fn den Oostetirijkicfien Èeobachtèr leest men het volgende De laatste berigten uit'Tïêyruth schilderen het Egyptische leger af, als in eenen toestand van vblkomen ontbinding. Nergens was de minste voor. zorg voor de verpleging der soldaten genomen, die van mondbehoeften, kleediog, geneesmiddelen en geneeskundige hulp geheel verstoken waren. Van 18 of 19,000 man, waarmede Ibrahim-Pacha in den loop van dezen zomer den Libanon bestookt had, waren, de bezetting van Tripoli, die op 3,000 mah geschat wórdt, daaronder begrepeti, naauwelijks 8,000 man over gebleven. Het löde Egyptische regiment is bijna geheel vernietigden de Syrische soldaten van het 31ste regiment zijn grootendeels naar het gebergte gevlugt en trachten van daar hunne haardsteden te bereiken. Een reiziger, die onlangs van Bagdad in Beyruth aangekomen is en Urfa, Antiochia, Lat. takia en Tripoli bezocht heeft, verzekert, dat de Aigyptisélïe troepen zich overal in den eliendigsten toestand bevinden, en dat de inwoners der genoemde steden vast besloten hebben, zich bij de eerste gunstige gelegenheid voor de zaak des Sultans te verklaren. Volgens eenen brief uit Weenenzonden de steden Damascus en Aleppo de Egyptische zijde verlaten en zich voor de Porce verklaard hebben. SPANJE. De Infant Don Francisco dc Paula heeft uit Parijs een manifest aan hét tegenwoordig Regentschap toegezonden, doch waarvan tevens duizende exem plaren in Spanje zijn verspreid geworden, waarin hij beweertdatna den afstand van Koningin Christinahem de voogdijschap der jonge Koningin en harér zuster toekwam; in welke betrekking geplaatst zijnde, hij al dat govde voor Spanje zou trachten uit te werkenhetgeen te doen hij tot hiertoe door bij zondere omstandigheden niet had vermogt. Hij toont zich zeer ingenomen met de tegenwoordige orde van zaken. Eenige Carlistische partijgangers verlootten zich hier en daar ;ook komeh er nit Frankrijk sommigen over, die het vuur der burgerlijke oneenighederi van nieuws willen aanblazen. Eenige Carlisten, die in den laatsten tijd in de Baskische provinciën hebben rondgezworven, zijn ter dood veroordeeld. DUITS CHLAND. De Oostenrijksche Regering heeft thans ook den uit- en doorvoer van paarden verboden. Zijne Maj. de Koning van Hanover heeft Zijne Maj. Koning fVillem II der Nederlanden de Ridderorde van St. George geschonken. De derde dochter van Zijne Maj. den Koung van Wurtemberg ia ver» loofd aan den Erfgrootbertog van Saksen-lVeimar. Onder het voorzitterschap van den Minister van Staat, den heer Scheen, zijn den iscen November de zittingen der Commissie begonnen, welke belast is om de gesloten handels-tractaten cnsschen Hamburg, Bremen en Nederland te herzien. Onderscheiden berigten uit de Rhijngewesten melden, dat twee Pruissi sche legercorpsen op den voet van oorlog gebragt werden; evenwel zouden de regimenten neg niet zaamgetrokken worden, maar dit dan geschieden, wanneer eene uitbarsting van de revoiutionnaire grondbeginselen in Frankrijk plaats had, hetgeen voor mogelijk gehouden werd. Die twee legercorpsen zouden dan een vereend observatie-leger aan den Rhijn uitmaken. De ver» sterking van vestingwerken ging snel voort. Te Munchen hadden de leger, hoofden bevel ontvangen, om van de met verlof afwezige manschappen dadelijk 500 man per corps onder de wapenen te roepen. Een blad, hetgeen hieromtrent bijzonderheden bevat, gaat dns in zijne berigten voort: Ook in het Koningrijk Hanover