flnni, aan Jaren vijandelijkheid een .einde gemaakt; overal elders heerschte rust en ordeeen kleinvol bestuur d&iFher mogelijk zijn inillioenen scjiars, op Vaderlandsciie bodems, in producten van Java, naar Nederland -gé doen overbrengen. Her Vaderland zal er hem gewis dank voor weten, en.ineriPns liet verlies betreuren, hetwelk hetzelve door zijn afsterven geleden heeft. De vroegere levensloop "dés Generaals zal door het volgende jjieer in bij. zonderheden bekend worden: Dominique Jacquet de Eerent werd geboren te Alkmaar, dèn jf -Maart 1781, en trad, in den jeugdigen ouderdom van naauwehpj? zeventien,jaren, in Hollandsciie militaire dienst. In 1800 op het slagtveld benoemd zijnde tot officier, werd hij, na onderscheiden rangen te hebben iloprioqpenin 1809 bevorderd tot Luitenant-Coionelopper schildknaap bij de lijfwacht des Konings te paard, maakte deel uit van de groote HoUandsdhe deputatie aan den Keizer der Franschen, en ging vervolgens, in 1810, over iii.Fraqscke dienst, als Chef de bataljon, tnet rang van Groot-Majoor, bij het iste ré. giraent tirailleurs van de Keizerlijke garde. In Fransche dienst, waarin hij laatstelijk den rang bekleed heeft van Chef van den staf der kavallerie van het 10de corps, werd hij te Danczig krijgs gevangen gemaakt, en keerde in 1811 terug in Nederlandsche dienst, en wet ais Luitenant-Coionel, Chef van het 5de, later 18de bataljon jagers. Na in de rangen van Colonel en van Generaal-Majoor tot in 1826 ce heb. ben gediend, werd hij in dat jaar benoemd tot Luitenant-Generaal, welke benoeming gevolgd werd door die van Inspecteur der infanterie en van divt' sie-Commandant, en vervolgens tot Directeur-Generaal van Oorlog, in welke laatste betrekking bij van 1829 tot in 1834 werkzaam bleef, als wanneer hem de eervolle onderscheiding te beurt viel, eener bestemming tot Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Indie, Afgescheiden van zijne gewone werkzaamheden, hebben wij in belangrijke militaire aangelegenheden, meermalen op hem de bijzondere keuze des Ko. nings zien vestigen, en hem dien ten gevolge met onderscheidene militaire zendingen zien belasten. In eene van deze zendingen vereerde hem de Her. tog van Nassau met eene gouden snuifdoos, met de naamcijfer van Z. K. H. in brillanten. liet bleek, na des Generaals dood, dat het zijn begeren was, zonder veel eerbetoon, in den Gouvernemcnts-tuin te Buitenzorg, op eene door hem zelf aangewezen plek gronds, te worden ter aarde besteld. Alhoewel het gebruik anders medebrengt, de uitvaart des Landvoogds dezer gewesten met luister te doen geschieden, is de wil des overledenen echter geëerbiedigd geworden, hoezeer dan ook niet heeft kunnen worden vermeden, aan de begrafenis eene gepaste piegtigheid bij te zetten. Deze treurige pligt is heden morgen volbragt. Ten 8 ure verzamelden zich de bloedvervanten, de waarnemende Gouverneur-Generaal, de leden in den raad van Indie, de Schout-bij-Nacht Commandant van Zr. Ms. zee. magt, de waarnemende President van het Hoog Geregtshof, de Directeur- Generaal, er Directeuren van Financien, de Procureur-Generaal bij het Hoog Geregtshof, de President van den Raad van Justitie te Batavia, de Resi. dent van Batatia, de President der factory van de Nederlandsche handelmaat schappijen de verdere aanwezige hoofd- en plaatselijke Ambtenaren, zich begevende naar de met zwart behangen groote zaal in het Gouvernements huis, en van daar naar de insgelijks met zwart behangen zaal, alwaar hec lijk geplaatst was. Hier werd door den wei-eerwaarden heer ScholtenPraefectus Apostolicus der R. K. zending, in groot priesterlijk gewaad, de mis bediend. De met de decoratiën en veldteekenen van den overledene prijkeDde kist daarna in de met zes paarden bespannen lijkkoets geplaatst