LEYDSCHE A*. 18A0. WOENSDAG, NEDERLANDEN. nï tae. COURANT. it NOVEMBER. Lztden, io November. Wij vernemen, dat ook in onze stad verk ijgbair is gesteld de dezer dagen te Utrecht geslagene gedenkpenning op de geboorte va» den Achterkleinzoon v*n Zijne Maj. Willem I. Onze bekwame stempelsnijder D. van der Keilen beeft aan deze Medaille ongeveer drie maanden gearbeid. Op de voorzijde ziet men de Maagd van Nederland voor haren zetel staande en bet Vorstelijke kind, dat zij in den regter arm hoBdt, aan de hoede del Almagtigen aanbevelende. Zij bondt een Oranjetak in de linkerhand en het Wapen van Nederland ivordt op haren zetel gezien. Het omschrift ia: En tertia spes regni. Dat is: Ziedaar de hoof op eene derde troonsopvolging. Op de keerzijde leest men binnen eenen fraai gewerkten rand: IN NAT1V1TATIS princip1s Gvil. Nic. Ai.ex. Fred. Car. Henr. d. tv Septembrij mdcccxl. Dat la: Ter gedachtenis der geboorte van Prins Willem Nicotaas Alexander Frederik Karei Hendrikop den 4 September 1840. De prijs van deze aanzienlijke penning, van vfq aanzienlijke grootte, il In zilver 7.60, in brons 2.50. Onzeitad it bij Koninglijk oesloit.vin den Zjsten October jongstleden, b|j nitbreiding van 's Konings besluit van den 4 Maart 1(34, (Staatsblad N°. 8), aangewezen als eene lotpltatt voor tteenkolen en kolengruis bij invoer langs de Maat en Schelde, alamede de Zuid-Willemtvaart en het Kanaal van Neuzen. Wij lezen in het Algemeen Handelsblad van heden, dat de boekhande laars Khsseman te Haarlem en van der Paastw en Comp. alhier, het plan ge vormd hebben tot de uitgaaf van een gedenkboek der inhuldiging van Zijne Maj. Korting Willem II, geschreven door den beer Engelberts Gerrllt, en verrijkt met afbeeldingen der plegtigheden, enz. Men tbeldt uit 't Gravenhage van den 9 November: Dezer dagen is alhier aangekomen en aan het hótel de Bellevsie afgestapt, de Genertal de Roeder, in dientt van Zijne Maj. den Koning van Proltsen, komende van Berlijn en bclatt om Zijne Maj. gelnk te wenaehen met Hoogst» deazelft troonsbeklimming en tevens om Zijne Maj. Koning Willem Frederik te complimenteren. Den 4den dezer arriveerden alhier H. Hoogwaardigheden H. den Dubbel, den en J. van Hotrjdonk, de eerste Apostolische Administrateur van het Vica riaat van *s Bosch, en de tweede van het Hollandtch gedeelte van het voor. malig bisdom van Antwerpen, respectivelyk verzeld van de eerwaarde heeren C. P. Wilmer, Secretaris, en G. van Corp, Deken en Pastoor teRijsbergen ten einde Zijne Maj. Koning Willem II, bjj Hoogttdeszelfa troonsbeklimming geluk te wentchcn en de belangen hunner ondcrhoorsgen onzen geëerbiedig. den Koning aan te bevelen. Niet alleen werd de gelegenheid gegeven hunne opwachting bij Zijne Maj. te maken, maar viel hun ook het bijzondere eerbewijs te beurt van aan Hoogttdeszelfa tafel te worden uitgenondigd, van welke hoogstvereerende onderscheiding zij gebruik hebben gemaakt. Met dahkbare harten verlieten deze Nederlandsche Roomsche Kerkvoogden de Residentie'zoowel over deze buitengewone receptie, alt over bet troostend antwoord, betwe!k| zij op hunne eerbiedige vertoogen van Zijne Maj. ontvingen. Onder de Collegiën, die in de laatste dagen deszelft opwachting bij Zijne Maj. gemaakt hebben en den Koning met Hoogndeszelfs troonsbeklim. ming hebben geluk gewenscht, heeft ook behoort eene bezending van de Hoofd-Commissie tot de zaken der Israêliten, die, naar men verneemt, op «ene alletins vleijende wijze door Zijne Maj. is ontvangen. Zijne Maj. heeft dezer dagen benoemd, tot ambienaren voor de dienst van den waterstaat en *t landt gebouwen in Nederlandsch Indié: J. A. Kra. jenbrink, buitengewoon opzlgter bjj den waterstaat; S. Dik Et.hoofd-onder. wijzer der wis- en natuurkundige wetenschappen aan het Instituut van wijlen den Admiraal van Kinsbergen, te Elbnrgen W. Kraft, landmeter te Breda. Heden zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wederom vergaderd geweest en hebben het onderzoek over de voordragten betrekkelijk de Staaitbegrooting voor den jtre 1841, alsmede tot voorziening In het bestaande te kort, voortgezet. Aanstaanden Woensdag, des middags ten t ure, zal de Tweede Kamer eene algemeene zitting honden. Bij akte, gepasseerd te Dordrecht, den 30 October jl., zijn alle de aandeelhouders in de maatschappij van de Dordrecbtsche Scheeps-Reederlj, toegetreden tót de, bevorens door Zijne Maj. reeds goedgekeurde verlenging der maatschappij voor den tijd van 15 jaren, en dus tot 26 Augustus 1855. Aan het hoofd der aandeelhouders merkt men op Zijne Maj. