en nlgemeene zitting gehouden, waarm de bekende drie proclamation en pu. plicatie zijn afgekondigd en daarvan "aan het Openbaar Ministerie, op des. zelfs requisitoir, icte is verleend, Naar men vetneetnt, zullen de inspectiën der miliciens, die zich met onbepaald verlof in Zuid-Holland -bevindenplaats hebben in de maanden November 1840, Februarij, Mei en Augustus 1841. "AaD de Roomsch Kachoiijke gemeente te Eist is eene Rijks subsidie verleend tot het bouwen eener nieuwe kerk en de verbetering der pastorij. In de den Ssten dezer te Rotterdam gehouden veiling van het EijerJ land in 72 afzonderlijke percelen, hebben dezelve f 617,485 opgebragt. Op Donderdag den 22Sten October is de afslag, eerst der afzonderlijke perl celen en daarna in massa, bepaald, De leeuwin van den bekenden Martin heeft onlangs te Amsterdam vier jongen geworpen, hetgeen eene groote zeldzaamheid is. Zoo als dit b(j zulk een geval bijna altijd gebeürt, zoo heeft de leeuwin ook nu slechts twee jongen naar zich willen nemen; de twee anderen zijn door Martin aan eene schoone teef toevertrouwd, door wie zij sedert gezogen worden. Van Apeldoorn wordt, onder dagteekening van den 7den dezer, het volgende gemeidt Omstreeks ten lil ure begaven zich de Ministers eu Raden van den Staat in groot constuum naar her paleis. Ten 12 ure is de plegtigheid van den afstand en de overdragt des troons aldaar, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins van Oranje, van de verder aanwezige leden van het Koninglijke Huis, en de bovengemelde hooge Staatsdienaren, door Z. M. voltrokken. Reeds vóór inf ure waren de Ministers en Staatsraden weder te Apel. doom cerug. Dadelijk daarna vertrokken de meeste Ministers en Staatsraden weder naar 's Ilage. Z. M. Koning Willem II is eerst des namiddags ten 5 ure van net Loo naar' de Residentie terug gekeerd. De plegtigheid heeft, zoo als uit het bovenstaande blijkt, maar kort ge duurd en weder blijken gedragen van de eenvoudigheid, die steeds door het Koninglijke gezin wordt in acht genomen. Zij heeft plaats gehad in de groote zaal, in welke zich niets buitengemeens bevond, dan eene groote met groen laken bekleede tafel, rondom welke de stoelen waren gerangschikt. Men meldt vau daar wijders, dat Z. M. Koning Willem I op den sden en dus twee dagen vóór Hoogstdeszelfs abdicatie, nog een aantal 11 zon tot bevordering dezer, en dus twee dagen voor nougsiuc,.co 0 besluiten genomen en gunsten had verleend, strekkende zoo tot bevordering van onderscheidene civiele ambtenaren, als het benoemen van een groot aan- jHonzcrdeszelfs kleinzonen Willem Frederik van onuciibu«>»vU. - naren aio uvi tal ridders, als; onder anderenHoogstdeszelfs kleinzonen Willem Frederik Nicotaas AlbertPrins der Nederlanden (zoon van Z. K. H. Prins Frederik en Frederik Willem Nico/aas Albert, Prins van Pruissen (zoon van Z. K. H. Prins Albert van Pruissen en Prinses Mariannetot ridders Grootkruizen der orde van den Nederlandschen Leeuw. Wijders zijn nog, onder anderen, door Z. M. tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd: de heeren van Akerlaken, de Hacker, van Drmvesteyn, van de Mortel en Weynaendts, alle leden van de Tweede Kamer der S'ncen-Generaalmitsgaders de heeren VHonori, Referendaris bij de Staat3-Secretarie, de Bruin Kops, Burgemeester van Haarlem, de Generaal- Maioor Murault, Provinciaal Commandant van Noord-Braband, de Graaf Bestinck Kamerheer van Z. M., de Generaal-Majoor de Perponcher, Pro. vin'ciaal Commandant van Noord-Holland, de heer va» MarleInspecteur der munt, enz. Tevens heeft Z. M, den heer van Stralen, Secretaris van het Kabinet, benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst. Voorts heeft Zijne Maj. Koning Willem I nog de volgende benoemingen gedaan tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, als de heeren; Bent hem Reddingius, Predikant bij de Hervormde gemeente te Assen; Beije. rinck, Iloofd-Ingenieur van den waterstaat; W. C. van Braam, Bnrgemees. ter va'n [Iattem; J. de Koek, Griffier van de Staten van Utrecht; B. Nieuwold Predikant bij de Hervormde gemeente te Leeuwarden; H.dcQuaij, Districts commissaris in Noord-Braband; L. Baron Rengers, Kamerheer van Zijne Maj.; Baron Sloet tot Oldhuis, Districts-Commissaris van de Veluwe; Snouck Uur. van aeranaut -nu *ru»' -a—.d-Scill', Kapitein ter zee en eqnipagiemeester te Rotterdam; benevens den heer Stift, geheim-Referendaris voor de Luxemburgsche zaken en Ridder der 01de, tot Commandeur. Uit Groningen meldt men van den 8 October: Heden heeft de Hooggeleerde heer Mr. C. Star Numan het Ree. toraat dezer Hoogeschool overgedragen aan den Hoogleeraar J, Baart de !a Faille, met het houden eener plegtige Latijnsche redevoering: de patrio JurisconsultoAcademica institutione imprimis informandodat is: over de vorming van den Faderlandschen Regtsgeleerdeals het voorname doel van hei Regtsgeleerd Academisch ondervijs. Tot secretaris van den Academisclien Senaat is benoemd de Hoogleeraar A. A. Sebastian. Heden avond houden de heeren Studenten eene luisterjjke serenade bij fakkellicht. OOST.IN DIE. Van de regen China bestemde expeditie heeft men eenige nadere berigten. Admiraal Elliot, laatstelijk van de Kaap vertrokken, was niet, gelijk men vroeger dacht, regtstreeks naar China doorgezeild, maar met een deel van zijn eskader, te weten den Melville, de Blonde en den Pylades den ïöden junij te Singapore aangekomen. Terstond had hij er eenige Chmescbe jonken doen aanhouden, maar onderrigt, dat de bevelhebber der reeds vertrokken scheeps-dlvisieSir Gordon Bremer, aan de Chinesche kooplieden aldaar eene soort van verzekering gedaan had, dat zij onbekommerd zouden zijn, ontsloeg hij dezelve kort daarna. Men wil, dat Admiraal Elliot eenig ongenoegen be. toond heeft, dat hij de eerste divisie reeds vertrokken vond. Althans reeds twee dagen na zijne aankomst, den i8den, is h(j, zonder op her overschot van zijn eskader te wachten, Sir Gordon's afdeeling achterna gezeild, en daar men berigt had, dat zij den I3den Junij nog niet verder gekomen was dan bij het eiland Poulo Sapataomtrent halfweg tusschen Singapore eu China dacht men dat de Admiraal haar gemakkelijk zou inhalen. Uit het aanhouden der jonken te Singapore meent men te mogen afleiden, dat de Admiraal bevel heeft om alie vaartuig aan de Chinesche kust te nemen en te vernielen. Van hunnen kant gelooft men, dat de Chinezen toebereidselen maken 0111 de rivier van Canton te stoppen. Verscheiden jonken, met steeneu geladen, lagen bij de eerste baar ten anker en aan beide de oevers waren hoopen graniet, blokken opeen gestapeld, ofschoon deze rotsstukken ook wel bestemd kun nen zijn tot het aanleggen van vestingwerken. Te Singapore wachtte men, bij het vertrek van Admiraal Elliot, nog de schepen Blenheim, Pique en Inconstant uit Engeland, de Modeste en Colombine van de Kaap, en twee kanonneer-brikken uit Brazilië. De gezamenlijke sterkte der landmagt, die uit Engeland medegerekendwerd op 15,000 man begroot. Eenige Chir.e. sche jonken hadden den nssten Mei, bij de zoogenaamde Broeders ten Noor den van Namo, eene poging gedaan om een Engelsch vaartuig, de Hellas, te nemen; daar er destijds windstilte heerselue waren zij bijna in hun oog merk geslaagd, doch het opkomen eener koelte had de Hellas in staat gesteld hen af te weren. In de Chinesche provincie Honan scheen er een vrij ern stige opstand te woeden, en onder de Chinezen was sedert lang eene voor. spelling in omloop, dat zij door eene blanke, van top tot teen gekleede natie uit het Westen veroverd