zijnde, reed dezelve van liet voorplein naar de bestemde grafplaats, voorafgegaan door den R. K. Priester met het crucifix, en door alle de aanwezigen te voet gevolgd wor. riende, terwijl minmuschoten uit het kanon werden gelost. Ter bestemder plaatse werd de kist door een aantal ambtenaren der algemeene secretarie uit de koets geligt, naar het graf gedragen en in den kelder bijgezet, onder het gebruikelijk salvo uit het klein geweer. De Ridders, Graaf van Hegen dorp waarnemend Gouverneur-Generaal, de heer Raad van Indië van Schoor de Generaal-Majoor EloutRaad van Indië, benevens den heer Schout-bij- Nacht Lucas- warén slipdragers. Alsnu werd door den Praefectus Apostolicus eene lijkrede uitgesprokenen keerde de stoet vervolgens weder naar het Gouvernements-Huis, alwaar door den waarnemenden Gouverneur-Geneaaa! een der heeren Adjudanten naar me. vrouw de Eer ens werd afgevaardigd, met verzoek, om de aanwezigenter rouwbeklag bij zich te willen toelaten, waarvan haar hoog-welgeboren zich nogtans, uit hoofde van haren door smart ter nedergedrukten toestand, be leefdelijk verschoonde, onder aanbieding van opregten dank voor de vele blijken van deelneming en voor de eer aan haren overleden gemaal bewezen. Zijne Exc. had korten tijd voor zijn overlijden nog onderscheiden burger, lijke en militaire benoemingen gedaan. De Graaf van Hogcndtrp neemt thans den post van Gouverneur-Generaal tot nadere beschikking des Konings waar. Voorts bevat de Javasche Courant nog de volgende proclamatie in naam des Konings door den Graaf van Hegendorp afgevaardigd: Nademaal op den 3osten der jongstverloopen maand Mei, de Luitenant- Generaal D. j. de Eerens, Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, opperbevelhebber van Zijner Majs. land- en zeemagt beoosten de Kaap de Goede Hoop, na eene sleepende ziekte, te Buitenzorg, deszelfs residentie, plaats overleden is, en dientengevolge de tijdelijke waarneming van deszelfs functien, op Ons, als benoemd provisionneel waarnemend vice-President van den Raad van Indië, is overgegaan, er. door Ons, na aflegging van den voorschreven eed, aanvaard is, onder den titel van: waarnemend Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indiëin overeenstemming met het regie, ment op het beleid der regering van Nederlandsch Indië, en met inhaesie van het besluit van wijlen den Gouverneur-Generaal van den 30 Mei jl. N°. 1 zoo wordt daarvan bij deze, openlijke aankondiging gedaan, om te strekken tot informatie en narigt van alle departementen, autoriteiten, col. legien, civiele en militaire ambtenaren en ingezetenen, zonder onderscheid. Vertrouwende de waarnemende Gouverneur-Generaal, van de departementen en ambtenaren al die hulp en welwillende medewerking te zullen onder, vinden, welke hij in deszelfs onverwachte en moeijelijke positie, zoo bij. zonder meent noodig te hebben. T U R K Y E. Van de kusten van Sytie verneemt men, dat de Engelsche Vlootvoogd Napier voortging ./Egyptische vaartuigen, die oorlogstuig in hadden, te nemen. Het smaldeel voor die kusten bestond uit 14 schepen. Qe Engelsche Consul-Generaal in iEgypte, Colonel Hodges, had Alexan- drie den 7den verlaten hetgeen ais een voorteeken werd aangemerkt, dat er spoedig dwangmaatregelen tegen den onder-Koning zouden aangewend worden-e [egen ^fihemed'/lli is niet alleen uitgesproken en in de moskéën voorgelezen, zoo als vroeger gemeld is, maar hij zelf ook vogelvrij ver klaard en een millioen piasters op zijn hoofd gezet. De volgende telegraphische dépêche is den isten October van Mar. seille naar Parijs overgemaakt: De Prometheus, van Bcyriuh den 20 Septemoer vertrokken, meldt, dat na een bombardement van negen dagen, die stad tot een puinhoop is ge- maakt, de /Egyptenaars dezelve ontruimd en de Bondgenooten