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau. Onder de aandeelhouders treft men aan: Jhr. O. Repelaer van Molenaarsgraaf, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge. neraalJhr. H. Baron van Zsrjlen van Njevelt van Niesne-BeijerlandAmbas. ladeur; enz. De Advocaat-Generaal Piepers heeft In de zitting van het Provinciaal Hof van Holland, van beden, copclusién genome» in de zaak van den heer Besskman, tegen den Gouverneur van Noord-Holland, ter zake der bevolene onteigening van gronden, ten behoeve van den aangelegden spoorweg van Amsterdam naar Haarlem. Deze zaak was door den Hoogen Raad op nieuw naar het Hof ter behandeling gerenvojjeerdom op grond van art. 424 wet boek van burgerlijke regtavordering, nog eenige punten op te lossen, welke op de definitieve beslissing der hoofdzaak van invloed zouden konnen zijn. De Advocaat-Generaal heeft geconcludeerd, dat deze punten zouden worden uitgemaakt, doch dat overigens het hooger beroep. Ingesteld tegen het von nis van de Arrondlssements-Regtbank te Amsterdam, van 4 February 1839, zou wprden te niet gedaan en dat vonnis alzoo geheel en volkomen effect zou sorteren, met veroordeeling van den appellant in de kotten, ook in di vident in cassatie gevallen, en welke, tot de uitspraak ten principale, gere- aerveerd waren. Den «den December aanstaande zal het Hof in deze zaak uitspraak doen. Even als in vorige jarenis aan de MaattchappQ Tot Nut van 't Alge meen door de Regering eene gift verleend, wegens bekrooningen ter zake van edelmoedige bedryven over het maatscbappeiyk jaar van 1839 tot >84°. Met den itten dezer is in dientt gatteld Zijner Mijt transponschip Dordrecht, liggende te Hellevoettluisten einde naar de West-Indiscbg 10 Bezittingen de noodige levensmiddelen over te brengen voor de bemanning van Hoogstdeszelfs schepen eti vaartuigen, aldaar gestationeerd; zynde aan den bevelhebber van dezen bodem in last gegeven, om voor Gouvernements rekening van daar over te voeren eene lading Surinaamsch hout of Cura- Caosch Zout, De Gouverneur der provincie Zuid-Holland heeft dezer dagen aan de plaatselijke Besturen enz. te kennen gegeven, dat hij met leedwezen be. spenrd heeft, dat de bestaande verordeningen, ter bevordering van de koe. pok-inentingniet alom worden gehandhaafd, zynde zelfs gebleken, dat op eene gemeentelijke achool de kinderen ongevaccineerd worden toegelaten, welke verkeerdheid eenen geest van tegenwerking verraadt, die krachrdadig behoort te Worden tegengegaan! terwyl ook nog het voorbeeld aanwezig is, dat het kind van een schoolonderwyzer, gedurende dezen zomertyddoor de kinderziekte il aangetast geworden, hetwelk men verzuimd had te doen vaccineren en buiten dien hier en daar, ook bij ingezetenen der gegoede klasseeen hevige en Onberedeneerde tegenstand tegen de vaccine is waar. genomen. Uit dien hoofde heelt de Gouverneur bet niet ononodig geacht deze voor het algemeen belang zoo gewigtlge zaak op nieuw aan de byzon. dere zorg der genoemde Besturen aan te bevelen, met ernstig verzoekom de op dit stuk bestaande voorschriften nadrukkelijk op te volgen en te doen nalevenen hem met elke afwyking of overtreding bekend te maken. Men meldt uit Utrecht van den 8 November: Wy verneemen, dat er aan 'i Rijks munt alhier strooi-pennlngen vervaar digd worden op de inhuldiging van Zijne Maj.; doch tot onze groote ver. wondering Zullen het gedenkpenningen zfln ter eeuwiger gedachtenis van sKo nings verheffing tot den troon, doch zonder zyne beeldtenis te bevatten. Ou. mogelijk, en echter het is waar, de medaille zzl eert kroon en scepter voor stellen en geen persoon, die ze voert. In waarheid om zulk eene teekening te bekomen, behoefde men geen twee Akademien voorbij ce reizen en naar de Residentie te loopen, want de minste Student zou onze graveurs wel zeggen kunnen, dat bet portret des Konings, eu wel een zeer sprekend en goed geiykend portret, naar den regel, op eene strooi-penning behoort voor te komen, terwijl