonden. Men liet de uit Aigyptena. renAlbaniers en ongeregelde troepen bestaande bezetting in het eerst onge moeid naar den kant van Baalbek aftrekken; maar op acht uren afstands van Tripolis werden zij door de bergbewoners van Dennich ingehaald en deerlijk gehavend. Omstreeks 3000 gevangenen zijn reeds te Tripoli» binnen gebragt, en in het gebergte dwalen een groot aantal vlugtelingen en overloopers rond, welke allengs opgevangen worden. Hader-Agavoormalig opperhoofd van Dennich, die b5 den opstand in de maand Juli] jl. eene belangrijke rol gespeeld heeft en de eenige is, welke van dien tijd af, tot aan de verschijning der verbonden vloot, in den opstand volhard had, berigt, dat ook Tartus en Latakia, op de enkele mare dat het Engelsche linieschip Benbow te Alexandrette aangekomen was,doorde/Egyp- tenaren ontruimd waren. Dit belangrijke voordeel, ten gevolge waarvan de geheele Libanon gewa pend kan worden, is zoo wel als de val van Beyruth en de overwinning van Bethanis, zonder vreemde hulp behaald geworden. In het zuiden gaan de zaken even spoedig en gunstig vooruit, als in het noorden. Aldaar hebben de Metualis een convooi, dat uit ./Egypte kwam en naar Damascus bestemd was, aangehouden, en een regiment infanterie, het welk van St. Jean d'Acre uitgerukt was, om dat convooi te hernemen, met verlies terug geslagen. De ALgyptenaren verloren daarbij 8o dooden en zwaar gekwetsten en 140 gevangenen. Niet meer dan 400 Metualis moeten aan dit wapenfeit hebben deelgenomen. De Bisschop der Melehiten en twee zijner geestelijken, die, zoo als reeds door ons gemeld is, gegrepen waren door de Maroniten en naar het Turksche kamp gevoerd, omdat zij beschuldigd waren, het Opperhoofd der Maroniten aan de /Egyptenaars te hebben uitgeleverd, zijn door Izzet-Meh- we^-Pacha, bevelhebber over Syrië, in vrijheid gesteld,daar hunne onschuld is bewezen. De Nederlandsche vice-Consul te Kalro is door Mehemed-Ali gesom meerd, om het /Egyptisch grondgebied te verlaten, onder voorwendsel van intriguen tegen het Gouvernement; waarschijnlijk echter is de ware reden, omdat voornoemde te gelijk de functien van het Consulaat van Rusland en Pruissen waarneemt. SPANJE. Uit Madrid wordt van 11 November gemeld, dat het Regentschap zich in moeijelijkheid bevondomdat, voor de inschrijving van 41 millioen realen, van de 123 kapitalisten en handelaars slechts 25 waren tegenwoordig geweest en slechts voor 11 millioen hadden ingeschreven. De toeslag was nog twee dagen uitgesteld ten einde de overige kapitalisten tijJ te geven om zich te bedenken en nog in te schrijven. Te midden van eene oproerige beweging der Nationale Militie te Seville, en na hevige beraadslagingenis er bepaald geworden om aan het tegenwoordig Regentschap een adres aan te bieden, met verzoek, dat de Senaat ten spoedigste worde ontbonden. Deze beweging had plaats, toen de nieuw benoemde Kapitein-Generaal van Andaluzie te Sevilla was aan. gekomen. DUITSCHLAND. Uit Frankfort schrijft men van den i8den November, dat aldaar in de laatste dagen wederom 8 handwerkslieden gevangen waren genomen, als betrokken in de ontdekte revolutlonnaire zamenspanning. Men vermoedde, dat er nog meer gevangennemingen zouden volgen, daarbij voorduring nieuwe lokalen als gevangenissen werden ingerigt. Er bevonden zich thans reeds 22 personen in arrest. Nog meldt men uit Frankfort dat aldaar uit Rusland een paar Generaals waren aangekomen, met voornemen om zich in Turksche dienst te begeven. De Gezant van den Chan van Chiwa, die vredes-voorslagen mede- brengt, is den io November te Petersburg aangekomen. GROOT-BR ITANNIE. Londen den 18 November. Gisteren is Z. Exc. de Oostenrijksche Ge. zant, Prins Esterhazy, alhier aangekomen; hij heeft dadelijk bezoeken bij eenige Ministers afgelegd. Vrijdag en Maandag 1. 