zouden worden. Te Singapore bleef de opi- umhande! nog zeer levendig; ook waren er uit China millioencn ponden thee verzonden. T U R K Y E. Uit Konstantinopei wordt van 16 September berigt, dat de Saltan het vol. gend besluit had doen afkondigen: Wij hebben kennis genomen van de acte, welke de beallssing van den algemeencn raaddie laatstelijk: bij den Scheik-il-Islasn is gehouden, bevat, en daar het genomen besluit, omtrent het zeer ernstige en teedere TEgypti! sche vraagstuk, blijkens de algemeene toestemming, het eenigste is, dat te nemen overig bleef, zoo hebben wij met genoegen gezien, dat de adviezen van den raad daarmede overeenkomen: Ten opzigte van een vraagstuk, dat - I om zijne hooge belangrijkheid, eike andere zaak overtreft, zullen alle poginl gen, om hetzelve tot een goed einde te brengen, eene groote, aan de gods dienst, het volk en vaderland bewezen, dienst zijn; en ook zal elke tegen overgestelde handelwijze niet anders dan als eene daad van wezenlijk verraad kunnen beschouwd worden. Dat men dan, dientengevolge, in gemeenschap,; pelijke overeenstemming met de grootste opregtheid en ijver hindele in all ei wat de uitvoering van de maatregelen, bij het met de vier Mogendheden ge. 1 sloten tractaat bepaald, betreft, opdat men met Gods hulp, tot eene gelukkige uukomst moge geraken. Maar mogten onbezonnenen zich tegen deze heil. zame maatregelen durven verklareD, en aldus verdeeling en tweedragt onder de natie zaaijen, dat men van heden af wete, dat zij onverwijld aan de ge. strengste straffen zullen onderworpen worden. Dat de Allerhoogste, door de tusschenkomst van hen, die hij bemint en eert, zich verwaardige het geluk, kig ten einde te brengen; deze dreigende zaak gemakkelijk te maken en hen met gelukzaligheid in de beide werelden te beloonen, die zich door hunne regtschapenheid en opregtheid onderscheiden. Zoo zij het! In de tuighuizen der hoofdstad heerschte de grootste bedrijvigheid- er zon op nieuw een leger van 45,000 man bijeen getrokken worden. _—Aan de.Svriers is een manifest door de Porte eerist eeworden 'ten einde SPANJE. Z K. H. Prins Hesidrik der Nederlanden is aan boord van het fregat de Rhiiss, den ai September te Cadix aangekomen. Voor bet vertrek van den Hertog de ia Fsctorsa naar de hoofdstad hebben de gezamenlijke Fransche, Engelsche, Nederlandsche, Belgische en Portugesche Gezanten eene nota aan den Hertog gerigt, waarin zij hem te kennen geven, dat bij de minste krenking van het Koningschap door hem, zij van hunne Gouvernementen in last hadden, hunne passen te vragen en Spanje te verlaten. Espartero heeft den ai tweemaal van het balkon van zijn hotel tot het volk gesproken, maar is, wegens het gejoel, niet kunnen verstaan worden. Het gerucht is wederom in omloop, dac de Regentes zich niet naar Madrid, maar naar Italië zou begeven. ITALIË. Van de Italiaansche grenzen schrijft men van den 27sten September: In de Italiaansche Staten vertoonen zich de bezorgdheden wegens eenen aanstaanden oorlog steeds levendiger. Men begint dien, hetzij dan te regt of niet, voor onvermijdelijk te houden, en indien al ook de regeringen deze wijze van zien niet deelen, zoo heeft toch, bij voorbeeld, de Sardinische verscheidene maatregelen genomen, welke op de mogelijkheid eener storing des vredes heen wijzen; met name is onlangs door haar bevel gegeven om paarden aan te koopen, ten einde de cavallerie-regimenten, vooreerst ech ter slechts op den voet van vredevoltallig te maken. In het begin dezer maand heeft de Fransche vice-Consnl Boggiano, te Messina eene uit. noodiging bekend gemaakt, waarbij hij degenen, die genegen mogten zijn aan de Fransche, in gemelde haven landende schepen levensmiddelen, met name brood, vleeschwijn, olie, kaarsen, suiker, moesgroenten en zout