A°. 1840. Leydsche WOENSDAG) Burgemeester en Wethou.öers der Stad Leyden, Gezien het besluit van den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den ij ten dezer maand, Provinciaal Bind N°. 104); Herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad aan de hun bij art. 42, in verband met an. 27 der wet van den 29 Maart 1833, Staatsblad N\ 4), opgelegde verpligting tot het doen van suppletoire aangiften, zoo betreffende het in gebruik komen, betrekken of inïubelefing van Panden, welke op den isden Mei dezes jaars buiten gebruik wal'èn, als Wtgens de vermeerdering, uitbreiding, verwisseling of aanschaffing van Haardsteden, Diuren-en Vensters, Dienst- en Werkboden of Paarden; wanneer zij in de termen vap het bovenaangehaalde artikel vallenen zulksten einde de toepassing te voorkomen üer strafbepalingenin de artt. 35 en 39 der bovenaangehaalde wet vervat. bcydcd den i2den October 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. de Msr, Ter ordonnantie van dezelve v. püttkammer. Burgemeester en Wethouders deü Stad Leydèn, Gezifen hebbende de requèsten van de navolgende personen, als: i°. Van Willebrordus Bonte JVinkelier en Slijter in Gedisteleerdwonende birnien dete Stad, daarbij de vereischte vergunning verzoekende, om in een Huis, staande en' gelegen aan de Binnenvestgracht, tusscben de Hoogewcerds- en Koepoorten, omtrent de Pakstraat, Wyk III. N°. 36, eene Distilleerderij te mogen oprigten; a®. Van Pieter Maribe, Mr. Smit,, wonende alhier, houdende verzoek, om in een Huis in de Nonnesteeg, Wijk I. N°. 406, eene kleine Smederij te mogen oprigten; Gelet op Zyner Majs. besluit van den 31 Januarij 1824, rakende de vergunningen ter Oprigting van sommige Fabrijken en Trafïjken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners der huizennaast de bovengenoemde Percelen gelegen of daaraan belendende, ten öpzigtë der Inforniatien de commodo et incommododoor de Commissie yan Fabricage zal worden gev&céeM op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den2osien October aanstaandedes middags ten twaalf ure zullende de belanghebbenden verpligc zijnhunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen; terwijl by verzuim daarvah, zij gehouden zullen worden zich tegen dé inwilliging van dezelven, niet te hebben vérzet. Leydenden i2tlen October 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd j. G. de met. Ter ordonnantie van dezelve. v. PuttkammeR. NEDERLANDEN. Leyden, 13 October. De Arrondlssements-Regtbank alhier heeft gijteren eene plegtige openbare Zitting gehouden, waarin de Koninglljke Proclamatien en Publicatie, van den j-den dezer, zijn afgekondigd. De Hooggeleerde Heer F. KaiSer zal de hem opgedragene waardig, heid van Buitengewoon Hoogleeraar in de Faculteit der (fit- en Natuurkundige Wetenschappen aan deze Hoogeachool, plegtig aanvaarden, door het houden van eene Inwijdings-Redevoering, in de groote gehoorzaal der Academie, op Zaturdag aanstaande, den 17 October, des middags te iz ure. Wij vernemen, dat het Penning- en Munt-Kabinet onzer Hoogeschool dezer dagen van Z. K. H. den Groothertog van Baden ten geschenke ont. vangen heeft eene prachtige marokijnen doos, bevattende drie-en-dertig zil veren Medailles, allen te Carlsruhe geslagen. Eene dergelijke marokijnen doos, inhoudende twee-en-twintig verschillende Kroondalers van Zijne Maj. den tegenwoordigen Koning van Beijeren, bevond zich reeds in gemeld Ka. binet. Die Kroondalers hebben allen eene verschillende keerzijde, even ge lijk vroeger het geld der Romeinen; (van wier muncen zicb een zeer groot aantal in bovengenoemd Kabinet bevindt); dezelve vereeuwigen alzoo even zoo vele gebeurtenissen en dienen dus gelijktijdig als Munten en als Gedenk, penningen. Zoodanige, dubbel nuttige stukken van Baden en Wurtemberg bevinden zich mede in dé verzameling. Wij vernemen Verdér, dat het Pinning- en Munt-Kabinet in de laatste jaren, gedurende welke hetzelve zich onder een afzonderlijk bestuur bevindt, zoo door het legaat van wijlen den Hoogleeraar Reuvens, als door aankoopen en geschenken, niet alleen van Ingezetenen dezer stad, maar ook van andere bezoekers, zoo landgenooten als vreemdelingen, met eenige duizend stuks Munten en Penningen der vijf werelddeelen vermeerderd is. Men méldt uit 's Gravenhage van den i2den October: HH. MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HH. de Prins van Oranje Prins Alexander eft Prinses Sophia, aijmede HH. KK.HH.de Prins en Prinses Frederik der Nederlsnden hebben gisteren morgen