A*. 1840. LEYDSCHE IN". 100. COURANT. WOENSDAG, 19 AUGUSTUS. feüRGEMEESTER EN WETHOUDERS DER STAD LeYDEN, v Ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van den fleer Staatsraad, Gouverneur Van Zuid-Holland, van den 18 Junij jl.Provinciaal Blad N°. 66); Brengen by deze ter kennis der belanghebbendendat ten gevolge der wet van den 30 Mei bevorens, {Staatsblad N°. 16), nopens eene belasting op de Runderen, Paardeti en Schapen, ten behoeve van het fonds voor den Landbouw, de vroegere verordeningen en aanschrijvingen, betreffende de besmettelijke ziekte onder het Vee, en de wijze van aanvrage, om schadevergoeding voor het verlies der gedoode of gestorven heesten, voor bet grootste gedeelte als vervallen of gewijzigd moeten worden beschouwd en naar aanlei ding der voormelde wet, in verband met andere bestaande vei ordeningende verpligtingen der belanghebbenden hoofdzakelijk nederkomen op de inachtneming der navolgende bepalingen; De Eigenaar of Houder van dieren, in deze wet bedoeld, moet, zoodra hij ontdekt of vermoedt, dat deze dieren door eene besmettelijke ziekte zijn aangetast, daarvan onver wijld kennis geven aan het Hoofd van het Bestuur zijner woonplaats; inmiddels moet bij dezelve dieren dadelijk van het overige Veè afzonderen en aldus opgesloten houden, tot dat hem van wege opgemeld Hoofd de vergunning tot het loslaten of vervoeren wordt verleend. Woont er een van Gouvernementswege erkend Veearts in de nabijheiddan behoort de Eigenaar tevens aan dezen van het ziektegeval kennis te geven, waarop de Veearts ver- pligt is, oni zich, zoodra mogelijk, te begeven naar dé hem aangewezene plaats, terwijl hij, aldaar het zieke Vee onderzocht hebbende, daarvan onverwijld een schriftelijk ver slag opmaakt en hetzelve inzendt aan eene der Autoriteiten, in het lid a. van art. 8 ge noemd, welke Autoriteit alsdandaartoe termen zijnde, dadelijk schriftelijken last tot het dooden van het hiertoe aangewezen Vee geeft. Ten einde de wijze van behandeling hieromtrent buiten allen twijfel te stellenbehoort de Eigenaar of Houder, bij het doen der aangifte aan het Hoofd van het Stedelijk of Plaatselijk Bestuur, tevens bepaaldelijk te vermeldenof hij den Veearts bereids gewaar schuwd heeft of nog onverwijld waarschuwen zal; zullende, wanneer dit niet door hem Eigenaar of Houder mogt plaats hebben, de bedoelde kennisgeving door het Hoofd van het Stedelijk of Plaatselijk Bestuur zeiven aan den Veearts behoorèn te geschieden, ten einde dezè in voege voorschreven kunne handelen. Intusschen worden door dit een en ander, de verdere Autoriteiten, in het lid avan art. 8 genoemd, niet ontheven van de verpligting, om, wanneer zij soms eerder kennis van de ziekte mogten hebben bekomen, tot stuiting van derzelver voortgang de meest gepaste maatregelen te helpen beramen. Behoorende ook de Veearts, zoodra hij, al is et zijdelings, van de werkelijke of vermoedelijke aanwezéndheid der ziekte ondérrigt is, zich, zelfs zonder bekomen aanzeggingde zaak aan te trekken; terwijl in allen gevalle de Veehouders, willen zij hunne aanspraak op vergoeding niet verliezen, naar aanleiding van art. 10 der wet verpligt zyn, hem op hunne stallen of in hunne weiden, tot het doen \in onderzoektoe te laten. Ley den den i/den Augustus 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. de Met. Ter ordonnantie van dezelve, V. PUTTKAMMIK. NEDERLANDEN. Letden, 18 Augustus. Men meldt uit Gravenhage vsn den 17 Augustus: Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Scaten-Generaai