te leveren, verzocht hunne aanbiedingen verzegeld in te zenden. De contracten van leverantie moeten voor zes maanden gesloten worden. Men vermoedt hieruit, dat Frankrijk aldaar voor zich eene station in de Middellandsche zee wil oprigten, om de gemeenschap met de Levant ge- UtfJi.tól"ljijUKePffifeeBii£0"'^n&&v»e^eflFe'! r^apefs'"'wTf in acht nemen. ZWiTZERLAND. Betrekkelijk het gesloten handels-tractaat tusschen het Vorort en het Ko. ningrijk der Nederlanden, waarvan de ratificatien verwacht worden, verneemt men uit de Zwitzersche dagbladen, dat bij art. 2 bepaald is, dat de Koning der Nederlanden aan de voortbrengselen van Zwitzerlands grond en nijverheid, bij den invoer in de Nederlandsche koloniën, alle de voorregten zal doen genieten, welke door de meest bevoordeelde natiën worden of zullen worden genoten, en dat, daarentegen, de Zwitzersche Bond tlle de Nederlandsche koopgoederen, welke, hetzij te land, hetzij te water, worden ingevoerd, zal toelaten op den voet der tegenwoordige regten, die niet zullen verhoogd mogen worden. Het tractaat zal in kracnc en werking blijven tot het einde van Januarij 1851. DUITSCHLAND. Volgens een berigt uit Siiesiên, zou het jongste kind van HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, in gevaarlijke omstandigheden verkeeren. Den 4den dezer zouden, volgens berigten uit Berlijn, de zittingen der Commissie aldaar geopend worden, welke belast is om de beraadslagingen over het al of niet opheffen van de in de laatste twee jaren met Nederland, Hamburg en Bremen gesloten handelstractatende voorzitter der Commissie is de Opperpresident van Pruissen von Schiju. Later zouden aan de werk. zaamheden der Commissie ook deskundigen deel nemen en het zeggen was, dat men van dien kant ernstige bedenkingen tegen het voortduren dier trac- taten aanbrengen zou. Een der voornaamste werktuigkundigen te Weenen, de heer Glantz, arbeidde sedert eenige jaren aan een werktuig, dac, door een zeer vinding rijk mechaniek, geluiden, die met de measchelijke stem overeenkomeft, moec voortbrengen. Naar men verzekert, heeft de heer Glantz zijnen arbeid thans volbragt, en ziét zijne lange volharding boven verwachting bekroond. Het nieuwe instrument is, naar men zegt, een meesterstnk van werktuig kunde; door op eene veder te drukken, kan men verschillende melodien voortbrengen in de tistor-, bargtoh- en basse-taille-stem. Dit wonderbare instrument wekt In de salons van Weenen da levendisgte belangstelling. De heer Glantz is voornemens een* automaat te vervaardigenin wiens hoofd hjj zijn sieminstrumtnt, dat weinig ruimte beslaat, zal plaatsen. Volgens berigten uit Herzegowina, is in de verleden maand Augustus, de vesting Scoiacz door den bliksem vernield geworden. Hij trof namelijk het kruidmagazijn en deed het in de Iuchc springen, waardoor de vesting, werken en vijftien in derzelver omtrek staande huizen in een' puinhoop ver» anderd werden. Zoo men zegt, zijn door deze ongelukkige gebeurtenis 6 nvenschen om het leven gekomèn, terwijl 15 andere, levend, maar meerder of minder zwaar gekwetst, van onder het puin der hnizen opgegraven zijn. Daar de in den kruidtoren bewaard geweest zijnde ammunitie dezelfde was, welke reeds in dezelfde maand van het vorige jaar insgelijks door den blik sem gevaar geloopen had, toen zij zich nog aan boord van het schip bevond, uit hetwelk zij naderhand in de vesting overgebragt werd, achten wij, dat het niet onbelangrijk zijn zal, van dezen zonderlingen zamenloop gewag te maken en tevens de verbazingwekkende omstandigheid, die destijds plaats had, bij deze gelegenheid te verhalen. Den apsten der bedoelde maand, in liet jaar 1839, verhief zich een ongemeen hevig onweder, en tegen het

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2