A9. 1840. LEYDSCHE1 N*. 113. COURANT. T U R K Y E. DUITSCHLAND. VRIJDAG, 18 SEPTEMBER. NEDERLANDEN. Leyden, 17 September. Men meldt uit '1 Gravenhage, dac Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg Waarschijnlijk tegen den assten dezer in de Residentie zal aankomen, en dat de bediening van den H. Doop aan den zoon van Z. K. H. den Erfprins van Oranje, niet in de Nieuwe Kerk, alwaar gewoonlijk onze Vorsien-telgen gedoopt worden, maar aan bet huil van den Erfprina, In het laatst van deze of in het begin van de volgende maand zal plaats hebben. De betrekking van Gouverneur der residentie 's Grarenhage, openge vallen door het overlijden van den Graaf van Limburg Stirum, zal niet ver- vuld worden, maar zijn de functiëo, daaraan verbonden, opgedragen aan den Provincialen Commandant van Zuid-Holland. Dezer dagen is bij het uitgraven van de fundamenten der nu gesloopt wordende Engelsche kerkvoormaals de kapel van Sacraments gilde-huis in het Noordeinde te's Gravenhage, een koperen legpenning gevonden, welke, naar het schijnt, in den jare 1473 geslagen is, onder de Regering van Hertog Karei van Bourgondie, bijgenaamd de Stoute, bij gelegenheid, dat door dien Vorst de twee rekenkamers van Rijssel en Brussel tot édne vereenigd wer den, welke te Mechelen werd gevestigd. Op de voorzijde van dien penning ziet men het wapen van Hertog Karet ■et Het omschrift: Qui tien jetra, Ie compte trouvera. dat is: Die vel tal leggen, tal de rekening vel bevinden. Op de keerzijde staat de Brabandsche Leeuw, waarom men leest: Cettoirs pour lei complet en Brabant. dat is: Legpenning Voor de rekeningen in Braband. Deze legpenning schijnt gediend te hebben bij het opoemen der rekenin gen van Braband In de rekenkamer te Mechelen, voor deafdeeling van Braband. Burgemeester en wethonders, aan wie, volgens de voorwaarden van den verkoop der Engelsche kerk, deze legpenning is ter hand gtsteld geworden, hebben, naar men verneemt, denzelven aan den opzigter van het Koninglijke kabinet van penningen toegezonden, om denzelven in genoemde verzameling te plaatsen. Uit Amsterdam meldt mea omtrent den toenemenden bloei der Neder, landsche scheepvaart, dat te Maassluis dit jaar het aanzienlijke koopvaardij, fregat Europa, van 650 lasten, te Monnikendam drie schooners, voor de Zwoliche scheepsrederij, voor de vaart tusschen die stad en Huil, drie kof. fen, voorts nog elf barkschepen, groot elk 500 lasten, voor de Oost-Indi. ache vaart bestemd, zijn te water gelaten; daaronder niet gerekend onder scheiden koffen en kleinere schepen; zoodat de koopvaardijvloot dit jaar met |8 schepen en eene scheepsruimte van 11,000 lasten is vermeerderd. Te Amsterdam is den I4den dezer de tentoonstelling van voortbrengse. len van schilder-, teeken-, graveer-, bonw- en beeldhouwkunst geopend, ca zal een ieder tot dezelve toegang kunnen bekomen van des morgcra so tot des namiddags 5 ure, in het lokaal van de Koninglyke Academie van beeldende kunsten aldaar. Den itden dezer werd te Muiden door den scheepsbouwmeester H. T. Houthvit, met het beste gevolg, te water gebragt, het voor Amsterdamsche rekening nieuw gebouwde kofschip Maria Geertrui, hetwelk gevoerd zal worden door Kapitein J. C. de Jong. Uit Utrecht wordt gemeldt, dat, ofschoon het Belgische lid, de heer de Caille, zich nog te Brussel bevindt, de zittingen der Utrechtsche Com missie weder worden voortgezet, daar de heeren A'oil Simons en J. Clifford den :3den dezer aldaar wedejrzijn aangekomen. Uit Zwolle meldt men van den 14 September: De deelneming in de verloting van voorwerpen van Overijsselsche nijver, beid en kunst, welkeop de daarvan gehouden tentoonstelling zijn gezonden geweest, is gesloten. Het aantal loten bedraagt 3,830 en getuigt van de belangstelling, welke deze hoogstgewigtige en in de gevolgen onbereken- baar voordeel aanbrengende verrigting, om Overijssels nijverheid en kunst vlijt te doen kennen, te regt heeft ondervonden. De voorwerpen voor de verloting gekozen, maken eene kostbare verzame ling van 300 stuks uit, waaronder alleen 60 prijzen tnsschen de ƒ35 en 400 zich bevinden. Alle overigen zfjn ook belangrijk en hebben waarde of nut. De Commissie