1. hebben in Engeland zware stormen gewoed welke op de rivier voor Londen en op de kusten veel schade hebben ver oorzaakt; onderscheiden barken, kolenllgters en andere kleine vaartuigen, als ook een groot schip van Quebec, met hout geladen, zijn op de rivier gezonken. Ook van Southampton, Portsmouth en andere zeeplaatsen ont. vangt men treurige berigten. Voor eerstgenoemde plaats zijn twee schepen vergaan en verschelden manschappen omgekomen. De berigten uit Engeland maken sedert eenigen tijd melding van bij zonder veel ongelukken op de spoorwegen, welke echter, indien men de. zelve vergelijkt met de ongelukken op gewone wegen door gewone rijtuigen veroorzaakt, veel minder in getal zijn, dan op de laatste. Er is tusschen Groot-Britannie en het nieuwe gemeenebest in Amerika, Texas, hetgeen zich van Mexiko heeft losgerukt, een tractaat van handel en scheepvaart gemaakt. Bij hetzelve wordt de onafhankelijkheid van Texas erkend, dat thans genoegzame middelen schijnt te bezitten om die onafhan. keljjkbeid te handhaven. FRANKRIJK. Parijs den 2osten November. Den iyden heeft de Kamer der Pairs zich bezig gehouden met beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede. Nadat in de eerste paragraaph de blijdschap der Kamer was uit. gedrukt gewordendat Z. M. de Koning den laatsten aanslag op zijn leven weder gelukkig was ontgaan, behelst de tweede en derde paragraaph het antwoord op het in de troonrede gegeven kort verstag van de handeling van Frankrijk, ten aanzien van het Oostersche vraagstuk. Die paragraphen luiden als volgt; Frankrijkvertrouwende op de gezindheden, waarvan de Staten van Europa niet opgehouden hebben de verzekeringen te herhalen, gaf zich vrijelijk aan dien ondernemingsgeest en die zucht voor werken des vredes over, die op de ontwikkeling van den openbaren rijkdom en op het geluk der natiën zulk een gunstigen invloed hebben; toen gewigtige gebeurtenissen eene overeen stemming ziin komen verstoren, die zoo wel gevestigd scheen. Onder die omstandigheden heeft Uwe Maj. besloten, om het tijdstip van de zitting der Kamers te vervroegen. De Kamer der Paira dankt haar voor dat besluit. Gij hebt u, Sire, te midden van den raad der natie willen plaatsen en de ver lichte medewet king der groote staatsltgchamen willen inroepen, alvorens uw bestuur volkomen besliste over vraagstukken, die met al de belangen der natie In verband staan. Het tusschen den Keizer van Oostenrijk, de Koningin van Groot-Britannie, den Koning van Pruissen, den Keizer van Rusland en de Ottomannische Porte, tot regeling der betrekkingen tusschen den Sultan en den Pacha van ./Egypte, gesloten verdrag, en de daden, die daaraan zijn opgevolgd, heb ben Uwe Maj. tot het nemen van maatregelen doen besluiten, die Frankiijlt in staat steldenom met behoud eener volkomene vrijheid van werking, den loop der gebeurtenissen in het Oosten in het oog te houden. Sire, de staat, knnde uwer regering gedurende tien jaren heeft er krachtdadig toe medege werkt, om de menschheid voor die aigemeene schokken te bewaren die den vooruitgang der beschaving schorsen en waarvan de volken nog lang daarna de noodlottige gevolgen ondervinden; maar de waardigheid eener natie is haar leven zelf; en wij weten, hoezeer die waardigheid van Frankrijk aan hec gemoed van zijnen Koning dierbaar is. De Franschen zouden op nwe roep stem zich verheffen en liever dan in de vernedering van hun vaderland toe te stemmen, tot alle opofferingen bereid zijn. Intusschen zal, wij hopen het, eene regtvaardige en belangeiooze staatkunde in de raadzalen van Europa den boventoon behouden en de handhaving van bet evenwlgt tusschen de Mogendheden eene noodzakelijkheid voorkomen, waarvoor Frankrijk te min der zon terugdeinzen, nadat zijne Regering al, wat de eer veroorloofde, ge daan had, om die aan ons land te besparen. Bij de beraadslagingen over dit adres heeft een der leden ophelderin- gen gevraagd nopens de handelingen van het afgetreden Ministerie. De Minister Guizot heeft daarop gezegd, dat het tegenwoordig Bestuur op die vraag niet zou antwoorden, omdat het niet verantwoordelijk was voor het. geen vóór hetzelve had plaats gehad. Het adres is na verdere beraadslagingen met iio tegen 8 stemmen aan. genomen, nadat nog een amendement betrekkelijk Polen met eene kleine meerderheid was doorgegaan. Z. M. de Koning heeft tot Commandeur van het Legioen van Eer be. noemd den Nederlandschen Secretaris-Generaal bij het Departement van Bui. tenlandsche Zaken, den heer A. Ie Clercq, tot Officier dier Orde den heer J. L. Mazel, Referendaris en tot Ridder Jhr. Mr. C. M. C. Hoeft, ambte. naar hii genoemd departement in Nederland. Volgens de laatste berigten begonnen de wateren van de Rhóne en de Saóne, tot grooten schrik der bewoners, wederom te wassen. In