lire 'overwegingen over de ontwerpen tot wijziging der grondwet voortgezet. Morgen zullen zii dezen arbeid vervolgen, en, naar men vetneemt, ooit ten einde brengen. Waarschijnlijk zal hetgeen er in de afdeelingen is voorge. vallen, dadelijk worden gedrukt en aan de leden rondgedeeld en zal het ver. slag daarvan, het rapport der centrale afdeeling uitmaken. Overmorgen zal er eene zitting van de Kamer worden gehouden. Indien, zooals het schijnt, het verslag van betgeen er in de sectien is voorgevallen, niet aan de Rege- ring zal worden medegedeeld; dan zal het verslag der centrale afdeeling, over de aanhangige weta-ontwerpen, tot wijziging der grondwet, spoedig worden oitgebragten dan zijn de beraadslagingen over de voordragten weldra te gemoet te zien. Naar men verneemt is door eenige leden der Tweede Kamer, die niet tot de provincie Holland behooren, doch in Juijj jongstleden bij de gewone Tweede Kamer tegen het wets-ontwerp, houdende aplitsing van Holland, hebben gestemd, thans bij het nader onderzoek van het daartoe betrekkelijk wets-ontwerp verklaard, dat zij zich nu hunne item dienaangaande voorbe hielden en welligt voor het ontwerp, zullen stemmen, omdat de Provinciale Staten van Holland, in hunne jongste gewone vergadering, in de gelegen, heid waren geweest zich tot den Koning of tot de Staten-Generaal tegen de voorgenomen splitsing te wenden, of wel, al de buitengewone Afgevaar. digden, door hen ter Tweede Kamer afgezonden, van eene bepaadie denk. ■wijze hadden kunnen kiezen, waardoor de Staten In de gelegenheid zouden zijn geweest, om de scheiding te doen afspringen. Daar de Staten van Holland noch het een, noch het ander gedaan hebben, zoo komt het dezen leden vöor, dat de Staten zeiven geen belang stellen in het ongeschonden behoud der provincie Holland, en de klagten, tegen de scheiding asngevoerd, door de groote meerderheid der bevolking niet gedaan worden. In dezen stand van zaken zien ook deze leden geene reden om langer tegen de schei ding gestemd te blijven, en zij zullen thans waarschijnlijk er hunne goed. keuring aan hechten. Men iegt, dat het buitengewoon lid der Tweede Kamer, de heer R. IV. Biron van de Brienen van de Create Lindtvan wege Holland ter Tweede Kamer afgevaardigd, afatand gedaan heeft van alle reis- en verblijfkosten, die hem in zijne tegenwoordige tijdelijke betrekking zouden toekomen, welke bjj derhalve slechts als eene voor hem vereerende taak beschonwt. Zijne Majesteit heeft toegestaan het openen eener bijzondere loterij van zoodanige voorwerpen van Overijsselsche nijverheid en kunst, als welke te Zwolle ter expositie zfln gesteld, en tot dat einde zullen worden uitgekozen. Men verneemt, dat ook dit jaar wederom de verjaardag van Zijne Maj. onzen geëerbiedigden Koning in deze Residentie luisterrijk zal worden ge vierd. In een' der vijvers van het Bosch wordt alreeds eene naald opgerigt, welke in den avond van den 24iten dezer prachtig verlicht zal worden. Ook verneemt men, dat er op den 24sten dezer, ter gelegenheid van 'sKonings verjaardag, op het Badhuis te Scheveningendoor den Voorzit- ter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan de gewone en buiten, gewone leden dier vergadering, een luisterrijk diner zal worden gegeven. Nadat Z. D. H. de regerende Hertog van Nassau laatstleden Zaturdag bij Z. K. H. Prin» Frederik der Nederlanden op het huis de Paauw gedejeu neerd en hec middagmaal ten Hove gebruikt had, heeft Z. D. H. deze