ontwaart men toebereidselen, die op het eventuele geval van eenen oorlog betrekking hebben. Daarmede brengt men (en welligt te regt) de benoeming van een nieuwen Minister van Oorlog ia verband, welke post, sedert het vóór langen tijd plaats gegrepen hebbende overlijden van den Generaal von Altin, was ledig gebleven. Overigens mag niec worden uit het oog verloren, dat de Duitsche krijgs. toerustingen bloocelijk in het belang der eigene veiligheid en der instandhoti. ding van vrede plaats grijpen. Men heeft, in wel onderrigte kringen, geens zins de hoop laten varen, dat de vreedzame betrekkingen tusschen de Enro- pesche Staten niet zullen gestoord worden. Vroeger waren bezorgdheden gewekt geworden door de dreigingen, welke het thans ontbonden Ministerie Thiers, onverstandig genoeg, had doen bekend worden. Thans echter worden nog slechts bevreesdheden gevoed door de bedreigingen en machinatien der Fransche revolutionnairen, die welligt aan den wrevel over hunne teleur, gestelde hoop, om eenen algemeenen oorlog te zien uitbarsten, zouden wil. len lucht geven, door eene omwenteling binnenslands en door eenen oorlog der propaganda- tegen de troonen. Het behoud van den vrede hangt voortaan af van de zekerstelling en bevestiging der overwinning van Loievtijk Philips op het revoiutionnaire element. De stad Dusseldorp is den 2den dezer een tooneel van wanorde en op. schudding geweest, veroorzsakt door werkvolk uit andere fsbrjjken, welke de fabrijkanten, Schmidt en Zonen, die tot het sorteren van waren meisjes waren gaan gebruiken, in plaats van mannen, wilden dwingen om tot de vorige gewoonte terug te keeren en de meisjes weg te zenden. Vele baldadigheden zijn er gepleegdbij onderscheiden personen zijn de glazen ingeslagen, een uitval uit het huis van de heeren Smidt, door hunne knechts met gloeijende ijzeren stangen beproefd, is door het gemeen afgeslagen, onderscheiden personen zijn gewond en de Burgemeester zelf is deerlijk door eenen steen aan zijn hoofd gekwest gewordenwaardoor hij zich in gevaar* lijken toestand bevindt. Men heeft de menigte niets anders kunnen bevredi. gen, dan door hare eischen toe te staan. Er was in de stad geene bezetting doch den volgenden dag zijn twee escadron husaren uit Arnsberg te Dussel. dorp binnengetrokken, welke de rust, die nog bij aanhondenheid gestoord werd, hebben hersteld. Uit Napels wordt berigt, dat uit den Vesuvius in het laatst der vorige maand voortdurend rookwolken opstegen, die in den laatsten tijd zeer zijn toegenomen. De zoogenaamde trechter begon zicb allengs met gloeijende massa's te vullen, en men zag ipoedig eene uitbarsting te gemoet, te meer daar reeds eenige ligte schokken van aardbeving gevoeld waren. Z. M. de Keizer van Rusland heeft eene uitvinding van Professor ven Ktbell, bestaande om oude gravures tot hunne eerste fraaiheid terug te bren. gen door middel van het gaivanistnus, voor 30,000 roebels gekocht. GROOT-BR IT ANNIE. Londen den 8sten November. Den sden is het een dubbele feestdag ge. weest, zijnde het de 236ste verjaardag van de ontdekking van den aanslag van Guy Fawkes om het Parlement in de lucht te doen vliegen, en de 152ste verjaardag van de landing van IVillem III uit Nederland. Te Manchester is eene talrijke vergadering gehouden, waarin een adres aan het Fransche volk is goedgekeurd, waarin de verzekering wordt gegeven, dat de adressanten alles zullen aanwenden om den vrede te