heeft op aanzoek van velen beslotendaarvan vóór de verlo ting, welke op Maandag den 38 September 1840 zal aanvangen, nog eene tentoonstelling te honden, en wel in de week van den aisten tot en met den 36 September. Men twijfelt niet, of hiervan zal nog door honderden zoo van hier alz elders gebruikt worden gemaakt. /EGYPTE. In de laatste berigten uit Konstantinopel had men van eene zamenzwering te Alexandrie vernomen, welke echter bij tfjds zou ontdekt zijn geworden. Die berigten nu zijn zeer onjuist geweest; ziet hier wat er eenvoudig voor. gevallen is: Het grootste gedeelte der officieren van de Turksche vloot begaf zichna de aankomst van Rifaat-ücj naar hunnen Admiraal Ackmed-Pochoom hem te verklaren, dat bun het oogenblik gekomen scheen te zijn om naar Kon. stantinopel terug te keeren, en tevens om te vragen of, ia geval van eene blokkade, de Turksche vloot in de haven van Alexandrie zou moeten blij ven. yffW/-Pacha trachtte elke verklaring te ontwijken en droeg de vraag der Turksche officieren aan Mthtmti-AH voor, die in plaats van alle ant- woord, hnn deed afvragen, of z|j voornemens waren tegen eene Engelsche vloot te vechten, wanneer hij daardoor mogt aangetast worden, waarop zij eenstemmig verklaardendat x|j zonder uitdrukkelijk bevel des Sultans tegen geenerlei vreemde vloot zouden strijden. Zeven der hoogere officieren gaven hun gevoelen ook nog schriftelijk te kennen; en deze zijn waarschijnlijk thans reeds te Abukir alt offers van hun pligtmatig gedrag gevallen. De nog overige manschap van de Turksche vloot Is bij kleine gedeelten in de kazer nes der stad gehuisvest en derhalve Zijn de equipages der schepen zoo goed alt ontbonden. Eene Engelsche stoomboot die' van Beyrut aangekomen isbrengt de be. vestiging mede van hetgeen thans vóór Syrië voorvalt. De Commodore Napierlag met vier linieschepen «n een fregat voor Beyrut, en verwachtte slechts den afloop van het toegestane uitstel; om vijandelijkheden te begin, nen. Inmiddels waren reeds verscheiaen schepen, waaronder ook kleinere oorlogsvaartuigen, die troepen, wapens en krijgsbehoeften derwaarts wilden brengenweggenomenofschoon er van Je Egyptische zijde geene daden van wedervergelding gepleegd waren, Intusschen heeft men uic Beyrut alles, wat krijgsbehoefte is, verwijderd, en ook de 15,000 man sterke be zetting in de omstreken verdeeld; en men schijnt te vreezen, dat nij de eerste botsing Turken, Albaniets en bergbewoners de partij van Mchemed- Ati zullen verlaten, daar reeds de proclamatie van Napier eene ongemeen gunstige stemming voor den Sultan bij de bevolking moet opgewekt hebben. Ibrakim-Picbi werd elk oogenblik te Beyrut verwacht, en na zijne aan- komst zou de zaak beslist worden. Te Alexandrie waren dagelijks duizende werklieden bezig, om nieuwe batterijen op te werpen, de bestaande te repareren, de-fregatten te ontwa penen en te onttakelen en de linieschepen in ééne rij, digi bij land, in het binnenste der oude haven te plaatsen, welke Mehemed-Ali met eene keten heeft laten sluiten, zoodat het lossen van schepen thans in de nieuwe ha ven geschieden moet. In het officieel blad vindt men onder dagteekening van 33 Augustuseen uitvoerig vertoog over den stand van de /Egyptische quaestie, waarin het beloop, welke dezelve gehad heeft, breedvoerig wordt uiteen gezet, tot aan het sluiten van het tractaat van 15 Juljj. Dit alles opgesomd hebbende vervolgt dit blad aldus: Weigert Mehemed-Ali zich aan deze overeenkomst te onderwerpen, dan moet hij ain zich zeiven al de daaruit voortspruitende nadeelen wijten; want het besluit des Sultans en zijner vier Bondgenooten staat onwrikbaar vast. De ware grond van de geschillen met Mehemed-Ali ligt In het vraagstuk over het gebied. Wanneer men nu, gelijk hij het verlangt, aan zijne kinde. ren en nakomelingen het erfelijk bezit van zulke uitgestrekte gewesten moest verzekeren, dan zouden de Staten der Porte in twee deelen verdeeld worden, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de betrekking van den onderdaan tot den Souverein nog slechts in naam zou bestaan, In dit geval zou de wed strijd, die noodzakelijk tusschen twee gelijke krachten ontstaan zou, de grootste