Resi dentie verlaten. De heer Hage van den Heuveldie door Z. M. laatstelijk benoemd is tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Utrechtheeft gisteren den eed als zoodinig voor den Hoogen Raad, Kamer van Vacantle, afgelegd. Men verzekert, dat bij de bestaande vrees voor het uitbarsten van den oorlog in Europa, verschilende assurantie-maatschappijen in ons vaderland groote zwarigheid maken, om op dit oogenblik vooreerst assurantiën op schepen aan te gaan. Het DagbLd van s Gravenhage van den I7den dezer bevat het volgend zevende badbtngc van Scheveningen: Het aantal badgasten is sedert het begin dezer maand aanmerkelijk toege. nomen, daar buiten degenen, die op de badlijsten voorkomen, er verschci- dene derzeive in de stad logeren; ook is hec bezoek uit de Residentie en omliggende plaatsen vrij talrijk geweest, zoodat het cijfer der baden gedu rende dit tijdvak veel hooger gereten is dan in een der vorige jaren, zijnde er van den isten tot den t6 Augustus reeds 2480 baden gegeven, waarvan 1472 in de voorlaatste week, De daling van dit getal tot 1008, in de laatste zeven dagen, is alleen aan het minder aangename weder toe te schrijven, hetwelk nogtans voor het baden niet ongunstig was Daar nu ook nog in het laatste van het saizoen personen van hoogen rang verwacht worden, heeft tnen alle reden te hopen, dat, ondanks de minder gunstige uiczigten in het begin van hetzelve, dit badsaizoen onder de meest bezochte zal mo. gen gerekend worden. Te Schiedam is den I3den dezer, van de scheepstimmerwerf de Nijver heid, door de scheepsbouwmeesters Cornelii Gips en Zenen, mee het beste gevolg vin stapel gelaten, het voor rekening eener reederjj, onder directie van de heeren de Groot, Roelandts en Comp., gebouwde barkschip Mercator, groot 350 lasten, zullende gevoerd worden door Kapitein H. H, Dealing, en is daarna de kiel gelegd voor een schip van gelijke groote, deu uaaui zul. lende voeren van Chrtstiaan Huigens. In de laatste drie weken zijn er slechts 9 schepen van de haringvisacherij te huis gekomen, medebrengende dooréén 7 lasten, en over het algemeen zeer slechte berigten omtrent ae vangst. De prijzen zijn daardoor nog ala volgens de laatste notering: de volle haring 470 per laic, per A f 2.50; de maatjes 600, per T'( ƒ3.25, zonder oogenblikkelijken voorraad. De Anjovisvangst is geheel aigeloopen en de voorraad in de eertce hand opge. ruimd; voor enkelde ankers wordt 58 besceed. Te Krimpen aan den IJssel is gepasseerden Vrijdag, met het beste ge volg, van de werf van den scheepsbouwmeester Jan Otto, te water gelaten het voor rekening eener reederij, onder directie van den heer J. R. Veder, te Rotterdam, gebouwde barkschip Erfprinses van Oranje, groot 400 lasten, zullende gevoerd worden door Kapitein C, J, Kaieshoek, en bestemd voor de vaart op Oost-Indie. Een bijzonder berigt uit Curasao van den 29sten Julij meldt, dat de door de schildluis aangetaste en daardoor gestorven kokosboomeu, op dac eiiand 24,017 bedragen, welker sierft eeen verlies v«n/25,ooo 'sjaars veroor. zaakte. Er waren nog 717 in het leven gebleven, doch deze verkeerden nog in eene» kwijnenden toestand. De andere vruchtboomen waren ook door dac insect aangetast en eenige derzelven reeds vernield. De beiigten uit Oost-lndië tot den 15 April 11. bevatten slechts eenige burgerlijke en militaire benoemingen. DUITSCHLAND. Een bijzondere brief uit Weenen, van den öden dezer, wilde weten, dat de zending van den Graaf de St. Aulaire van