het de partement de l'Aisne alleen zijn 31 gemeenten en 3 steden overstroomd geweest. In een uitgebreid artikel van het Ministerieel blad, het Journal des Débatswordt het stellig plan van het Ministerie te kennen gegeven, dac Fiankrijk het vervallen van Mehemed-Ali als beheerscher van /Egypte nooit kan of zal dulden. B E L G I E. De Kamer der Afgevaardigden heeft in hare zitting van den 19 November het adres van antwoord op de troonrede met aigemeene stemmen aangenomen; in hetzelve merkt men onder andere deze uitdrukkingen op: SireI Wij achten ons gelukkig te vernemen, dat de ernstige geschillen, die de bestaande eendragt tusschen de groote Staten dreigen te verstoren, geenerlei inbreuk gemaakt hebben op de voldoenende betrekkingen, welke Uwe Maj. voortdnrend met de onderscheidene Mogendheden onderhoudt. Belgie, zich aan de beslissende voorwaarden onderwerpende, door de groote Mogendheden in naam van den Europeschen vrede daaraan opgelegd, heeft wederkeering den plegtigen waarborg zijner nationaliteit ontvangen. Deze waarborg, door ons ernstig aanvaard, hebben wij met vertrouwen onder de bescherming van de onschendbaarheid der trtctaten gesteld; wij ontvangen met genoegen de verzekering, door Uwe Maj. gegeven, dat uwe regeling overal een even opregten eerbied voor dit beginsel van ons politiek bestaan gevonden heeftals wij daarvoor belijden. De onzijdigheid is een waarborg van onafhankelijkheid voor Belgie en eene der voorwaarden van het evenwigt van Europa. Wij zullen het Gouverne ment Uwer Maj. In de handhaving daarvan door onze gedurige pogingen bijstaan. Wij danken Uwe Maj., deze beginselen, op wier erkenning wij roem dragen, openlijk te hebben uitgedrukt, en geene gelegenheid verzuimd te hebben om het belang te doen waarderen, dat Belgie daaraan hecht. Het is te wenschen dat de moeijelijkheden, welke de uitvoering van het tractaat, met het Koningrijk der Nederlanden gesloten, heeft doen ontstaan, spoedig opgelost mogen worden, zonder de regten van Belgie te krenken. De geest van eendragt, die zich tusschen de beide Staten vertoond heeft, kan niet nalaten dezen voldoenden uitslag te weeg te brengen. MENGELINGEN. EGYPTE, uit een commercieel en industrieel oogpunt beschouwd. Eerste Artikel. CVervolg en slot. Zie N°. 138 van 14 November 1840.) Volgens hen, zijn de zon, de vochtigheid en het stof van dat land, on. overkomelijke hinderpalen, welke de natuur zelve, de invoering en werking der machines tegenstelt. Wij veronderstellen, dat deze hinderpalen, in zoo verre zij over het algemeen bestaan, vergroot en overdreven zijn geworden, om zich uit verlegenheid te redden. In Frankrijk en Italië vindt men meer atof dan in Egypte, dat gedurende vier maanden van het jaar met water be. dekt ia, en de dampen van Engeland bevatten nog eene geheel andere voch. tigheid, dan de dampkring van Egypte. Voor de atralen der zon beschut elk steenen gebouw in Egypte, even goed als elders, en hoewel zij feller branden dan in Europa, zijn zij niet scherp genoeg, om de steenen wanden van fabrijkgebouwen te doordringen. De fabrijken van den Pachi zijn alle naar Europesche modellen gebouwd, langgerekte paralellepipeden, met platte daken en wijde kruisgangen van binnen. Het grootsche, dat eenige derzelve niet kan ontzegd worden, be. staat alleen in derzelver grooten omvang en ligging aan de oevers van den Nijl. De meeste zijn voor katoenweverijen bestemd, want de linnenweverij wordt in de dorpen van Neder-Egypte op afzonderlijke stoelen bewerkstel- ligd, doch mede als eigendom van Mehemed-Ali, De hoeveelheid linnen, welke jaarlijks vervaardigd wordt, bedraagt drie millioen stukken, welke, uit hoofde van het gering arbeidsloon, met de Europesche wedijveren kun. nen, en, met groote ladingen, naar Livorno en Triëit, uitgevoerd worden. Maar sedert tien jarenis ook hierin geen vooruitgang te beipeurenomdat de bewoner van het Nyl-land de kracht des atrooms niet te besturen weet. Is dit echter eene bevestiging van het beweren veler schrijvers, dat Egypte uitsluitend voor landbouw geschikt is? Leveren de verkregen resultaten geen bewija genoeg van het tegendeel? Voorzeker beeft Egypte noch ijzer, noch steenkolen, noch Ingenieurs, maar geteeld dat deze zwarigheden meer

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3