nadeelen veroorzaken, die, wei verre van de kracht der Muzel* mansche natie te verhoogen, aan dezelve in tegendeel, hetgeen God ver* hoede, een gevoeligen schok zouden toebrengen. Men zou nooit kunnen toegeven dat een Stadhouder, zich als het ware de heilige regten dersouve- reiniteit aanmatigende, zoo uitgestrekte gewesten en zoo aanzienlijke krach* ten zou bezitten, omdat zulk een staat van zaken noch met zijne hoedanig heid van onderdaan, noch mee de beginselen der regering, zou zijn overeen te brengen, Wanneer overigens de wenschen van genoemden Pacha zich alleen daartoe bepaalden, om voor het lot zjjner kinderen en nakomelingen te zorgen, dan sou het erfelijk bezit van sEgypte ter bereiking van dat oogmerk voldoende wezen. Dit zijn waarheden, die een ieder, slechts by een wei* nig overlag, beseffen moet. Deze uiteenzetting heeft ten doel, aan het geheele volk te toonendat hei eigenlijke plan van Mehemcd-Ali is, het Muzelmansche rijk (hetgeen G>d verhoeden moge) in twee deelen te verscheuren; dat hij alleen de oorzaak van deze verwikkelingen is, daar, bijaldien hij zich met de aan hem en zijne familie gedane concessien tevreden had gehouden, de zaak in ge* schil afgedaan zou zijn geweest, zonder dat het tot nieuwe twisten en tot het bezigen van dwangmiddelen gekomen ware; en dat eindelijk alle gronden die hij bijbrengt, niets zijn dan drogredenen en hoogklinkende woor. den, bestemd om de verwezenlijking zijner algemeen bekende oogmerken te verzekeren. Indien bij gevolg eenige onwetende en onverstandige personen niet in staat mogten zijn tot op den grond der zaak door te dringen, en indien er zelfs onder hen gevonden mogten wordendiemisleid door de bekendmakingen van genoemden Pacha, durfden wagen, eene met de regten en inzigten der Verhevene Porte strijdige taal te voeren, dan zullen deze personen gestren. gelijk gestraft worden, en om hen dus bij voorraad daarop voor te bereiden, heeft men zich verpligt geacht, het bovenstaande bekend te maken. SPANJE. Onder de bepalingen door de provisionnele Junta te Madrid genomen bevindt zich ook deze, dat elk ambtenaar, die het tegenwoordig Bestunr niet erkent, binnen 34 uren van dit Zijn gevoelen aan de Jnnra moet kennis, geven en zijn ontslag indienen; doet hij dit niet, dan wordt hij beschouwd dat Bestuur te erkennen. De ambtenaar, die binnen bet bepaalde tijdsbestek noch zijn ontslag heeft Ingediend, noch de bevelen van de Junta gehoorzaamt, zal als opstandeling beschouwd en als zoodanig behandeld worden. De bliksem is den 3den dezer in het kruidmagazijn van Alcanitz gesis, gen en heeft aldaar eene vreesselijke verwoesting aangebragt, zoodat geheele straten in pulnhoopen veranderd en meer dan 400 menschen omgekomen zijn. De laatste berigten uit Madrid liepen tot den 7den en meldden, dat de revolutionnaire beweging eenen spoedigen voortgang maakte in de provinciën, de Bsskische alleen uitgezonderd, welke tegen dezelve protesteren. Op het eerste berigt van de gebeurtenissen te Madrid, had de Raad van Ministers te Valencia besloten beteugelende maatregelen te nemen; maar nadat de zwaarwigtigheid der gebeurtenissen bekend is geworden, z|jn zij van plan veranderd en de Koningin heeft aan Espartero geschreven. Men weet welke voorwaarden hij aan zijne Souvereine heeft opgelegd. Men heeft nog geene tijding van de uitwerking door dit gedrag te weeg gebragt. De gezondheid van den zoon des Konlngl van Hanover Is sedert de ope ratie aan zijn oog heeft plaats gehadzoo voldoendedat er geene bulletins na den ra September meer werden uitgegeven. De mis vooT den groothandel te Frankfort is den iaden afgeloopen, doch dezelve heeft ongunstige uitkomsten opgeleverd. De kleinhandel was ook niet zeer uitgebreid, en een aantal vreemdelingen had reeds de stad verlaten. Tijdens zijne tegenwoordigheid te Warschau had de Keizer van Rusland zich bijzonder veel aan de Poolsche schooljeugd laten gelegen liggen, onder, scheiden school-inrigtingen bezocht en dezelve naar genoegen bevonden. Men wilde weten, dat de Keizer in October nog in Duitschland komen zou; men hield dit echter voor zeer ongegrond.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1