Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kennis &er PatèntpHgtigè Ingezetenen dezer Stad, dat tot de afgifte der eczegclde Patentbladen voor bet dienstjaar 1840 en 1841, zal gevaceerd wordendes MaandagsDlngsdags donderdags en Vrijdagsden 28 en 29 Septemberden i 2, 56, 8 en 9 October aan staandeter Secretarie dezer Stad, 's namiddags van Vy/ tot zeven uren. Leyden den 2Östen September 1840, J. G. de Mey, Ter ordonnantie van dezelve, v. pu tt ka mm er. NEDERLANDEN. Leyden, 27 September. Heden morgen zijn alhier doorgereden de rijtuigen van Zijne Maj. den Koning, naar het Loo vervoerd wordende. Aanstaanden Dingsdag wordt Zijne Maj. zelf verwacht om zien naar het Loo te begeven en aldaar tot den 12 October te verblijven. Men meldt uit 's Gravenhage van den 25 September: Gisteren middag is er groot gala-diner ten Hove gehouden, waarop Zijne Maj. de Koning van Wurtemoerg en de Prinsen en Prinsessen van het Ko- ninglijlt Huis tegenwoordig waren. Zijne Maj. de Koning vari Wtirtemberg zal, naar men verzekert; aan. staanden Maandag deze Residentie verlaten. Woensdag is de Generaal PrisieAdjudant van Zijne Maj. den Koning der Belgen, voorzitter van de Belgische Commissie nopens de grensschei ding te Maastricht, door Zijne Exc. den Prins Joseph de Chimay aan den Koning voorgesteld en door Zijne Maj. ontvangen. Zijne Maj. heeft tegen Vrijdag den i October aanstaande de Staten der provincie Utrecht buitengewoon bijeengeroepen, ten einde te voorzien in de vervulling eener plaats in het Collegie van Gedeputeerde Staten van dat gewest, opengevallen door de benoeming van den heer Mr. van Beusichein van Harmeien, tot buitengewoon lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge. neraal. Waarschijnlijk zullen de Staten van Utrecht alsdan tevens voorzien in het lidmaatschap van de Tweede Kamer, opengevallen door de benoeming van Jhr. Mr, H. M, J. van Asch van Wijck tot lid der Eerste Kamer. Gelijke buitengewone bijeenroeping der Staten van Gelderland ziet men te gemoet, om te voorzien in de opengevallen plaats van lid der Tweede Kamer, ten gevolge der benoeming van den heer Wccrts tot lid van de Eerste Kamer. Terwijl, wat aangaat de opengevallen plaats van Afgevaardigde der pro vincie Holland, ten gevolge der benoeming van het lid van de Tweede Ka mer, den heer van Wickevoört Crommelintot lid der Eerste Kamer, er ver. Wacht wordt, dat deze plaats zal worden aangevuld bij de regeling van de vergadering der Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland, en dien ten gevolge ook van de Afgevaardigden, die voor beide gewesten in de Tweede Kamer der Staten-Generaa! zitting zullen nemen. Deze regeling wordt, zoowel voor deze provinciën als voor het Hertogdom Limburg, eerlang te gemoet gezien. Men verzekert, dat Zijne Maj. dezer dagen heeft benoemd: Tot Gou. verneur der provincie Utrecht, Mr. F. van de Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaloud Burgemeester van Amsterdam; tot Gou verneur van de provincie Vriesland, J. H. Graaf van Rcchtercnthans Gou verneur van de provincie Overijssel; tot Gouverneur van de provincie Óverijssei, J. D. Grave van Rechterenthans Gouverneur der provincie Drenthe; én tot Gouverneur van de provincie Drenthe; Jhr. T. van Haren- cartpel ÈckhardtInspecteur-Generaal voor de registratie, bij het Departe ment van Financien, Het heeft Zijne Majesteit behaagd, bjj besluit van den 22Sten dezer; N°. 67, de onderstaande benoemingen tot Luitenant-Generaals te doen, als: de Generaal-Majoors: Jonkheer IV. F. Boreel, Opperbevelhebber der cava- lerie; J. J. Westenberg, lid van het Hoog Militair Geregtshof; A. Schuur man, Directeur-Generaal van oorrog; R. Baron Snouckaert van Schauburg, Provinciaal Commandant van Zuid-Holland; en H. R. Trip, Adjudant-Gene- raai des Konings. Zjjne Maj. heeft tot Zaakgelastigde bij het Hof van Portugal benoemd Jonkheer N, W. Mollerus, te voren in die betrekking bij het Hof der Beide Siciliën. Zijne M«j. heeft aan de atad Koevorden, tot opbouwing eener nieuwe Jthooi, ƒ1500 toegestaan. Van Regeringswege zijn Rijks subsidien verleend aan de Hervormde gemeente te Oüd-Alblis, CiliaarshoekHoog Blokland en Maasdam, en aan de Roomsch-Katholijke gemeente te Velzen, tot herstel harer kerken en pastorjj-wonihgen; terwijl aan de Roomsch-Katholijke