er bezit vau ^De"Oriental, 'die Alcxandrie den 24sten September verlaten heeft, heefc doen berigten, dat de iirman van afzetting van Mehemed-HU, den2isten de. zer aan Z H. medegedeeld is door de Consuls-Generaal der vier Mogend heden, die dadelijk daarna hunne vlaggen hebben ingenomen en zich aan boord van hunne oorlogschepen hebben begeven. RUSLAND. Den 2osten September heeft de plegtige intogt in Petersburg plaats gehad van de aanstaande Gemalin van Z. K. H. den Grootvorst Troonopvolger. De. zelve was zeer luisterrijk. Onderscheiden openbare volksfeesten zijn bij die gelegenheid gehouden. Het verbTjjf van Z. M. den Keizer zal ditmaal te Petersburg niet lang zijn, omdat hij zich, van den Troonopvolger vergezeld, weldra naar het jeger van het zuiden zal begeven, alwaar zóo men wil de Grootvorst en Vors't Paskcwitsch blijven zouden, Be berigten uit Warschau en het zuidelijke Rusland zijn sedert eenignn' tjjd zoo tegenstrijdig, dat liet moeijelijk is, de waarheid daaruit op te ma ken; vooral is het de bij het Russische leger algemeen heerschende wenSch, om zoo spoedig mogelijk op Konstantinopel aan te rukken, die gedifrij} nieuwe geruchten uitvindt, welke de vérvulling van dien wensch waarschijn, lijk kunnen maken. De mededeelingen, die men in Polen van de gewesten aari dèn Kaukasus ontvangt, gewagen volstrekt niet van de groote voordeelen, welke de Circassiers nu onlangs weder op de Russen zouden behaald heb ben. Veeleer is het zeker, dat de Russen hun, niet lang geleden, twee forien weder afgenomen hebben, die zij in het voorjaar overrompeld hadden, en dat binnen kort een leger van 30,000 man hen van twee kanten zal aantasten. PORTUGAL. De soldaten opstand in Portugal is gestild geworden, daar de meesten van hen, die onder dén Colonel de Soma opgestaan waren, zich aan de tegen hen onder Generaal da Costa de Silva afgezonden troepen hebben overgege ven200 man met onderscheiden officieren zijn naar Spanje gevlugc. Dé Colonel is door zijne eigen soldaten doodgeschoten, omdat hij hun het vaandel niet wilde Overgeven en een sergeant, die bec hem wilde ontrukken, ter neder schoot. Het voorstel in de Cortes gedaan, om eene léening van 500 contos 1,300,000) te doen, tot betaling van den tweeden termijn van de Britsche vorderingen, in Maart aanstaande vervallen, is in de Kamer der Afgevaar digden aangenomenen dezelve was nu bezig, de noodzakelijkheid te over. wegen, om eene tijdelijke reductie in de jaarlijksche interessen van de bui- cenlandsche schuld, tot gemoetkoming van de uitgeputte schatkist, te zien verwerven. Een lid deed het voorstel om deze overweging uit te stellen, tot dat de dagelijksche drukpers weder vrij zoude zijn, doch die werd, mee meerderheid van seemmenverworpen. SPANJE. De Herrog der Overwinning, Espartero, schijne zijne nieuwe benoeming door de Koninginals eerste Minister aangenomen te hebben. Men meent, dat hij spoedig, te Madrid geweest zijnde, weder naar Valencia zou trekken. De intogc van Espartero te Madrid is op eenen Zondag bepaald en zal allerluisterrijkst zijn. Er zijn twee lijsten van Ministers door Espartero aan de Koningin aan. geboden, namenlijk de eerste: Buitenlandsche Zaken, de heer Gonzales; Oorlog, de heer Chacon; Justitie, de heer Cortina; Marine; de heer Capaz; Binnenlandsche Zaken, de heer Cabello, en de tweede: Buitenlandsche Za. ken, de heer GonzalesOorlogde heer Infante; Justitie, de heer Luguriagd; Binnenlandsche Zaken, de heer Lorente; en voor Financien, de heer Laro, Het léger van O'Donnell vermindert dagelijks door desertie. Hoewel Cadix door den Generaal Pavia in staat van beleg was ver. klaard, zoo heeft evenwel in dezelve eene beweging ten voordeele der Ma. dridsche Junta plaats gehad, en genoemde Generaal is genoodzaakt