Parijs naar het Weener hof, ter zake van het viervoudig Oostersch verbond, geheel mislukt was. De Graaf zou vooral in last gehad hebben, te bewerken, dat de Prins vost Metternich van hei deelgenootschap van het verbond wierd afgetrokken. Doch aaar de Prins zelf een der hoofdaanleggers van het verbond was, was het natuurlijk, dat h(j bi) hem niets had kunnen teweeg brengen. Andere berigten ech.er willen, dat de Graaf in lasc zou hebben, om de bemiddeling van Frankrijk ttisschen de vier Mogendheden enden onder-Koning van ./Egypte aan te bieden. Hoewel de nieuwe grondwet van hec Koningrijk Hanover reeds afge kondigd isis het er echter ver van af, dat dezelve algemeene goedkeuring in het land zou ondervinden. Onderscheiden petitiën worden ingezonden, waarbij gevraagd wordt, dat dezelve niet mogt worden ingevoerd; men beschouwt die als een protest tegen de wet. De Overheid van onderschelden steden, zoo als van Osnabrukj Celle, Hameln en zelfa van de residentieplaatJtHa nover heefc dergelijke peticien ingezonden. Er is door de Regering van Krakau aan de drie beschermende Mogend, heden een verzoek ingediend, ten einde er mastregelen genomen women, om den steller te ontdekken van het stuk, dac, volgens de verhandelingen van het Engelsch Parlement en de erkentenia van Lord Paimerston, naar Engeland gezonden was, om zich over de verdrukking te beklagen, onder welke die Staat van genoemde Mogendheden en zijne eigene Regering leed. Men ziet in Napels eene uitbarsting van den Vesuvius te gemoet, daar dé bovenste rand van den krater geheel gloeijeDd is en een aanhoudend ge- druisch gehoord wordt. Op deszelfs zuidzijde nsar den kant van het voor. malige Pompeji zijn verscheiden openingen ontstaan, waarin de inwendige gloeijing, een half voet beneden de oppervlakte zigtbaar is. Uit de scheu ren, welke door de laatste uitbarsting ontstaan zijn, stijgen zulke dikke zwaveldampen naar boven, dat zij den toegang geheel verhinderen, Het nieuwe Zweedsche Minraterie heefc, na eene levendige beraadsla ging, in het laatst van Julij zijn ontslag ingediend. Oneenigheid met den Koning over eenige punten der staatsregeling, schijnc hen tot dien stap ge voerd te hebben. Er was den 31 Julij nog geen ander Ministerie benoemd. 3 Het getal der wereldlijke geestelijken in Rusland bedraagt 2,345, dac der kloosterlingen 1522, namenlijk 458 mannen en 1064 vrouwen. GROOT-BR ITANNIE. Londen den 16 Augustua. Hare Maj. vergezeld van haren Gemaal, den Koning en de Koningin van Belgie, heeft zich naar het kasteel van Windsor begeven, waar de acht en veertigste verjaardag van de Koningin-weduwe gevierd is geworden; de Vorstelijke personen werden binnen weinige dagen te Londen terug verwacht. Den ioden dezer is het Koningüjke besluit afgevaardigd, waarbij be. paald wordt, dac de beide Canada's tot eene provincie vereenigd worden.— Eerst den 10 November zal die bepaling in werking worden gebragt. De Engelsche bladen blijven omtrent de geschillen met Frankrijk zeer gematigd; hoewel zij bij voortduring er op aandringendat Engeland zich ook van zijnen kant behoort te wapenen. De onderscheiden dagbladen maken hunne aanmerkingen op de troon, rede, welke zij voor de staatkunde van niet veel belang rekenen en gaan voort om over de houding van Frankrijktegenover Engeland en de ovgrige Mogendheden, ten aanzien der Ooitersche quaestie te redeneren. In het dagblad de Times leest men onder anderen het volgende

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1