gemeente te Borculo dergelijke Subsidie is geaccordeerd voor het bouwen van eene nieuwe kerk. Bij eene circulaire aanschrijving zijn de respective Gouverneurs be kend gemaakt met voorschriften, welke Zijne Maj. bij besluit heeft vast gesteld omtrent de wijze van terugbetaling of terugvordering der wederzijd >che uitschotten, betrekkelijk tot het hooren van getuigen in lijfstraffelijke 2aken, door de Nederlandsche aan de Pruissische regterlijke Autoriteiten of omgekeerd gerigt wordende. De Inspecteur-Generaal van de geneeskundige dienst der land- en zee- tnagt heeft alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als officieren van gezondheid der tweede of derde klasse, met voorüitzigt op bevordering, voor de geneeskundige dienst der zeemagt te verbinden, verwittigd, dat zij zich, bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, en na daarop bekomen antwoord, in persoon bjj hem Inspecteur-Generaal, aan deszelfs bureau te 's Gravenhage, in het lokaal des magazijns van geneesmiddelen, Voorhout, Wijk I. N°. 327, beliooren aan te melden, met overlegging van bewijzen wegens hunnen ou- derdóm beneden de 36 jaren; ongehuwden staat; voldane diensrpligtighéid aan de Nationale Militie; wegens hunne studiën; graad van bekwaamheid; góed zedelijk gedrag en gezonde ligchaamsgesteldheid, zoodat zij voor alle militaire dienst geschikt zijn, waarna hun de gelegenheid zal worden verschaft om in een bij het Rijks-hospitaal te Utrecht af te leggen examen, bewijzen van bekwaamheid voor de verlangde betrekking te geven. Aan de plaats van een officier van gezondheid der tweede klasse bij de Nederlandsche Marine, rang hebbende van Luitenant ter zee tweede klasse, is een jaarlijksch tracte- ment verbonden van 800 en 25 's maands tafelgeld, wanneer men zich aan boord bevindt. Aan de plaats van een Officier van gezondheid der dercfe kla«e bij de Nederlandsche Marine, rang hebbende van tweeden Luiteiiarft der Mariniers, is een jaarlijksch tractement van 600 verbonden cu 25 's maands tafelgeld, wanneer men zich aan boord bevindt. Uic Rotterdam meldt van den 25 September: Heden is van de werf de Noteboom, alhier, te water gelaten het barkschip Elise Susanne, groot circa 600 tonnen, zullende varen onder directie van den heer H. van Rijckevorsel, voor wiens rekening reeds vroeger een aan. Vang is gemaakt met den aanbouw van een barkschip, genaamd, Celebes. Van de werf van den scheepsbouwmeester Fop Smit, aan het Slijkerveer, gemeente Ridderkerk, is heden mede te water gelaten het schip Louise, groot omstreeks 500 lasten, gevoerd zullende worden door Kapitein J. F. Verschuur, en gebouwd voor rekening der reederij van den heer J. Antheunis, te. Rotterdam. De criminele regtbank in Holland heeft op den 25 September Marten Lustig, schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag, met voor. bedachten rade (moord), en dienvolgens veroordeeld tot de straffe des doods, uit tè voeren op een schavot, door het ophangen aan eene galg, dat er de dood na volgt, alsmede in de kosten. Gedurende het eerste jaar van den Haarlemmer spoorweg, met den 23sren dezer verstreken, zijn op denzelven 371,019 personen en 314,626 ffi goederen vervoerd, welke te zamen 183,266.37 hebben opgebragt. Het inwendige der char-k-bancs op dien weg zal verbeterd en meer gemakkelijk gemaakt worden. Uit Utrecht schreef men van den 24Sten dezer, dat aldaar een dwarl. wind een boom op eene schuit had omver geslagen, waardoor de mast ver. brijzeld en een ziêh op dezelve bevindende persoon deerlijk gekwetst werd; thans schrijft men in de Amsterdasnsche Courant van den 25Sten dezer: De dwarlwind of hoos, waarvan deUtrechtsche Courant van heden spreekt, is omstreeks deze stad mede gevoeld geworden en heeft zuidwaarts van dezelve vrij wai schade veroorzaakt. Naar men verneemt is bij den kastelein Bakker, aan den tuin Nieuw-Rozenburgeven buiten de Raampoort, het hek weggerukt en een eind weegs van daar weder regtop neêrgezetvoorts is in dien omtrek op liet Jan-Hanzenpad eenige schade aan een huis gedaan en ook aan den molen de Vrouwen-Akker eenige latten van de wieken afgeslagen. Aanmerkelijk is de schade, die langs den Amstelveenschen Weg geleden is, waar de wind met veel grooter kracht gewerkt schijnt te hebben. Aan de Roomsche Kerk, in den Buitenvelderschen