het gezond verstand bovendien nog leeren moest, dat een zoo rond en eerlijk, een zoo beminnelijk en edel gelzit als dat van Willem II overwaardig is, om bjj gelegenheid der Inhuldiging onder den volke verspreid te worden. Uit St. Annaland meldt men van den November: Als eene bijzonderheid, ten aanzien vtn den burgerlijken stand dezer ge meente, kan men vermelden, dat sedert den 17 Juny tot den 31 October dezes jaars, op eene bevolking vin ruim 1,700 zielen, slechts één sterfge val heeft plaats gehad, terwyi daarentegen in datzelfde tijdvak vier en twin, tig geboorten zyn aangegeven. Uit de gemeente Heerde, provincie Gelderland, worde bet volgende geschreven 1 Op den toden Msart dezer jaars overleed alhier een landbouwer, te voren papiermaker, Johannes Docter genaamd, die «j uitersten wil onze Diakonie met verschillende landeryen begiftigde, en vervolgens, na aftrek van eenige legaten aan bijzondere personen, onze Hervormde Kerk tot zijne eenige erf gename benoemde. Nadat de by de wee vereiichte Koninglyke autborisatie tot aanvaarding gevraagd en.verkregen was, bleek het, dit de Diakonie in het bezit werd gesteld van landerijenter waarde van plus minus ƒ4000, en dar de erfenis voor de kerkna aftrek van de successie-regtendoor haar voor de gansche nalatenschap te voldoen, de zeer aanzienlijke som bedroeg van ruim 40,000. Het behoeft naauwelijks gezegd te wordenhoe welkom boven genoemd legaat was, bij eene Diakonie, die niet dan uiterst spaarzaam in de dringend ste behoeften van hare armen kanvoorzien; hoe welkom gezegde erflating was bij eene kerk, die tot nog toe niet alleen met schulden bezwaard was, matr ook, biykens herhaalden hoofdelijken omslag, geene genoegzame eigene fondsen bezat, om de onvermydeiykste reparatien te bekostigen! De afgestorvene begeerde in zyn leven den lof van menschen nieten wfl zouden daarom zijne nagedachtenis ontwyden, indien wij breedvoeriger waren in de vermelding zijner edele daad. Ongaarne echter verbergen wij den inni- gen dank onzer harten aan hem, die het werktuig zyn mogt in Gods hand, om aan onze gemeente zoo bij uitnemendheid wel te doen. Zijn naam blyve In ons midden voortdurend in zegenend aandenken! Het goede, door hem aan ons gedsan, zij steeds van de nuttigste gevolgen, en bevordelyk aan den dienat des Heeren 1 Alle ware Godsdienstvrienden en voorsttnders onzer Hervormde Kerk, zul. len zich voorzeker met ons verblijven in dit schitterend blyk van Godsdienst zin en onbekrompene weldadigheid, het bewijs opleverende, dat Nederland nog roemen mag In edelmoedigen, die, het voetspoor des braven voorge. il ach t volgende, zich onwillekeurig een blyvend gedenkteeken hebben op. gerigt in de harten der dankbare tijdgenooten en nakomelingen. Uit eene breedvoerige opgaaf van den uit en |invoer der Vereenigde Staten naar en van alle andere Staten is gebleken, dat de waarde van den Invoer in de Vereenigde Staten uit de Nederlanden, in bet jaar 1839 geweest is 2,149,73a dollars, en de waarde van den oitvoer uit de Vereenigde Staten naar de Nederlanden 1,973,300 dollars. In 1838 heeft de invoer in de Ver. eenigde Staten uit de Nederlanden bedragen 1,180,897, en de uitvoer uit de Vereenigde Staten naar de Nederlanden 2,945,248 dollars. De invoer in de Vereenigde Staten uit de Hollandscbe Koloniën heefc in het jaar 1839 bedra. gen 1,323,488, en de uitvoer uit de Vereenigde Staten naar de Hollandsche Koloniën in betzelfde jaar 898,236 dollars. In 1838 heeft de invoer in de Vereenigde Staten nit de Hollandsche Koloniën bedragen 1,013,341en de uitvoer naar de Hollandsche Koloniën 847,95® dollars. /EGYPTE. In den Parysschen Moniteur vindt men eenige berlgten uit Alexandria vat» 18 October, welke melden, dat Mehemed-AJi bet gevaariyke van zyned toestand zeer goed inziet. Hy had maatregelen genomen om de nationale garde van Kalio op 42,000 man te brengen; de geestelyken en studenten maakten zich gereed de wapenen op te vatten. De onder-Koning had aan Ibrahim-Pacha het bevel gezonden, om alle zijne strydkrachten te verzatne. len en vooral S'. Jein d'Acre goed te versterken en te bezetten. Het beleg van genoemde plaats zon reeds door de (roepen der verbonden Mogend, heden begonnen zyn.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1