geweest, even als (fDonnellzijn ontslag en paspoorten te vragen. Volgens berigten uit Vittoria tot den 22 September, hebben de gewes telijke Overheden der Baskische provinciën en van Navarre, na van de gebeurtenissen te Madrid en elders in Spanje kennis te hebben bekomen plegtiglijk verklaard, dat zij aan het gegeven woord bij het bezweren van het verdrag van Bergara en aan de overleveringen hunner vaderen getrouw zouden blijven, en dus aan den eerbied voor liet Kuninglijk gezagaan de gehoorzaamheid aan Isabella en hare moeder niet in het minst te kort zouden" doen. Zij moeten den onder-Koning van Navarre, Géneraal Rivero, die met 15,000 man in dat gedeelte vaD Spanje staat, over hebben gehaald, om met de Baskiers en Navarrezen gemeene zaak te maken en alle pogingen tot afval van de hand te wijzen. Het gezag der Koningin schijnt dus voor het oogenblik bij uitzondering onbeperkt te worden gehoorzaamd in de provin. cien, die zoo lang tot hoofdtooneel van den worstelstrijd der Carlisten heb. ben gestrekt. Te Vittoria waren reeds vele aanzienlijke vlugteliugen van de® gematigde partij aangekomen. DUITSCIILAND. Te Érlangen is den i8den September 1. I., in de groote gehoorzaal «Ier Hoogeschoolde 18de jaarlijksche bijeenkomst van Duitsche genees- en na»' tuurkundigen, welke ten getale van bijna 300 waren bijeengekomen, geopend- geworden. De openingsrede is gedaan door Professor Leupold, waarin hij na een geschiedkundig overzigt van de Hoogeschool te Erlangen gegeven te hebben, sprak over het verband der natuurkundige wetenschappen met' de andere takken van kennis, als ook dat de beoefening van dezelve eenen zedelijk en godsdienstigen geest moest ademen, om op geenen doolweg te geraken en de wetenschap die voordgelen te doen opleveren, welke dezelve verschaffen kon. Daarna zijn onderscheiden redevoeringen van algemeen be-' lang gehouden en den volgenden dag de werkzaamheden in de onderscheiden wetenschappelijke afdeelingen begonnen, GROOT-BR IT ANNIË. Londen den 30 September. De geruchten omtrent de testamentaire be schikking van wijle Prinses Huguita zijn te voorbarig geweest, tot nogtoe was er geeo testament gevonden. De Engeische natie is nkgenoodigd ge worden, om den algemeenen rouw aan te nemen, doch dezelve voldoec daaraan zeer weinig. Vrijdag zou de begrafenis van het lijk plaats hebben. Omtrent den Kabinetsraad, die I. 1. Maandag gehouden is, verneemt men niets. Onderscheiden geruchten zijn echter omtrent het verhandelde in omloop. Sommigen willen, dat de zaken van het Oosten daarin zouden ver. handcid zijn, anderen dat i^arin alleen sprake zou geweest zijn, om hec- j Parlement te prorogeren. Zondag I. I. in den vroegen morge» is op de Koninglijke werf te De- vonport brand uitgebroken op het linieschip Talavera, van 72 stukken, bet- welk, benevens de Imogene van a8 stukken tot den bodem toe is afgebrandf, terwijl ook het linieschip Minden van 74 stukken beduidend is beschadigd, en een gedeelte det gebouwen op de werf, als mede een groote voorraad timmerhout door de vlammen vernield is. De schade kan nog niet met juistheid bepaald worden, maar is alleraanmerkelijkst. De oorzaak van deze ramp is tot hiertoe niet ontdekt.. Op de werf te Chatham zijn Maandag de oorlogs-stoombooc Polyphemus van 800 ton en het linieschip'London te water gelaten, welk laatste een der grootste tweedekkers is, die ooit gebouwd zijn, daar het geboord is voor 92 stukken en 2602 ton meet. Het getal der vrijwilligers, die zich In de Engelsche zeehavens-voor de dienst der marine aangeven, neemt dagelijks toe. FRANKRIJK. Parijs den isten October. In den Moniteur leest men wederom een artikel over de versterking van Parijs, de strekking hebbende, om aan ce kondigen.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2