bewaren; de Franschen worden uitgenoödigd van hunnen kant hetzelfde te doen. De omzettend groote kaas, voor de Koningin bestemd, en die gemaakt wordt van de melk van zeven honderd en vijftig koeijenzal weldra tot volkomenheid zijn gebragt. De pachthoeve van den heer Dunkertonvan Weit-Pennardalwaar deze kaas is ten toon gerteld, wordt dagelijks door eene menigte nieuwsgierigen bezocht. De dag.Jop welken dit product aan H. M. zal worden aangeboden is nog niet bepaald. Ook zegt men nog niet, op welke wijze dit product naar Londen zal worden gebragt. Men egt, dat het voornemen is, om- de reuzenltaas door acht der schoonste -oeijen uit het westen van Engeland te doen voorttrekken. F R A N K R IJ K. Parijs den 8sren November. Het Hof heeft eene medaille doen vervaar, digden, ter gedachtenis van 's Koning gelukkige bewaring bij den jongsten aanslag op zijn leven. Aan de eene zilde staat de Koninklijke becldtcnis, en aan de keerzijde het Oog der Voorzienigheiden daaronder du vierregelig versje: Peuple prosterne tci jus que dans la poussiere Du celeste sejour Dien veillait sur l'État; Car il ria pas permis qu'un funeste attentat Dans un horrible deuil plongeat la France entiere (Hetgeen door een Amsierdamsch blad dus vertaald wordt: Stort u ter neir 0 Volkdiep in het stof gebogen, Van uit zijn Hemelhof bewaakte God den Staat (Vont hij heeft niet gedoogddat door een onverlaat, Ganseh Frankrijk werd met zwarten rouw omtogen Dé meeste Parijssche dagbladen plaatsen hekelachtige aanmerkingen op de troonrede, welke zij niets beduidend en laf meenen. De Moniteur Paritien ea het Journal des Dibats verdedigen dezelve. Het nieuwe Ministerie heeft in de Kamer der Afgevaardigden zjjne eerste overwinning behaald, daar de heer Sauxet tot Voorzitcer gekozen is met 220 stemmen j de neer Odillon-Barot had er slechts 154 op zijn persoon véreeoigd. Ook de stemming voor 4 vice-Presidenten is het Ministerie gunstig geweest* Odillon Barrat heelt dasrby niet ééne stem gehad. Men meent, dat de Mi. lusters in de Kamer eene meerderheid van 70 8 80 stemmen Zullen hebben. De Lonslitutionnel drukt zich over die benoemingen dus uit; Deze benoemingen zullen een smartelijk gevoel in het land opwekken. Deszelfs vertrouwen in onze instellingen kan er door worden verminderd, ert dit is een kwaad, veel grooier dan dat van een slecht Miniscerie. De Kamer moet de tolk zijn van het nationaal gevoel. Miskent zij dat, dan heeft de natie in de Kamer geen veittouwen, en de ergste van alle toestanden is die, in welken deze geen vertrouwen meer heeft inde instellingen die haar besturen. Doch het Journal des Dibats doet opmerken, dat die benoemingen in zich zelve alreeds een beteekenisvol antwoord op de troonrede bevatten. De bladen der linkerzijde waren niet karig geweest in hevige deelamatien. Zij hadden van verraad gesproken, en een beroep gedaan op de revolutio» naire driften. Maar de Kamer heeft hen gehoord, en hun geantwoord door de benoeming van hare President en vice-Presidentenalle gekozen door en uit de constitutionele party. Dit is eene eerste teleurstelling Van de ver. derfeljjke begrippen, welke de heer Thiers zich van den staat des lands ge« vorind had. De oudste leden der Kamer zelve herinneren zich niet, dat de Kamer in een en dezelfde zitting alle deze benoemingen heeft gedaan; maar deze «poed is een gevolg van de overeenstemming en zamenwetking van de constitutionele partij. Deze