polder aldaar, is een stuk lood van het dak opgerold en de windwijzer geheel krom gewaaid. In het huil van den landman Jasper Kool, naast die kerk, drukte de wind een venster, raam in, voor hetwelk de vrouw van den huize zich bevond, die echter nog in tijds ontkwam; uit een der binnen-deuren werd een paneel geslagen, hec dak van den hooiberg vernield en meer dan 200 dakpannen van het hnis geligt. Bij den buurman van dezen landbouwer, Jan Koster geheeten, schijnc de wind nog geweldiger gewerkt te hebben; een schuit, die in de sloot lag, werd opgenomen en midden op het land nedergezet, terwijl de brug, die naar dat land leidde, geheel verdwenen was. De bewoner, naar dezelve zoekende, werd die eindelijk boven op zijne woning gewaar. Voorts verloor dat hnis een deel van den gevel en eene menigte pannen de schuur stortte geheel in en eenig bóeren-gereedschap woei uit het hnis tot op den mesthoop. Bij een. ander landman, Jan Blcckcndaalis een gedeelte van het hooihuïs opgenomen en weggewaaid. Eindelijk drukte bij Hendrik Helsloot de wind de geheele sclniur in elkander; de bewoner was in dezelve bezig mee het gereed maken vin dekken, en vond zich op eenmaal onder het instortende gebouw begra. ven, docli heeft gelukkig geen letsel bekomen. Voorts zijn overal in den omtrek vele pannen van de daken gewaaid, in de Kalfjeslaan verscheiden boomen uit den grond gerukt en andere kleinere schade aangerigt. Te Utrecht heeft den 24sien dezer de iloogleeraar G. J. Loncq zijnen post in de geneeskunde aanvaard, met eene redevoering: de fontiunt Medi- cinae studio historico, clinicis exercitationibus juncto, optima artis addiscendae via; dat is: over den besten weg, cm de geneeskunde aan te leeren, als gele gen in de historische studie van derzelver bronnen, met psaktische oefeningen vereenigd. Den 22sten dezer heeft op de Mokerheide een jammerlijk ongeluk plaats gehad. Bij de gewone najaarsoefeningen, het naar de schijf schieten der ar tillerie, plaatst men gemeenlijk, in de nabijheid van het gestelde doel, een persoon op eenen bekwamen afstand en behoorlijk door eenen gegraven kuil. voor alle gevaar gedekt, oei de kogels, die in de nabijheid van dit doel reoervallen, te observeren en weder te verzamelen, waaraan veelal eenige kleine voordeelen verbonden zijd. Hetzij nu de standplaats van dezen per. soon al te veel in de nabijheid van het doel was uitgegraven, of wel dat de kogel eene ongewone rigting door eenig toeval heeft verkregen, althans de, op dit punt gestelde kanonnier is, in den uitgegraven kuil, dood gevon^ den, door eenen kogel in de borst getroffen, welke door het ligchaam was heengegaan. De Belgische September-feesten werden dit jaar heel sober gevierd, hec onaangename weder deed daartoe ook hec zijne; men zegt, dat het hec laatste jaar is, dac zij zullen gevierd worden. CHIN A. De Gouverneur van Canton, Lin, heeft de volgende proclamatie aan dé bewoners van het zoogenoemde Hemelsche Rijk afgevaardigd: „Het is nu twee jaren geleden, dat het opperhoofd van het Hemelsche Rijk het rooken van opium aan al zijne onderdanen heeft verboden. De termijn van gratie verschijnt met den 25sten dag van de twaalfde maan van hec tegenwoordige jaar (in Januari'j 1841.) Na dien dag zullen al de over. treders met den dood worden gestraft; hunne hoofden zullen in het openbaar ten toon worden gesteldtot afschrik van al wie in de verzoeking moge komen om hun voorbeeld te volgen. In waarheid, wanneer ik er aan denk, krimpt mij het hare van angst en droefenis. „Ik heb evenwel overdacht, dac de eenzame opsluiting nog krachtdadiger tot het te keer gaan van een zoo afschuwelijk wanbedrijf zou kunnen werken dan de doodstraf. Ik verklaar alzoo, dat ik nabij de poorc Eeuwige Reinheid (de plaats waar de openbare strafvoltrekkingen geschieden') een afzonderlijk gevangenhuis voor de rookers van opium zal doen bouwen. „Daar zullen zij allen, rijken en armen, ieder afzonderlijk worden opge. sioien in een holt, slechts door een naauw raampje verlicht, en waar z'j geenen anderen huisraad zullen hebben dan twee planken, om hun tot bed I of zitstoel te verstrekken, eene tafel, eene draagbare kagchel van gebakkeu kleieen theepoteen aarden pan en twee stokjes tot het gebruiken vao

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1