de openbare godsdienstoefe ning in de Kloosterkerk alhier, onder hét gehoor van Ds. Ruitenschildbij gewoond. Die godsdienstleeriSr had de woorden des Psalmdichters in Psalm 84 vers 13: Heer der heir scharen, Welgelukzalig is de mensch, die op u vertrouwt! tot tekst gekozen. Na de talrijke toehoorders als Christenen en als Neder, lattdefts, op de heilrijke vruchten van het vertrouwen op de hnlp en bijstand des Allerhoogsten te hebben gewezen, heeft de leeraar in dien geesc meer bjjzonder den Koning en de Koningin aangesproken en is hij de tolk geweest vsn hetgeen geheel de natie bij de troonsbeklimming van (ftllem 11 en van zijne Gemalin gevoelt, wenscht en vertrouwt. Met vurige gebéden voor het heil van den nu reeds zoo innig geliefden Koning en Koningin, van geheel het Vorstelijk Geslacht en van het lieve vaderland, Is deze godsdienst-oefe- ning besloten. In zijn gebed wis Ds. Ruitenschild ook den eerbiedwaardigen Koning indachtig, die thans de kroon heeft nedergelegd, maar wiens wel. didigé regering nog bij het late nageslacht in zegening zal blijven. Gisteren middag werd de Burgemeester dezer stad vereerd me: een bezoek Van den Secretaris Harer Maj. de Koningin, welke zijn edel achtbaren, in naam van Hoogstdezelve, eene som van twee duizend gulden ter hand stelde, bestemd voor de armen dezer stad, en door H. M. uitgereikt ter gelegen, heid van de plegtige gebeden, dezen dag ten Hemel gezonden, vdor de gelukkige Regering Harer Doorluchtigen Gemaal, onzen geëerbiedigden Koning. Den loden dezer heeft Zijne Maj. het volgend besluit genomen: Gezien de wet van den 4 September II. Staatsblad N°. 58) Gelet op het eerste gedeelte van art. 1 der additionele artikelen van de grondwet; Hebben besoten en besluiten: Art. I. De drie artikelen, krachtens de wet van den 4 September II. {Staatsblad N°. 58) ingelascht achter het 75ste artikel der grondwet, wor. den, met den dag van morgen, den nden dezer, in volle uitwerking gesteld. Art. 2. Te rekenen van hetzelfde tijdstip, zullen alzoo ook alle onze be- sluiten en beschikkingen, alvorens ten uitvoer te kunnen worden gelegd, moeten voorzien zijn van de mede-onderteekening van het hoofd van het depirtement van algemeen bestuur waartoe dezelve behooren. r.\25. COURANT; 14 OCTOBER. Ofschrifcei: vin dit besluit zullen Worden gezonden aan ai dê hoofden der départementen van algemeen bestuur èn aan den Hoogen Raad der feeder, landen, tot informatie en iiarigt, en zal hetzelve in het Staatsblad worden geplaatst enz. Zijne Maj. heeft den Graaf van Reciterenop het daartoe doordenzelven gedane verzoek, eervol ontslagen uit de betrekking van Gouverneur der provincie Vriesland, waartoe hij door den vorigen Koning behoènid was. Voorts heeft Zjjne Maj. tot Gouverneur van Vriesland, ter vervulling deé opengevallene bëtrekking, aangesteld den Staatsraad M. P. D. Baron van Syzasiid, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldie op heden den eed kis zoodanig in handen van Zijne Maj. heeft afgelegd. Bij besluiten van Zijne Maj. van den 8sten dezer is bepaald: dat Hoogst, deszelfs Adjudanten, zoo wei die in buitengewone als in werkelijke dienst, voortaan, bij de uniform van het Corps waartoe zij behooren en bij de dis. tinctive teekenen aan hunnen rang verbondeneen nestel zullen dragen op den regter schouder. Zijnde voorts tot Adjudanten benoemd: de Majoor P. C. R Baron Snouc- kaert van Schauburgvan het regiment lanciers N". 10; de Kapiteins J. P. Baron de Girard de Mieiet van Coehoornvan het corps rijdende artillerie; J. G. IF. Merkes, van het corps ingenieurs; de 2de Kapitein D. Baron Tindal van den generslen staf; en de iste Luitenant Jhr. C, H. F. van Cappellen, van het regiment lanciers N°. 10. En tot Hoogstdeszelfs Adjudanten in buitengewone dienst, zonder bezwaar der schatkist, van de schutterij: de Colonel J. Hodshon, Commandant van de scnuiierij te Amsterdam; de Lultenanc-Colonel E. van der Oudermeulen Commandant van de schutterij te 's Gravenhagevan de marine: de Schout bij-Nacht J. P. Machielsede Kapitein ter zee titulair P. Arriensvan dé armee: de Luitenant-Generaal A. Schuurman, Directeur-Gieneraal van Oor log de Generaal-Majoors, P. S. R. van Hoof, chef van de algemeene direc. tie der genie; H. Graaf de CruquenbourgF. C. List, Commandant der 2de ar tillerie-inspectie J. A. H. de La Sarraz, Directeur van het departement van den Grootmeester der artillerie; O J. H. Graaf van Limburg StirumCora, mandant van de iste brigade der 2de divisie infanterie de Colonels: C. Nep veu, belast met de oppei-difectie van het bureau van den generalen stafj' Jhr. J. N. EvertsCommandant van de afdeeling grenadiers; J. F. Graaf Du Monceau, Commandant der brigade ligte cavallerieH.Roijen, van het regiment huzaren N°. 