partij, sterker dan ooit, beeft de gevaren van hec land ingezien, ea besloten dezelve te bezweren door haren ijver endoor hare eendragt. Zij is reeds begonnen aan hare belofte te voldoen; en zal hare taak volbrengen. De berigten uit Lyon over de overstroomingen luiden nog allertreurigst. Bij voortduring komen veie menschen en vee door het water of uit gebrek en koude om De Inwoners der overstroomde plaatsen zijn naar de boven verdiepingen gevlugt. In sommige streken beslaat de waterplas meer dan 10 aren uitgestiektheid. De Saone bleef nog wassende. De schade door de overstroomingen der Rhone en Saone te weeg gebragt, wordt op 40,000,000 fr. berekend. In Algerie warea wederom twee corpsen uitgetrokken; het eene onder den Maarscnalk Valli van 8000 man, met 1200 muilezels en 200 karren, om Medeah en Miliana te approvianderenhet andere van 7000 man, onder den Generaal Lamoricièreis naar de provincie Oran opgerukt. PRIJS COURANT van EFFECTEN. AusTBt dam 9 November 1840. Nederlanden. Gebl, Pruissen. Werkel. Schuld pC. 50 8 50I Dito 5 97 8 97f üitg. I J s Kans-Biljetten 22 8 22T Amort.Syndic. 4}87,8 88 Hand.-Maats. 4Ji6oJ8i6i| O. I. Leening I5 93;8 94; Aandi.H.Spoorw. 8 Rijn-Spoorw. 4| i Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 78J8 79 Rusland. Gb.tf.5t (^.1798 5pCt.103-81035 ,8»; 5— lo3iklo3l Int. en Certif. 667*8 68; s8597'k 98 so. 97 te «7Ï 735 1611 94 78J 103} I03s 68 97 a Geldl. te Lond. 4pCc. Aandeelen van dico Spanje.' Nieuwe 1835* 85 spCt. 20 820$ Dito onbep. st.om 8— Dito passive5 Jè 5} Dito uitgest8 Coupons ArdI58I5ti Oostenrijk. Obl. C»//C°. 5 pCt. 8 Certificaten.ai - 8 Neg. Metaliek a|8 Idem 5 10358104 Dito in Lond. 5 8 Bank-Aktien.3 8 Napels. Certificaten.5 pCt. 8 Dito in Napels. 5 8 Gebl. 2o{ 5a ,03t Heden overleed, tot onze innige droefheid, in den ouderdom van bijna acht en vijftig Jaren, onze waarde en hooggeachte Moeder en Behuwd- Moeder, Mejufvrouw ANNA BARBARA KONINGS, Weduwe den Heer Joseph David Maurv. Leyden, C. 6 November 1840. A. M. J. M A U R Y, E. M A U R Y, Grimberg. J. A. M A U R Y. Vrienden en Bekenden, zoowel binnen alt boiien deze Siad, gelieven deze algemeene Kennisgeving als bijzondere aan te nemen. Het Algemeen Kantoor van Administratie, te Amsterdam, onder Di rectie van STADNITSKI VAN HEUKELOM c. s., adverteert, dat dé COUPONS van door hetzelve uitgegevene CERTIFICATEN van Russisehe Fondsen, verschenen 1/13 Jalij en 1/13 September 1840, van Heden af, zullen worden betaald ten Kantore van de ONTVANG- en BETAALKASals: van 6 pCt. in Assignatiën groot R». 30. met 16.50, Zestien Gulden Vijftig Cents; van 6 pCt. in Zilver, groot Rs. 15. met f 28.88, Acht en Twintig Gulden Acht en Tachtig Cents, en van 5 pCt. in Zilver, groot Rs. 12.50, met f 24.05Vier en Twintig Gulden Vijf Cents, Allen, die vermeenen eenig Pretentie op mij te hebben, worden verzocht, dezelve in te leveren bij A. HAKBIJL, Oude Varken, markt by het Noordeinde. W. J. A. BARRETT. De OndergeteekendeEigenaar van den met roem bekenden KUNST APPEL, voor bijna twee Eeuwen vervaardigd door ALBERT VINKEN- BRINCK, heeft de eer het geachte Publiek te berigten, dat h(j alhier is aangekomen en gelogeerd is bij DINGJAN, op de Haarlemstraat, Wijk VI. N°. 318, alwaar hij door elk, die verlangt, het met zoo veel roem bekende Kunststuk, tegen 50 Cents de persoon, te zien, kan ontboden worden. E. REEKERS. Bij de Wed, ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2