6, ter beschikking van bet Departement van Oorlog; L. J. Gantois, Commandant van het regiment lanciers N°. 10. Men verzekert, dat Zijne Maj. reeds de twaalf leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de provincie Zuid-Holland en de tien leden voor Nóord-Holland heeft benoemd, en alzoo aan de scheiding van het oude gewest een eerste gevolg heeft gegeven. Men voegt erbij, dat dé twintig oude leden der Kamer voor de provincie Holland weder tot hare leden voor het een of andes gewesc benoemd zijn, en dat Zijne Maj. twee nieuwe leden voor Noord-Holland zou hebben aangesteld, in de plaatseri van de heeren van de Poll en van li'ickcvoort-Crommclinwaarvan de eerste is benoemd tot Gouverneur van Uttecht en de tweede tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Men verzekert, dat de Generaal de Koek, tegenwoordig nog Minister van Binnenlandsche Zaken, benoemd zou worden tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indië. De Generaal-Majoor Adjudant, Graaf Otto van Limburg Stirum, ii belast om aan de Hoven van Kassei, Saksen-WeimarDresden en Hanover,' de troonsbestijging van Zijne Maj. Koning Willem II te berigten; de heer van Zuylen van Nyvelt, te Brussel en te Parijs; de Generaal Trip, te Ber. lijn en ce Petersburg. Naar men verneemt zal de plegtige inhuldiging des Konings in de stad Amscerdam, in den loop der maand November aanstaande plaats hebben. Morgen ten twee ure zullen de Presidenten, vice-Presidéntén en leden van den Hoogen Raad der Nederlanden en van het Provinciaal Hof van Hol- land, in hun costuum, bij Zijne Maj. worden toegelaten. Het heeft Zijne Maj. Koning Willem behaagd, bij besluit van den 7den dezer te bepalen, dat al de onderhoorigen van Hoogstdeszelfs paleis, fot én met den 31 December 1840, hunne tegenwoordige betrekkingen en inkomsten zuilen blijven behouden; met toezegging, dat op den 1 Januarij 1841 op een andere wijs zal gezorgd worden voor hen, die alsdan niet ver. dér in 's Konings dienst verblijven zullen. Naar men verneemt hebben de gebroeders van Lier, steendrukkers alhier, zich beijverd een door hen vervaardigd welgelijkend portrait van Zijne Maj. Koning Willem II, aan Hoogstdenzelven aan te bieden en heeft het Zijne Maj. behaagd, op eene vleijende wijze aan deze uitgevers Hoogst, deszelfs bijzonderen dank deswege te betuigen. In het Journal de la Hay leest men het volgende; Er is niemand, die niet heeft hooren spreken van de heerlijke verzameling van schilderijen, bijeengebragt dóór Z. K. H. den Prins van Oranje, thans Willem II, onzen geliefden Koning, op Hoogstdeszelfs paleis te Brussel. Wij vernemen, dat deze kostelijke verzameling van meesterstukken der be., roemdste kunstenaars in alle scholen, en welke sedert lang de bewondering' van nationele kenners en vreemdelingen heeft opgewekt, tot ons is overge- bragt door drie schepen, elk met 10 ft 12 groote kisten beladen, die thans uitgepakt zijn op het paleis van Zijne Majesteit. De schilderijen hebben, gedurende dit transport niets geleden en zij zijn allen in dien staat, waarin zij zich in de zalen van het paleis te Brosse! bevonden. Alzoo kan 's Gra venhage zich met regt beroemen,(thans eene der schoonste verzamelingen van Europa te bezitten, eene verzameling, aan welke een Vorst, bemin, naar der schoone kunsten, bijna 15 jaren besteed heeft,' om dezelve bijeen te brengen, en bij welker keus Hoogstdezelve den meest verlichtiten smaak bewezen heeft. Van den i^den October. Heden zijn de Presidenten, vice-Presidenten en de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de onderscheidene reg. terlijke collegien in deze stad, en alzoo in de eerste plaats die van den Hoogen Raad der Nederlanden, bij Zijne Maj. toegelaten. Evenzeer heeft dé stedelijke regering, heden hare opwachting bij den Koning gemaakt. De Staten van Vriesland zullen binnen kort bijeengeroepen worden ter verkiezing van een nieuw lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor dat gewest, in de plaats van den Baron Sytzama, die tot Gouverneur benoemd zijnde, als lid der Tweedd Kamer is afgetreden. De stedelijke Raad van Amsterdam heeft nn bepaald besloten tot Ijec oprigten van een nieuw beursgebouw, volgens het plan door den heer Zoeker

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1